Гепатит: що потрібно знати про види та симптоми хвороби

28 липня ООН відзначає День боротьби з гепатитом – найпоширенішим вірусом у світі. Сьогодні він продовжує вбивати мільйони людей, оскільки його важко діагностувати. Розповідаємо, що треба знати про цю хворобу

Гепатит – це група запальних захворювань печінки. Їх можуть викликати п’ять вірусів інфекційного гепатиту (A, B, C, D, E), а також пошкодження печінки, пов’язані з отруєннями, прийманням гепатотоксичних ліків або хворобами інших органів.

Вірусний гепатит – найпоширеніше інфекційне захворювання у світі. За деякими оцінками, його носії становлять більше третини населення планети. У країнах колишнього СРСР поширений гепатит C – за кількістю заражених Росія, Україна і держави Середньої Азії поступаються лише африканським країнам.

Що таке гепатит

Будь-який гепатит починається з гострої форми, яка триває до шести місяців. Як правило, вона добре піддається лікуванню – серйозні ускладнення виникають у людей з ослабленим імунітетом, дітей, людей похилого віку і вагітних. Якщо за пів року запалення не було вилікувано, то гостра форма переходить в хронічну.

Хронічний гепатит може зберігатися все життя і повільно руйнувати печінку, приводячи спочатку до цирозу, а потім до відмови печінки або онкології. 65% випадків раку печінки пов’язані з гепатитом B або C. Якщо людина не отримує лікування, то динаміка «хронічний гепатит – цироз – рак» вважається найбільш типовою.

Рак печінки на тлі цирозу розвивається у 3-5% хворих . Згідно з дослідженнями, ймовірність переродження цирозу в злоякісну пухлину становить 60%. Причиною цього в першу чергу стає збільшення числа хворих, які страждають на цироз печінки в результаті хронічних гепатитів В (10-25%) і С (2-6%). Найчастіше розвивається гепатоцелюлярна карцинома – найпоширеніший тип первинного раку печінки. Як правило, вона виникає внаслідок цирозу печінки при хронічних гепатитах В і С, але також можливий розвиток при інших захворюваннях печінки – спадкових гемохроматоз, НАЖБП, алкогольної хвороби печінки. Цей вид раку на третьому місці за летальністю і поступається лише раку легенів і раку шлунка.

Людині, у якої виявилися симптоми гепатиту, які змусили її звернутися до лікаря, пощастило набагато більше, ніж людині, яка перенесла безсимптомний гострий гепатит і отримала хронічний.

Головна небезпека гепатиту в тому, що і гостра, і хронічна форми можуть протікати безсимптомно. Нерідко хворий виявляє гепатит, коли хвороба вже призвела до цирозу – незворотного захворювання, сильно скорочує тривалість життя.

Люди з компенсованим цирозом, який в повному обсязі руйнує роботу печінки, живуть в середньому 9-12 років з початку захворювання. Більшість пацієнтів з важким декомпенсованим цирозом, що викликає серйозні порушення роботи органу, вмирають протягом року.

Різновиди гепатиту розрізняються в першу чергу по вираженості симптомів гострої форми, а також по ймовірності розвитку хронічної форми.

Загальні симптоми гепатиту

Гепатит проявляється схожими симптомами незалежно від причини та типу. До них відносяться:

 • нудота;
 • блювота;
 • втома, млявість, сонливість;
 • біль в животі, особливо в області печінки;
 • гепатомегалія (збільшення розмірів печінки);
 • поганий апетит;
 • субфебрильна температура;
 • шкірна жовтяниця;
 • темна сеча;
 • порушення менструального циклу;
 • освітлення калу;
 • артралгія (біль у суглобах).

Ці симптоми можуть бути проявами багатьох хвороб. Точно поставити діагноз повинен лікар.

Неінфекційний гепатит

Його може викликати безліч причин:

 • пошкодження печінки токсичними речовинами: алкоголем (до 20% всіх випадків інфекційного гепатиту), наркотиками, отрутами, неїстівними грибами, ліками й т.д.;
 • інфекції, такі як цитомегаловірус, вірус Епштейна-Барра, вірус простого герпесу або COVID-19;
 • аутоімунний гепатит, при якому імунна система людини атакує клітини його власної печінки, помилково приймаючи їх за інфекцію. Ця хвороба може розвиватися як сама по собі, так і в комплексі з іншими аутоімунними захворюваннями, такими як ревматоїдний артрит, вовчак або синдром Шегрена;
 • неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖБП, стеатоз) – захворювання, при якому в печінці накопичується занадто багато жиру, що викликає пошкодження органу, в тому числі й гепатит. НАЖБП вражає в основному людей із зайвою вагою і хворих на цукровий діабет.

