Тріада Фалло

Тріада Фалло – це вроджений порок серця, який зустрічається у 5% новонароджених. Цей недуг відносять до групи «синіх» пороків серця, так як при тріаді Фалло шкірні покриви дитини бліднуть і синіють від того, що спостерігається утруднення у відтоку крові від серця до легень.

Тріада Фалло поєднує в собі відразу кілька особливостей, що негативно позначаються на роботі серцевого м’яза: збільшення правого шлуночка, дефект міжпередсердньої перегородки, клапанний стеноз легеневого стовбура, при якому діаметр отвору, що сполучається між правим шлуночком і стволом сильно скорочений. На жаль, даний діагноз викликає серйозні ускладнення, новонародженому потрібно якнайшвидша лікарська допомога.

У медицині розрізняють не тільки тріаду, а й тетраду, пентаду Фалло. Всі ці пороки серця описав відомий французький доктор Е. Л. Фалло.

Причини виникнення

З огляду на те, що захворювання носить вроджений характер, воно починає розвиватися у плода ще в материнській утробі. Лікарі називають приблизний час виникнення патології – перший триместр вагітності. У ембріона починає неправильно формуватися серце, порушується його анатомічна будова. Подібні дії можуть бути наслідком різних негативних факторів, таких як:

 • перенесені вагітною жінкою вірусні захворювання (грип, краснуха, кір);
 • проблеми з роботою щитовидної залози;
 • цукровий діабет;
 • сильну нестачу вітамінів і поживних речовин в організмі;
 • гіпоксія плода в перший триместр вагітності;
 • шкідливе радіоактивне лікування;
 • прийом алкоголю і наркотиків;
 • прийом психотропних препаратів.

Більш того, можуть бути також генетичні передумови для утворення тріади Фалло. У деяких випадках у немовляти діагностують цю патологію, яка виникає через хромосомні мутації.

Симптоми і різновиди

У переважній більшості випадків тріада Фалло діагностується у малюка відразу після його народження. Однак в медицині було кілька прецедентів, коли тріада Фалло виникала у людини вже в зрілому віці, тому можна говорити про вроджену і набуту форму цього недугу.

Крім того, розрізняють ранню та пізню стадії захворювання. Якщо стеноз легеневого стовбура виражений незначно, то говорять про легку, або ранню стадію недуги. Чим сильніше звужений отвір між правим шлуночком і легеневим стовбуром, тим важче хворий переносить недугу, клінічні симптоми виражені набагато яскравіше.

Говорячи про симптоми патології, потрібно згадати, що вони виникають уже в дитинстві. Новонароджений погано бере груди, його мучить задишка під час годування, він швидко втомлюється. Діти з тирадою Фалло часто плачуть, чим доводять своїх батьків до справжнього відчаю, так як ті ніяк не можуть їх заспокоїти. Лікарі стверджують, що малюки відстають у розвитку, набагато пізніше починають сидіти, ходити і розмовляти.

З плином часу у дитини можуть виникнути фізичні дефекти в розвитку. Так, у віці 8-10 років у багатьох пацієнтів з тріадою Фалло діагностують ціаноз, напади задухи, прискорене дихання, аритмію. Іноді симптоми настільки сильні, що дитина може втратити свідомість.

Лікарі виділяють і кілька інших, швидше фізіологічних, симптомів:

 • значне потовщення пальців рук;
 • широко посаджені очі;
 • набряклі вени на шиї;
 • надмірно білясті шкірні покриви.

Тріада Фалло практично завжди супроводжується різноманітними ускладненнями, дуже небезпечними для життя пацієнта. Серед них виділяються:

 • серцева недостатність;
 • абсцеси головного мозку;
 • тромбоемболія;
 • схильність будь-яким інфекційним захворюванням;
 • часті кровотечі;
 • ендокардит.

Діагностика і лікування

Маленькі діти, у яких діагностовано дана недуга, відразу ж після народження потрапляють до лікаря-кардіолога. Фахівці вдаються в великому обстеження юного організму. Для постановки передбачуваного діагнозу малюкові роблять ультразвукове дослідження серця, слухають серцеві шуми, зондують серцевий м’яз, вдаються до вентрикулографії, ангіографії та рентгенографії грудної клітини. Також велику роль відіграють дані, отримані в ході загального аналізу крові: якщо у дитини підвищений рівень гемоглобіну, багато еритроцитів, то діагноз підтверджується.

Лікування тріади Фалло можливо тільки за допомогою оперативного втручання. Дітям роблять операцію, коли вони досягають 5-8 років. Операція покликана усунути наявне звуження легеневої артерії. Хворому розкривають грудну клітку, розсікають клапан артерії, в деяких випадках усувають дефект міжпередсердної перегородки. Операція дуже важка, іноді проводиться в кілька етапів. До того моменту, поки хірургічне втручання не може бути здійснено, хворому призначають седативні засоби, серцеві глікозиди та інші лікарські препарати. Пацієнт повинен постійно спостерігатися у лікаря і вести максимально здоровий спосіб життя.

У медичній практиці зустрічаються випадки, коли хворому протипоказана операція. Якщо у людини спостерігається значна деформація будови серцевого м’яза, сильна серцева недостатність і крайня ступінь ціанозу, то хірург не в силах допомогти хворому.

Прогноз захворювання цілком залежить від того, наскільки яскраво був виражений клапанний стеноз. При вдало проведеній операції і легкій формі недуги хворі живуть до старості. Якщо ж стеноз прийняв серйозну форму, навіть операція не може гарантувати того, що людина проживе довге життя. На жаль, в цьому випадку багато прооперовані діти вмирають в юному віці від серцевої недостатності.

Профілактичні заходи можливі для вагітної жінки, яка повинна дбати про своє здоров’я, відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя. Діти з тріадою Фалло повинні уникати надмірних фізичних навантажень і хвилювань, негативно позначаються на роботі серця.

Соцмережі