РПП: як лікувати розлади харчової поведінки

Разом розбираємося, що таке розлади харчової поведінки, які вони бувають і чи можна їх вилікувати.

Як допомогти собі та близьким при розладах харчової поведінки? Шукаємо відповіді за допомогою нутриціології.

Що таке РПП

Розлад харчової поведінки (РПП) – набагато більш серйозна проблема, ніж просто нездорові звички в харчуванні. Це стан, що вимагає психологічного та медичного втручання; нездатність контролювати правильне і своєчасне вживання їжі.

У Сполучених Штатах у 20 млн жінок і 10 млн чоловіків різного віку лікарі фіксували розлад харчової поведінки. В Україні офіційної статистики захворювання немає. Хоча розладів харчової поведінки схильні люди будь-якої статі і віку, найчастіше проблеми виникають у підлітків і жінок. Фактично до 13% молодих людей стикалися з хоча б одним шлунком до 20 років.

Симптоми РПП

У важких випадках розлади харчової поведінки можуть викликати серйозні наслідки для здоров’я і навіть привести до летального результату, якщо їх не лікувати. У людей з РПП можуть бути самі різні симптоми. Проте більшість з них включають суворе обмеження їжі, харчові переїдання або «очищає» поведінку, таке як штучно викликана блювота і надмірне фізичне навантаження як «покарання» за з’їдену їжу.

Остаточний діагноз поставить тільки лікар, розглянувши проблему комплексно. Зверніть увагу на наступні симптоми:

 • надмірна худорба на тлі прагнення схуднути ще більше;
 • сильний страх набору ваги;
 • тривала відмова від їжі;
 • часті виснажливі тренування;
 • спроби запасати і ховати продукти в невідповідних місцях (наприклад, під подушкою);
 • «Очищають» практики: клізми, викликання блювоти;
 • застосування проносних і сечогінних ліків без призначення лікаря;
 • різка зміна смаків, вживання незвичних продуктів (наприклад, сирих макаронів);
 • постійне переїдання, вживання їжі частіше звичайного;
 • активне захоплення дієтами, проходження суворим правилам харчування, почуття провини в разі відхилення від них.

Види РПП

Іноді розлад має ознаки відразу кілька захворювань, але стандартна класифікація включає в себе наступні види РПП:

Анорексія

Відмова від їжі навіть при відчутті голоду, строгі обмеження, спотворення образу зовнішності – переконаність в тому, що потрібно худнути, не дивлячись на те, що індекс маси тіла вже значно нижче норми. Початкові стадії анорексії піддаються амбулаторному лікуванню, але серйозні випадки, коли людина вже не може їсти самостійно і порушується обмін речовин, слід контролювати в стаціонарі.

Булімія

РПП, при якому пацієнт відчуває сильні напади голоду, які ведуть до неконтрольованого переїдання. Через те, що людина боїться набрати зайві кілограми, він спеціально викликає блювоту або вдається до інших очисним процедурам. Початковою булімією часто сприяють тривога і депресія, надалі пацієнт вже усвідомлено планує переїдання і наступні процедури.

Компульсивне переїдання

Надмірне харчування без подальшого провокування очищення організму. Обмеження в їжі відсутні, людина часто заїдає стрес або поганий настрій, також переживає з приводу зовнішнього вигляду і цифр на вагах. Пацієнти, які страждають цим видом РПП, часто мають зайву вагу.

Атипові харчові розлади

Атипова нервова анорексія включає в себе всі ознаки розладу, але без втрати ваги. Атипова нервова булімія – приступоподібна, з епізодами ремісії без лікування. Атипове переїдання може траплятися не постійно, а періодами, наприклад тільки вночі.

Існують і інші, не настільки яскраво виражені відхилення. Наприклад, орторексія – нав’язливе бажання харчуватися правильно, тільки здоровими продуктами. Або пікацизм – бажання є щось, що зазвичай в їжу не вживають: штукатурку, камені, землю, крейда або папір.

Причини розладів харчової поведінки

РПП можуть бути викликані багатьма факторами. Один з них – генетика. Дослідження близнюків, розлучених при народженні і усиновлених різними сім’ями, показали, що РПП можуть бути спадковими. Якщо у одного близнюка розвивається розлад харчової поведінки, ймовірність його розвитку в іншого складає в середньому 50%. Інша причина – особливості характеру і психіки. Невротизм, перфекціонізм і імпульсивність – три риси особистості, нерідко пов’язані з високим ризиком розвитку розлади харчової поведінки.

Важливу (а в багатьох випадках і основну) роль відіграє соціальний тиск: тренди на худобу, вплив засобів масової інформації, що культивують подібні ідеали. Деякі розлади харчової поведінки практично відсутні в культурах, де стрункі тіла не вважаються еталоном.

Лікарі також припустили, що відмінності в структурі мозку також можуть грати роль в розвитку РПП. Факторами вважають рівні серотоніну і дофаміну, що передають інформацію в мозок. Крім того, може мати значення сфера діяльності людини. Так, РПП зустрічається у 12% танцюристів, для яких струнке тіло – важлива складова роботи.

Як позбутися від РПП

Розлад харчової поведінки – це не просто” проблеми з їжею “. Варто визнати, що від РПП дійсно вмирають. І здебільшого не від самого РПП, а від поєднаних наслідків. Якщо ми подивимося на стаціонари, куди потрапляють люди з діагнозом, наприклад, анорексія, то найважливіша їх складова – реанімація. За рахунок того, що люди, які страждають від цього діагнозу, дуже рідко самостійно звертаються до фахівців, в лікарні вони виявляються через госпіталізацію на швидкої медичної допомоги. А ще, якщо враховувати віковий зріз, – після медичного огляду в школах, коледжах і вищих навчальних закладах.

