Ринофіма

Ринофімою називається патологічне розростання (збільшення) всіх шарів шкірного покриву носа, що приводить до зміни його форми, і нерідко супроводжується порушенням структури підлеглих тканин.

Причини

Конкретні причини розвитку ринофіми не встановлені. Передбачається, що певну роль у її виникненні грає попередня розацеа – хронічна рецидивуюча патологія шкіри обличчя, викликана порушенням процесу іннервації і кровопостачання її поверхневих шарів. Привертають до розвитку цього захворювання:

  • вплив несприятливих фізичних і хімічних чинників;
  • патології травної та ендокринної системи;
  • інфекції шкірних покривів, зокрема, інфікування вугровим кліщем;
  • порушення роботи нервової та імунної системи.

Сприяють розвитку розацеа, як і утворення ринофіми, зловживання алкогольними напоями, пристрасть до гострої та гарячої їжі.

Підвищують ймовірність захворювання приналежність до чоловічої статі і вік старше сорока років.

Симптоматика

На ранніх стадіях ринофіма проявляє себе потовщенням, огрубінням шкірних покривів в області носа. Вони набувають нетипового блиску і червонувато-синюшного відтінку.

Надалі ніс починає поступово збільшуватися в розмірах – рівномірно, по всій поверхні, або нерівномірно, з утворенням щільних шишковидних вузлів на кожному крилі носа і його верхівці, зливаються один з одним в процесі збільшення. Як правило, при утворенні вузлів шкірні покриви носа не так різко змінюють своє забарвлення, і нерідко зберігають тілесний, восковий, відтінок, але конфігурація носа при цьому втрачається. При рівномірному збільшенні ніс зберігає природні обриси, але його шкіра набуває яскраво-червоного кольору. На її поверхні стають добре видно гирла проток сальних залоз, розширені пори, покручені кровоносні судини.

Значне розростання шкірних покривів носа супроводжується перекриттям носових ходів, порушенням дихання та мови, а у важких випадках призводить до утруднення процесу прийняття їжі.

Розвиток патології супроводжується вираженим психологічним дискомфортом.

Діагностика

Винесення діагнозу не складає труднощів. Враховуються характерні скарги пацієнта і дані об’єктивного обстеження. При необхідності, проводиться дослідження фрагмента шкірних покривів, вилучених зі сфери зовнішнього носа, для виключення переходу процесу в злоякісну форму.

Основні принципи лікування

Сучасна медицина не має у своєму розпорядженні консервативних методів лікування ринофіми. Єдиний спосіб усунення даної патології – оперативне втручання, яке виконується традиційним методом, а обсяг його визначається ступенем вираженості патологічних змін.

Висічення змінених тканин починається з боку здорових шкірних покривів і триває до тих пір, поки не буде видалений останній шар зазнавших перетворення клітин. У тому випадку, якщо зміни значно виражені, після видалення ринофіми виконується пластична операція. На ранніх стадіях операція виконується в звичайному порядку і закінчується накладанням косметичних швів.

З огляду на ймовірність виникнення злоякісного процесу, фрагменти гіпертрофованих шкірних покривів після операції направляються на гістологічне дослідження.

Прогноз сприятливий в тому випадку, якщо хірургу вдалося посікти всі ділянки зміненої тканини. В іншому випадку висока ймовірність рецидивів захворювання.

Соцмережі