Пупиркі року: Чи працюють антистрес-іграшки насправді

Вчені добре знають що стресс, попри негативну конотацію слова, може бути не тільки негативним, але і позитивним явищем. Наприклад, катання на американських гірках – це стрес, який при цьому допомагає нам відчути себе краще. Або мотиваційний стрес, який відчуваєш під час виступу перед великою аудиторією. Або хвилювання, яким супроводжуються збори в аеропорт і довгоочікувана відпустка, – це теж стрес, але один з найприємніших на світлі.

Попри це, ми живемо у світі, де стресів занадто багато. І хоча питання тривожності, депресивних станів, ментальних розладів та інших особливостей психіки стають все менш стигматизованих, а походи до психотерапевта (принаймні у великих містах) – все більш нормальними, це рятує не всіх і не завжди.

Тут в справу вступають пристрої та «примочки», які можуть полегшити стан: від свічок з ароматом лаванди до антистрес-іграшок, які, здається, і правда здатні допомогти. Або все-таки ні? На тлі популярності поп-іт і Симпли-Дімпл, які прийшли на вулиці з тіктока, вирішили розібратися в цьому разом.

Що такого в «цьому вашому поп-іт»

Принцип роботи поп-ит і його молодшого брата (чи сестри?) Симпли-Дімпл побудований на поєднанні дії та звуку. Гумові пупиркі можна вдавлювати всередину і видавлювати назад, а вони будуть видавати приємний, хоча це кому як, клацання. У кишеньковому Симпли-Дімпл таких клацають півсфер дві-три, в домашньому поп-ит – багато. Нічого не нагадує? Все вірно, те ж саме все ми робили та продовжуємо робити з пухирчастої плівкою, призначеної для упаковування і перевезення особливо тендітних товарів. Тут виходить схоже, але з можливістю нескінченного застосування.

такі речі вже давно застосовуються вузько направлено – для людей з неврологічними розладами. Але оскільки потреба робити рухи, що повторюються в стані стресу виникає у багатьох, поп-ит, Симпли-Дімпл і іже з ними, можливо, дійсно можуть з цим допомогти.

Від спокою до концентрації: що думають вчені

Сенсорна інформація – та, яку ми отримуємо через органи чуття, – посилає повідомлення в нервову систему. Негативний сенсорний вхід, такий як крик або звук дрилі (привіт сусідові, який завжди переїжджає разом з нами), підштовхує її до класичної стресової відповіді «бий або біжи». Але позитивний сенсорний вхід робить прямо протилежне. Він активізує парасимпатичну нервову систему, яка відповідає за відпочинок і збереження енергії.

Насправді багато людей користуються умовними поп-ит і Симпли-Дімпл – тільки у всіх вони свої. Хтось без кінця клацає ручкою, хтось крутить пасмо волосся, хтось натискає свої руки, а хтось – такий приємний на дотик чохол від навушників. Варіантів може бути багато, але висновок один: ці дії допомагають нам або заспокоїтися, або сконцентруватися.

Вчені виявили, що антистрес-іграшки дійсно можуть зменшувати занепокоєння.А ще допомагають дітям керувати емоціями:в експериментах було видно, що коли вони зляться, то схильні щось стискати, а коли нудьгують – клацати. У медалі є й інший бік, коли звичні, повторювані, рутинні (і, здавалося б, цілком спокійні) дії можуть привести до несвідомого стресу. Доведено, наприклад, що фізіологічні ознаки стресу помітно зростають в періоди стійкої і тривалої уваги. Момент відволікання з антистрес-іграшкою може прибрати і такий стрес теж.

Що стосується концентрації, то в цьому сенсі іграшки діють так само як звичка малювати сердечка, спіральки і кружечки під час нудної лекції або довгого телефонної розмови. Дослідження показали, що це допомагає нам запам’ятовувати більше потрібної інформації. Додатковим аргументом може стати експеримент, в якому школярі, які використовували антистрес-кулі під час навчання, незалежно один від одного зізналися, що їх уважність на уроках покращилася.

