Що потрібно знати про головні азіатські Суперфуди?

Не встиг вщухнути ажіотаж навколо ягід годжі, кіноа і спіруліни, в хедлайнери списку найбільш популярних Суперфудів вирвалася нова трійка багатонадійних гравців: чай матчу, питний колаген і хлорела. Разом розбираємося, що це: їжа майбутнього з надздібностями – або черговий маркетинговий хід?

Матчу

Що таке матчу?

Це порошок з певних кущів зеленого чаю. Після збору листя з чайних кущів стебла і прожилки видаляють, потім сушать і тільки потім перетирають матчу в порошок за допомогою кам’яних жорен.

Матчу можна розділити на дві умовні категорії: церемоніальні і стандартні (кулінарні) сорти. Для приготування напоїв потрібен церемоніальний сорт, а в кулінарії можна використовувати стандартні сорти матчу.

У чому користь матчу?

Основне – це катехіни (сильний антиоксидант). Вони допомагають зміцнювати імунітет, вбиваючи хвороботворні бактерії. Також катехіни допомагають запобігти серцевим захворюванням, уповільнюють процес старіння і забезпечують захист від багатьох видів раку.

27 листопада 2020 року Медичний університет префектури Нара в Японії підтвердив, що доступний всім чай матчу надає ефект детоксикації при новій коронавірусній інфекції. До 99% вірусу втрачають контагіозність при контакті з чаєм протягом 1 хвилини in vitro («в пробірці»). Катехіни прикріплюються до опуклих білків на поверхні вірусів і усувають їх контагіозність.

Амінокислота L-теанін сприяє виробленню дофаміну і серотоніну, що покращує настрій і пам’ять. А хлорофіл, якого багато в матчу (від нього такий яскраво-зелений колір), допомагає знизити рівень холестерину і вивести токсини.

Як розпізнати хороший матчу?

На українському ринку дуже багато підробок з Китаю і Кореї. У більшості випадків це звичайний перетертий зелений чай без корисних властивостей, який видають за матчу. При виборі матчу є кілька правил:

 • Дивіться на ціну. Це найперший і простий критерій.
 • Церемоніальний матчу не може коштувати дешево
 • Дивіться на упаковку. Вона повинна бути вакуумної і непрозорою, що дуже важливо для збереження корисних властивостей чаю.
 • Дивіться на країну виробництва. Це повинна бути тільки Японія.

Якщо перші два пункти дотримані та ви вже купили своє упаковування, то чай повинен приємно пахнути (свіжістю, квітами, шоколадом, горіхами, ваніллю) і мати яскраво-зелений колір (матчу інших кольорів не існує).

Чи буває кольоровий матчу?

Ні. Справжній матчу може бути тільки зеленого кольору. Якщо ви бачите в меню «блакитний», «жовтий», «рожевий» матчу, то знайте: вас обманюють. Там немає ні грама матчу. Наприклад, «блакитний матчу» є порошком з тайської квітки клітор, в «рожевий» додають буряк або пітаї (dragon fruit), а в жовтий – куркуму.

Коли ви купуєте «кольоровий матчу», нічого кримінального не відбувається, але ви взагалі не отримуєте ніякої користі японського чаю і платите за дешевий продукт. Всі ці добавки коштують набагато дешевше, ніж справжній матчу.

Як матчу впливає на шкіру?

Якісний матчу вважається засобом для поліпшення здоров’я і краси шкіри. В Японії дуже популярні косметичні засоби з екстрактом чайного листа, в тому числі матчу. Його також часто використовують в якості натурального косметичного інгредієнта. Зелений чай корисний при проблемах зі шкірою, через те, що зберігає її чистою і зволоженою.

Зелений чай містить безліч корисних для шкіри речовин, а його головна зброя – найсильніші антиоксиданти катехіни. Катехін – різновид поліфенолів. Поліфеноли допомагають боротися з ушкодженнями клітин, які їм завдають вільні радикали. Завдяки цій функції клітини отримують захист від окислення і старіння.

Доведені дії зеленого чаю в складі косметичних продуктів наступні: протизапальний, антиоксидантний і антибактеріальний ефект, звуження пор (конвергенція). Також матчу здатний пригнічувати пігментацію шляхом зв’язування клітин SCF (так званий фактор стовбурових клітин) і впливати на ріст волосся внаслідок стимулювання периферичного кровотоку в шкірі голови і активації клітин матриксу волосся.

