Список захворювань кишківника, їх симптоми і ознаки, причини виникнення та способи лікування

Кишківник – орган, що виконує функції травлення і виділення у людини, розташований в області черевної порожнини. Загальна довжина його становить 4 метри. Починається кишківник від воротаря шлунка і закінчується заднім проходом.

Анатомія

Відомо, що велика частина всіх патологій шлунково-кишкового тракту , пов’язана на пряму з кишківником.

Медицина не стоїть на місці, багато захворювань кишківника досить давно вивчені та легко піддаються лікуванню. Існують і «таємничі» діагнози, такі як синдром роздратованого кишківника (СРК) і дисбактеріоз. Методи лікування цих захворювань, досить спірні і ставлення медиків до них неоднозначне.

У запропонованій статті, ми вам розповімо, про анатомічну будову, де знаходиться кишківник і про його функціональні здібності, про симптоми і лікування різних кишкових захворювань, про те, як болить. А також про профілактику захворювань і до якого фахівця звернутися, при перших ознаках захворювання.

Кишківник ділиться на два основні сегменти – товстий і тонкий:

 1. Тонкий кишківник – починається від воротаря (пілоруса) шлунка, складається з 12-ти палої, тонкої і клубової кишки (нижній відділ тонкої кишки), завершується баугинієвою заслінкою (ілеоцекальним клапаном). Він же, служить з’єднувачем кишки між собою.
 2. Товстий кишківник ділиться на наступні відділи: сліпа кишка – перша ділянка товстої кишки, ободова – середня його частина і завершується прямою кишкою. Вироблення травних ферментів, функцій секреції, утворення слизу і вироблення гормонів взяла на себе 12-ти палої кишки.

Це корисно знати!

 У кишківнику знаходиться величезна кількість мікроорганізмів. Здоров’я шлунково-кишкового тракту, всього організму в цілому залежить більшою мірою від мікрофлори і її складу. 12-ти палої кишки відрізняється своєю стерильністю, тому що велика частина корисних бактерій гине при надходженні зі шлунка кислого середовища. У товстому ж кишківнику налічують близько півтисячі видів мікроорганізмів.

Фактори, що впливають на появу і розвиток захворювань кишківника

 • наявність супутніх захворювань шлунково-кишкового тракту; кишкові інфекції;
 • спадковість;
 • безконтрольний і тривале вживання лікарських засобів (порушується склад мікрофлори);
 • неправильне харчування (жирне, смажене, солоне, мале вживання або повна відсутність клітковини);
 • куріння і алкоголь;
 • зайві кілограми маси тіла;
 • нестача вітамінів і мікроелементів;
 • стреси;
 • малорухливий спосіб життя.

Є чинники, які залежать від людини, наприклад, генетика, їх усунути неможливо. Але на інші чинники цілком можна вплинути – змінити спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, скинути вагу.

За статистикою більш як 90% населення цивілізованих країн світу, страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Загальні ознаки захворювань кишківника

При ураженні кишківника, симптоми і ознаки захворювання мають різний характер і присутні не залежно від природи їх походження. Симптоми хворого кишківника мають різний характер:

 • алергічний;
 • імунними;
 • руховий;
 • пухлинний;
 • інфекційний.

Ознаки кишкових захворювань:

 • біль, різної локації в області живота;
 • пронос;
 • запори;
 • метеоризм (здуття живота);
 • патологічні домішки (слиз, кров) в калі;
 • втрата апетиту;
 • різке зниження ваги;
 • хворобливі і помилкові позиви на випорожнення;
 • нудота і калова блювота.

Біль в животі

Болі в животі, можуть бути за своєю природою локалізовані або інтенсивні. Залежать вони від прояву болю під час прийняття їжі і спорожнення кишківника.

Наприклад: При захворюванні тонкого кишківника, у хворого виникають болі в області пупка. Відрізняються ці болі тягучим і щемлячим характером, а при виникненні спазм, спостерігається кишкова колька.

Розпираючі, не гострі болі характерні для виниклого захворювання в товстому кишківнику. Зв’язок болю з прийманням їжі практично не спостерігається. Болі слабшають при стільці та після відходження газів.

