Сонний параліч (синдром старої відьми)

Паніка – одне з найсильніших і яскравих почуттів, які може відчути людина за своє життя. Такі негативні емоції, як страх, жах, лють прориваються назовні та опановують їм, він перестає мислити тверезо і намагається зробити не логічні дії. Все це супроводжує параліч сну, відчувши який хоч раз в житті, ніхто не захоче повторення. Що це і як з цим поводитися розберемося нижче.

Факти та визначення

Сонний параліч (синдром старої відьми)- це синдром, що виникає через стресовий стан організму під час сну. Він буває двох видів:

 1. Гіпнагогічний – проявляється під час засипання. Його схема проста: відділ мозку, що відповідає за рух м’язами, відключається, а свідомість не встигає. Людина відчуває в цей момент те ж саме, що і при звичайному паралічі – не може поворухнути ні однієї частиною тіла, але все розуміє.
 2. Гіпнопомпічний – проявляється, коли людина прокидається. Суть процесу та ж, однак, відбувається все навпаки – свідомість прокидається, а м’язи не встигають.

Стан в цей час пацієнти описують так: немає можливості рухати жодної частиною тіла, з’являється сильний страх, часто навіть жах, не виходить ні кричати, ні кликати на допомогу. Так може тривати від кількох секунд, до двох хвилин, проте суб’єктивно людині може здатися, що параліч сну був набагато довше.

Крім реальних відчуттів такий стан супроводжується і вигаданими реакціями, галюцинаціями. В цілому, ось повний список симптомів, які можуть проявитися, а можуть і не проявитися в кожному окремому випадку:

 • Загострюються органи чуття. Людина бачить, чує і відчуває все навколо набагато яскравіше, навіть придумані речі здаються більш реальними;
 • Здається, що тіло вібрує або безконтрольно тремтить;
 • Відчуття одночасно і пробудження, і сну. Людина як би знаходиться в проміжному стані, коли світ навколо ще не зовсім реальний, але і не вигаданий;
 • Яскраві кошмарні явища, чудовиська і монстри, що змінюється обстановка і інші прикмети сну;
 • Реалістичні звукові галюцинації. Це може бути регіт, крик, рик – нічого надто складного, чи не осмислена мова;
 • Відчуття чийогось небажаного, що лякає присутності, наприклад, може здаватися, що за шторою сховався злодій чи насильник;
 • Частішає пульс, серцебиття, організм знаходиться в стані стресу, в кров викидається пристойну кількість адреналіну;
 • Утруднюється дихання, здається, що хтось сів зверху і закриває доступ до кисню, душить.

При всьому жаху і паніці, яку людина відчуває, коли проявляється сонний параліч або синдром старої відьми (народна назва) саме цей стан досить нешкідливий і не несе небезпеки здоров’ю. Він схожий на дуже реалістичний сон, який людина незабаром зможе взяти під контроль і, чим менше при цьому він буде лякатися, тим швидше це відбудеться.

Трохи про міфи

Багата людська фантазія і здатність творчо мислити породила безліч прекрасних і жахливих міфів. Стан свідомість на кордоні сну і реальності – відмінний привід перевтома мозку матеріалізувати все страхи в щось більш реальне, ніж просто образи в голові. Звідси й з’являються бачення і жахи під час паралічу сну.

При цьому сонний параліч або синдром старої відьми значить вже трохи більше, ніж просто розлад сну. Окультні діячі вважають, що в цей момент людина здатна вийти з тіла і відчути свою нематеріальну сутність, релігійні фанатики в цьому втілюють кару небесну і все в тому ж дусі.

Ставитися до цього синдрому кожна людина може так, як йому завгодно – це питання віри. Причини виникнення такого паралічу більш-менш вивчені наукою, але сам стан навіть не відноситься до захворювань. Здебільшого це наслідок нервового напруження і ненормованого сну. Божественний умисел або окультну сторону цього явища обговорювати ненауково.

Варто відзначити, логічно мислездатні люди, які заперечують містичну сторону цього стану, переносять її набагато легше і згодом, це не залишається з ними надовго – стирається з пам’яті після виконання рекомендацій лікаря.

Чому з’являється такий параліч?

Параліч сну може виникати з багатьох причин, точніше, вони збільшують ризик виникнення такого стану:

 1. Якщо режим нічного сну був різко змінений, а сама людина або взагалі не може виспатися, або робить це в зовсім незвичне для себе час;
 2. Робота та інші навантаження сильно перевищують за витратами енергії відновлювальний сон;
 3. Психіатричні патології;
 4. Постійне перебування організму і психіки в стресовому стані;
 5. Якщо поза, в якій людина спить дуже незручна або неприродна для нашого виду;
 6. Синдром втомлених ніг – безконтрольний рух ногами перед сном;
 7. Нарколепсія – непереборне бажання заснути в недозволений час доби, поза графіком;
 8. Може трапитися в якості побічного явища при прийомі ліків проти ходіння уві сні;
 9. Різні залежності, починаючи від наркоманії та закінчуючи курінням тютюнових виробів.