В Японії завдяки вищепереліченим ефектам рослинний екстракт чаю активно включають в косметику для догляду за чутливою шкірою обличчя, для звуження пор, проти старіння, проти акне і для догляду за тілом (мило, шампуні, бальзами, крем для губ, скраби і так далі).

Як правильно заварювати матчу?

Якщо ви хочете відчути чистий смак матчу і пити з водою, то пам’ятайте головне правило: температура води повинна бути не вище 75-80 ° C. Для матчу з водою варто використовувати тільки церемоніальні сорти, через те, що вони м’якше – більше солодощі і менше терпкості.

Колаген

Що таке колаген?

Колаген – це будівельний білок, який грає життєво важливу роль у функціонуванні багатьох органів і тканин організму. Він робить кістки міцними, шкіру пружною і молодий, суглоби рухливими і допомагає швидше загоювати рани. Погана новина: після 25 років вироблення колагену значно зменшується, тому у нас з’являються зморшки, шкіра починає провисати, з’являється ослаблення і схильність кісток до переломів і запалених суглобів.

Наш організм не засвоює звичайний колаген, тому що його молекула занадто великого розміру, має товсту стінку і не здатна проникнути в кров через тонкий кишківник. Ми переварюємо колаген швидше, ніж він здатний всмоктатися в кров.

Японські вчені зробили крок далеко вперед і навчилися розбивати молекулярний ланцюжок колагену, піддаючи його гідролізу. Так з’явилися пептиди колагену – це низькомолекулярні білки високої очистки, які легше засвоюються і мають більшу ефективність у порівнянні зі звичайним колагеном. Коли ми їх випиваємо, вони потрапляють в кров і доставляються в наші клітини. Колагеновий пептид не утворює гелю і легко розчиняється в холодній воді, не має запаху і смаку.

Який ефект від приймання пептидів колагену?

Пептиди колагену покращують ситуацію відразу в кількох напрямах. Ось лише деякі з них:

 • зменшення глибини зморшок, відновлення еластичності шкіри, гальмування процесів старіння;
 • зміцнення волосся, нігтів, кісток;
 • усунення запалення і болю в суглобах і кістках;
 • стимуляція зростання м’язової тканини в процесі занять спортом;
 • допомога в лікуванні акне і шкірних алергій;
 • допомога в лікуванні остеопорозу, остеохондрозу, артрозу, міжхребцевої грижі, ревматичних уражень суглобів;
 • прискорення загоєння ран, розгладження шрамів і розтяжок, регенерація шкіри після операцій пластичної хірургії, регенерація слизової оболонки, зміцнення ясен.

Колаген потрібно пити не тільки заради красивої шкіри. Після 30 років в нашому організмі спостерігається виснаження клітин, зниження функцій самовідновлення тканин навіть при найменшому пошкодженні, зниження пружності шкіри, погіршення тону особи, поява зморшок, слабшанню суглобів – кожна причина появи ознак старіння і в’янення криється в нестачі білка (а саме колагену) в організмі.

Пептиди рибного колагену можна приймати постійно, уповільнивши або зупинивши вікові зміни. Це не «чарівна пігулка», а довгострокове і вдале вкладення в активне довголіття.

Які типи і види колагену бувають?

При виборі колагену обов’язково звертайте увагу на його тип. Їх більше ніж 20, але найбільш значущі три типи:

 • I тип міститься в шкірі, сухожиллях, зв’язках, м’язах кістках, зубах і сполучної тканини. Становить 75% від загального колагену в організмі.
 • II тип міститься в хрящах і очах, але не перевищує 10% від загального колагену в організмі.
 • III тип міститься в м’язах, кровоносних судинах і шкірі. Становить 15% від загального колагену в організмі.

Коли говорять про види колагену, мають на увазі джерело сировини, з якого він отриманий. Від типу цієї сировини залежить ефективність і біодоступність добавки.

Тваринний колаген – найпопулярніший вид, який отримують шляхом перероблювання верхнього шару шкіри, а також суглобів і хрящів великої рогатої худоби. Вартість такої добавки невелика, але тваринний колаген може викликати алергічну реакцію, не дуже добре засвоюється і поступається за кількістю поживних речовин рибному.

Рибний колаген – альтернатива бичачому, свинячому і курячому колагену. Його отримують зі шкіри та луски морської та прісноводної риби. За амінокислотним складом він ближче до людського, тому набагато краще сприймається організмом.

