Виразки в роті: причини, симптоми, лікування

Виразки в роті виникають з різних причин, можуть з’являтися через механічного травмування слизових оболонок ротової порожнини. Іноді цю патологію викликають вірусні збудники, а також бактеріальні інфекції і поганий догляд за порожниною рота. Якщо розглядати невеликі виразки в роті в аспекті супутньої симптоматики, то вони можуть виступати початковим сигналом серйозних захворювань з важкими наслідками для здоров’я. Однак, статистичне більшість випадків закінчується досить вдало для пацієнтів.

Розглянемо докладніше чому з’являються виразки в роті і яке може бути лікування даної проблеми.

Причини

Найпоширенішими станами, при яких в ротовій порожнині з’являються умови при яких утворюються виразки, є тимчасові періоди зниженого імунітету, а також важкі форми психоемоційного напруження і стреси. Причини збільшення ймовірності ушкоджень повністю не досліджені, але доведеним фактом вважається здатність імунної системи реагувати на певні подразники.

Розпізнавши чужорідні молекулярні сполуки наше тіло посилає на боротьбу з ними лімфоцити, що в результаті стає причиною розвитку виразок на різних ділянках порожнини рота і виникають виразки. Також це явища називається стоматитом. Крім цього виразки в роті можуть з’явитися через вплив наступних факторів:

 • неправильна гігієна ротової порожнини та її відсутність;
 • герпетична вірусна інфекція;
 • важкі форми зневоднення;
 • термічні опіки внутрішніх стінок порожнини рота, пошкодження механічного роду;
 • неправильний раціон. Не можна зловживати гострими стравами, пересоленої їжею і кислою їжею;
 • дефіцитна кількість вітамінів і деяких мінеральних речовин, що містяться в організмі і інші.

До поширених причин, за якими виникають виразки в роті у дітей відносяться також кілька інфекційних хвороб цього періоду:

 • вітрянка;
 • дитяча скарлатина;
 • будь-які форми дифтерії.

Як виглядає у дорослих

Виразки в порожнині рота, або стоматит, може протікати в декількох відокремлених формах. У деяких випадках характер поширення може змінюватися, тоді поточний стан пацієнта погіршується важкими ускладненнями, що передбачає більш спеціалізоване лікування.

Дане захворювання порожнини рота поділяється на кілька форм з певною симптоматикою:

 1. Афтозна форма. Виразки в роті відрізняються невеликими розмірами. Найчастіше є ускладненнями після тривалих інфекційних захворювань: грипу, ящуру, недуг шлунково-кишкового тракту. При наявності виразкових уражень пацієнтам важко розмовляти, а будь-яка спроба розмови супроводжується сильними болями.
 2. Алергічна форма. Виразки в роті викликані алергічними тригерами, які характерні для певних пацієнтів. Основна група ризику обумовлюється проявом запальних реакцій від використання медикаментозних препаратів.
 3. Везикулярні виразки – викликаються вірусною інфекцією, яка передається за допомогою простудних захворювань. Додатковими шляхами передачі можуть бути гігієнічні приналежності, перенесення збудників здійснюється через поцілунок.
 4. Герпетична форма – виразки в роті з’являються в результаті руйнівної дії герпетичної інфекції на слизові оболонки.
 5. Катаральні виразки в роті. Повністю залежать від нехтування правилами гігієни рота.
 6. В результаті травмування слизової оболонки рота можуть також утворюватися виразки. Причини: жорстка їжа великих розмірів, прикушування щік, використання жорсткої зубної щітки.
 7. Грибковий стоматит – збудники цієї форми грибкові інфекції, які можуть викликати виразки.

До важких форм виразок порожнини рота відносяться патологічні стани пацієнтів з запущеними афтозним проявами, а також катаральний різновид і відсутність її лікування.

Симптоми

Оскільки виразки в порожнині рота відноситься до розряду неспецифічних захворювань, які можуть виступати в якості симптоматики більш важких хвороб, то ознаки наявності виразок на слизовій оболонці рота у пацієнтів бувають практично непомітні. Багато в чому симптоматика обумовлюється причиною, по якій виникли виразки в роті.

Виділяють наступну симптоматику виразкової хвороби:

 1. Спостерігаються незначні ділянки почервоніння слизової оболонки порожнини рота. Бувають випадки, коли проявляється незначна набряклість прилеглої зони.
 2. Уражені ділянки знаходяться на рухомих частинах порожнини: щоках, мові, губах. При терті і торканні пацієнти відчувають печіння в цій зоні.
 3. Згодом почервонілі ділянки перетворюються в виразкові утворення, вкриті білим нальотом, які без зусиль можна усунути простим тампоном з вати.
 4. Посилення болю відчувається в процесі вживання їжі, при розмові, питво.
 5. Функція слиновиділення сильно підвищена.

