Природні ліки, небезпечні для здоров’я

Природні лікарі, до яких відносяться численні трави, з давніх-давен використовуються для лікування найрізноманітніших захворювань. На їх основі виготовляють традиційні ліки, які до сих пір активно застосовуються в медицині. Але у рослин терапевтичної дії, як і у традиційних препаратів, є чимало побічних ефектів, тому їх не можна вважати абсолютно нешкідливими. Багато що залежить і від дози та тривалості застосування. Які з них здатні заподіяти шкоду здоров’ю?

Звіробій – природний лікар, купує головний біль

Звіробій – це перша допомога при синдромі передменструальної напруги. До допомоги цієї рослини вдаються багато жінок, які відчувають наближення ПМС по частій зміні настрою, плаксивості і дратівливості. На основі звіробою виготовляють безрецептурні антидепресанти, рекомендовані до прийому при депресії, неврозі, тривозі. Дані природні ліки здатні полегшити перебіг синдрому хронічної втоми, усунути головний біль і поліпшити стан при ревматизмі, але при цьому його не можна приймати одночасно з іншими препаратами, так як вони здатні знизити їх терапевтичний ефект. Крім того, при тривалому застосуванні звіробій може викликати розлад травлення, алергію, втому, сплутаність свідомості.

Мати-й-мачуха – рослина, що застосовується від багатьох хвороб

Мати-й-мачуха традиційно використовувалася при лікуванні кашлю. Слиз, що міститься в її листі надає відхаркувальну дію, полегшуючи відходження мокроти при застуді, грипі, бронхіті та інших хворобах органів дихання. Вхідні в її склад біологічно активні речовини надають протизапальний ефект. Однак в цій багаторічній трав’янистій рослині містяться також піролізидовані алкалоїди, що відрізняються мало вивченою токсичністю. Вони руйнівно діють на печінку, викликаючи в ній структурно-функціональні порушення. Крім того, деякі алкалоїди мають гіпотензивні властивості, тому гіпотонікам не варто використовувати для лікування мати-й-мачуху.

Женьшень

Навіть далекі від медицини люди добре знайомі з цим адаптогеном і тонізуючим засобом. Корінь женьшеню використовують для підвищення розумової і фізичної працездатності, імунного захисту, зниження концентрації холестерину і глюкози в крові. Препарати женьшеню показані особам після перенесених захворювань, а також тим, хто за родом діяльності часто піддається стресу. Тим часом, корінь цієї рослини далеко не нешкідливий. Ліки на його основі протипоказані гіпертонікам, особам з підвищеною збудливістю і людей, що страждають від безсоння. Вони здатні підсилити жар при гострих інфекціях і кровоточивість при травмах за рахунок здатності знижувати в’язкість крові. Женьшень можна давати дітям, застосовувати вагітним і годуючим жінкам.

Гінкго – природна жива копалина

Це реліктова рослина є нащадком давньої насіннєвої папороті. Насіння гінкго в відварному і смаженому вигляді з давніх часів застосовуються для лікування найрізноманітніших недуг. Сьогодні великого поширення набули препарати на основі листя гінкго. Їх застосовують в терапії багатьох серцево-судинних захворювань – атеросклерозу, ішемічної хвороби серця та ін. Є думка, що вони здатні покращувати пам’ять і концентрацію уваги. Однак, у зв’язку з випадками розвитку самих різних небажаних побічних ефектів при вживанні БАДів на основі гінкго назріла необхідність контролювати їх прийом.

Лікарі попереджають, що ці препарати не здатні істотно поліпшити пам’ять, а при їх тривалому і безконтрольному застосуванні підвищується ризик розвитку інфаркту та інсульту, особливо якщо людина одночасно приймає непрямі коагулянти і антиагреганти. Не варто ризикувати своїм здоров’ям і здоров’ям своєї дитини вагітним і годуючим жінкам.

Ехінацея пурпурна – природні ліки для підвищення імунітету

Радянський український вчений Сергій Аркадійович Томилін пропонував використовувати ці природні ліки для підвищення працездатності і зміцнення захисних сил організму, боротьби з запальними недугами внутрішніх органів, гострих та хронічних інфекціх. Ехінацея надає на організм антибактеріальну і противірусну дію, прискорює загоєння ран, опіків і порізів, але не всі хвороби можна лікувати за її допомогою. Вона протипоказана при аутоімунних захворюваннях, до яких відносять ревматоїдний артрит, хвороба Крона і червоний вовчак. Не можна застосовувати її при розсіяному склерозі, туберкульозі, лейкозі, вагітності і лактації. За даними Cochrane Collaboration, ехінацея не здатна запобігати і прискорювати лікування застуди.

Буркун лікарський

Донна трава, багата численними цілющими нутрієнтами, широко використовується в лікуванні багатьох недуг, причому її застосовують як місцево, так і вживають всередину. При ревматизмі використовують зовнішньо як відволікаючий, подразнюючий та купуючий біль засоби. Завдяки антисептичним властивостям буркун активно застосовують при наривах, ранах, подряпинах та інших пошкодженнях шкіри. Лікування стенокардії, судом і тромбозу коронарних судин можливе завдяки його здатності пригнічувати центральну нервову систему, надавати протисудомну і наркотичну дію. Однак у великих дозах рослина може ушкоджувати печінку і приводити до крововиливу, тому воно протипоказана особам зі зниженим згортанням крові.

Полин гіркий

Одна з найдавніших рослин-ліків, що входять в фармакопею більше 20 країн. Ця апетитна гіркота відрізняється кровоспинними, протизапальними, ранозагоювальними, протиглисними і іншими корисними властивостями. Вона здатна впоратися з болем при ударах і розтягненнях, прискорити одужання при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів, сечостатевих інфекціях. Що входить до її складу хамазулен використовується в терапії бронхіальної астми, опіків рентгенівськими променями, ревматизму.

Однак токсичність цієї рослини вимагає дотримання обережності при лікуванні. При надмірному вживанні всередину вона може спровокувати судоми, конвульсії і галюцинації. Недаремно такий напій як абсент, настояний на полині, заборонений до продажу в багатьох країнах.

Соцмережі