Розлади харчової поведінки

Вага, однак, не є істотним клінічним маркером розладів харчової поведінки, тому що захворювання може торкнутися навіть людей з нормальною масою тіла.

Що таке розлади харчової поведінки?

Розлади харчової поведінки (також званий розладами приймання їжі або порушеннями харчової поведінки) – це ціла група складних психогенно обумовлених патологій (анорексія, булімія, орторексія, компульсивне переїдання, компульсивне прагнення тренуватися і т.Д.), які проявляються у людини проблемами з харчуванням, вагою і зовнішнім виглядом.

Вага, однак, не є істотним клінічним маркером розладів харчової поведінки, тому що захворювання може торкнутися навіть людей з нормальною масою тіла.

Розлади приймання їжі, якщо не лікувати вчасно і адекватними методами, може стати постійним захворюванням і серйозно поставити під загрозу здоров’я всіх органів і систем організму (серцево-судинних, шлунково-кишкових, ендокринних, гематологічних, скелетних, центральної нервової системи, дерматології і т. д.) і, у важких випадках, привести до смерті. Серед людей з нервовою анорексією смертність в 5-10 разів вище, ніж у здорових людей того ж віку і статі.

В цей час ці розлади являють собою важливу проблему охорони здоров’я, оскільки в останні десятиліття спостерігається поступове зниження віку настання анорексії і булімії, в результаті чого захворювання все частіше діагностуються до настання менструації, аж до 8-9 років у дівчаток.

Хвороба більше зачіпає не тільки підлітків, але і дітей до досягнення ними статевої зрілості, що має набагато серйозніші наслідки для їх організму і психіки. Ранній початок захворювання може привести до більш високого ризику незворотного пошкодження внаслідок недоїдання, особливо в тканинах, які ще не досягли повноцінної зрілості, таких як кістки і центральна нервова система.

З огляду на складність проблеми, раннє втручання має особливе значення; вкрай важливо, щоб фахівці з різними спеціалізаціями (психіатри, педіатри, психологи, дієтологи, фахівці з внутрішніх хвороб) активно співпрацювали між собою для цілей ранньої діагностики і прийняття оперативних заходів.

За офіційними оцінками, 95,9% людей, які страждають розладами харчової поведінки, складають жінки. Захворюваність нервовою анорексією становить не менше 8 нових випадків на 100 000 осіб в рік серед жінок, в той час, як у чоловіків вона становить від 0,02 до 1,4 нових випадків. Що стосується булімії, щороку на 100 тисяч осіб припадає 12 нових випадків серед жінок і близько 0,8 нових випадків серед чоловіків.

Причини і фактори ризику

Ми говоримо про фактори ризику, а не про причини.

Фактично це порушення складної етіології, при яких генетичні, біологічні та психосоціальні чинники взаємодіють один з одним в патогенезі.

В узгодженому документі з розладів харчової поведінки, підготовленому Вищим санітарним інститутом у співпраці з асоціацією «USL Umbria 2», в якості факторів були відзначені наступні розлади:

 • генетична схильність;
 • депресія, наркоманія, алкоголізм;
 • можливі несприятливі / травматичні події, хронічні дитячі хвороби і труднощі з раннім харчуванням;
 • підвищений соціально-культурний тиск щодо худорлявості (моделі, гімнастки, танцюристи і т. д.);
 • ідеалізація худорлявості;
 • незадоволеність зовнішнім виглядом;
 • низька самооцінка і перфекціонізм;
 • негативні емоційні стани.

Ознаки та симптоми

Спільними ознаками розладів харчової поведінки є: проблеми з прийомом їжі, вагою і зовнішнім виглядом. Однак кожен варіант проявляється певним чином.

Нервова анорексія

Це психіатрична патологія з найвищою смертністю (ризик смерті у цих пацієнтів протягом перших 10 років від початку захворювання в 10 разів вище, ніж у загальній популяції того ж віку).

Люди, які страждають від нервової анорексії, бояться набрати вагу і дотримуються постійної поведінки, яке заважає набрати вагу, за допомогою екстремальних дієт, блювоти або дуже інтенсивних фізичних навантажень.