Діарея

Діарею (пронос) вважають, патологічним захворюванням і заведено вважати її симптомом, коли стілець стає частим, перевищує більш 3-х разів на добу. Фекалії рідкі (водянисті), супроводжуються болями, можливо анальним нетриманням і частими позивами в туалет. Діарею ділять на два види: гостру і хронічну.

Діарея вважається гострою, якщо її тривалість перевищує два тижні. Після закінченим терміном її кваліфікують, як тривалу і переводять в розряд хронічної.

Запор

Запор утруднене, недостатнє, дуже повільне випорожнення кишківника. Запор вважається серйозно проблемою, як в медицині, так в соціальних сферах.

Люди похилого віку страждають запорами в п’ять разів частіше, ніж молоді. У цивілізованих країнах, запори зустрічаються від 30-50% у дорослого населення і до 20% у дітей.

Нормальною вважається дефекація до трьох разів на добу і не менше трьох разів на тиждень, все відступи від цих даних, прояв симптомів запору.

Запор характеризується невеликою кількістю калу, твердістю і надмірною сухістю. Під час запору відчувається не повне звільнення кишківника від калових мас.

Метеоризм

Метеоризм спостерігається у людей, при утворенні надлишкової кількості газів в кишківнику. Характеризується метеоризм гикавкою, відрижкою повітрям, почуттям «вибухового» і розпирає. При метеоризмі діарея може змінюватися запором. Підвищений і мимовільне відходження газів, говорить про порушення травної системи.

Патологічні домішки в калі

Виявлення в калі домішок у вигляді крові і слизу, свідчить про наявність гострої або хронічної патології кишківника. При дефекації, у людини без патології кишківника, фекалії мають однорідну консистенцію у вигляді циліндричної форми. Колір від світло-коричневого до темного.

Домішками вважають наявність в калі, неперетравлені залишки їжі, слиз, кров, обривки тканин кішківника . Треба  відзначити, що в невеликій кількості присутність слизу в калі допускається.

Обмінні порушення

Різка втрата маси тіла, недокрів’я(анемія), втрата апетиту, заїди в куточках губ млявість і сухість шкіри – ознаки свідчать про наявність патології в тонкому кишківнику. При порушенні метаболізму в організмі погіршується всмоктування, що призводить до різних серйозних захворювань.

Розлад менструального циклу, в деяких випадках свідчить про наявність симптомів захворювання кишківника у жінок.

Хворобливі і помилкові позиви на спорожнення

Помилкові позиви на випорожнення (тенезми), супроводжуються постійними гострими, пронизливими, сильними болями в прямій кишці, без акту дефекації. Зустрічається при подразненні товстого кишківника. Тенезми істотно ускладнюють і вносять свої корективи в життя людини.

Нудота і калова блювота

При виникненні кишкової непрохідності або освіти свища між ободовою кишкою і шлунком, у людини спостерігаються такі симптоми, як постійна нудота і калова блювота. Починається прояв симптомів протягом декількох діб після початку захворювання і все вказує на серйозну патологію шлунково-кишкового тракту.

Симптоми найбільш поширених кишкових захворювань

Найбільш часті симптоми при проблемах з кишківником  мають запальний характер. Мають дві форми захворювань – гостру і хронічну.

Виразковий коліт

Виразковий коліт.Характеризується як хронічне захворювання товстого кишківника, при його виникненні уражається слизова оболонка.

Початок патології відбувається в нижньому відділі товстої кишки, поступово запальний процес підіймається вище і вражає повністю весь товстий кишківник.

При запальному процесі слизова оболонка повністю покривається виразками, вона стає вразливою і кровоточить.

Причини даного захворювання не встановлені. У вузьких колах, фахівці відносять цю патологію до спадкової, яка відбувається, в результаті генетичного збою, коли слизова кишківника починає розкладатися, на цьому тлі й відбувається запалення. Але це припущення, точних даних немає.

Діагностику виразкового коліту проводять інструментально, в основі колоноскопії. Наявність на слизовій оболонці ерозивних структур і виявленої симптоматикою – пряме підтвердження захворювання. Для повної діагностики призначається рентген з прийняттям контрастної речовини (барію).

Лікують виразковий коліт спеціальними дієтами. Хворий піддається гормональної та загальної терапії.