Гепатит А

Гепатит A, який викликає вірус HAV, – дуже заразна, проте легка і порівняно безпечна форма хвороби.

Як передається

Вірус гепатиту A вкрай заразний. Він передається в першу чергу через фекалії людини, з яких потрапляє в джерела води. Звідти – на продукти, руки та інші частини тіла і посуд. Тому найчастіше гепатитом А заражаються жителі місцевостей, де існують проблеми з водопроводом і каналізацією або відсутня культура базової гігієни.

Як протікає

Як правило, гепатит А протікає безсимптомно і навіть не потребує лікування. Симптоми можуть з’явитися приблизно через 15 днів після зараження і тривати кілька тижнів. У рідкісних випадках гепатит А може призводити до фульмінантного (блискавичного) гепатиту – важкого і смертельно небезпечного ураження печінки. Хронічний гепатит при ньому не розвивається.

Фульмінантний гепатит

Це важка форма гепатиту, що протікає з явищами гострої печінкової недостатності. Летальність хвороби, яка часто вражає молодих пацієнтів, доходить до 60%.

Вірусний гепатит А викликає близько 6% всіх випадків фульмінантного гепатиту, але найбільш частою причиною розвитку фульмінантного гепатиту стають віруси В і D. Так, в 1% випадків гостра HBV-інфекція протікає злоякісно з розвитком печінкової недостатності та енцефалопатії. Вірус гепатиту D в 30% випадків служить етіологічним фактором ураження печінки при фульмінантних гепатитах. За деякими даними, причиною фульмінантного гепатиту в 14-44% випадків виступає вірус гепатиту С.

Вакцина

На сьогоднішній день існує кілька безпечних і ефективних вакцин проти гепатиту A. В деяких країнах вона входить в список обов’язкових щеплень. В Україні вакцинація від гепатиту А включена в календар щеплень, також її обов’язково проводять за епідемічними показаннями – наприклад, після повеней або масових отруєнь. В Європі існує комбінована вакцина від гепатиту А і В, але в Україні вона не зареєстрована.

Де поширений

За даними ВООЗ, щорічно реєструється 1,4 млн випадків зараження гепатитом А. Він може поширюватися як поодинокими випадками, так і вибуховими епідеміями. Наприклад, в 1988 році в Шанхаї їм заразилося 300 тис. Чоловік.

Хвороба поширена по всьому світу, проте в розвинених країнах вона вражає в основному безпритульних, любителів сирих морепродуктів (найчастіше устриць), а також мандрівників. Найчастіше вона зустрічається в Центральній і Південній Америці, Азії та Африці, Індії. З 2016 різко зросла захворюваність на гепатит А в США – там реєструють чотири зараження на 100 тис. Чоловік.

Гепатит B

Гепатит B викликає вірус HBV. Він широко поширений по всьому світу. Головна його небезпека – високий ризик розвитку хронічної форми.

Як передається

Вірус гепатиту B передається через фізіологічні рідини організму. В основному ним заражаються через незахищений статевий контакт, а також через кров при прийманні ін’єкційних наркотиків без дезінфекції голки або при переливанні крові. Також він може передаватися перинатально – від вагітної жінки до плоду. Зараження через слину можливо, але малоймовірно.

Як протікає

Гепатит B вважається найбільш небезпечним. Інкубаційний період складає від одного місяця до пів року. Розвиток і симптоми хвороби визначаються віком і станом імунної системи пацієнта – як правило, найсильніше вона б’є по дітях. Зазвичай симптоми тривають кілька тижнів, однак можуть тривати й кілька місяців.

Хронічний гепатит B розвивається у 100% немовлят, які отримують захворювання від зараженої матері, а також у 50-70% дітей від одного до п’яти років, заражених іншими шляхами передачі. Серед дорослих хронічна форма розвивається лише у 1-5% пацієнтів.

Де поширений

Гепатит B широко поширений по всьому світу, в тому числі й в розвинених країнах. За оцінками американського Центру профілактики захворювань, хронічною формою хворіють 257 млн осіб, або 3,4% населення землі. У деяких країнах, таких як Гаїті, Нігерія або Папуа-Нова Гвінея, їм заражені понад 8% населення.

Вакцина

Існує кілька ефективних і безпечних вакцин від гепатиту B. Українська вакцина включена до національного календаря профілактичних щеплень. Вона вводиться в три прийоми, перше щеплення робиться протягом першої доби після народження, а остання – в шість місяців.

Гепатит C

Гепатит C викликає вірус HCV. Це виключно хронічна форма гепатиту, яка може «спати» упродовж десятиліть. Тому в розвинених країнах на гепатит C перевіряють всіх.

Як передається

Вірус гепатиту C передається через кров, а також від матері до дитини. У зоні ризику – люди, що вживають ін’єкційні наркотики, медичні працівники, пацієнти, яким робили переливання крові або гемодіаліз. Також хвороба може передаватися через сексуальні контакти, в яких присутній контакт з кров’ю.

