Нудота і блювання у дорослих

Нудота – це неприємне відчуття підступаючої блювоти. Люди також можуть відчувати запаморочення, невизначене відчуття дискомфорту в животі та небажання приймати їжу.

Загальна інформація

Нудота – це неприємне відчуття підступаючої блювоти. Люди також можуть відчувати запаморочення, невизначене відчуття дискомфорту в животі та небажання приймати їжу.

Блювота – це сильне скорочення шлунка, що виштовхує його вміст по стравоходу і з рота. Блювота спорожняє шлунок і часто дозволяє людям, яких нудить, відчути себе значно краще, щонайменше на якийсь час. Блювота викликає відчуття значного дискомфорту і може бути дуже сильною. Сильна блювота може виштовхнути вміст шлунка на кілька метрів (інтенсивна блювота). Блювота – це не те ж саме, що регургітація (відрижка), яка являє собою відригування вмісту шлунка і не супроводжується сильними скороченнями м’язів живота або нудотою. Наприклад, люди з ахалазією або дивертикулом Ценкера можуть відригувати неперетравлену їжу без нудоти.

Блювотні маси, матеріал, викинутих під час блювоти, зазвичай містять недавно з’їдену їжу. Іноді в них містяться шматки їжі. При наявності крові в блювоті блювотні маси зазвичай червоні (кривава блювота), проте якщо кров частково переварилася, блювотні маси схожі на кавову гущу. При наявності жовчі блювотні маси гіркі та жовто-зелені.

Ускладнення

Крім відчуття дискомфорту, блювота може викликати ускладнення:

 • Вдихання блювотних мас (аспірація);
 • Розрив стравоходу (розрив Маллорі-Вейсса);
 • Зневоднення і відхилення від норми в рівні електролітів;
 • Недостатнє харчування і зниження маси тіла.

Люди, що знаходяться в несвідомому або частково свідомому стані, можуть вдихнути свої блювотні маси. Кислота в блювотних масах може сильно дратувати легені.

Блювота значно збільшує тиск в стравоході, а сильна блювота може привести до розриву слизової оболонки стравоходу. Невеликий розрив заподіює біль і іноді викликає кровотеча, але великий розрив може привести до летального результату.

Оскільки люди втрачають воду і мінерали (електроліти) з блювотними масами, сильна блювота може призводити до зневоднення і відхилення від норми в рівні електролітів. Літні люди особливо схильні до цих ускладнень.

Хронічна блювота може бути причиною недостатнього харчування, зниження маси тіла і метаболічних розладів.

Причини нудоти та блювання у дорослих

Нудота і блювання у дорослих виникають при активації блювотного центру в мозку. До причин зазвичай ставляться захворювання травного тракту або мозку або проковтнуті речовини.

Поширені причини.

Найбільш поширені причини нудоти і блювоти наступні:

 • Гастроентерит (інфекція травного тракту);
 • Лікувальні препарати;
 • Токсини.

Нудота і блювання зазвичай виникають при будь-яких розладах функції травного тракту, але особливо поширені при гастроентериті. Менш поширений розлад травного тракту – непрохідність кишківника, яка викликає блювоту, тому що їжа і рідини повертаються в шлунок внаслідок обструкції. Багато інших порушень в черевній порожнині, що викликають блювоту, також викликають значний біль в животі. При таких розладах (наприклад, апендицит або панкреатиті) саме біль, а не блювота, змушує людей звертатися за медичною допомогою.

Багато лікарських препаратів, включаючи алкоголь, опіоїдні анальгетики (наприклад, морфін) і хімієтерапевтичні препарати, можуть викликати нудоту і блювоту. Токсини, наприклад, свинець або речовини, виявлені в деяких продуктах і рослинах, можуть викликати сильну нудоту і блювоту.

Менш поширені причини.

Менш поширені причини нудоти та блювоти включають:

 • Порушення мозкової діяльності або розлади центральної нервової системи;
 • заколисування;
 • Метаболічні зміни або захворювання всього організму (системні);
 • Статева психологія;
 • Синдром циклічної блювоти.

Блювотний центр також може бути активований певними порушеннями мозкової діяльності або розладами центральної нервової системи, включаючи інфекції (такі як менінгіт і енцефаліт), мігрень і розлади, що підвищують тиск в черепі (внутрішньочерепний тиск).Розлади, що підвищують внутрішньочерепний тиск, включають в себе пухлини головного мозку, мозкова кровотеча і важкі травми голови.

Органи рівноваги внутрішнього вуха (вестибулярний апарат) пов’язані з блювотним центром. Саме в результаті цієї зв’язку, а також внаслідок деяких захворювань внутрішнього вуха (таких, як лабіринтит і позиційне системне запаморочення), деяких людей заколисує на кораблі, в автомобілі або в літаку.

Нудота і блювання у дорослих можуть також виникати при наявності метаболічних змін в організмі, наприклад, на ранніх термінах вагітності (у жінок) або при наявності діабету, що погано піддається лікуванню, важкої печінкової недостатності або ниркової недостатності.

Психологічні проблеми також можуть викликати нудоту і блювоту (відому як функціональна або психогенна блювота). Така блювота може бути навмисної. Наприклад, люди, які страждають на булімію, викликають у себе блювоту, щоб схуднути. Блювота також може бути ненавмисною. Наприклад, у дітей, які бояться йти в школу, виникає блювота в якості реакції на психологічний стрес.

Синдром циклічної блювоти є непоширеним розладом, під час якого люди відчувають важкі напади блювоти (або іноді тільки нудоти) з різними інтервалами. Люди відчувають себе нормально між нападами. Попри те, що він зазвичай починається в дитинстві, іноді він триває до дорослого віку. Циклічна блювота, яка починається в дорослому віці, часто пов’язана з хронічним вживанням марихуани.