Хвороба Крона

Хвороба Крона, проявляє себе як виразковий коліт, але має деякі відмінності. Поразка відбувається не частково, а уражається повністю весь шлунково-кишкового тракту.

При запальному процесі страждають різні ділянки сліпої, прямої, клубової кишки. Захворювання кваліфікується як хронічне, протікає довго, ремісії чергуються із загостреннями.

Симптоми, які вказують на хворобу:

 • періодичні і постійні болі в області живота;
 • пронос;
 • різка втрата ваги;
 • висока температура.

Процес дефекації болючий, з’являються тріщини в анальному проході, в фекаліях можна виявити кров’яні сліди та багато слизу. З’являються суглобові болі і шкірні ураження (висип). При довгій тривалості хвороби, можливі серйозні ускладнення: кишкова непрохідність, утворення свищів і абсцеси.

Ентерит

Ентерит – запальне захворювання всіх відділів тонкої кишки з ураженням деяких частин шлунково кишкового тракту(гастроентерит, ентероколіт). Має форми захворювань – гостру і хронічну.

Гострий ентерит виникає при харчових отруєннях, але може виникнути і при інфекційних захворюваннях(холера, кишковий грип, черевний тиф), при частому вживанні дуже гострої і грубої їжі, алкоголю.

Перші симптоми хвороби тонкого кишківника проявляються у вигляді діареї, ріжучими болями навколо пупкової області, що супроводжуються блювотою.

Хвороба протікає швидко при підвищеній температурі тіла, підвищена пітливість і слабкістю. Якщо захворювання має тривалий характер, на тлі гастриту, набуває хронічної форми.

Хронічний ентерит

Хронічний ентерит проявляє себе болями в районі пупка, постійним відчуттям нудоти, шумом і здуттям живота. Вважається хворобою тонкого кишківника.

Важкою формою захворювання вважається частота стільця більш як двадцять разів за добу.

У фекальній масі видно бульбашки і невеликі частки цілої їжі. Йде різка втрата маси тіла, з’являється загальна слабкість, нездужання.

Коліт

Поразка товстого кишківника запаленням слизової оболонки. Протікає як в самостійній формі, так і з ураженням частин тонкого кишківника або шлунка (ентероколіт). Причина гострого коліту – харчове отруєння і протікає воно в гострій формі. Іноді має інфекційне походження. Симптоми схожі з ентеритом.

Хронічний коліт (неінфекційний), має наслідки після ускладненого гастриту і ентериту. Проявляє себе і після гастрономічних надмірностей, в слідстві тривалої інтоксикації. Симптоми: ниючі болі по всьому периметру живота, запор або пронос.

Хворі страждають втратою апетиту, млявістю, слабкістю, нервовими розладами, метеоризмом, загальне нездужання. У жінок проявляється – аменорея (відсутність менструації, протягом декількох циклів), у чоловіків імпотенція.

Неспецифічний виразковий коліт, відрізняється своєю природою від хронічного коліту і класифікується, як самостійне захворювання. Природа захворювання до кінця не вивчена, можливо вона виникає на генному рівні. Виразковий коліт вражає пряму кишку.

При тривалому протіканні хвороби запалення переходить на товстий кишківник. Симптоми при проблемах кишківника: кровотеча, різкий біль в лівій стороні живота, діарея змінюється запором.

«Таємничі» захворювання кишківника

Маса питання виникає у людей, при назві самих «таємничих» захворювань, СРК або дисбактеріоз, Існує думка, що другого захворювання в принципі не існує. І все-таки симптоми хворого кишківника у хворих присутні і дуже відчутні.

Дисбактеріоз

Порушення в кишківнику повноцінного складу мікрофлори – називають дисбактеріозом. При скороченні чисельності корисних бактерій або повному їх зникнення (лакто-і біфідо) збільшується обсяг умовно-патогенної мікрофлори.

Дисбактеріоз, не класифікується як самостійне захворювання. Є синдромом різних країн, що розвиваються захворювань (при ураженні органів шлунково-кишкового тракту, інтоксикації, алергічних проявах, імунодефіцитного стану, авітамінозах), на тлі стресових ситуацій, депресій.Симптоми проявляються у вигляді діареї, переймоподібних болів, неприємного смаку в роті, головним болем, стомлюваністю, втратою апетиту і сну.