Початок поступове і підступне, з поступовим скороченням споживання їжі. Скорочення споживання калорій полягає в зменшенні порцій і / або виключення деяких продуктів.У першому періоді ми спостерігаємо фазу суб’єктивного благополуччя, пов’язаного з втратою ваги, поліпшенням образу, відчуттям всемогутності, яке дає здатність контролювати голод; пізніше побоювання з приводу ліній і форм тіла стають нав’язливими.

Страх втратити вага не зменшується з втратою ваги, зазвичай він збільшується паралельно з втратою ваги.

Зазвичай вдаються до надмірних фізичних навантажень (компульсивно / нав’язливо), постійному контролю за допомогою дзеркала, розміру одягу і ваг, підрахунку калорій, прийому їжі протягом декількох годин і / або подрібненням їжі на дрібні шматочки.

Обсесивно-компульсивні симптоми також поглиблюються зниженням споживання калорій і ваги.

Постраждалі люди абсолютно заперечують, що вони знаходяться в небезпечному стані для їх здоров’я і життя і проти будь-якого лікування.На рівень самооцінки впливає фізична форма і вага, при якому втрата ваги є ознакою самодисципліни, збільшення сприймається як втрата здатності до контролю. Як правило, вони приходять на клінічне обстеження під тиском з боку членів сім’ї, коли ті спостерігають зниження ваги.

Щоб схуднути, крім того, що хворі уникають прийому їжі, вони можуть вдатися до наступних методів:

 • компульсивні фізичні тренування;
 • вдаються до прийому проносних, анорексигенних препаратів, діуретиків;
 • провокують блювоту.

Люди з нервовою анорексією мають:

 • крайню худобу зі зникненням жирових відкладень і м’язовою атрофією;
 • суху, зморшкувату шкіру, поява пуху на обличчі і кінцівках; зниження сальної продукції та поту; жовтувате забарвлення шкіри;
 • синюваті кисті і ніг через вплив холоду (акроціаноз);
 • шрами або мозолі на тильній стороні пальців (ознака Рассела), через безперервне приміщення пальців в горло, щоб викликати блювоту;
 • тьмяні і витончення волосся;
 • зуби з непрозорою емаллю, карієсом і ерозіями, запаленням ясен, збільшенням привушних залоз (через часту самоіндуцировану блювоту і подальшого підвищення кислотності в роті);
 • брадикардія (уповільнення серцевого ритму), аритмія, тахікардія серця і гіпотонія;
 • спазми шлунку, затримка випорожнення шлунка;
 • запор, геморой, випадання прямої кишки;
 • зміни сну;
 • аменорея (зникнення менструального циклу, не менше 3 послідовних циклів) або порушення менструального циклу;
 • втрата сексуального інтересу;
 • остеопороз і підвищений ризик переломів;
 • втрата пам’яті, труднощі з концентрацією;
 • депресія (можливе суїцидальні думки), поведінка, пов’язана з самоушкодженням, занепокоєння, обсесивно-компульсивний розлад;
 • можливі швидкі коливання рівня електроліту, з важливими наслідками для серця (аж до зупинки серця).

Булімія

Головною особливістю, яка відрізняє нервову булімію від анорексії, є наявність повторюваних переїдань.

Це викликає епізоди, при яких велика кількість їжі споживається за невеликий проміжок часу (булімічному кризи на самоті, планова, характерна швидкість прийому їжі). Їй передують стани дісфорічного настрою, міжособистісні стресові стани, почуття незадоволеності вагою і формою тіла, відчуття порожнечі і самотності. Після переїдання може бути короткочасне зниження дисфорії, але зазвичай вони йдуть депресивного і самокритичного настрою.

Люди з булімією застосовують повторювані компенсаторні дії, спрямовані на запобігання збільшенню ваги, такі як мимовільна блювота, зловживання проносних, діуретиків або інших препаратів і надмірні фізичні навантаження.

Булімічна криза супроводжується відчуттям втрати контролю; почуття відчуженості, деякі повідомляють про схожий досвід дереалізації і деперсоналізації.