Варто відзначити, що найбільш часто такий стан проявляється у психічно хворих людей. Їх організм практично постійно перебуває в стані стресу, особливо це стосується пацієнтів з маніакально-депресивним синдромом. В цілому, близько 30 відсотків усіх «мешканців» психіатричних лікарень схильні різній кількості нападів паралічу сну.

З іншого боку цього стану можуть бути піддані й звичайні чоловіки, жінки, діти. З психічно здорових людей в найбільшій небезпеці підлітки і студенти. Вони недосипають і втомлюються набагато частіше, їх графік не нормований і часто коливається, постійно трапляються різкі і суттєві стреси.

Як діагностують?

Для того, щоб визначити це захворювання лікар повинен уважно вислухати розповідь самого пацієнта. Зазвичай вже на цій стадії діагноз стає ясним. Потрібно детально розповісти лікареві, що саме сталося, і як пацієнт себе відчував під час нападу. У разі одиничного прояву лікар просто порекомендує деякі дії, які дозволять позбутися від такої проблеми, як сонний параліч або синдром старої відьми.

Якщо проблема проявляється досить часто і починає турбувати навсправжки, лікар порекомендує вести щоденник, в якому потрібно буде докладно записувати все що відбувається до і під час нападів. На основі цих відомостей фахівець повинен розібратися в причині явища, а згодом і допомогти їх вирішити. Так можуть бути виявлені і інші психічні стани, наприклад, біполярні розлади.

Рекомендації лікаря

Після того, як сонний параліч або синдром старої відьми виявлений, доктор порекомендує такі дії, для позбавлення від цього стану:

 • Створити прийнятний і постійний графік. Вранці вчасно вставати, ввечері лягати. Важливо, щоб це було приблизно одне й те саме час щодня, включаючи і вихідні і святкові.
 • Важливо заводити будильник. Параліч сну проявляється тільки в тому випадку, якщо людина прокидається сам собою. Якщо це буде різкий звук, пацієнт просто прокинеться, без зайвих «ефектів».
 • Потрібна активна фізична праця на свіжому повітрі. Підійде виривання трави на дачі, футбол, теніс, пробіжки в парку і все в тому ж дусі. Це робить сильніше нервову систему і запобігає взагалі будь-які проблеми зі сном.
 • Добре буде уникати стресів, а якщо це неможливо, то просто реагувати на них спокійно, відсторонено, як на щось неминуче і далеке;
 • Ванни з маслом лаванди перед сном стануть запорукою відмінного, міцного сну.
 • Провітрювати кімнату перед сном, знижувати температуру в ній до 18-20 градусів також буде ефективним методом для здорового сну.

Якщо це не допомагає, а проблема залишається або посилюється – це свідчить про більш серйозних психічних відхилень, а значить і вимагає медикаментозного рішення. Для лікування такого синдрому зазвичай використовуються антидепресанти.

Що робити для полегшення стану?

Замислюючись в реальному житті про те, що таке сонний параліч і як просто його пережити, багато людей не зовсім розуміють той стан жаху, в якому перебувають хворі. Він знаходиться на підсвідомому, простіше виразиться тваринному рівні, і є абсолютно ірраціональним. Для того, щоб полегшити ці емоції, варто дотримуватися наступних правил:

 • Потрібно в загальному задуматися про свій стан, задати питання: що це, що зі мною відбувається? Якщо зібратися і відповісти на нього просто і зрозуміло – мені все просто ввижається, це гра сонного мозку і скоро вона пройде, страх відступить.
 • Не потрібно чинити опір і подолати німоту м’язів. Мозок з якоїсь причини починає чинити опір цьому і збільшує реалістичність явищ. Людина починає відчувати ще більший жах і так по колу.
 • Потрібно дихати, як можна глибше, роблячи пристойні паузи між ритмічними видихами.
 • Варто спробувати поворушити хоч якимись м’язами, наприклад, язиком або очима. Це допомагає багато в чому розвіяти відчуття безпорадності.
 • Якщо це трапляється регулярно, варто попросити чоловіка або дружину допомогти й розбудити, заспокоїти пацієнта під час нападу. Його можна помітити по неприродній, викривленій позі, гримасі жаху на обличчі, невидимим, але відчутним посмикування.
 • Щоб після пробудження посеред ночі уникнути повторення нападу надалі, варто встати, вмитися прохолодною водою і добре заспокоїтися.

Сонний параліч або синдром старої відьми – просто одна з «помилок системи» нашого мозку при її перевантаженні.

Варто поставитися до цього спокійно та обов’язково проконсультуватися з лікарем для впевненості в тому, що це явище не є симптомом більш серйозного відхилення.

Соцмережі