Головною перевагою рибного колагену є те, що амінокислоти проникають глибоко в клітку і стимулюють її, даючи їй новий будівельний матеріал. Також він менш алергічний в порівнянні з твариною. Технологія виробництва цього виду більш складна, тому рибний колаген коштує дорожче, ніж бичачий або свинячий.

Як працює колаген?

Для того, щоб колаген потрапив в нашу кров, він повинен подолати біологічний бар’єр у вигляді стінки тонкого кишківника. Молекула колагену повинна бути не більш ніж 1000 дальтон (одиниця вимірювання маси атомів). Все, що має вагу вище, легко перетравлюється. Сирий колаген має вагу 300 000 дальтон, в такому вигляді йому неможливо проникнути в нашу кров, але вчені придумали метод гідролізу – розщеплення колагенового ланцюга на більш короткі ланцюги. Гідролізований колаген має вагу від 10 000 до 100 000 дальтон. У такому вигляді він теж не здатний пройти через наш біобарьєр, однак ферменти нашого шлунка теж трохи розщеплюють ланцюг амінокислот, з якої складається колаген, і близько 10-20% амінокислот все ж потрапляють в кров.

Останньою найефективнішою розробкою став подвійний гідроліз колагену, коли молекулу колагену розщеплюють до 2 амінокислот в ланцюзі. Такий розщеплений колаген називається пептидами, його молекулярна маса складає від 100 до 1000 дальтон. Пептиди швидко всмоктуються через стінки тонкого кишківника і без праці проникають в наші клітини, стимулюючи їх до синтезу нового колагену.

Як вибрати хороший колаген?

При виборі колагену обов’язково дивіться на інформацію на упаковування.

 • По-перше, це повинні бути пептиди, оскільки тільки вони добре засвоюються.
 • По-друге, повинен бути саме I тип, тобто рибний – найбезпечніший колаген, через те, що він не схильний до захворювань тварин.
 • Однак рідко хто пише все це на упаковуванні, але це важливо. Якщо ви бачите напис, наприклад, що в упаковуванні I і III тип, то знайте, що I типу там дуже мало, адже тварина складається в основному з інших типів.
 • По-третє, звертайте увагу на країну походження. Передова країна в технологіях виробництва колагену – саме Японія.
 • По-четверте, хороші пептиди практично не мають смаку і запаху. Якщо колаген неприємно пахне і має в складі ароматизатори, то це не пептиди. Пептидів не потрібен навіть додаткове приймання вітаміну С. Вони і без нього прекрасно працюють.

Який ефект дає приймання колагену?

Пептиди колагену – інноваційний продукт і вирішує ряд наших проблем не відразу, але робить це ефективно і ґрунтовно. Після 25 років наші клітини уповільнюють виробництво власного колагену, починається повільний процес старіння. А після 30-35 років клітини поступово забувають, як виробляти якісний колаген. Починається ціла ланцюгова реакція, через яку наша шкіра втрачає каркас міцності і обвисає. Цей процес можна і потрібно сповільнювати вже з 26-27 років, приймаючи пептиди колагену.

Колаген покращує стан шкіри, підвищує регенерацію м’яких тканин, суглобів і кісток, відновлює їх мінеральну щільність, робить волосся і нігті краще, допомагає при алергічних ураженнях шкіри і суглобів. Після перенесеної коронавірусної інфекції пептиди колагену дуже добре допомагають відновити кількість випали волосся. Мій особистий досвід і досвід мого оточення показує, що пептиди добре зупиняють випадання волосся і провокують їх швидке зростання.

Є і ще один перевірений б’юті-лайфхак щодо застосування колагену. Спробуйте додати дрібку пептидів рибного колагену в порцію нічного крему, перемішайте до однорідності і нанесіть перед сном на шкіру. Змивати не потрібно. Через три-чотири дні ви не дізнаєтеся своє обличчя, воно буде оксамитовим, зволоженим, підуть запалення.

Хлорела

Що таке хлорела?

Одноклітинна зелена водорість, що мешкає головним чином в чистих озерах або річках. Діаметр хлорели приблизно дорівнює розміру еритроцитів в крові людини. Хлорела – не тільки джерело білка, але і корисна біодобавка для здоров’я.