Часто початок захворювання пов’язано з історією харчових обмежень або після емоційної травми, при якій людина не може впоратися з відчуттям втрати або розчарування.Компульсивне переїдання і компенсаторна поведінка відбуваються в середньому один раз на тиждень протягом трьох місяців.

Мимовільна блювота (80-90%) знижує відчуття фізичного дискомфорту, на додаток до страху набрати вагу.

Неконтрольоване поглинання великої кількості їжі (компульсивне переїдання)

Компульсивне переїдання характеризується повторюваними епізодами нав’язливого приймання їжі протягом обмеженого проміжку часу і відсутністю контролю над їжею під час приймання їжі (наприклад, відчуттям, що ви не можете припинити їсти або що ви не можете контролювати, що або скільки ви їсте).

Епізоди компульсивного переїдання пов’язані принаймні з трьома з наступних ознак:

 • їсте набагато швидше, ніж зазвичай;
 • Їсте, поки у вас не з’явиться хворобливе відчуття переповненості;
 • Їсте багато, не чуючи голоду;
 • Їсте на самоті через збентеження з приводу кількості ковтнув їжі;
 • Чи відчуваєте огиду до себе, депресію або сильну провину після того, як з’їли занадто багато.

Компульсивні переїдання викликають страждання, дискомфорт і виникають в середньому не рідше ніж один раз на тиждень протягом останніх шести місяців без компенсувальної поведінки і розладів.

Обмежувальна харчова поведінка

Обмежувальна харчова поведінка в основному характерно для підліткового віку, однак, вона також може зустрічатися і у дорослих.

Це розлад приймання їжі (наприклад, явна відсутність інтересу до їжі; уникнення, засноване на сенсорних характеристиках їжі; занепокоєння про неприємні наслідки приймання їжі), яке проявляється постійною нездатністю адекватно оцінити внесок харчування.

В результаті це провокує:

 • Значну втрату ваги або, у дітей, нездатність досягти очікуваної ваги або зростання;
 • Значний дефіцит поживних речовин;
 • Залежність від ентерального харчування або пероральних харчових добавок;
 • Явне втручання в психосоціальне функціонування.

Даний розлад охоплює безліч розладів, звані іншими термінами: наприклад, функціональна дисфагія, істеричний комок або задушлива фобія (нездатність їсти тверду їжу через страх задухи); розлад виборчого харчування (обмежене харчування декількома продуктами, завжди однаковими, зазвичай вуглеводами, такими як хліб-макарони-піца); нервова орторексія (нав’язливе бажання правильно харчуватися, є тільки здорову їжу); харчова неофобия (фобічні уникнення будь-якої нової їжі).

Розлад румінаціі

Розлад меріцізма або румінаціі характеризується повторної регургитацией їжі протягом періоду не менше 1 місяця. Регургітація – це відрижка їжі із стравоходу або шлунка.

Повторна регургітація не пов’язана зі шлунково-кишковим розладом або іншими захворюваннями (наприклад, гастроезофагеальний рефлюкс, гіпертрофічний пілоричний стеноз); він не проявляється виключно під час нервової анорексії, нервової булімії, розладом, пов’язаним з переїданням, або з обмежувальним харчовою поведінкою.

Якщо симптоми виникають в процесі розумової відсталості або повсюдні розлади розвитку, або порушення інтелекту та інших неврологічних розладів розвитку, вони самі по собі є досить серйозними, щоб виправдати подальшу клінічну увагу.

Цицеро

Цицеро є розлад харчової поведінки, які характеризуються постійним прийманням неїстівних речовин протягом періоду не менше 1 місяця. Зазвичай прийняті речовини варіюються в залежності від віку та наявності, і можуть включати деревину, папір (ксилофагов), мило, землю (геофагія), лід (пагофагія).

Споживання цих речовин не відповідає рівню індивідуального розвитку.

Така харчова поведінка не є частиною загальноприйнятої в культурному чи соціальному відношенні нормативною практикою. Вона може бути пов’язана з розумовою відсталістю або хронічними психотичними розладами з тривалою институционалізацієй

Якщо харчова поведінка виникає в контексті іншого психічного розладу (інтелектуальна інвалідність, розлад аутистичного спектра, шизофренія) або медичного стану (включаючи вагітність), воно є досить важким і вимагає подальшої клінічної уваги .