РПП – це міграційний розлад, яке поєднується з іншими видами захворювань. Наприклад, в один період життя людина може страждати від компульсивного переїдання, яке потім повільно перетікає в булімію. І все це може супроводжуватися депресією і яким-небудь ОКР. Якщо говорити про анорексію, то хворіти на неї занадто довго не вийде. Організм швидко здасться від сильного виснаження.

Для лікування РПП потрібен не один лікар; пацієнт потребує колегії фахівців, тому краще звертатися в профілюючі клініки. Потрібні лікарі – дієтолог, кардіолог, ендокринолог, гастроентеролог, психіатр і психолог. Звичайно ж, все залежить від загальної клінічної картини. Після того як буде зрозуміло, що життя людини нічого не загрожує, можна звертатися до психологів і продовжувати роботу.

Розлад харчової поведінки на 58-80% обумовлено генетично, як колір очей. Це певна структура головного мозку. Чи можемо ми змінити колір очей без якогось втручання? Ні. Але адаптуватися і з ним жити – цілком. У фахівця, який коригує РПП, немає мети змінити особливість людини – перед ним стоїть більш важливе і реалістична завдання: навчити пацієнта жити з такою особливістю.

Найважливіше в корекції РПП – відновити патерн харчування незалежно від виду, будь то анорексія або компульсивне переїдання. Наскільки довго коригується РПП, залежить від тяжкості та клінічної картини. Після того як патерн харчування відновлений, вирішуються пов’язані актуальні проблеми, адже РПП часто йде в одну ногу з іншими розладами, і ігнорувати їх також не слід.

Найважливіше – зрозуміти, з якої причини людина опинилася в цій точці, в який момент він перестав допускати в своєму житті такі цифри на вагах і чому для нього це стало так важливо.

Як уникнути розлади харчової поведінки

Крім поширених симптомів, у людини, що страждає РПП, відзначаються інші проблеми:

 • підвищена стомлюваність;
 • випадання волосся;
 • збої менструального циклу у жінок;
 • зниження лібідо;
 • захриплість (без застуди);
 • затримка росту і розвитку у дітей та підлітків;
 • шлунковий рефлюкс.

Не панікуйте, якщо помітили один або навіть декілька з перерахованих ознак у себе і близьких. Завжди є сенс проконсультуватися з лікарем, тому що одні й ті ж симптоми можуть вказувати на різні захворювання. Зверніть увагу на спосіб життя людини, якщо підозрюєте розлад харчової поведінки. Спробуйте поговорити з ним про це, запропонувати відбудувати правильний раціон і, при необхідності, звернутися до фахівця.

Не кажіть про себе «у мене зайва вага – і це нормально»: подібний монолог може тільки нашкодити. Коли людина переживає через проблеми з власним образом тіла, йому складно зосередитися на чомусь іншому. Може виникнути спокуса втрутитися з обнадійливими коментарями або компліментами, пов’язаними із зовнішністю. Може здатися природним говорити такі речі, як “Чи не дурний!” або “Ні, ти красива!” Однак малоймовірно, що це матиме великий вплив. Негативні думки можуть здаватися більшою мірою правдивими.

Негативний образ тіла часто пов’язаний не з ним самим, а, наприклад, з поганим настроєм. День не задався, і ось подруга вже зациклюється на ненависті до своїх стегнах. Конфлікт, стрес на роботі можуть викликати почуття провини і пригніченості, і ці емоції несвідомо проєктуватися на себе і своє тіло. Заохочуйте відверті розмови з близькими, діліться переживаннями, розпитуйте про самопочуття і бажання.

Поради експерта

Сім’я і близьке оточення мають колосальну важливість при корекції РПП. Запропонуйте допомогу таким чином, щоб близька не відмовився від неї: не слід лякати, погрожувати і маніпулювати. Потрібно дати зрозуміти: є проблема, ви небайдужі і готові допомогти її вирішити. Запропонувати допомогу фахівців і вказати на їх важливість. Як не варто самостійно лікувати зуби, ігноруючи стоматолога, так само і у випадку з РПП – варто довіритися лікарям. Фахівці допоможуть працювати в потрібному напрямку, якщо людина потребує допомоги.

Безумовно, розлади харчової поведінки можна визначити за зовнішніми ознаками, але не завжди. На початкових стадіях вони рідко помітні, до того ж про них не прийнято говорити. Якщо людина з булімією звертається до гастроентеролога через збій ШКТ, навряд чи він скаже, що у нього булімія. Якщо людина з компульсивним переїданням звертається до ендокринолога, то він не говорить про свої напади неконтрольованого апетиту, а вказує просто на наявність зайвої ваги. Якщо помічаєте у себе ознаки РПП, не потрібно чекати – необхідно якомога швидше звернутися до фахівця.

При всій тяжкості РПП страшно не саме розлад, а відсутність лікування. Велика частина негативних наслідків пов’язана саме з тим, що люди не встигали вчасно звернутися за допомогою. Не потрібно тягнути, це не вирок, а всього лише особливість, з якою реально «домовитися» і навчитися жити.

Соцмережі

Exit mobile version