Порушення сну: чи варто пити ліки?

Кожен після довгого трудового дня мріє лягти в ліжко і швидко заснути, щоб прокинутися вранці свіжим і відпочилим. Але далеко не у всіх сон задовільний за своєю якістю і кількістю, багато мучаться безсонням, чуйно сплять ночами і не відчувають себе такими, що відпочили. Це впливає на працездатність, настрій і навіть стан здоров’я. Чи можна поправити сон за рахунок прийому снодійних ліків, чи не будуть вони небезпечні? Наскільки ефективні таблетки, що містять аналог природного гормону мелатоніну? Які продукти харчування можуть допомогти в поліпшенні сну?

Сон людини: чим він важливий?

Поряд з прийомом їжі і фізичною активністю, сон є однією з життєво необхідних людині фізичних потреб. Під час сну тіло відпочиває, а мозок, хоча і повністю не перестає працювати, але займається тими видами діяльності, на які у нього не вистачає часу вдень. Це систематизація інформації, перевірка всіх органів і систем на «боєздатність», запам’ятовування важливої ​​інформації і розвантаження кори від даних, що надходять. Для дорослої людини, щоб зберігати здоров’я і працездатність, необхідний хоча б 6-ти годинний сон на добу, а в ідеалі – близько 8-9-и годин, в залежності від віку та роду діяльності. Постійний дефіцит сну, незадовільна його якість загрожують психічними розладами і хворобами, що ведуть до неврозів і депресії.

Роль гормонів в засипанні

Всі процеси в організмі тісно пов’язані, вони знаходяться під впливом нейроендокринної системи, яка регулює сон і неспання, апетит і насичення. Процесами засипання керує гормон мелатонін, що виділяється в епіфізі – шишкоподібній залозі. Крім того, в його ж віданні перебувають зміни фаз сну і неспання згідно часу доби. Виділення гормону підпорядковане добовим ритмам, і найчастіше у людей, які часто змінюють часові пояси або працюють в денну і нічну зміни, виникають десинхроноз і розлади сну. Прийом достатніх порцій мелатоніну допомагає засинати і потім нормально відпочивати протягом періоду сну.

У свою чергу, сам сон також впливає на гормони і роботу нервової системи, обмін речовин. Постійне недосипання, порушення режиму сну ведуть до того, що гормони багатьох периферичних залоз збиваються з ритму. Це пов’язано з тим, що для багатьох з них також характерні добові коливання активності. Це типово для надниркових залоз і щитовидної залози, їх гормони максимально активні вранці, вони допомагають прокинутися.

Може пігулку?

Сьогодні мелатонін синтезується лабораторно, а його впливу на сон активно вивчається досі. Для тих людей, які змушені через часті зміни часових поясів перебудовуватися на новий ритм, або тих, хто страждає від десинхронозів з розладами сну, мелатонін застосовують в таблетках для нормалізації фізіологічних процесів. Хоча вони можуть істотно допомогти багатьом пацієнтам, але ці таблетки не ідеальні, і не завжди можуть вирішити проблеми зі сном. Якщо проблема полягає в ненормованому графіку роботи, частому укладанні на сон за північ – такі таблетки можуть стати виходом з положення. Якщо ж безсоння – це лише один із симптомів серйозних неврологічних або соматичних захворювань, від прийому таких таблеток ефекту не буде зовсім або ж він буде тимчасовим і слабким.

Снодійні ліки – це вихід?

Є група ліків, які за рахунок гальмування роботи різних відділів в нервовій системі формують стан, який близький до природних процесів сну. У малих дозах снодійні ліки мають заспокійливий (седативний) ефект. Однак не варто думати, що такі препарати нешкідливі і їх можна застосовувати без рекомендації лікаря. До групи ліків, що володіють снодійним ефектом, відносять барбітурати, а також похідні бензодіазепіну. Є також групи препаратів іншої хімічної структури. У легких випадках, якщо розлади сну викликані стресами або перенапруженням, емоціями, застосовують групу заспокійливих (седативних) засобів, вони усувають тривожність і напругу, що допомагає полегшити процес засипання.

Барбітурати зважаючи на велику кількість побічних ефектів сьогодні практично не застосовуються. Для бензодіазепінів звикання не так сильно виражено, але і ці ліки аж ніяк не безневинні. Передозування може загрожувати важкими отруєннями аж до летального результату, а у частини пацієнтів вони також формують ефект звикання.

Снодійні препарати, хоча і змушують організм спати, але причин безсоння не усувають. Крім цього, для них характерно порушення циркадних ритмів – зміни сну і неспання, придушення певних фаз сну. Якщо людина звикла спати тільки під дією таблеток, в його організмі вже не так швидко синтезуються власні сполуки, що викликають сон в природних умовах. Тому відміна ліків провокує ще більш виражене безсоння. Крім усього іншого, сон під дією препаратів – штучний, він не такий глибокий і спокійний, тому повноцінного відпочинку тіла і мозку він не дає.

Ліки цієї групи можуть бути протипоказані пацієнтам з хворобами серця, дихання і при психозах. Але здоровим людям вони користі не принесуть, тим більше, що хронічні проблеми сну для них не типові.

Харчування для поліпшення сну, немедикаментозні впливу

Відомо вплив немедикаментозних засобів і змін харчування на поліпшення якості та тривалості сну. Так, збільшення обсягу фізичних навантажень, тривалі прогулянки на свіжому повітрі перед сном або відмова від продуктів харчування, багатих кофеїном і збудливими добавками, прийому алкоголю допомагають краще спати. Можуть допомогти розслабитися і налаштуватися на сон цікава книга і відмова від телевізора і гаджетів.

Можна змінити харчування або деякі свої звички, щоб поліпшити сон. Допомагають стакан теплого молока або чай із заспокійливими травмами, прийняті незадовго до сну. Ті речовини, які містяться в снодійних препаратах, хоча і в меншій концентрації, містить і харчування. Наприклад, корисні продукти, багаті на триптофан – це м’ясо індички, банани, сири, кунжутне насіння або фініки.

Соцмережі