Ускладнення

Розлади харчової поведінки можуть мати серйозні наслідки для здоров’я, найчастіше при нервової анорексії, через наслідки недоїдання (зачіпають всі органи та системи організму) і елімінаційна поведінки (шлунково-кишковий тракт, електроліти, функція нирок).

Жінки з порушеннями харчової поведінки мають великі перинатальні ускладнення і мають підвищений ризик розвитку післяпологової депресії.

З цих причин оцінка медичних ускладнень вимагає фахівців в даній області.

Анорексія, в довгостроковій перспективі може викликати:

 • ендокринні порушення (репродуктивної системи, щитоподібної залози, гормонів стресу і гормону росту);
 • специфічний дефіцит поживних речовин: нестача вітамінів, недолік амінокислот або незамінних жирних кислот;
 • метаболічні зміни(гіпоглікемія, гіперхолестеринемія, гіперазотемія, кетоз, кетонурія, гіперурикемія і т. д.);
 • проблеми з фертильністю і зниженням лібідо;
 • серцево-судинні порушення (брадикардія і аритмії);
 • зміни шкіри і придатків;
 • кістково-суглобові ускладнення (остеопенія і остеопороз з подальшою ламкістю кісток і підвищеним ризиком переломів);
 • гематологічні зміни (мікроцитарна і гіпохромна анемія внаслідок дефіциту заліза, лейкопенія зі зменшенням нейтрофілів);
 • електролітний дисбаланс (особливо важливі скорочення калію, з ризиком зупинки серця);
 • депресія (можливо суїцидальне мислення).

Булімія може викликати:

 • ерозію емалі, карієс, проблеми з яснами;
 • затримку води, набряк нижніх кінцівок, здуття живота;
 • гострий гастрит, гастроезофагеальний рефлюкс, порушення ковтання через пошкодження стравоходу;
 • зниження рівня калію;
 • аменорею або нерегулярні менструальні цикли.

Лікування порушень харчової поведінки

Харчова реабілітація розладів харчової поведінки на кожному рівні лікування, як для амбулаторного, так і для інтенсивного лікування часткової або повної госпіталізацією, повинна проводитися в рамках комплексного міждисциплінарного підходу, який включає об’єднання психіатричного / психотерапевтичного лікування з харчуванням, крім харчових ускладнень, з конкретною психопатологією розладів харчової поведінки і загальної психопатології, які можуть бути присутніми.

Міждисциплінарне втручання показано, зокрема, коли психопатологія харчового розладу співіснує зі станом недоїдання або переїдання.

Під час лікування необхідно постійно враховувати, що недоїдання і його ускладнення, якщо такі є, сприяють підтримці психопатології харчового розладу і перешкоджають психіатричного / психотерапевтичне лікування і навпаки, якщо відновлення ваги і усунення обмеження харчування не пов’язані з поліпшенням психопатології, існує висока ймовірність рецидиву.

Залежно від інтенсивності лікування в міждисциплінарну групу можуть бути включені наступні професійні фахівці: лікарі (психіатри / дитячі нейропсихіатри, дієтологи, терапевти, педіатри, ендокринологи), дієтологи, психологи, медсестри, професійні педагоги, фахівці психіатричної реабілітації та фізіотерапевти.

Наявність клініцистів різної спеціальності має перевагу, що полегшує ведення складних пацієнтів з серйозними медичними та психіатричними проблемами, супутніми розладу харчової поведінки. Крім того, за допомогою цього підходу можна належним чином вирішувати як психопатологію розлади харчової поведінки, так і обмеження калорійності і когнітивної дієти, а також соматичні, психіатричні і харчові ускладнення, які в кінцевому підсумку виникають.

Фактично, люди, які страждають розладами харчової поведінки, повинні отримувати втручання, спрямовані як на психіатричні, так і на психологічні аспекти, а також на аспекти харчування, фізичні та соціально-екологічні аспекти. Зазначені втручання також повинні бути відхилені в залежності від віку, типу розладу, а також на підставі клінічної оцінки та наявності інших патологій у хворого.

Соцмережі

Exit mobile version