Судоми

Судоми – неприємний, патологічний стан, при якому відбувається мимовільне скорочення м’язів, що супроводжується неприємними і навіть больовими відчуттями.

Мимовільні скорочення м’язів часто походять від перенапруги. Найбільш схильні до розвитку судом особи похилого віку та діти. Молоді люди найбільш рідко скаржаться на судоми. Найпоширеніша локалізація судом – литкові м’язи, стегна, шия.

Причини розвитку судом

Судоми можуть виникнути з різних причин. Також, часто, на перший погляд, причина мимовільного скорочення м’язів не так очевидна.

Крім конкретних причин, що викликають судоми, виділяють фактори, які можуть сприяти розвитку патологічного стану. Розрізняють:

 • Одноманітні рухи, монотонно повторювані (робота на клавіатурі, мишкою).
 • Заняття спортом – під час підвищеного потовиділення виділяється велика кількість мінералів – калію і кальцію, недолік яких також може спровокувати судоми в будь-яких м’язах.
 • Фізичне стомлення і виснаження – тривале перебування людини в стоячому положенні.
 • Захворювання нервової системи – як інфекційного (наприклад, при правці) так і неінфекційного характеру (епілепсія, неврози).
 • Отруєння організму солями важких металів, хімічними препаратами (в тому числі хімічною зброєю).
 • Захворювання ендокринної системи.
 • У дитячому віці судомні стани судом виникають в результаті незрілості нервової системи, зокрема гальмівні механізмі в організмі дитини працюють трохи інакше, ніж у дорослої людини.
 • Деякі соматичні захворювання, як не дивно, також можуть стати причиною скорочень м’язів. Володарям варикозного розширення вен ця ситуація знайома – дуже часто, в кінці робочого дня особи, які страждають варикозом, відчувають хворобливі і неприємні відчуття в литкових м’язах, які можуть бути самої різної інтенсивності.

Симптоми судом

Головний й, іноді, єдиний відчутний симптом судомних скорочень – раптові неприємні відчуття в різних м’язах або групах м’язів. При судомах легкого ступеня інтенсивність болю незначна. Судоми можуть супроводжуватися запамороченням, потемнінням в очах і головний біль.

Якщо судоми розвиваються як результат деяких неврологічних захворювань – клінічна картина може істотно відрізнятися і бути більш «багатою».

Класичний епілептичний напад включає в себе втрату свідомості постраждалим, розвиток строго певних видів судом. Судоми супроводжуються мимовільним випорожненням сечового міхура, іноді слинотечею. Свідомість пацієнта сплутана, пульс частий, ниткоподібний. Шкірні покриви бліді, покриті липким холодним потом.

Якщо судоми повторюються, слідуючи один за іншим, то прийнято говорити про епілептичний статус. Цей стан вкрай небезпечний для пацієнта і, при несвоєчасному наданні медичної допомоги в повному обсязі, епілептичний статус може закінчитися летальним результатом.

Види судом

За типом розрізняють кілька видів судом. Кожен окремий вид скорочень може виникати при різних станах пацієнта. Розрізняють:

 • Тонічні судоми. Скорочення тривають тривалий час, біль інтенсивна. Тривалість може досягати декількох хвилин (більше трьох).
 • Клонічні судоми. Скорочення короткочасні, мають вигляд «тиків». Інтенсивність більш-менш виражена.
 • Тоніко-клонічні судоми – поєднання короткочасних і тривалих скорочень, які змінюють один одного.
 • Генералізовані судоми. Найважчі судомні скорочення, найбільш небезпечні для життя пацієнта.

Лікування судом

Медична допомога під час судом може здійснюватися як самим пацієнтом (його оточуючими) так і медичним працівником.

Самопоміч полягає в масажуванні м’язу, який зсудомило. Хороший ефект надають контрастні компреси – холодний і гарячий. При епілептичному нападі необхідно створити найбільш безпечну обстановку для пацієнта – так як він під час скорочення м’язів може нанести собі і оточуючим шкоду.

Кваліфікована медична допомога полягає в застосуванні протисудомних препаратів, міорелаксантів, і інших препаратів, що впливають на судини і нерви.

Соцмережі

Exit mobile version