Гіпотермія у дорослих

У цій статті ми розглянемо, що таке гіпотермія у дорослих, як вона проявляється, причини її виникнення та методи терапії.

Що таке гіпотермія?

Людина відноситься до «гомеотермічних» організмів, які здатні підтримувати температуру свого тіла більш-менш постійною незалежно від коливань температури навколишнього середовища. Поведінка гетеротерміческіх організмів, таких як земноводні (також звані холоднокровними організмами), відрізняється, тому що вони здатні змінювати температуру свого тіла при зміні навколишнього кліматичної температури.

Механізм, що лежить в основі цього балансу, називається терморегуляцією і, своєю чергою, заснований на різних процесах, за допомогою яких людський організм віддає або одержує тепло ззовні, щоб залишатися постійним.

Тому інтуїтивно зрозуміло, як недотримання цього ретельного регулювання, як в одному сенсі, так і в іншому, може заподіяти страждання людському тілу.

Коли температура тіла падає нижче нормальної «установки» тіла, яка зазвичай становить 37 ° С, це називається «переохолодженням», тобто гіпотермією; цей стан може бути більш-менш інтенсивним, більш-менш скороминущім, і основні його причини можуть бути різними. Основна терапія, очевидно, полягає в тому, щоб якомога швидше відновити нормальну температуру тіла.

Однак існують правила, яких необхідно дотримуватися навіть при відновленні оптимальної температури тіла, оскільки, як ви далі переконайтеся, занадто швидке відновлення може привести до серйозних змін в організмі (іноді навіть необоротним).

Терапевтична гіпотермія

На окрему увагу заслуговує форма гіпотермії, зазвичай легша, ніж випадкова, яку можна проводити і отримувати в лікарні на користь певних клінічних станів пацієнта.

Підтримка температури тіла між 32 ° C та 33 ° C (ми говоримо про форму гіпотермії, яку називають «легкою») може знизити середнє метаболічне споживання тіла; цей спосіб використовується перш за все при патологіях центральної нервової системи, щоб обмежити неврологічний збиток, коли не вистачає енергії для забезпечення продовження життєдіяльності.

Іншим станом, при якому терапевтична гіпотермія іноді здається прийнятною, є відновлювання стану серця після його зупинки.

Проте, в разі операцій на серці, виконуваних з екстракорпоральним кровообігом, можна знизити температуру тіла, щоб зменшити метаболізм організму (який в цьому випадку буде харчуватися штучно насиченої киснем кров’ю з апарату штучного кровообігу).

Періопераційна гіпотермія

Гіпотермія може також розвинутися під час госпіталізації, особливо до, під час і після операції. Ця гіпотермія називається періопераційної.

Персонал лікарні буде намагатися зігріти пацієнта під час госпіталізації, зокрема, він перевірить температуру тіла і, при необхідності, може вдатися до спеціальної термоплівкою, в які подається гаряче повітря для протидії охолодження пацієнта.

Проте, пацієнт повинен повідомити персоналу про можливе відчуття холоду.

Причини гіпотермії

Оптимальна температура тіла зазвичай визначається як 37 ° С, хоча насправді температура завжди мінлива і коливається в діапазоні від 36,4 ° С до 37,5 ° С.

Правильна підтримка цих значень має здійснюватися за допомогою постійного регулювання між виробництвом і розподілом тепла тіла (набір шляхів, яке зазвичай називається «терморегуляцією»).

Гіпотермія, яка визначається як температура тіла трохи нижче 35 ° C, і може бути викликана:

 • Збільшення втрати тепла, наприклад при наступних станах і хворобах:
  • шкірні захворювання, наприклад, опіки різного ступеня, які змінюють здатність шкіри зберігати тепло і викликають велику втрату тепла;
  • судинні проблеми. Температура шкіри в основному підтримується внаслідок вазодилатації і вазоконстрикції судин (тобто, розширення і звуження кровоносних судин), модулюючи кількість крові, яка може досягати поверхневого шару слизової оболонки тіла і виділяти більше або менше тепла в навколишнє середовище. Збільшення вазодилатації викликає збільшення дисперсії тіла і, отже, зниження температури. Ці судинні проблеми можуть, своєю чергою, бути наслідком змін у вегетативній нервовій системі;
  • порушення центральної нервової системи, в яких розташований центр регулювання температури, тобто гіпоталамус.
  • Системні захворювання:
   • інфекції;
   • сепсис;
   • новоутворення;
   • судинна недостатність;
   • і безліч ін. хвороб …
  • Зниження вироблення тепла. Ця причина зазвичай пов’язана з більш поширеними станами, такими як літній вік, недоїдання, цукровий діабет, гіпоглікемія та ін.

Іншими причинами переохолодження можуть бути:

 • нездатність належним чином реагувати на зміни температури в навколишньому середовищі, наприклад, в разі сп’яніння, надмірне вживання алкоголю, препаратів або наркотиків в організмі;
 • носіння неналежного одягу, яка не підходить для навколишнього клімату;
 • хронічні захворювання, насамперед цукровий діабет, наслідки яких можуть потім призвести до судинних, неврологічних змін, які не дозволяють добре регулювати температуру тіла.
 • перехідні стани, такі як нерухомість і переломи, можуть змінити терморегуляцію тіла всього організму або окремих його частин.

