Церебральний параліч: ранні симптоми, причини, лікування.

Церебральний параліч – це порушення положення тіла і рухів, викликане непрогресуючою поразкою провідних шляхів моторної зони головного мозку. З ним пов’язані:

 • гіпотонія – зниження нормального м’язового тонусу;
 • м’язова спастичність – кінцівки резистентні до пасивному руху;
 • атаксія – тремтіння кінцівок
 • атетоз – мимовільні рухи.

Ступінь ураження мозку постійна, прояви Церебрального паралічу посилюються з розвитком мозку.

Симптоми церебрального паралічу у новонароджених:

 • слабка здатність до смоктання;
 • анормальний тонус м’язів;
 • анормальні рефлекси;
 • судоми або сонливість.

Хворобу можна не помітити, поки не виявиться затримка моторного розвитку:

 • до 3 місяців дитина не здатна тримати голову;
 • в 10 місяців дитина не сидить без підтримки;
 • ригідність м’язів;
 • зберігаються початкові рефлекси;
 • у віці 1 року спостерігаються характерні мимовільні рухи;
 • діти з атаксією гіпотонічні, у них може розвинутися інтенціонне тремтіння.

Церебральний параліч класифікується за локалізації неврологічного ураження:

 • тетраплегія – все кінцівки;
 • диплегія – обидві руки або ноги;
 • геміплегія – кінцівки однієї половини тіла;
 • атонічний або атаксичний церебральний параліч – в залежності від того, яка область мозку вражена.

Інші ознаки церебрального паралічу

Церебральний параліч може бути ускладнений іншими порушеннями неврологічного і психічного характеру. Ступінь зниження розумової діяльності варіює.

 • До ортопедичних ускладнень, пов’язаних з церебральним паралічем, відносяться скорочення м’язів внаслідок м’язової спастичності, які викликають контрактури в області суглобів. Іноді спостерігаються відхилення в процесі росту, що проявляється в розвитку похилого положення тазу і викривлення хребта. Судоми відзначаються у 25-30% хворих на церебральний параліч.
 • Порушення просторового зору і слухового сприйняття можуть призвести до труднощів з навчанням. Проблеми з промовою і харчуванням спостерігаються у 50% пацієнтів: це порушення ковтання і дизартрія.
 • Можуть виникнути поведінкові та емоційні проблеми.

Діагностика церебрального паралічу

Церебральний параліч можна діагностувати при народженні, але іноді хвороба розпізнається на другому році життя по порушенню ходи.

Оскільки у церебрального паралічу кілька причин, поставити правильний діагноз не завжди просто. Якщо підозри на церебральний параліч з’явилися в перші дні життя, регулярний моніторинг головних етапів розвитку дитини може допомогти визначити діагноз до 2 років. Пильна увага до тривог матері дозволяє виявити діагноз на ранній стадії хвороби.

Причини церебрального паралічу

Вірус цитомегалії, можливо викликає хворобу в антенатальний період

Церебральний параліч може бути обумовлений церебральними мальформаціями, викликаними порушеннями розвитку мозку, внутрішньоутробним гострим судинним розладом, травмою, інфекцією, включаючи запалення мозку, викликане токсоплазмозом, вірусом цитомегалії або гіпоксією.

Недоношеність і низька маса тіла при народженні, тривалі пологи, травма під час пологів, асфіксія і затримка внутрішньоутробного розвитку – все це важливі фактори розвитку спастичного церебрального паралічу. Ускладнення жовтяниці новонароджених також можуть викликати церебральний параліч.

Лікування і ведення хворих на церебральний параліч

Лікарі, педагоги і вихователі – всі вони грають важливу роль в роботі багатопрофільної медичної бригади, що займається оцінкою стану людей з церебральним паралічем і здійснює програми лікування таких хворих.

Фізіотерапія сприяє нормальному моторному розвитку і запобігає контрактури м’язів. З порушенням розумової діяльності допомагають впоратися спеціально підготовлені лікарі і середній медичний персонал. Лікуванням порушень зору, косоокості, глухоти і пороків розвитку опорно-рухового апарату займаються лікарі-фахівці, епілепсію контролюють за допомогою відповідних лікарських засобів. У спеціальних школах і відділеннях лікувальних установ для людей з інвалідністю внаслідок соматичних порушень проводять лікування дефектів мовлення, фізіотерапію і водолікування. Дітей з особливими фізичними потребами забезпечують допоміжними засобами для пересування, фізіотерапевтичною апаратурою, а також навчальними матеріалами.

Профілактика і прогноз церебрального паралічу

Більш широке використання досліджень вроджених порушень під час вагітності, а також поліпшення акушерської допомоги знизили захворюваність церебральним паралічем внаслідок травми.

Своєчасне лікування гемолітичної хвороби новонароджених (при якій організм матері виробляє антитіла, що руйнують еритроцити в організмі дитини) за допомогою обмінного переливання крові і як можна більш ранній початок лікування антибіотиками внутрішньомозкових інфекцій знижують частоту захворювання на церебральний параліч.

Ступінь інвалідності визначає характер прогнозу. Багато дітей з помірними формами церебрального паралічу ведуть нормальне життя. Багатьом допомагає фізіотерапія.

Однак часто спостерігаються порушення мови і поведінкові проблеми.

Контрактури кінцівок можуть в майбутньому зажадати хірургічного втручання, тому що неувага до цих дефектів може привести до остеоартриту. Шістдесят відсотків хворих мають ту чи іншу ступінь порушення інтелектуальної діяльності. У 20% спостерігаються порушення зору і втрата слуху; близько 30% страждають на епілепсію.

Соцмережі