Заразитися можна і при лікуванні зубів, манікюр, педикюр, пірсингу і при нанесенні татуювання через контакт з погано обробленими інструментами.

Як протікає

Гостра фаза гепатиту C майже в 60-75% випадків протікає безсимптомно. У 15-25% пацієнтів відбувається спонтанний кліренс: після гострої фази інфекція зникає. Однак в інших розвивається хронічна форма, яка нерідко ніяк не проявляється до тих пір, поки не призведе до цирозу. При цьому в 5% випадках хронічний гепатит C існує в латентній формі, яку неможливо виявити за допомогою тестування, але вона все одно викликає ураження печінки.

Гепатит C легко піддається лікуванню – сучасні препарати ефективні й виліковують від хронічної форми 95% пацієнтів.

Де поширений

Хронічний гепатит C діагностований у 71 млн осіб, і приблизно 400 тис. осіб помирають від нього щорічно. Хвороба поширена по всьому світу. Найчастіше вона зустрічається в Єгипті, Габоні й Пакистані, а також у всіх без винятку пострадянських країнах. Україна входить до числа держав, найбільш уражених гепатитом C. За даними Міністерства охорони здоров’я, у 2019-му їм хворіли 2,2-4,9 млн українців, тобто до 3,5% населення. При цьому необхідною терапією забезпечені лише 15 тис. Пацієнтів, тобто менше, ніж одна людина з 200.

Вакцина

Вакцини від гепатиту C не існує, проте кілька препаратів знаходяться в стадії розробки.

Гепатит D

Гепатит D викликає HDV – це найменший за розміром вірус, що вражає тільки людей. На відміну від інших форм гепатиту, він не небезпечний сам по собі.

Як передається

HDV – це вірус-сателіт. Він вражає людину, лише «причепившись» до вірусу гепатиту B, стан такого подвійного зараження називається суперінфекцій. Можна заразитися обома хворобами одночасно або спочатку B, а потім вже D.

Вірус гепатиту D передається через кров, сперму та інші біологічні рідини. Їм можна заразитися при незахищеному сексі, вживанні ін’єкційних наркотиків, при переливанні крові або гемодіалізі.

Як протікає

Гепатит D призводить до розвитку більш важких форм захворювання та прискоренню перебігу хронічного гепатиту. За даними ВООЗ, у пацієнтів з гепатитами B і D цироз печінки розвивається на десять років швидше, ніж у тих, хто заражений тільки B.

Де поширений

Ця форма хвороби поширена в Азії, Африці, країнах Середземномор’я, Східної та Південно-Східної Європи. Найчастіше гепатит D виявляють в Монголії.

Вакцина

Вакцини від гепатиту D не існує, з ним борються за допомогою щеплень від гепатиту B.

Гепатит E

Гепатит E викликає вірус HEV. Він багато в чому схожий з гепатитом A – передається фекально-оральним шляхом, широко поширений в бідних країнах, проте не так небезпечний, як гепатити B і C.

Як передається

Це єдиний різновид гепатиту, якої людина може заразитися від тварини. Свині, олені, кури, кролики, а також щури та мангусти можуть бути безсимптомними носіями вірусу.

Вірус гепатиту E поширюється найчастіше через заражену фекаліями воду і немиті руки, а також через вживання заражених продуктів: сирого або погано приготованого м’яса свинини, оленини та молюсків.

Як протікає

Гостра фаза гепатиту Е протікає найчастіше безсимптомно, проте в окремих випадках може викликати серйозні поразки. Найчастіше важко хворіють чоловіки старше 60 років, люди з аутоімунними захворюваннями, хронічними хворобами та імунодефіцитом, а також вагітні жінки.

Поки немає свідчень того, що генотипи гепатиту E № 1 і № 2, поширені в країнах, що розвиваються, а також в Україні, здатні викликати хронічний гепатит. Однак генотип № 3, який зустрічається в Європі, США і Австралії, в рідкісних випадках може призводити до хронічної форми хвороби.

Де поширений

Гепатит E – найпоширеніший в світі. За оцінкою ВООЗ, їм хворіють або перехворіли близько третини всіх людей на планеті . Точно оцінити поширеність хвороби складно, оскільки переважна більшість випадків не діагностується.

Найчастіше вірус зустрічається в Південній і Південно-Східної Азії, хоча він широко поширений у всіх жарких і країнах, що розвиваються. Часом спалахи відбуваються і в розвинених західних державах, де зараження відбуваються в основному через м’ясо.

Вакцина

Єдина вакцина від гепатиту Е була зареєстрована у 2011 році в Китаї. В інших країнах вона поки недоступна.

Соцмережі