Тендовагініт

Тендовагініт (англ. – tenosynovitis) – це запалення оболонки, що оточує сухожилля. Сухожилля – щільні нееластичні тяжі, за допомогою яких м’язи, які беруть участь в рухах, прикріплюються до кісток. Більшість сухожиль, зокрема ті, які знаходяться в області плеча, кисті і щиколотки, укладені в двошарову сумку, зменшує ризик пошкодження сухожилля при терті або тиску.

Тендовагініт – досить поширене захворювання, що вражає людей будь-якого віку. Є основною причиною втрати продуктивності праці.

Ревматоїдний артрит часто викликає тендовагініт і вражає близько 2% населення в світі, жінок в 3 рази частіше, ніж чоловіків.

Запалення

Сухожильні піхви простелені особливої ​​тканиною – синовіальною оболонкою, що виділяє речовину – синовіальну рідину. Вона дозволяє внутрішньому і зовнішньому шару сухожильної піхви плавно ковзати один над одному, що забезпечує вільний рух сухожилля.

Однак при тендовагініті запалення сухожильної піхви перешкоджає вільному руху, внутрішня і зовнішня оболонка труться одна від одної, обмежуючи рух і роблячи їх хворобливими.

Характерні симптоми

 • Біль при якомусь певному русі, наприклад, при згинанні і витягуванні кисті або щиколотки.
 • Поява поздовжньої припухлості на сухожиллі або освіту фіброзного вузлика.
 • Відчуття тепла в області ураженого сухожилля.
 • Хрускіт в області сухожилля при русі. Його можна відчути або почути з допомогою стетоскопа або просто наблизивши вухо до ураженого місця.

Причини тендовагініту

Серед причин тендовагініту:

 • сильна травма;
 • інфекція, яка проникає з сусіднього органу;
 • запальні захворювання, що торкнулися синовіальної оболонки;
 • хронічно повторювана незначна травма або сильне перенапруження будь-якої певної групи м’язів при заняттях тенісом, живописом або декоративним мистецтвом. У деяких випадках тендовагініт визнають професійним захворюванням.

У прибиральниці, що вичавлює ганчірки, часто розвивається хронічне фіброзне потовщення сухожиль в області зап’ястя, які з’єднують передпліччя і великий палець (хвороба де Кервена).

Хронічна мікротравматизація

Службовці, що зокрема працюють на комп’ютері, яким доводиться багато разів повторювати одні й ті ж рухи, іноді скаржаться на біль у передпліччя. Зазвичай тут немає специфічних ознак тендовагініту, і симптоми часто можна полегшити, трохи змінивши умови і методи роботи.

Як діагностувати тендовагініт

Діагноз зазвичай визначається за клінічними симптомами при огляді ураженої частини тіла. Лікар може зазначити:

 • обмеженість і болючість руху;
 • видиму припухлість сухожильних піхв;
 • почервонілу і теплу на дотик шкіру на ураженій ділянці.

Щоб поставити діагноз, лікарю необхідно знати спосіб життя пацієнта. Лікар також перевіряє, чи немає у пацієнта симптомів ревматизму. Аналізи крові можуть підтвердити наявність ревматичного захворювання.

У разі тривалого, стійкого тендовагініту рентгенографія дозволить виявити відкладення кальцію в сухожиллі і піхві.

Лікування тендовагініту

Хворобливі відчуття при сильному тендовагініті можна полегшити за допомогою холодних компресів, тоді як при хронічних запаленнях допомагає тепло.

У більшості випадків тендовагініт проходить, якщо дати собі відпочинок. У важких випадках допомагає шинування або гіпсова пов’язка на короткий період часу. Після того як пройде гостра стадія, уражену частину тіла слід розминати кілька разів на день, щоб запобігти утворенню рубцевої тканини.

Лікування лікарськими засобами

При тендовагініті допомагають анальгетики та нестероїдні протизапальні препарати. Пацієнтам з ревматоїдним артритом призначають засоби для його лікування. При наявності ознак інфекції необхідні антибіотики.

Хірургічне лікування

Іноді необхідна операція по розтину утвореної волокнистої сполучної тканини.

Профілактичні заходи.

Для попередження тендовагініту треба використовувати спеціальне спорядження, яке здатне захистити від травми. Слід також уникати раптових незвичних навантажень.

У більшості випадків завдяки відпочинку і лікування пацієнти виліковуються від тендовагініту.

Якщо ж причина не була усунена, імовірний рецидив тендовагініту. Необхідно змінити методи і умови праці пацієнта.

Соцмережі

Exit mobile version