Синдром роздратованого кишківника (СРК)

СРК – це звичайне розлад кишківника, при цьому діагнозі, органічні зміни в шлунково-кишковому тракті і запальні процеси не спостерігалися.

Виражається порушенням роботи товстої кишки з симптоматичними проявами. Точні причини виникнення, невідомі.

У розвитку патології проявляються фактори на психоемоційному рівні. Можливо, впливає спадковість, особливості в харчуванні і мікрофлорі кишківника.

Особливі симптоми – порушення дефекації (діарея або запор), здуття, метеоризм, нудний біль. Щоб не виникло проблем з діагнозом, потрібно звернутися до дільничного терапевта, для уточнення типу захворювання та його подальшого лікування.

Розлад кишківника – найпоширеніше порушення роботи і функцій кишківника.

Хвороби кишківника і їх симптоми у жінок, не сильно відрізняються від чоловічих. І все-таки хвороботворні процеси можливо можуть зачепити жіночі статеві органи і розвинути в них вогнища інфекції. Жіночий організм набагато складніше переносить хвороби кишківника, що призводить часом до оперативного втручання.

Діагностика патологій

Для установки точного захворювання тонкої кишки, потрібно (детальна діагностика) інструментальне дослідження, для цього застосовується:

 • Ендоскопія – огляд проводиться ендоскопом. Вводиться в шлунок через порожнину рота.
 • Колоноскопія – діагностика проводиться спеціальним зондом, для дослідження товстої кишки.
 • Рентгенографія – дослідження стану кишечника по знімках з використанням контрастної речовини.
 • Фіброскопія – призначається для повного і детального дослідження верхнього відділу шлунково-кишкового тракту. Процедура проводиться за допомогою гастроскопа, методом введення в стравохід.
 • Іригоскопія – рентгенологічне обстеження товстої кишки з введенням в неї спеціального препарату. В ході дослідження результати залишаються на знімках (іррігограмми).

Фахівці в області кишківника

До якого лікаря звернутися, при порушенні правильної функціональності кишківника і його захворюванні.

 • Гастроентеролог.Спеціаліст з лікування кишківника у дорослих, і всього відділу шлунково-кишкового тракту, виявляє захворювання і призначає терапевтичне лікування.
 • Хірург.Лікар отримав спеціальну підготовку за методиками діагностики та хірургічного втручання, а також лікування патологій і травм.
 • Онколог.Спеціалізується на виявленнях новоутворень, в тому числі кишковому відділі.
 • Проктолог. Спеціалізується на діагностиці та лікуванні кишківника.
 • Додаткові фахівці.Лікарі вузької спеціалізації, що працюють в областях: ультразвукових досліджень (УЗД), рентген обстежень і ФГДС (фіброгастродуоденоскопія) методів діагностики.

Лікування

При перших симптомах характеризують хвороби кишківника, слід негайно звертатися за кваліфікованою допомогою. Необхідно, в процесі лікування строго дотримуватися приписи, сувору дієту і курс прийняття препаратів, призначених лікарем.

Під час терапії тонкого кишківника, хворому потрібно приймати антибіотики (пробіотики). Для поліпшення роботи кишківника необхідно пройти курси: вітамінотерапії і ферментів. Вітаміни – для відновлення сил, ферменти – для нормалізації функції всмоктування кишківником корисних речовин.

Для зняття запалення і інтоксикації в організмі беруть:

 • антибіотики;
 • кортикостероїди;
 • імуномодулюючі медикаменти;

В процесі лікування, при негативному результаті терапії, лікар приймає рішення, про подальше хірургічному лікуванні.

Профілактика

Уникнути кишкові захворювання можна при дотриманні елементарного списку правил:

 • правильне харчування. Виключити з раціону все шкідливе (вироби швидкого харчування, солоне, смажене, жирне, печене). Включити: овочі, фрукти, нежирні сорти м’яса і птиці, рибу;
 • уникати стресових ситуацій;
 • виключити повністю алкоголь і тютюн;
 • жінкам уважно стежити за органами малого таза (при будь-яких проявах симптоматики терміново до лікаря);
 • ретельно мити овочі і фрукти;
 • займатися фізичною культурою;
 • приймати вітаміни;
 • більше пити рідини.

Соцмережі

Exit mobile version