Нагадаємо, що в цілому найбільш частою причиною випадкової гіпотермії серед молоді є алкогольне сп’яніння.

Симптоми гіпотермії

Типові прояви, з якими людське тіло відображає основну гіпотермію:

 • вазоконстрикція (звуження просвіту кровоносних судин) шкіри (якщо механізми не пошкоджені), яка потім викликає відчуття холодної шкіри (фраза, у тебе руки холодні, як раз про це); це механізм, створений організмом для збереження тепла на рівні життєво важливих органів;
 • утруднене дихання;
 • ниркові зміни, аж до зміни концентрації електролітів в крові;
 • проблеми з серцем і кровообігом;
 • озноб (гусяча шкіра супроводжується тремором (тремтінням) допомагає виробляти тепло за допомогою руху).

Випадкову гіпотермію можна потім класифікувати по виміряній температурі тіла:

 • легка гіпотермія, від 35 до 32 ° С.
 • помірна гіпотермія, від 32 до 28 ° C
 • сильна гіпотермія, коли температура падає нижче 28 ° C. Цей поріг має фундаментальне значення, оскільки після його подолання ризик виникнення фібриляції шлуночків або інших аритмій серця, що не піддаються лікуванню, досить імовірний.

Люди з помірною або важкою гіпотермією зазвичай не знають про свій стан, тому що симптоми часто виникають поступово. Крім того, ануляція думки, пов’язана з переохолодженням, перешкоджає самосвідомості. Розумова плутанина також може привести до ризикованої поведінки.

Діагностика

Гіпотермії є по суті клінічним, ґрунтуючись на спостереженні пацієнта з виміром температури тіла, при якому виявляється температура нижче 35 ° C. Основними спостерігаються ознаки при постановці діагнозу є холодна і синювата шкіра. Ціаноз (синюшність шкіри) виникає через утрудненого дихання.

Терапевтичний підхід

Основне завдання лікаря, втручається в умови гіпотермії, повинна полягати в тому, щоб підвищити температуру тіла пацієнта, і цього можна досягти по суті двома способами:

 • Пасивне нагрівання: прикрити пацієнта ковдрою, обігріти навколишнє середовище, висушити його, якщо пацієнт намок;
 • Активне нагрівання: введення гарячих рідин в вену, штучний кровообіг, занурення пацієнта в гарячу воду.

Якщо лікування недоступне, почніть розігрівати людини:

 1. Відведіть людини в теплу кімнату.
 2. Зніміть будь-яку вологий одяг.
 3. Спочатку нагрійте центр тіла, потім груди, шию, голову і пах, використовуючи електричну ковдру, якщо воно є. В якості альтернативи використовуйте контакт «шкіра-до-шкірі» під сухими шарами ковдр, одягу, серветок або простирадлом.
 4. Гарячі напої можуть бути корисні, але алкоголь дорослому слід уникати АБСОЛЮТНО.
 5. Не намагайтеся змусити людину без свідомості пити.
 6. Як тільки температура тіла підвищилася, тримайте людини сухим і загорніть його в теплу ковдру, включаючи голову і шию.
 7. Викличете якомога швидше медичну допомогти.

Надмірно швидке нагрівання, особливо в разі особливо важкої гіпотермії, може привести до ряду небезпечних ускладнень, включаючи:

 • гіпотонію;
 • гіпоглікемію,
 • зміни в сечовому міхурі;
 • паралітичну кишкову непрохідність (тобто тимчасовий кишковий параліч);
 • кровотеча і зміна механізмів коагуляції;
 • рабдоміоліз (синдром, який представляє собою крайній ступінь міопатії і характеризується руйнуванням клітин м’язової тканини);
 • серйозні електролітні зміни, кінцевий прояв яких (по суті, найбільш критичне) може привести до фібриляції шлуночків серця через дисбаланс калію.

Важка гіпотермія, що характеризується температурою тіла нижче 28 ° C, також може бути пов’язана з зупинкою серця, в цьому випадку (але тільки після того, як точно встановлено, що серцебиття відсутнє), лікарям необхідно приступити до виконання серцево-легеневої реанімації.

Профілактика та рекомендації

 1. НЕ пийте алкоголь і не паліть, перш ніж піддавати себе впливу холоду. Багато пийте, їжте і добре відпочивайте.
 2. Носіть одяг, що підходить для низьких температур, щоб захистити тіло. Зокрема:
 • рукавиці (НЕ рукавички);
 • різні верстви вітро- і водостійкого одягу;
 • дві пари шкарпеток (уникайте бавовни);
 • шарф і головний убір, який також захищає вуха (щоб запобігти значного відведення тепла від голови).

Уникайте:

 1. Надзвичайно низькі температури, особливо при сильних вітрах;
 2. Носіння мокрого одягу;
 3. Поганого кровообігу, більш імовірно в літньому віці, при носінні обтягує одягу або взуття, знаходженні в одній позі.

Соцмережі