Потреба щось перебирати в руках – звідки вона береться?

Цікаво, що дрібні рухи руками, як видно, в ситуаціях крайньої напруги надають на чоловіків більший ефект, ніж на жінок. Але про що вони взагалі можуть говорити? Наприклад, про легке перемикання уваги та необхідності за допомогою жмяканья утримувати увагу на якомусь потрібному процесі, наприклад лекції. Або про сильну тривогу, коли складно залишатися на місці і потрібно енергію, яка потрібна для захисту, перенаправити на який-небудь процес. І, звичайно ж, для деяких людей, особливо з РАС і СДУГ, це один з варіантів аутостимуляции, за допомогою якого вони можуть впоратися із зайвою чутливістю і психологічними навантаженнями, які вони через це відчувають. Але, крім того, це також може бути та просто звичкою.

Дослідження ASMR і при чому тут вони

Пам’ятайте, як якийсь час назад всі були одержимі ASMR?Автономна сенсорна меридіональна реакція (приємні відчуття, які виникають у людини під впливом певних звуків), як з’ясувалося, працює не для всіх. І якщо комусь хрест, шепіт, звук бритви або перегортання книжкових сторінок допомагали швидше заснути, відчувати себе краще або менше тривожитися, то в інших нічого подібного не відбувалося.

ASMR-залежність виявилася пов’язана і з реальними фізичними змінами: зниженням частоти серцевих скорочень і активністю в медіальній префронтальної кори, області мозку, пов’язаної з-поміж іншого з самосвідомістю, обробкою соціальної інформації та соціальною поведінкою. При цьому з’ясувалося, що такі люди з більшою ймовірністю відчувають і інші складні мультисенсорні переживання, включаючи«музичний озноб», синестезію і мізофонію. І навіть якщо реакція це плацебо-обумовлена, очевидно, що для них ASMR-відео володіли цілком реальним терапевтичним ефектом. І з іграшками історія схожа.

Запитайте себе:” Що б я робив, про що б думав, якби не займав зараз себе цією іграшкою? “Потрібно визначити причину, чому раптом вам захотілося зайняти свої руки або, наприклад, поклацати ручкою, поперебірать чотки, порвати листочок на дрібні шматочки і так далі. Запитайте себе: “Що зі мною зараз відбувається? Які почуття я відчуваю? Можливо, ви злі, ображаєтеся, стурбовані, сумуєте. Або вам не хочеться робити те, що потрібно, тому що це нудне заняття або тривожне, і тому ви переключаєте себе на іграшку? В кінцевому підсумку важливо шукати внутрішню опору і вчитися підтримувати себе в стресі, а не просто перемикати увагу », – зауважує експерт.

Ефект спиннер і сквіші «з душком»

У випадку з антистрес-іграшками, що видають звуки, такими як поп-ит і багатостраждальний спиннер, є одна серйозна проблема – вони можуть дратувати оточуючих. Виходить, що, допомагаючи собі зосередитися або заспокоїтися за допомогою такого пристрою, ми робимо так, що вже людина, яка знаходиться поруч, починає втрачати концентрацію і нервувати. Тому варто проявити свідомість і в людних місцях використовувати безшумні варіанти на кшталт сквішей. Хоча з ними, якщо чесно, теж не все так просто.

Мультяшні звірятка, їжа з очима та емодзі, які потрібно стискати, а потім спостерігати, як вони медитативно повертаються до нормального розміру, зроблені з поліуретану. І є цілком переконливі докази того, що він може виділяти толуол, стирол і диметилформамід – потенційно небезпечні хімічні речовини. Чи означає це, що від сквішей потрібно відмовитися зовсім? Ні, тому що дуже багато речей, якими ми користуємося щодня, виділяють не найкорисніші для здоров’я сполуки. Але це безперечно привід бути обережніше, і особливо якщо мова йде про використання антистрес-іграшки дитиною.

