Вакцина від менінгіту

Усупереч поширеній у багатьох думці, менінгіт – це не застуда. Тобто захиститися від хвороби носінням теплої шапки, як думають деякі, не вийде. Запалення оболонок мозку, чим власне, і є менінгіт, – хвороба заразна, вона легко передається навіть повітряно-крапельним шляхом. Але запобігти недузі цілком реально. Кращий спосіб профілактики – щеплення проти менінгіту.

Типи вакцини

Вакцина від менінгіту – це ін’єкція, за допомогою якої формується стійка імунізація проти менінгококової бактерій Neisseria meningitidis. Бактерія Neisseria meningitidis має 13 серогрупи, але тільки шість з них (A, B, C, Y, W135, X) можуть бути причиною менінгіту. Хвороба, викликана цією бактерією, приблизно в 16% випадків закінчується смертю. І що найнебезпечніше, летальний результат найчастіше трапляється протягом перших двох діб розвитку недуги, навіть якщо він був вчасно діагностований. Менінгіт може мати не тільки бактеріальне походження, однак тільки від нього можна захиститися, зробивши щеплення.

Перша вакцина проти менінгококової інфекції була створена в 1970 роках. Це був полісахаридний препарат. У наш час для захисту від інфекції, що викликає менінгіт, застосовують три типи спеціальних вакцин: полісахаридні; білкові; кон’юговані.

Як правило, щеплення проти менінгіту роблять одноразово. Препарат вводять шляхом ін’єкції в м’яз або під шкіру. Вакцинація виявляється ефективною в 9 з 10 випадків. Необхідний імунітет формується протягом 5 днів після уколу і зберігається протягом 3-5 років.

Поряд з щепленнями проти менінгококу, для захисту від менінгіту застосовують сироватки проти пневмококу. В цьому випадку для імунізації дітей часто використовують вакцини Превенар і Пневмо-23. Для захисту малюків від гемофільної інфекції, яка також може спровокувати менінгіт, вдаються до допомоги препаратів Пентаксим, Хіберікс, Акт-ХІБ та інших.

Полісахаридна вакцина

Полісахаридна вакцина – це імуностимулюючий препарат для профілактики менінгококової інфекції, в якому міститися інактивовані штами бактерій, які викликають хворобу. Щеплення такого роду не входять до списку обов’язкових для дітей або дорослих в країнах СНД, однак є бажаними, щоб запобігти ризику зараження під час епідемії.

У наш час застосовують три види полісахаридних вакцин:

  • двовалентні (містять серогрупи А, С);
  • тривалентні (серогрупи А, С, W);
  • чотирьохвалентні (серогрупи А, С, Y, W135).

Менінгіт, викликаний бактерією серогрупи Х, хоч і був зафіксований в Північній Америці, Австралії, Західній Африці, деяких країнах Європи, проте на сьогодні вакцини проти цього штаму не існує.

Вибираючи сироватку, важливо розуміти, що вона індукує імунітет тільки проти менінгіту, що викликається певними серогрупами. Після ін’єкції полісахаридної вакцини в людському організмі різко підвищується кількість антитіл, необхідних для протистояння хворобі. Ефект від щеплення у дорослих може зберігатися протягом 3-5 років, у дітей – близько 2 років. Але для більш надійного захисту фахівці радять робити ревакцинацію кожні 3 роки.

Полісахаридні вакцини типу А і С підходять для дітей старше 2 років, а також для дорослих з групи підвищеного ризику захворювання. Ці сироватки також застосовують для масової вакцинації в період епідемії, так як вони дозволяють створювати не тільки індивідуальний, але і так званий колективний імунітет. Вакцини типу «А + С» рекомендують вводити повторно не раніше ніж через 2-4 роки.

Для вакцинації дітей до 2 років підходить чотиривалентний препарат Menjugate (вводять один раз 1 дозу). Дітям молодше 18 місяців полісахаридні вакцини групи А, А + С вводять тільки в разі епідемії або якщо захворів хтось в родині. Щоб створити дитині стійкий імунітет, вакцинацію потрібно повторити після 18 місяців.

Полісахаридні вакцини зазвичай переносяться добре. Незначна поствакцинальна реакція трапляється приблизно в 1/4 випадків. Вона виражається у вигляді почервоніння і хворобливості в місці уколу. У деяких людей після щеплення може підвищуватися температура тіла, яка приходить в норму вже через 24-36 годин. Серйозні ускладнення на тлі щеплення трапляються вкрай рідко. Приблизно у одного пацієнта з 1 мільйона можлива реакція у вигляді кропивниці або бронхоспазмів, ще рідше – анафілактичний шок.

Як і будь-яке щеплення, вакцинацію проти менінгіту треба робити тільки здоровим людям. Заборонено вводити препарат проти менінгококів в гострий період перебігу хронічної хвороби, а також особам з алергією на вакцину, вагітним і годуючим матерям.

Популярні полісахаридні вакцини:

  • полісахаридна суха (менінгококова група А);
  • полісахаридна менінгококова вакцина А + С;
  • Менінго А + С (французький препарат, застосовують від 18 місяців);
  • Менцевакс ACWY (бельгійська і англійська вакцина, ставлять дітям від 2 років і дорослим);
  • Менактра (американська вакцина проти ACWY, підходить дітям від 2 років і дорослим до 55 років).

