Сказ: як захистити себе від смертельно небезпечної хвороби

28 вересня відзначається Всесвітній день боротьби зі сказом. Ми скористалися цим приводом для того, щоб розібратися в проблемі.

Сказ – найнебезпечніший вірус. Хвороба призводить до смерті в 100% випадків. Ми зібрали найважливішу інформацію про сказ, щоб знати, як знизити ризик зараження і правильно діяти в разі укусу тварини.

Що таке сказ

Сказ – це інфекційне захворювання. Його викликає вірус, який вражає нервову систему, в тому числі головний мозок. Найбільшу небезпеку для людини представляють скажені собаки. У рік від сказу гине 59 тис. Осіб, з них 90% – після собачого укусу.

Вірус сказу зустрічається в усьому світі, крім Антарктиди, але більшість випадків зараження припадає на країни Африки і Азії. Майже половина від хворих – це діти до 15 років.

В Україні з 2012 по 2018 рік у сказу загинули 30 осіб. Найчастіше інфікуються жителі сільської місцевості, але зустрічаються випадки зараження і в містах. Щороку від нападу тварин страждають 400-450 тис. Чоловік, з них половині потрібна вакцина від сказу, щоб не захворіти.

Як можна заразитися сказом

Люди найчастіше заражаються від тварин: собак, кішок, лисиць, їжаків, кажанів, гризунів та інших диких звірів. Випадків передачі інфекції від людини до людини не виявлено, за винятком вкрай рідкісних прецедентів трансплантації заражених органів і тканин.

Заразитися можна, якщо хвора тварина вкусить або подряпає людину. Але після ослинявлення теж можна захворіти, якщо слина зараженої тварини потрапить на рану на шкірі або слизові оболонки: в очі, рот, ніс. Після проникнення в організм вірус по нервових шляхах добирається до мозку, де починає швидко розмножуватися. Тому чим ближче укус до голови, тим швидше треба звернутися за допомогою.

Ризик заразитися вище:

 • у жителів сільської місцевості;
 • у власників нещеплених собак і кішок;
 • у любителів лісових прогулянок або подорожей в дикі місця;
 • у дітей до 15 років: вони частіше контактують з тваринами і рідше розповідають про це.

Однак постраждати може будь-яка людина після контакту з диким або неприщепленим тваринам. Вірус швидко гине в навколишньому середовищі, тому слина зараженої тварини на поверхнях безпечна.

Що робити, якщо ваша собака вкусила людину

Доставити собаку у ветеринарну установу для огляду і спостереження ветеринарним лікарем.

Помістити собаку на 10-денний карантин. Допускається ізоляція тварини за місцем проживання господаря в разі, якщо собака вакцинована проти сказу.

Після карантину власник повинен надати потерпілому медичний висновок про здоров’я тварини.

Що робити, якщо вас вкусив собака

 • Необхідно ретельно промити рани великою кількістю води з милом протягом 15 хвилин.
 • Рекомендується обробити рани йодовмісними засобами.

Дослідження показують, що належне очищення ран знижує ймовірність розвитку сказу до 90%.

Як проявляється сказ

Від моменту зараження до появи перших ознак захворювання в середньому проходить два-три місяці. Іноді симптоми з’являються через тиждень або через рік. Це залежить від місця попадання зараженої слини в організм і кількості вірусних частинок в слині хворої тварини.

Перші симптоми сказу:

 • слабкість і стомлюваність;
 • підвищення температури;
 • головний і м’язовий біль;
 • гикавка, нудота і блювота;
 • збільшується кількість слини, вона стає в’язкою і густий;
 • підвищується чутливість до звуків, яскравого світла і дотиків;
 • в місці укусу або ослинення можуть з’явитися відчуття печіння і поколювання;
 • наростають дратівливість, тривожність, туга;
 • з’являється безсоння або починаються кошмарні сни.

Симптоми можуть тривати кілька днів або тиждень, потім стан різко погіршується.

Ураження головного мозку при сказі

Буйна форма

Зустрічається у більшості хворих. Основні ознаки такого варіанту:

 • Водобоязнь або гідрофобія в 33-50% випадків. Спочатку може з’явитися дискомфорт в горлі та відчуття утрудненого ковтання. Потім будь-яка спроба випити води призводить до судом, навіть думки про воду можуть стати нестерпними. Розвивається зневоднення.
 • Боязнь протягів і свіжого повітря, або аерофобія. Будь-яке подих повітря може привести до спазму м’язів глотки і гортані, у важкому випадку напад може викликати задуху та зупинку дихання.
 • Спазм м’язів обличчя з розвитком гримаси.
 • Розвиток різких м’язових скорочень. У цій позі голова закидається назад, спина вигинається дугою, а руки і ноги розгинаються.
 • Порушення роботи вегетативної нервової системи: підвищене слиновиділення, пітливість, сльозотеча, порушення серцевого ритму.

Також розвиваються інші ознаки ураження нервової системи: страждає мова, двоїться в очах, з’являється агресія і збудження, які змінюються спокійними періодами.

Паралітична форма

Зустрічається у 20% хворих. В цьому випадку поступово розвивається м’язовий параліч, який починається з місця укусу або подряпини. Коли вірус добирається до дихального або судинного центру головного мозку, настає смерть від зупинки дихання.

Як лікувати сказ

Після появи симптомів зупинити захворювання неможливо, можна тільки полегшити стан хворого. Важке ураження нервової системи призводить до смерті в 100% випадків. Виявити захворювання за аналізами у живої людини теж не вийде, вірус поширюється в головному мозку. Тому зусилля ВООЗ і медичних працівників спрямовані на профілактику.

Як уникнути сказу

Сказ – це захворювання, яке можна запобігти вакцинацією. Щоб зупинити його поширення, ВООЗ рекомендує робити щеплення всіх домашніх тварин регулярно і не відпускати їх для самостійного вигулу. Крім цього, важливо відловлювати і вакцинувати бродячих тварин – це сповільнить поширення інфекції серед них.

Для людини рекомендується два способи профілактики: до можливого контакту і після нього. Важливо вакцинувати людей, які входять до групи ризику щодо можливого зараження. Це можуть бути співробітники лабораторій, які працюють з вірусом або дикими тваринами, а також лісники, єгері, любителі дикого туризму або жителі віддалених районів.

Після укусу або попадання слини тварини на шкіру або слизові (в разі мікротравм) проводиться постконтактна профілактика, яка складається з двох етапів:

 • ретельно промити рани водою з милом протягом 15 хвилин;
 • обробити поверхню рани йодом або іншим антисептиком.

Таке очищення рани може знизити ймовірність зараження на 90%.

Після цього важливо відразу ж звернутися за медичною допомогою для профілактичного щеплення. Щеплення від сказу, або антирабічна вакцина, складається з шести ін’єкцій і проводиться за схемою: день звернення, потім 3, 7, 14, 30 і 90-й день після укусу.

Якщо за станом вкусив тварини можна спостерігати і до десятого дня у нього не з’явилося ознак сказу, то курс ін’єкцій можна зупинити. Але якщо вивчити тварину неможливо, то профілактика доводиться до кінця.

Як ВООЗ бореться зі сказом

Всесвітня організація охорони здоров’я проводить ініціативу «Об’єднаймося для боротьби зі сказом». Її мета – до 2030 року зменшити до нуля кількість смертей від цього захворювання. Для цього потрібно:

 • включити щеплення від сказу в національні протоколи всіх країн;
 • зробити вакцинацію доступною для всіх;
 • поширювати інформацію про небезпечність сказу.

Соцмережі