Синдром раптової дитячої смерті: що це за хвороба, причини, симптоми, як не допустити

Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) – це раптова смерть, яка настає через апное (зупинка дихання) у дітей до року або новонароджених. Після летального результату розтин не дозволяє встановити головну причину. На сьогодні вчені не знають, що саме є причиною смерті.

Також СРДС має назву «смерть у колисці», через те, що дитина може померти уві сні без очевидних причин. До ризику раптового летального результату схильні не тільки недоношені діти, а й зовні здорові немовлята, які не мають ніяких патологій. Найчастіше смерть настає уві сні, в нічний або ранковий час.

Передбачувані причини смерті

Існують певні чинники і причини синдрому раптової смерті немовлят, призводять до цього маловивченого явища. Батьки повинні постаратися виключити всі фактори ризику, щоб зберегти життя своїй дитині.

Існують теорії, які пояснюють механізми появи СРДС. Можливі причини синдрому раптової смерті немовлят такі:

 • Порушення дихання.Може вважатися нормою лише під час сну. Через непередбаченої зупинки дихання починається гіпоксемія (недолік кисню), тому організм відразу прокидається і відновлення дихання відбувається рефлекторно. Якщо ж цього не сталося – настає смерть. Синдром раптової смерті немовлят (СРСН) з’являється через те, що у новонародженого регуляторні механізми незрілі і не функціонують повною мірою;
 • Порушення діяльності серця. Деякі фахівці наполягають на тому, що причиною летального результату стає апное (зупинка дихання), а саме асистолія (припинення роботи серця). Причинами вважаються: порушений ритм, брадикардія (низьке число скорочень серця) і занадто часто змінюються частота скорочень передсердь;
 • Порушення в стовбурового мозку. Дихальний і вазомоторний центри локалізуються в задньому відділі головного мозку. Бувають випадки, коли порушення ферментного синтезу і формування ацетилхолінових рецепторів провокує появу СРДС. У дітей, які постраждали від раптової смерті виявляються мікроструктурні поразки і порушення клітин у мозковій стовбурі, які виникли ще в період внутрішньоутробного розвитку через гіпоксію (брак кисню);
 • Порушення кровообігу. Виникає через стискання артерії при неправильному положенні голови новонародженого. Через те, що м’язова система у немовлят недостатньо розвинена, то самостійно він не може повертати голову. Тільки через чотири місяці після народження новонароджений здатний повертати голову. Не варто укладати дитину спати на боці або на животі, через те, що в цьому випадку надходження артеріальної крові в головний мозок сильно погіршується, стрімко сповільнюється дихання і слабшає пульс;
 • Стрес. Дуже часто у жертв раптової смерті спостерігаються багато патологоанатомічні зміни через сильного стресу. Зміни такі:
  • незначні крововиливи в легенях і вилочкової залози;
  • виявлення слизової шлунково-кишкового тракту;
  • зморшкуваті лімфоїдні новоутворення;
  • низький рівень в’язкості крові.

До клінічних ознак стресу відносяться сльозотеча, нежить, збільшення деяких внутрішніх органів (печінка, селезінка та ін.), Різке зниження ваги, шкірні висипання (кропив’янка) і ін. За статистикою у 90% дітей дані ознаки проявляються за три тижні до настання смерті

 • Інфекційний характер З ВДС. У дітей, які раптово померли були виявлені різного роду інфекції. Багато досліджень показали, що причиною летального результату може бути спіралеподібна грамнегативна бактерія Helicobacter pylori, яка є збудником виразки шлунка. Після проведення патологоанатомічного дослідження з’ясовується, що виділення цього мікроорганізму найбільш часто відбувається в залозах шлунка і дихальній системі у померлих. Існує припущення, що при викиданні їжі зі стравоходу, немовля може вдихнути невелика кількість шкідливих для організму бактерій, що містяться в блювоті. Припинення дихання викликає процес всмоктування амонію в кров.

Провокаційні фактори до виникнення раптової смерті

Під час вивчення синдрому раптової дитячої смерті були виявлені певні провокаційні фактори. провокаційні фактори такі:

 • дитина спить на боці або животі;
 • занадто м’які матраци і подушки для сну;
 • перегрів дитини (важкі ковдри, висока температура в приміщенні);
 • народилися діти з низькою масою тіла;
 • вагітність більш ніж однією дитиною;
 • часті вагітності і занадто короткий часовий інтервал між ними;
 • раніше трапилася раптова смерть дитини в сім’ї;
 • мертвонародження;
 • повна відсутність або недолік консультації у лікаря при вагітності;
 • гіпоксія або недокрів’я у плода;
 • занадто молодий вік вагітної;
 • тютюнопаління, вживання вагітною жінкою спиртних напоїв і психоактивних речовин;
 • погані сімейні умови (велике скупчення людей в приміщенні, нерегулярне провітрювання, куріння інших членів родини, незнання як доглядати за немовлям);
 • післяпологова депресія.