Білкова вакцина

Виявилося, що полісахаридні вакцини неефективні для профілактики менінгіту, викликаного бактеріями групи В. Тому фахівці розробили сироватку іншого типу – білкову, яка представляє собою зовнішній білок мембрани. До її створення підштовхнула епідемія недуги на Кубі, яка була зафіксована в 1980-х роках. Так з’явилася перша білкова вакцина від менінгіту VA-Mengoc-BC.

Приблизно в цей же час ще один протименінгококовой препарат на основі білка був створений в Норвегії. За його допомогою норвежці намагалися зупинити стрімке поширення хвороби серед дітей і підлітків. Але незабаром виявилося, що цей препарат ефективний тільки в половині випадків, тому від його подальшого використання відмовилися.

У 2010-х роках з’явилася ще одна білкова сироватка проти бактерії типу В – MenB. Вона була створена для вакцинації жителів Нової Зеландії, а в 2013 році отримала схвалення і в Європі. В цьому ж році швейцарська компанія Novartis отримала ліцензію на виробництво препарату Bexsero – білкової вакцини, яка підходить для будь-якого віку, в тому числі і для дітей від 2 місяців. Лабораторні дослідження, проведені в Англії, підтвердили ефективність ліків в 88 випадків з 100. Білковий препарат, як і полісахаридний, вводять по 2-4 дози (з інтервалом), після чого в організмі виробляються антитіла до менінгококових бактерій типу В. Більш доцільно робити такі щеплення в дитячому віці, тому вакцина проти серогрупи часто розглядається як дитяча.

Графік вакцинації препаратом Bexsero

Графік вакцинації препаратом Bexsero
Вік Перша ін’єкція Друга ін’єкція
Від 2 до 5 місяців 3 дози, інтервал: через кожні 30 днів 1 доза у віці 12-23 місяці
Від 6 до 11 місяців 2 дози, інтервал: через 2 місяці 1 доза на другому році життя
Від 12 до 23 місяців 2 дози, інтервал: не раніше чим через 2 місяці 1 доза через 1-2 роки після першого уколу
Від 2 до 10 років 2 дози з інтервалом більше 2 місяців
Старше 11 років, дорослі 2 дози з інтервалом більше 30 днів

Як правило, білкове щеплення переноситься добре. Але щоб уникнути алергічної реакції протягом 2 тижнів до і після прийому вакцини не слід ставити дитині щеплення іншого типу. Протипоказання до вакцинації дітей та дорослих: алергія, наявність інфекційного захворювання, що супроводжується підвищеною температурою тіла, вагітність (або планування вагітності найближчим часом), лактація.

Поствакцинальна реакція може виявлятись у формі почервоніння і гіперемії в місці уколу, короткочасним підвищенням температури тіла до 38 градусів (рідко – до 40), головним болем, дратівливістю. При непереносимості вакцини можливі судоми, блювота, висип, набрякання залоз в області шиї.

Кон’югована вакцина

Кон’юговані вакцини за принципом дії нагадують полісахаридні. Вони також надають протидію менінгіту, викликаного бактеріями чотирьох серотипів.

Кон’югована вакцина проти групи С в медицині застосовується з 1999 року, а в 2005 році була створена чотирьохвалентна сироватка проти груп А, С, Y, W135. Такого типу щеплення роблять дітям і дорослим в країнах Європи, в Канаді і США. У 2010 році була створена вдосконалена вакцина для боротьби з менінгококом групи А. У порівнянні з полісахаридними сироватками, кон’юговані створюють більш стійкий бар’єр проти бактерій. Цю вакцину, на відміну від полісахаридної, можна використовувати для дітей молодше 2 років (починаючи з 2 місяців). Крім того, вона відмінно підходить для вакцинації підлітків і дорослих. Після кон’югованої вакцини в людському організмі виробляється імунологічна пам’ять. Це означає, що ефективність процедури зберігається протягом наступних 10 років. Використання в Європі кон’югованої вакцини призвело до істотного зниження випадків менінгіту в регіоні.

Дітям від 9 місяців підходить вакцина Менактра. Щеплення робити двічі з інтервалом більше 3 місяців, а після 2 років повторити одноразово.

Препарат NeisVac-C також підходить для малюків і дорослих, але він створює захист тільки проти бактерій менінгококів серогрупи С. Протягом року дітям від 2 місяців можна ввести 2 дози препарату (з інтервалом більше 2 місяців). Дітям старше 1 року і дорослим для захисту від хвороби вистачить тільки 1 дози вакцини.

Препарат, який називається Menveo, підходить для вакцинації дорослих і дітей старше 2 років. Ін’єкцію роблять один раз. Через 5 років можлива ревакцинація. За тією ж схемою застосовують кон’юговану вакцину Nimenrix, яка підходить для щеплення дорослих і малят від 1 року.

Розгорнута стаття про менінгіт, дивіться за посиланням – Менінгіт

Соцмережі