Осіння депресія

Осіння депресія – це більше, ніж просто «знижений настрій». Симптоми можуть бути тривожними та гнітючими й можуть заважати повсякденному функціонуванню.

Загальна інформація

Осіння депресія – це форма ендогенної депресії, також відома як сезонно афективний розлад (САР), сезонна депресія, осіння хандра або зимовий блюз. Люди з даним розладом відчувають зміни настрою і симптоми, схожі на звичайну депресію. Симптоми і ознаки зазвичай виникають в осінні і зимові місяці, коли менше сонячного світла, і зазвичай поліпшуються з приходом весни. Найбільш важкими місяцями для людей з сезонним афективним розладом в Україні, як правило, є жовтень, листопад, грудень, січень і лютий. Деякі люди відчувають дане психічний розлад і влітку, хоча набагато рідше.

Осіння депресія – це більше, ніж просто «знижений настрій». Симптоми можуть бути тривожними та гнітючими й можуть заважати повсякденному функціонуванню. Однак з нею можна боротися. Близько 5 відсотків дорослих українців відчувають сезонне афективний розлад, і це зазвичай триває близько 40 відсотків на рік. Також розлад частіше зустрічається серед жінок, ніж чоловіків.

Осіння депресія зазвичай пов’язана з біохімічним дисбалансом в мозку, викликаним коротким днем і меншою кількістю сонячного світла взимку. У міру зміни пір року люди відчувають зрушення у своїх біологічних внутрішніх годинниках або циркадному ритмі, що може привести до того, що вони будуть не відповідати їх щоденному графіку.

Що таке осіння депресія?

Осіння депресія, також відома як осіння хандра, сезонне афективний розлад або «зимова депресія», є підтипом депресії або біполярного розладу, який виникає і закінчується приблизно в один і той же час кожен рік. Сезонна депресія зазвичай виникає, коли пори року змінюються, і більшість симптомів починаються восени і тривають в зимові місяці. Проте, даний тип психічного розладу може виникнути влітку або навесні, хоча це зустрічається рідше.

Поширеність і швидкі факти

 • В кінці цього року і на початку наступного як мінімум близько 5 відсотків населення України випробують сезонну депресію.
 • Четверо з п’яти осіб, які страждають осінньою нудьгою, – жінки.
 • Основний вік страждають сезонної депресії становить від 20 до 30 років, однак симптоми можуть з’явитися раніше.
 • Поширеність даного психічного розладу становить від 0 до 10 відсотків населення, в залежності від географічного регіону.
 • Як правило, чим далі від екватора живуть люди, тим більше вони схильні до сезонної депресії.

Симптоми

Сезонної депресії зазвичай збігаються з симптомами простої депресії, і іноді буває важко визначити, чи є у когось сезонна депресія або інші види даного розладу.

Симптомами, які зазвичай більш поширені при сезонної депресії, ніж при інших формах депресії, є тяга до вуглеводів, підвищений апетит, надмірна сонливість і збільшення ваги.

Діагноз сезонної депресії може бути поставлений після двох послідовних проявів депресії, які відбуваються і закінчуються в один і той же час кожен рік, при цьому симптоми вщухають до кінця року. Специфічні симптоми та ознаки осінньої депресії можуть включати:

 • Депресію: страждання, вина, втрата самооцінки, безнадійність, зниження інтересу до діяльності, відчай і апатія.
 • Тривога: напруга і нездатність переносити стрес.
 • Зміни настрою: постійна зміна настрою і, в деяких випадках, періоди манії навесні і влітку.
 • Проблеми зі сном: бажання проспати і труднощі з пильнування або іноді порушений сон і раннє ранкове неспання.
 • Летаргія: почуття втоми і нездатність виконувати звичайні рутинні роботи.
 • Переїдання: тяга до крохмалистої і солодкої їжі, що призводить до збільшення ваги.
 • Соціальні проблеми: дратівливість і бажання уникнути соціального контакту.
 • Сексуальні проблеми: втрата лібідо і зниження інтересу до фізичного контакту.