Варто відзначити, що синдром раптової дитячої смерті провокує часте куріння батьків. Доведено, що якби під час вагітності жінки не курили, то число раптово сталися смертей немовлят зменшилась на 42%. Небезпечним вважається не тільки активне куріння, але також і пасивне. Тому, якщо в сім’ї є маленька дитина, то потрібно повністю відмовитися від цієї згубної звички.

До одного з провокаційних чинників відноситься сповивання немовляти. Деякі фахівці стверджують, що сповивання немовляти необхідно, через те, що у нього не вийде перевернутися в неправильне положення, а це значить, що ризик смерті знижується.

Інші фахівці впевнені, що через сповивання зупиняється фізичний розвиток дитини. Занадто туге сповивання обмежує немовляти в рухах, тому порушуються процеси терморегуляції (відбувається збільшення тепловіддачі в рівному положенні).

Через сповивання порушується нормальний процес дихання, що є причиною виникнення пневмонії, яка призводить до СРДС. Також варто враховувати, що туге сповивання обмежує тілесний контакт з матір’ю, а це є важливою частиною для подальшого розвитку дитини.

Симптоми СРДС

Симптоматика при синдромі раптової дитячої смерті відсутня. Дитина зовні добре виглядає і не проявляє жодних негативних емоцій. Тому знати напевно чи може настати смерть – неможливо.

Діагностика СРДС

Дітям, які пережили СРДС призначається комплексне обстеження. Для початку проводиться огляд дитини педіатром, дитячим невропатологом, кардіологом, пульмонологом, ЛОР-лікарем і ін. В якості інструментальних обстежень застосовуються:

 • електроенцефалографія (ЕЕГ) – дослідження електричної активності мозку;
 • полісомнографія – аналіз сну пацієнта із застосуванням спеціальних комп’ютерних комплексів;
 • транскраніальна доплерографія (ТКДГ) – ультразвукове дослідження судинної системи головного мозку;
 • електрокардіографія (ЕКГ) – функціональна діагностика, заснована на вивченні і реєстрації електричних полів, що утворюються при роботі серця;
 • ультразвукове дослідження серця;
 • добовий моніторинг електрокардіографії – електрофізіологічних інструментальна діагностика;
 • рентгенографія грудної клітки.

Крім інструментальних досліджень СРДС використовується інфекційна діагностика. До методів належать:

 • імуноферментний аналіз (ІФА) – лабораторний метод, що визначає різні низькомолекулярні сполуки, макромолекули, віруси та ін .;
 • полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) метод, що дозволяє збільшити малу концентрацію особливих фрагментів нуклеїнової кислоти в пробі;
 • мікробіологічне дослідження – тривала діагностика різних інфекційних захворювань. Проводиться збір біологічних матеріалів – мазок, зішкріб, пункція і біопсія;
 • біохімічний аналіз крові – метод, що дозволяє оцінювати роботу всіх внутрішніх органів (нирки, жовчний міхур, печінка, підшлункова залоза та ін.), отримувати інформацію про обмін речовин і з’ясовувати потреба в певних мікроелементах:
 • кислотно-лужний стан крові.

Лікування синдрому раптової дитячої смерті

Як такого лікування СРДС немає, через те, що невідомі причини раптової смерті немовлят. Єдине, що можна зробити – це уважно стежити за станом дитини під час сну, контролювати стан і вчасно звертатися до фахівців.

Лікування синдрому раптової дитячої смерті медикаментами неможливо, через те, що невідомо що саме потрібно лікувати. Препаратів, які боролися б з даною патологією немає. Смерть немовляти настає раптово і запобігти її практично неможливо.

Методи запобігання раптової дитячої смерті в домашніх умовах

Багато дослідників стверджують, що використання соски-пустушки під час сну може допомогти зменшити ризик появи синдрому раптової дитячої смерті. Ця теорія заснована на тому, що гурток соски сприяє кращому проникненню повітря в дихальну систему. Починати використовувати пустушку потрібно з 1 місяця життя, через те, що у немовляти вже відпрацьований процес годування грудьми. Але не варто стояти на своєму, якщо дитина не хоче брати соску. Займатися відлученням від пустушки необхідно поступово, починаючи з року. До якого віку користуватися соскою вирішують батьки, але краще своєчасно відучувати дитини.