При констатації важкої форми наявні виразки в порожнині рота зростаються між собою та утворюються великі пошкоджені області. Клінічна симптоматика цієї форми наступна:

 • різкі больові відчуття;
 • підвищена температура, іноді досягає практично граничних значень;
 • лімфатичні вузлики шиї, підщелепної зони сильно збільшуються;
 • пацієнти часто втрачають апетит;
 • відзначається сильний головний біль, стан постійної слабкості;
 • загальний стан значно погіршується;
 • виразки зростаються і прогресують.

Діагностика

Якщо хворому вдається самостійно розрізнити кілька симптомів виразкової хвороби порожнини рота необхідно негайно вирушати за консультацією до фахівців: інфекціоніста, пройти слід онколога, гастроентеролога, буває корисно думку дерматовенеролога.

Виразки в роті зазвичай вимагають досить комплексної діагностики. Початкова стадія діагностики має на увазі збір ретельного анамнезу з докладними відомостями про кожного виявленого клінічному симптомі, огляд слизової оболонки рота. Уточнення власних припущень щодо діагностування захворювання фахівці проводять аналітичним шляхом. Проводяться такі різновиди обстежень:

 • ОАК, бактеріологічне дослідження крові;
 • обов’язково рекомендується здати тест на наявність онкомаркерів;
 • тестування пацієнта на ЗПСШ;
 • береться зішкріб з пошкодженої ділянки для подальшого мікроскопічного аналізу;
 • проводяться тести на наявність алергічних схильностей.

Іноді фахівці вдаються до використання інструментальних методів діагностики. Якщо пацієнт дає повну інформацію про власне самопочуття, фахівця залишається лише співвіднести найбільш підходящі групи ризику і виділити справжні симптоми, за якими буде проводитися діагностика.

При діагностиці інфекційних причин появи виразкової хвороби порожнини рота проводиться додаткове дослідження на певних збудників. Підібравши найбільш ефективний препарат проти конкретної інфекції можна швидко позбутися від основної причини недуги, що надалі приведе до повного відновлення.

Лікування

Кандидозні форми захворювання піддаються лікуванню шляхом використання протигрибкових складів на слизовій оболонці рота. При виявленні на етапі обстеження стафілококової інфекції або бактерії стрептокока призначається антибактеріальна терапія. Важкі форми ентеровірусної інфекції придушуються спеціалізованими препаратами, які швидко знижують активність цього збудника і виразки в роті заживають.

Хронічна форма афтозного стоматиту лікується повільно і практично завжди супроводжується негативними наслідками. Полегшити симптоматику і перебіг хвороби допомагають сильні медикаментозні ліки – Тетрациклін, можуть призначати Метилурацил.

Для того, щоб усунути виразки в ротовій порожнині пацієнтам прописують імуномодулятори, додатково призначаються вітамінні комплекси, деякі мінеральні речовини (залізо, для усунення дефіциту прописують магній).

Комплексна терапія будується не тільки на препаратах, які пригнічують причину хвороби і як наслідок виразки слизової оболонки рота, також призначаються засоби, що знижують негативні симптоми виразок в порожнині рота. Групу знеболювальних складів представляють Лідокаїн або альтернативний препарат – Новокаїн. Ці ліки наносяться безпосередньо на пошкоджену зону слизової оболонки рота.

Запущені виразки і сформувалися групи виразок припускають призначення знеболювальний склад для внутрішнього приймання. Цей спосіб дозволяє впливати на проблему комплексно.

Відмінним підтримує засобом для основного лікування захворювання виступає будь-яка загоює мазь. Вона наноситься безпосередньо на виразки. Прикладом є поширений засіб – Флуоцинонід. Він швидко справляється з дискомфортом, обмежує больові відчуття, свербіж, усуває запальні реакції і звужує судини пошкодженої зони. Іноді фахівці рекомендують припікати виразки в роті антисептиками – хлоргексидину біглюконат (концентрація 0,5%).

Як лікувати виразки в роті у дітей

Проводити самостійне лікування виразок порожнини рота у дітей слід з максимальною обережністю. Якщо виникають виразки невеликого розміру – організм дитини в змозі впоратися самостійно за 2 тижні. Якщо в процесі спостереження спостерігається погіршення самопочуття, розростання пошкодженої області, виразки в роті прогресують – необхідно негайно звернутися за кваліфікованою допомогою.

У дитини виразки в роті відрізняються підвищеною хворобливістю, це пояснюється менш ретельним вибором їжі і постійним попаданням в ротову порожнину брудних предметів.

Самостійно загоєння в таких умовах може і не настати зовсім. Етіологія хвороби в початкові 3 дня характеризується підвищеним больовим синдромом, після чого ця особливість поступово згасає.

Пошкоджена площа виразки може бути значною за розмірами і неглибокою, що зв’язується з швидким самостійним загоєнням. Для лікування виразки дітям призначаються такі препарати:

 • Ібупрофен, може використовуватися Ацетамінофен. Обмеженням є вік до 6 місяців, діагностування зневоднення або постійних блювотних рефлексів.
 • Для заспокоєння больових синдромів і печіння можуть застосовуватися холодне питво і невеликі кубики льоду.
 • Призначається вживання рідкого антациду, до чотирьох разів на добу.