Діагностика

Не кожен випадок нудоти та блювоти вимагає негайного візиту до лікаря. Наступна інформація допоможе вирішити, чи слід звертатися до лікаря. Також ви дізнаєтеся, як саме проходить обстеження.

Насторожуючі ознаки

Деякі симптоми та ознаки є причиною для занепокоєння: Вони включають:

 • Ознаки зневоднення (такі як спрага, сухість у роті, мінімальний діурез і відчуття слабкості та втоми);
 • Головний біль, напружена шия, дезорієнтація або зниження уваги;
 • Постійний біль в животі;
 • Хворобливість при дотику до живота;
 • Роздутий (розпухлий) живіт.

Коли звернутися до лікаря?

Людям з насторожуючими ознаками слід негайно відвідати лікаря, так само як і тим, у кого в блювоті присутня кров, або хто недавно переніс травму голови.

Тим, у кого виникає нудота і блювота, але відсутні насторожувальні ознаки, слід відвідати лікаря, якщо блювота продовжується більше ніж 24-48 годин або якщо вони не можуть випити більше, ніж кілька ковтків рідини. Тим, у кого сталося кілька епізодів блювоти (з діареєю або без неї), але хто здатний випити хоча б деяка кількість рідини, слід зателефонувати своєму лікарю. Залежно від віку пацієнта, інших симптомів і відомих медичних захворювань (таких, як онкологічні захворювання або діабет), лікар може порекомендувати пройти обстеження або залишатися вдома і використовувати прості засоби.

Що робить лікар?

Спочатку лікарі розпитують пацієнта про його симптоми і медичний анамнез. Потім вони проводять фізикальне обстеження. Результати збору анамнезу і проведення фізикального обстеження часто дозволяють припустити причину блювоти і визначити, які аналізи можуть знадобитися.

Під час збору анамнезу лікарі запитують про вагітність або наявность діабету, мігрені, хвороби печінки або нирок або онкологічні захворювання (включаючи час проведення хімієтерапії або променевої терапії). Звертають увагу на усі останні отримані лікарські препарати та речовини, тому що деякі речовини (такі, як ацетамінофен і деякі гриби) можуть виявитися токсичними через кілька днів після приймання.

Під час фізикального обстеження лікарі звертають увагу на наступне:

 • Ознаки зневоднення (такі, як прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску і сухість у роті).
 • Симптоми серйозного розладу в черевній порожнині (наприклад, роздутий живіт і / або сильний біль при торканні).
 • Зниження ясності свідомості або будь-які інші неврологічні аномалії, які вказують на мозкові розлади.

Лікарі звертають увагу на раніше проведені хірургічні втручання на черевній порожнині, оскільки могли утворитися фіброзні тяжі рубцевої тканини (спайки), що викликають кишкову непрохідність.

Хоча у людей з раніше відомими розладами, що викликають блювоту (такими, як мігрень), може просто розвиватися рецидив цього розладу, лікарі ретельно шукають ознаки нової, відмінної проблеми.

Проведення аналізів.

Необхідність проведення аналізів залежить від отриманих лікарями результатів збору анамнезу та фізикального обстеження, особливо від наявності насторожують ознак і від того, чи вказують результати обстеження на конкретний розлад.

Можливе проведення наступних видів обстежень:

 • Аналіз на вагітність;
 • Аналізи сечі та крові.

Для дівчаток і жінок дітородного віку зазвичай необхідно провести аналіз на вагітність.

Для здорових дорослих і дітей старшого віку, у яких спостерігалося тільки кілька епізодів блювоти (з діареєю або без неї) і ніяких інших симптомів, зазвичай ніяких аналізів не потрібно.

Для людей, у яких блювота була сильною або тривала понад 1 дня, або у яких присутні ознаки зневоднення, необхідно проведення лабораторних аналізів крові (особливо рівня електролітів і іноді аналізи функції печінки) і сечі.

Лікування

Проводиться лікування конкретних захворювань. При відсутності будь-якого серйозного основного розладу та ознак зневоднення приблизно через 30 хвилин після останнього нападу блювоти можна дати невелика кількість прозорої рідини. Для початку зазвичай дають 30-60 мілілітрів. Проста вода – підходяща рідина, але можна давати бульйон або неміцний солодкий чай. Спортивні напої не мають ніякої специфічної переваги, але не шкідливі. Якщо людина переносить ці рідини, їх дозу поступово збільшують. Якщо людина змогла перенести ці підвищені дози, то вона може відновити приймання звичайної їжі. Газованих напоїв і алкоголю слід уникати.

Навіть при легкому зневодненні лікарі зазвичай рекомендують пероральні розчини для регідратації, якщо люди переносять пероральний прийом деяких рідин. Тим, у кого спостерігається значне зневоднення або аномальні рівні електролітів, людям з активною блювотою і людям, які не переносять пероральний прийом рідин, зазвичай необхідно вводити рідини і / або лікарські препарати в вену (внутрішньовенно).

Деяким дорослим і підліткам лікарі призначають лікарські препарати для полегшення нудоти (нудоти кошти) в залежності від причини і ступеня тяжкості блювоти:

 • У разі блювоти, що викликана заколисування: Антигістамінні препарати (наприклад, дименгидринат), скополаміновий пластир або їх комбінація
 • У разі легких або помірних симптомів : прохлорперазину або метоклопрамід
 • У разі сильної блювоти (включаючи блювоту, викликану хімієтерапією): доласетрон, ондансетрон або гранісетрон, а іноді апрепітант

Соцмережі