Як швидко зняти стрес, якщо результат потрібен прямо зараз

Є дві дуже прості техніки. Перша працює на рівні тіла: важливо кілька разів поспіль, від трьох до п’яти, напружити його щосили. Кожен сантиметр, кожну клітинку. Напружте все-все: зажмурте очі, напружте руки, живіт, ноги, голову. Пару секунд потримайте цю напругу і на видиху повністю розслабтеся. Можна робити сидячи або стоячи, як вам зручніше

Друга техніка вже ментальна, називається” Катастрофічна фантазія “. Уявіть, що найстрашніше подія, яка змушує вас зараз хвилюватися, вже відбулося. Ви провалили співбесіду або вас засміяли на вашому першому виступі. Подумайте, як ви будете себе підтримувати, скільки часу будете страждати, якщо все піде за найгіршим сценарієм. Це буде кінець світу або все ж можна буде якось жити? Як правило, у страху очі великі, але на ділі привід для переживання не такий великий і зі стресом цілком можливо впоратися

Ще 8 простих способів зняти стрес

Здрімніть.

Не у всіх є можливість задрімати серед робочого дня, але якщо у вас раптом є – сміливо нею користуйтеся. Доведено, що швидкий відновлювальний сон (до 20 хвилин) знижує рівень кортизолу та інших гормонів стресу.

Дихайте глибоко.

Не обов’язково практикувати медитацію – хоча якщо дуже хочеться, то, звичайно, можна, – щоб освоїти дихальні практики. Особливо якщо врахувати, що всього кілька глибоких вдихів допоможуть зменшити занепокоєння і сприйнятливість до стресів.

Візуалізуйте.

Навколо стало якось занадто нервово? Закрийте очі і уявіть себе в тихому і спокійному місці. Наприклад, що коливаються в гамаку на безлюдному пляжі під шум хвиль. Або в сосновому бору, що дивляться вгору, де крони дерев впираються в стелю, приємно пахне хвоєю, а зі звуків – тільки птахи. Ну як, краще?

Увімкніть музику.

Улюблені композиції або щось з того, що ви слухали в одинадцятому класі, – як більше подобається. За даними досліджень, музика теж має здатність знижувати рівень головного стресового гормону кортизолу.

Прогуляйтеся.

Краще, якщо поруч є гай або парк, здатні максимально імітувати єднання з природою. Але навіть якщо немає, можна використовувати довколишні кущі, щоб, милуючись ними, отримати від зеленої зони всі доступні для психіки бонуси (а їх дуже багато).

Вимийте посуд.

Це правда, що не всі люблять мити посуд, тому в сім’ях поділ праці часто відбувається за принципом «я готував – ти миєш». Але, виявляється, це може бути досить заспокійливим заняттям, якщо робиться свідомо.

ЗАЙМІТЬСЯ сексом.

Зрозуміло, що тут багато що залежить від ступеня тривоги. Але якщо сексуальний потяг в наявності, це може спрацювати. Правда, важливий момент: щоб секс творив чудеса, потрібно перебувати в здорових відносинах.

Обіймайтеся.

Менш активний, але точно не менше інтимний варіант для тих, у кого немає сил на секс або партнера «під рукою». Обійми допомагають знижувати кров’яний тиск і усувають негативні наслідки конфліктів для здоров’я.

Взагалі, можна використовувати будь-які навички усвідомленості, сконцентруватися на диханні, порахувати предмети певного кольору чи форми навколо, вмиватися холодною водою. Головне – пам’ятати, що тривога – це природна емоція і чим більше ми намагаємося впоратися з цим завданням, тим вона сильніше росте. Просто побути з тривогою, нічого не роблячи з неї, іноді кращий спосіб швидше заспокоїтися .

Соцмережі