Якщо дитина досягла віку 4 років, то можна починати лікування з мазевих складів, які відрізняються зниженою концентрацією активних речовин. Застосовується звичайне полоскання порожнини рота сольовими розчинами, содою, щоб виразки дезінфікувалися і гоїлися.

Народні засоби лікування

Народна медицина в домашніх умовах безумовно може побороти легку форму захворювання, але рекомендацією фахівців є використання цих коштів в якості додаткової підтримувальної терапії до основного медикаментозному лікуванню.

Народні ліки допомагають полегшити біль, можуть виступати прискорювачами процесів регенерації і загоєння виразки. Профілактичною спрямованістю володіють примочки і спеціалізовані ванночки на основі лікарських зборів. Зміцнення загального імунітету проводиться шляхом вживання цих складів безпосередньо всередину.

Лікування за народними рецептами необхідно проводити систематично. Основні рецепти зміцнюючого, ранозагоювальний і дезинфікуючий дії наступні:

 • На основі трав: звичайна ромашка, настойки звіробою, череди, застосовується календула, шавлія. Можна виварювати однокомпонентні склади, а також допускається змішувати трави. Подрібнену траву в кількості 1 ложці заливають кип’яченою водою (стакан) і настоюють. Перед використанням процідити. Використовувати тричі на добу. Полоскання проводити мінімум тиждень.
 • В якості основи для полоскання часто застосовується сік алое або аптечна настоянка з Фурациліну.
 • Відмінною дією характеризується розчинена в нагрітій воді сода.
 • Деякі для лікування використовують сиру картоплю. Звичайна обробка невеликим кубиком картоплі пошкодженої зони за тривалістю 20 хвилин допомагає зняти больові ефекти і швидко загоює ранку.
 • Може використовуватися часник. Він виступає потужним антисептиком, з якого робляться примочки і компреси з додаванням йогуртів або кислого молока.

Обов’язково слід використовувати народні рецепти зміцнюють загальний стан, імунітет. Допускається вживання натуральних вітамінів і мінеральних добавок для загального поліпшення здоров’я.

Профілактика

Відсутність належного лікування стоматиту зв’язується з переходом недуги до хронічної стадії або афтозну форму. Виразки в роті, тим більше у важкій формі – дуже неприємне явище. Обмежити цей перехід допоможуть вітамінні комплекси групи В, які виступають потужною профілактичною підтримкою. Аналогічною дією володіють продукти з високим вмістом цих речовин.

Виразки в роті з’являться з меншою ймовірністю при споживанні корисних продуктів. У списку корисних продуктів, необхідних для вживання в профілактичних цілях, знаходяться:

 • Солодкий перець і спаржева квасоля.
 • Сочевиця луската.
 • Буряк.
 • Багато хто відносить до цієї групи шпинат і любиться багатьом броколі.

Крім правильного харчування необхідно підтримувати гігієнічний стан порожнини рота. Обмежити поширення виразок можна слідуючи простим правилом: в процесі приймання їжі не можна розмовляти – це знижує ймовірність штучного травмування щоки або мови і, як наслідок запобігає виразки в роті.

Виразки в роті часто виникають після проходження стоматологічного огляду. Краї спеціалізованого обладнання ушкоджують внутрішню поверхню щік, ясен і мови.

Для обмеження цього фактора ризику слід просити свого стоматолога використовувати зубний віск, який виступає відмінним засобом згладжування цього негативного механічного впливу.

Ускладнення

Виникнення будь-якої хвороби в організмі людини вимагає обов’язкового професійного лікування. При відсутності такого, хвороба через певний час перейде в більш важку хронічну форму з супутніми ускладненнями. Виразки в роті, стоматит – не є винятком.

У списку поширених ускладнень виразкової хвороби знаходяться наступні патологічні прояви:

 • тривалий негативний ефект впливу позначається на загальному стані імунітету, що дає поштовх для розвитку стороннього недуги;
 • сильні запальні прояви в порожнині рота можуть зв’язуватися з розвитком аналогічної інфекції на статевих органах;
 • в деяких випадках спостерігається різке збільшення нормальної температури організму, стан пацієнта сильно послаблюється;
 • виразки в роті можуть переходити в більш важку форму;
 • повне ігнорування лікування може виливатися в онкологічну форму.

Щодня слід приділяти час для очищення та полоскання ротової порожнини, що допоможе уникнути утворення захворювань і подальшого їх розвитку.

Виразки в роті – неприємне і досить небезпечне явище, якщо їх не лікувати. Тому якщо виникли симптоми необхідно звернутися до лікаря, щоб діагностика і лікування були проведені досвідченим фахівцем.

Соцмережі

Exit mobile version