Рекомендується поєднати сон матері з дитиною. Відомо, що завдяки спільному сну знижується ризик смерті немовлят до мінімальних показників, але тільки за умови, що батьки не палять. Уві сні жінка на підсвідомому рівні тримає під контролем сон дитини, що знаходиться поруч

Ризикованість виникнення СРДС відбувається після того, коли дитина голосно кричала і плакала, а після відразу ж заснув. В цьому випадку небезпечно залишати дитину одну в ліжечку, а краще йому перебувати біля батьків, які зможуть помітити ненормальний стан здоров’я дитини і в належний час надати допомогу.

З приводу спільного сну існує й інша думка. Курять батьки того не усвідомлюючи завдають непоправної шкоди своїй дитині. При курінні виділяються небезпечні для здоров’я дитини компоненти. Також не варто зловживати парфумами перед сном.

Не рекомендується спати з дитиною, якщо батьки відчувають надмірну втому або приймають медикаменти, які викликають сонливість. В такому випадку необхідно після того, як дитина поїла укласти її в ліжечко, яке повинно стояти в спальні батьків, біля ліжка дорослих.

Важливу роль в запобіганні СРДС грає ліжко дитини і правильне укладання для сну. Ліжечко краще переставити в спальню батьків, але ні в якому разі не поруч з батареєю або обігрівачем. Матрац потрібно вибирати в міру твердий і рівний. Якщо необхідно можна постелити клейонку, а зверху – добре розправлену, вигладжену і чисте простирадло. Бажано повністю відмовитися від подушки, якщо ж це неможливо, то подушка не повинна бути м’якою. Також не рекомендується прати постіль пральними порошками та ополіскувачі з різким запахом. Крім постільної білизни для дитини, потрібно ретельно стежити за постіллю батьків.

Не потрібно використовувати ватяну ковдру, кращим варіантом буде вовняне. Також не слід вибирати термоковдру. Вкривати ковдрою дитини варто по плечі, щоб він випадково не зміг накритися з головою. Головне не допускати перегрівання, через те, що при перегріванні сильно погіршується контроль головного мозку за функціонуванням центру дихання.

Годування грудьми значно знижує ризик раптової смерті немовляти. Позитивна дія грудного молока обумовлено тим, що в ньому містяться не тільки імуноглобуліни, а й корисні жирні кислоти, які стимулюють дозрівання головного мозку дитини, і всіх найважливіших систем організму.

Грудне годування допомагає зміцнити імунну систему дитини і попереджає поява респіраторних захворювань, які можуть спровокувати раптову смерть. Якщо у дитини відсутнє грудне вигодовування і до цього ще мати курить, то ризик виникнення СРДС різко збільшується, що призведе до смерті немовляти.

Профілактика синдрому раптової дитячої смерті

Якщо батьки помічають, що поведінка і стан дитини нестандартне потрібно відразу взяти його, розворушити, акуратно помасажувати вуха, ступні і кисті, погладити по спині уздовж хребта. Зазвичай подібних маніпуляцій вистачає, щоб дихання знову відновилося, якщо ж це не допомогло, потрібно в терміновому порядку викликати лікаря.

Відразу ж повинна бути проведена серцево-легенева реанімація (СЛР), щоб відновити життєдіяльність організму дитини і вивести його з передсмертного стану.

До профілактики відносяться первинні і вторинні заходи:

 • Первинні заходи мають на увазі повна відмова батьків від куріння, вживання спиртного, наркотичних речовин, правильне харчування, помірні фізичні навантаження, профілактичні заходи передчасних пологів, своєчасну установку на облік і весь період вагітності перебувати під контролем лікаря. Також необхідно оптимізувати умови сну новонародженого: сон тільки в положенні на спині, використання спального мішка, зручне ліжко, виняток перегріву, доступ до свіжого повітря, підтримка температурного режиму та ін .;
 • До вторинних заходів профілактики відноситься попередження і своєчасне виявлення інфекційного захворювання. Що це за хвороба повинні з’ясовувати фахівці. Необхідно проводити загальнозміцнювальну терапію, масажі, домашнє кардіо респіраторне спостереження і т.п.

Прогноз СРДС

Дитяча смерть жахливе явище. Запобігти раптовій смерті дитини важко, через те, що не встановлені чіткі причини. Говорити про сприятливий прогноз неможливо, можна тільки ретельно стежити за станом здоров’я дитини, піклуватися, виключати всі несприятливі фактори для розвитку і життя. Необхідно пам’ятати, що СРДС не підлягає ні медикаментозним, ні хірургічним, ні народним способам лікування

Соцмережі

Exit mobile version