Причини і фактори ризику

Основні причини осінньої депресії у жінок включають:

 • Зниження серотоніну: знижений рівень сонячного світла в осінні і зимові місяці може вплинути на індивідуальний серотонін, нейротрансмітер, який впливає на настрій. Вченими було виявлено, що більш низькі рівні серотоніну пов’язані з депресією. Сканування мозку показало, що у людей з сезонною депресією восени і взимку рівень білка-переносника серотоніну, який видаляв серотонін, був вище, ніж у людей, у яких не було сезонної депресії.
 • Мелатонін, пов’язаний зі сном гормон, що секретується шишкоподібної залози в головному мозку, пов’язаний з сезонною депресією. Цей гормон сну, який може впливати на характер сну і настрій, виробляється на підвищених рівнях в темряві. Отже, коли дні коротше і темніше, вироблення цього гормону збільшується. Мелатонін також може впливати на добовий ритм людини або «біологічний годинник», приводячи до того, що «внутрішній годинник” не синхронізуються з «зовнішніми годинами», або звичайними ритмами сну / неспання. Це може привести до деяких симптомів, пов’язаних з осінньою депресією.
 • Зниження вироблення вітаміну D: вважається, що вітамін D грає роль в активності серотоніну. Недостатність вітаміну D може бути пов’язана з клінічно значущими симптомами депресії.

Фактори ризику

Фактори, які можуть збільшити ризик виникнення сезонного афективного розладу:

 • Жіноча стать: сезонне афективний розлад діагностується в чотири рази частіше у жінок, ніж у чоловіків.
 • Життя далеко від екватора. Осіння хандра частіше зустрічається у людей, які живуть далеко на півночі чи півдні від екватора.
 • Історія родини. Люди з сімейною історією інших типів депресії більш схильні до розвитку сезонного афективного розладу, ніж люди, у яких немає сімейної історії депресії.
 • Наявність біполярного розладу. Симптоми депресії можуть погіршуватися в залежності від сезону, якщо у людини є біполярний афективний розлад.
 • Молодший вік. Молодші дорослі мають більш високий ризик розвитку даного психічного розладу, ніж літні. Осіння депресія відзначається навіть у дітей і підлітків.

Як позбутися від осінньої депресії

Нумо розгляньмо деякі способи як з нею боротися.

Існує чотири основних типи лікування:

 • медикаментозне лікування;
 • світлова терапія;
 • психотерапія;
 • приймання вітаміну Д.

Вони можуть бути використані окремо або в комбінації.

Медикаментозне лікування

Для лікування осінньої депресії у жінок, як і у чоловіків використовуються селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) – Прозак, Флуоксетин. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів також схвалило використання бупропіоном, іншого типу антидепресанту, для лікування даного розладу.

Як і у випадку з іншими ліками, у СИОЗС є побічні ефекти. Поговоріть з лікарем про можливі ризики використання цих ліків. Можливо, вам доведеться спробувати декілька різних антидепресантів, перш ніж ви знайдете той, який поліпшить симптоми, не викликаючи проблемних побічних ефектів.

Світлотерапія

Світлотерапія була основним методом терапії з 1980-х років. Ідея, що лежить в основі світлотерапії, полягає в заміні ослабленого сонячного світла осінніх і зимових місяців щоденним впливом яскравого штучного світла. Симптоми депресії можна послабити, якщо вранці насамперед сидіти перед світловим коробом щодня, з ранньої осені до весни. Найчастіше світлові короби відфільтровують ультрафіолетові промені і вимагають 20-60 хвилин впливу 10000 люкс холодного білого флуоресцентного світла, що приблизно у 20 разів більше, ніж звичайне внутрішнє освітлення.

Психотерапія

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) – це тип психотерапії дуже ефективний при сезонному афективному розладі. Когнітивно-поведінкова терапія спирається на виявлення негативних думок і заміні їх більш позитивними, поряд з технікою, званої поведінкової активації. Поведінкова активація прагне допомогти людині знайти захоплюючі і приємні заняття, будь то в приміщенні або на вулиці, щоб краще справлятися із зимою.

Вітамін Д

В цей час додавання вітаміну D само по собі не вважається ефективним лікуванням цього розладу. Причиною його використання є те, що у людей з осінньою депресією були виявлені низькі рівні вітаміну D в крові. Низький рівень зазвичай обумовлений недостатнім споживанням їжі або недостатнім впливом сонячного світла. Однак докази його використання були неоднозначними. У той час як деякі дослідження припускають, що добавка вітаміну D може бути настільки ж ефективною, як і світлотерапія, інші кажуть, що вітамін D не має ефекту.

Профілактика

Оскільки сезонна депресія має передбачуваний характер рецидиву, профілактичні заходи можуть допомогти зменшити симптоми. Деякі форми профілактики, які можуть допомогти, включають в себе початок світлотерапії на початку осені до появи симптомів, більше фізичних вправ, збільшення кількості світла в домашніх умовах, медитацію і інші методи управління стресом, більше часу проводити на вулиці і відвідування кліматичних умов, де більше сонце.

Соцмережі

Exit mobile version