Печінкова колька

Печінкова колька – це явище, яке характерне при активному перебігу жовчнокам’яної хвороби. Виникає воно внаслідок наявності каменів в жовчних протоках, що перешкоджають відтоку жовчі. Виникає печінкова колька, як у жінок, так і чоловіків, хоча більшу кількість випадків припадає на чоловічу половину.

Причини

Основна причина виникнення цього стану наявність каменів, які перешкоджають відтоку жовчі в кишечник. Крім того, спровокувати коліки може перерозтягнення жовчного міхура або його проток над його областю.

Спровокувати кольку може спазм, який виникає у гладкої мускулатури жовчного міхура та його проток, що утворюється внаслідок роздратування.

Рясний прийом гострої і жирної їжі, алкоголю, стресова ситуація, сильне фізичне навантаження в процесі нахилу (робота на городі), значно підвищують загрозу виникнення печінкової коліки.

Симптоми

Ознаки, характерні саме для стану печінкової коліки:

  • Інтенсивний, яскраво виражений біль, який зосереджений в області правого підребер’я, може віддаватися до лопатки, шиї, спини і правого плеча. Іноді біль поширюється по всій області живота. Як правило, загострення больового синдрому відбувається в нічний час. Біль посилюється при вдиху, а також в положенні лежачи на лівому боці і хворий прагне прилягти на правий бік. Людину турбує нудота, що переходить в активну блювоту, але полегшення при багаторазовій блювоті не настає.
  • Шкірні покриви бліді і вологі, в більшості випадків відзначається деяка жовтушність, яка відзначається і на склерах.
  • При візуальному огляді відзначається здуття живота, при пальпації загальну напругу м’язів живота з правого боку і виражена болючість.
  • Значне підвищення температури тіла, потемніння сечі і знебарвлення калу.

Діагностика

Діагностика цього стану не викликає ускладнень при правильній оцінці поточного стану хворого і зборі анамнезу. Характерна поведінка, стан і поза, а також наявність в анамнезі печінкових недуг, зловживання алкоголем, жирною, гострою, смаженоюї, копченою їжею повинні в першу чергу насторожити діагноста. При печінковій коліці позитивними стають симптоми: Кера, Грекова-Ортнера, Препарського. Однак, варто пам’ятати, що дані симптоми характерні і для захворювань інших органів, розташованих поблизу від правого підребер’я.

Лікування

Тривалість цього патологічного процесу може варіюватися від декількох хвилин, до декількох годин. Це гострий стан, при якому потрібна невідкладна медична допомога. До того, як прибуде бригада медичних працівників, хворого, який знаходиться в стані перезбудження, необхідно заспокоїти. Для цього, потрібно укласти його на правий бік, з теплою грілкою, щоб полегшити спазм гладкої мускулатури. Хворий повинен перебувати в стані спокою, йому протипоказані різкі рухи, оскільки вони можуть спровокувати погіршення стану. Людині можна дати спазмолітичний препарат, але при активній блювоті, його застосування може виявитися марним, тому, по можливості необхідно використовувати ін’єкцію.

Лікування цього стану призначається лікарем, з урахуванням загального стану хворого. Як правило, призначається госпіталізація. Грунтуючись на діагностичних даних лікар може прийняти рішення про оперативне лікування цього стану, щоб уникнути можливих ускладнень, таких як водянка або прорив жовчного міхура.

Якщо стан хворого в загальному задовільний, лікування призначається амбулаторно. Основний напрямок терапії цього стану – зниження ризику повторного появи коліки.

Соцмережі