Всього налічується близько 20 різних видів хлорели. Вони мають велику кількість сортів і штамів. Залежно від цього форма і вміст поживних речовин різні, у кожного є свої унікальні характеристики.

Що таке штам хлорели і як правильно його вибрати?

У 1964 році японська компанія вперше у світі розробила штам CK-5 – високоякісний сорт хлорели абсолютно іншого класу і потенціалу. Він унікальний тим, що має більш тонку клітинну стінку в порівнянні з іншими звичайними сортами хлорели. Це збільшує засвоюваність вітамінів і мікроелементів хлорели до 82%. На сьогодні це самий вивчений вид з підтвердженим якістю і безпекою. Білок хлорели CK-5 має дуже високу біодоступністю у порівнянні з іншими аналогами.

Хлорела штаму СК-5 містить 13 типів вітамінів, 12 видів мінералів, 18 типів амінокислот, незамінні жирні кислоти, харчові волокна і хлорофіл.

Крім того, штам СК-5 секретує і утримує полісахариди, які активують імунні клітини. Цей штам володіє всіма корисними елементами, які необхідні для підтримки продуктивної життєдіяльності організму і імунітету. Штам збалансований, багатий вітамінами, мінералами, поживна цінність в десять разів вище, ніж у зелених і жовтих овочів. Тому хлорела корисна в якості заміни зелених і жовтих овочів, які ми все менше споживаємо в повсякденному житті.

Який ефект японська хлорела надає на організм?

Хлорела унікальна тим, що ділиться в два рази швидше, ніж людські клітини. Внаслідок такої величезної життєвої сили в ній міститься велика кількість корисних речовин. Це вітаміни, мінерали, амінокислоти, хлорофіл, жирні кислоти та харчові волокна.

 • Детокс.

Хлорела сприяє виведенню з організму солей, важких металів, очищає від шлаків і токсинів.

 • Поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту.

Сприяє зростанню корисних бактерій, покращує стан кишківника, внаслідок своїх очищувальних властивостей оздоровлює печінку, нирки, підшлункову залозу, лікує запори і синдром роздратованого кишківника, виразку шлунка.

 • Допомога в зниженні ваги.

Водорозчинна клітковина прискорює обмін речовин, знижує апетит, стабілізує рівень цукру в крові, стримує зростання жирових клітин.

 • Підвищення життєвої енергії.

Вітаміни, мінерали та амінокислоти борються з симптомами хронічної втоми, відновлюють організм після захворювань і щоденного стресу.

 • Уповільнення процесів старіння.

Нейтралізує вільні радикали, що призводять до старіння всього організму і серйозним, в тому числі онкологічних захворювань. Коли люди старіють, функція реплікації (подвоєння молекули) ДНК відчутно скомпрометована. Хлорела здатна захищати не тільки ДНК, але і теломери (особливі ділянки хромосом) і їх активність, щоб вони не так швидко працювали і витрачалися (чим швидше теломери діляться і витрачаються, тим менше тривалість життя).

 • Зміцнення імунної системи.

(Включаючи клітинний імунітет.)

Протягом восьми тижнів був протестований 51 осіб, яким додавали 5 г хлорели до плацебо. За підсумками експерименту було зафіксовано, що у людей підвищився рівень захисних білків і клітин-вбивць.

 • Боротьба з вірусами і бактеріями.
 • Підвищення витривалості під час фізичних навантажень.
 • Підтримка нормального кров’яного тиску і зниження рівня «нездорового» холестерину.
 • Полегшення фібромиалгії (біль в м’язах, зв’язках (тканинах, що з’єднують кістки) і сухожиллях (тканинах, що з’єднують м’язи з кістками).
 • Видалення неприємного запаху з рота.

Також хлорела ефективна при профілактиці депресій і апатії, через те, що нашому мозку часто не вистачає поживних речовин, які складно отримати з їжі в потрібних обсягах.

Чому хлорелу рекомендують приймати вегетаріанцям і веганам?

Водорозчинний вітамін B12 (кобаламін) – єдиний вітамін, який неможливо отримати з рослинної їжі. Однак в Японії є деякі види морської водорості хлорели, а точніше сказати, спеціально виведений штам, який виділяється багатим вмістом вітаміну В12 і його легкою засвоюваністю. В 6 грамах (30 таблеток) мікроводорості штаму СК-5 міститься близько 12-30 мкг цього вітаміну.

