Розшифровка аналізу крові

Якісну інтерпретацію результатів аналізу крові може здійснити тільки лікар. Однак, як і в будь-якої спеціальності, в медицині зустрічаються фахівці хороші і не дуже.

Звичайно, визначити рівень справжньої кваліфікації лікаря здатна тільки авторитетна комісія, але якість наданої допомоги хочеться контролювати нам самим, хоча б для вироблення довіри до лікаря і його рекомендацій. У цій статті ми розповідаємо як зрозуміти, що позначає відхилення в той чи інший параметр аналізу крові.

Зі стандартного бланка аналізу можна дізнатися якими мають бути нормальні показники аналізу крові, але цього часто буває недостатньо для визначення патології. Важливо знати, як саме перевищення або падіння показника позначається на фізіології організму. Цінно знати, під впливом яких чинників значення аналізу може рости або падати, в яких поєднаннях ці зміни стають характерним синдромом – групою типових ознак хвороби. Спробуємо розібратися з кожним показником окремо.

Показники загальноклінічного аналізу крові з розшифровкою

 • Еритроцити (RBC) – червоні кров’яні тільця, сплюснуті клітини без ядра, що доставляють в тканини кисень і виводять з них основний “шлак”, продукт метаболізму – вуглекислий газ. Зниження рівня червоних кров’яних тілець, як ще називають еритроцити, говорить про можливий дефіцит кисню в тканинах. Якщо ж кількість еритроцитів підвищено, це може говорити про загустіння крові і небезпеки тромбозу. Норми для чоловіків: 3 – 6.2 x 1012/ л; для жінок: 3.8 – 5.5 x 1012/ л; для дітей: 3.8 – 5.5 x 1012.
 • Гемоглобін (HGB, Hb)– основний білок еритроцита, який має високу хімічну спорідненість до кисню і вуглекислого газу. Саме на ньому переносяться молекули життєво-важливого газу в тканини організму, а головного “шлаку” організму – вуглекислого газу, від тканин. Його зниження прямо говорить про наявність анемії, а підвищення є наслідком зневоднення організму або згущення крові. Норма: 120-140 г /л.
 • Ширина розподілу еритроцитів (RDWc)– це процентний показник, що визначає на скільки найбільший в зразку крові по діаметру еритроцит відрізняється від самого маленького. Відмінність більш ніж на 15% свідчить про Анізоцитоз, характерній ознаці анемії. Норма: 11,5 -14,5%.
 • Обсяг еритроцита (MCV)– характеристика середнього розміру еритроцитів і ще один фактор оцінки та диференціації червоних кров’яних клітин, що свідчить про анемію. Зниження показника говорить про залізодефіцитну або мікроцитарну анемію, підвищення вказує на дефіцит фолієвої кислоти (вона ж – вітаміну В12), що говорить про наявність мегалобластної анемії. Норма для дорослого: 80 – 100 фл.
 • Зміст в еритроциті гемоглобіну (MCH)– фактор, зниження якого вказує на залізодефіцитну анемію, підвищення – на мегалобластичну. Нормальний показник: 26-35 gu (pg).
 • Концентрація в еритроциті гемоглобіну (MCHC)– вкрай важливий і досить рідкісний показник, що виявляє приховані запальні процеси в організмі, злоякісні пухлини, анемії у випадках його підвищення. Зниження може говорити про збільшеній кількості еритроцитів. Норма: 30 – 370 г /л.
 • Гематокрит (HCT)– показник, що визначає обсяг еритроцитів в загальному обсязі крові. Збільшений гематокрит говорить про підвищення вмісту еритроцитів (еритроцитозі), що буває при зневодненні. Зниження гематокриту – ще один фактор виявлення анемії. Також може свідчити про ненормальне наростання рідкої фракції крові. Нормативи мають гендерні відмінності: для чоловіків нормальний гематокрит 39 -49%, для жінок 35 -45%,що пов’язано зі щомісячною крововтратою.
 • Тромбоцити (RLT)– показник повідомляє кількість в літрі крові клітин, відповідальних за злипання еритроцитів в щільні конгломерати, що перешкоджають витіканню крові з судин при їх травмуванні. Підвищення рівня тромбоцитів спостерігається після видалення селезінки і при ряді інших захворювань. Зниження показника вказує на цироз печінки, ідіопатичну тромбоцитопенічну пурпура, апластичну анемію або вроджені захворювання крові. Норма: 180 – 320 × 109.
 • Лейкоцити (WBC)– показник визначає кількість в літрі крові білих кров’яних тілець. Їх головна функція полягає в охороні організму від бактерій. Підвищення кількості лейкоцитів говорить про початок і розвиток в організмі бактеріальної атаки. Рівень лейкоцитів знижується при захворюваннях крові, деяких специфічних інфекціях і у відповідь на прийом деяких лікарських препаратів. Нормальним вважається показник: 4,0 – 9,0 × 109.
 • Гранулоцити (GRA, GRAN) – показник вказує кількість специфічних клітин гуморального імунітету в літрі крові. Зростає під час запальних явищ, знижується рівень гранулоцитів під впливом деяких ліків, при апластичній анемії і системному червоному вовчаку. У нормі: 1,2-6,8 × 109/ л (іноді позначається в кількості на мікролітр, тоді норматив – 1,2-6,8 x 103/мкл).
 • Моноцити (MON)– це різновид лейкоцитів, кількість яких розраховується окремо. Ці клітини перетворюється в макрофаги – дуже великі клітини крові, робота яких полягає в поглинанні і переробці бактерій і загиблих клітин організму. Збільшення кількості моноцитів – характерна ознака інфекційних захворювань, ревматоїдного артриту і деяких захворювань крові. Зниження числа моноцитів часто відбувається під впливом імуносупресантів – препаратів, що пригнічують імунітет. Також зниження їх спостерігається після важких травм, операцій або голодуванні. Нормальний рівень: 1-0.7 × 109/ л (або 0,1-0,7 x 103/мкл); іноді виражається як MON% 4 -10%.
 • Лімфоцити (LYM, LY%)– ще один різновид лейкоцита, присутній в нормальній крові. Лімфоцит спеціалізується на боротьбі з вірусами і деякими бактеріями, і відноситься до клітин гуморального імунітету. Наростає показник при вірусних інфекціях, променевій хворобі, прийомі деяких препаратів, захворюваннях крові. Знижується при різних імунодефіцитах, характерних для ниркової недостатності, прийомі імуносупресорів, тривалому голодуванні, перевтомі, ВІЛ). Нормальним вважається показник 1,2 – 3,0х109/ л (або 1,2-63,0 x 103/ мкл); іноді висловлюють так LY%25-40%.

Цими показниками не обмежується дослідження крові, проте вони вважаються головними. Сам по собі кожен з них не є достатньою підставою для постановки діагнозу і розглядається лише укупі з іншими показниками, даними фізикального обстеження (огляду лікарем) та інших досліджень.

Дивіться також: таблиця Норма ШОЕ

Соцмережі

Exit mobile version