Згідно з дослідженням Національного центру здоров’я і харчування 2019 року, середній показник становить 6,9 мкг / день для чоловіків і 5,7 мкг / день для жінок, що є рекомендованою кількістю споживання даного вітаміну. При вживанні хлорели СК-5 веганам і вегетаріанцям досить приймати в середньому 15 таблеток в день, щоб регулярно поповнювати організм 6 мкг вітаміну B12.

Ризик дефіциту B12 існує, навіть якщо ви їсте м’ясо і рибу і навіть якщо ви не веган. Брак вітаміну B12 відчувають близько 6% людей у віці до 60 років і 17% людей у віці 60 років і старше. Тому рекомендується приймати функціональні харчові добавки, через те, що B12 надзвичайно важко приймати в достатній кількості.

Як правильно вибрати БАД з хлорела?

Велика кількість хлорели у світі виробляється як добавка для кормів або як біопаливо. Тому необхідно перевірити етикетку, склад і призначення того чи іншого БАДа.

Найкраще, якщо в складі немає нічого, крім самої хлорели. Часто виробники додають компоненти, що впливають на щільність самої таблетки. Я рекомендую пити хлорелу без будь-яких хімічних добавок. На жаль, зараз на прилавках дуже багато хлорели з Китаю, через те, що найчастіше такий продукт поставляється без міжнародних сертифікатів безпеки. Моя порада – завжди просите сертифікати GMP, щоб переконатися в якості хлорели.

Також зверніть увагу на наявність інформації про сорт і штамі хлорели. Це важливо. Ми привозимо з Японії хлорелу тільки сорти Chikugo штаму СК-5. На сьогодні це краще, що є на цьому ринку. Білок хлорели Chikugo володіє чудовою біодоступністю і засвоюваність в порівнянні з іншими аналогами.

Як довго треба приймати хлорелу, щоб побачити результати?

Можна приймати її як курсами, так і на постійній основі. В середньому одна пачка хлорели розрахована на 2 місяці приймання.

Японська хлорела досить швидко виявляє свої властивості. Наприклад, через 4-5 днів нормалізується сон, з’являється більше енергії, поліпшується настрій. Для нормалізації травлення хлорела необхідно кілька днів, але стабільний ефект можна спостерігати через кілька тижнів. Японці вважають, що це найважливіший ефект, через те, що від травлення залежить хороше самопочуття всього організму. Пройде здуття живота, відчуття важкості, налагодиться робота шлунково-кишкового тракту, їжа буде перетравлюватися швидше, і енергії буде більше.

Але як тільки ви перестанете її приймати, ефект буде поступово сходити нанівець, оскільки у вашому організмі відбудеться дефіцит важливих мікроелементів, амінокислот і вітамінів.

Чи допомагає хлорела схуднути?

Хлорелу ефективно додають в раціон люди, не тільки ведуть активний спосіб життя, а й ті, хто хоче схуднути і привести свій організм в порядок. Хлорела знижує апетит, якщо приймати її під час сніданку, а амінокислоти і мікроелементи розганяють метаболізм. Також вона внаслідок своїх корисних властивостей надає нам більше енергії, що призводить до підвищення витривалості при фізичних навантаженнях. Завдяки цим факторам відбувається поступове зниження ваги. В японській хлорела також міститься пролін, який сприяє виробленню власного колагену, а значить, шкіра буде в тонусі і не стане в’ялою при схудненні.

Як правильно приймати хлорелу?

Є хлорела у вигляді таблеток і у вигляді порошку. Комусь зручніше приймати в таблетках, а хтось додає порошок в смузі, детокс-соки або вітамінні шоти. Найкраще пити хлорелу після вечері, через те, що їжа швидше перетравиться, що не буде тяжкості при переїданні і вашому організму буде легше увійти в режим відпочинку. Але строгих правил приймання немає. Наприклад, якщо ви приймаєте її в складі ранкового смузі (як роблять багато наших покупці), то хлорела додасть відчуття насичення і допоможе зарядити вас енергією перед початком робочого дня. Японську хлорелу вибирають люди, націлені на покращення якості життя.

Всупереч забобонам японська хлорела приємна на смак, що дуже важливо для введення в щоденний раціон. Смак нагадує суміш гарбузового насіння і норі.

В окремих випадках спостерігається індивідуальна алергійна реакція на хлорелу – найчастіше це висип. Хлорелу не варто додавати в раціон людям з аутоімунними захворюваннями.

Соцмережі