Нема чого боятися: 10 міфів про антибіотики, які заважають лікуванню

Без антибіотиків неможливо уявити собі сучасну медицину, а самі вони пішли далеко вперед від пеніциліну, винайденого майже сто років тому. Сьогодні вони здатні боротися з супербактеріями і лікувати неускладнений апендицит, а отримати їх намагаються з найнесподіваніших джерел – будь то ґрунт, мурашник, кров комодського варана або молоко качкодзьоба. Нескінченний пошук пов’язаний з тим, що чим довше людство використовує антибіотики, тим вище ймовірність стійкості бактерій до них – то є ризик того, що будуть потрібні нові засоби. А якщо врахувати, що антибіотиками, самі того не підозрюючи, лікувалися навіть неандертальці, стає зрозуміло, що у бактерій було достатньо часу, щоб пристосуватися.

Не менш важлива, ніж бактеріальна резистентність, проблема – ми занадто мало знаємо про антибіотики. Точніше, знань про них вже задосить, але чомусь ми продовжуємо вірити в міфи: багато людей до цього часу впевнені, що антибіотики здатні вилікувати грип, хоча вірусні інфекції ними лікувати марно. Це лише одне з поширених помилок. Ми зібрали ще десять, які допоможуть зрозуміти, що таке антибіотики та чому вони швидше безпечні, чим небезпечні, але зловживати ними все одно не слід. Розповідаємо правду про пробіотики, тривалості лікування і сумісності з алкоголем

1.Антибіотики треба приймати з пробіотиками

Антибіотики знищують бактерії, а пробіотики відновлюють кишкову мікрофлору – звучить логічно. Однак насправді ні дисбактеріозу, ні молочниці антибіотики в переважній більшості випадків не викликають. Безумовно, невеликий ризик зберігається, проте зазвичай єдине, чим людині загрожує курс антибіотиків, – короткочасна діарея.

Відносно прибутків, якщо не брати до уваги комерційні дослідження, лікарі налаштовані скептично: необхідні подальші дослідження, щоб зрозуміти, які штами бактерій найбільш корисні та в яких дозах. Експерти клініки Мейо впевнені, що кращий спосіб привести кишківник в порядок – рясне пиття і вибір більш м’якою в порівнянні зі звичайним раціоном їжі, а також скорочення обсягу клітковини.

2. Антибіотики завжди потрібно пити курсом

Всі ми не раз чули, що курс антибіотиків обов’язково потрібно закінчити – однак дослідники невпевнені, що це так вже необхідно, якщо вам стало краще. Згідно з недавніми даними, дострокове припинення антибіотикотерапії не сприяє виробленню стійкості до них, а ось більш тривалий, ніж потрібно, прийом якраз підвищує такий ризик. До того ж з метою зручності пацієнта нові засоби намагаються створювати так, щоб їх не потрібно було приймати довго – і існують навіть антибіотики для одноразового приймання.

Втім, є ряд захворювань (найбільш очевидний приклад – туберкульоз), при яких відмова від препарату в середині курсу може привести до серйозних наслідків. Експерти кажуть, що ідеальна довжина курсу лікування поки не визначена – вона варіює у різних людей і залежить в тому числі від того, які антибіотики застосовувалися у людини в минулому.

3. Потрібно завжди робити тест на чутливість

Такі аналізи дійсно допомагають уникнути багатьох проблем і призначити антибіотик, який буде працювати саме так і з тією швидкістю, як хотілося б лікаря. Але в багатьох випадках лікарський алгоритм включає спочатку призначення препарату широкого спектра дії, що впливає на різні типи бактерій, включаючи найбільш ймовірні при даному захворюванні.

Тільки потім, в разі необхідності, призначається інший антибіотик, спрямований на вирішення більш вузької проблеми. При цьому результати досліджень показують, що антибіотики першого типу можуть бути як мінімум настільки ж ефективні.

4. Антибіотики – безумовне зло для дітей і вагітних

Дослідники вважають, що вагітним жінкам варто застосовувати антибіотики з обережністю. Що, втім, не означає, що вони заборонені – важливо лише задуматися про їхню доцільність в кожному конкретному випадку. Антибіотики не є небезпечними, але тільки якщо вони приймаються за показаннями та в правильному режимі.

Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я оновила перелік основних лікарських засобів, розділивши антибіотики на рекомендовані, контрольовані та запасні – це важливо саме для призначення «правильних» антибіотиків в кожному окремо взятому випадку.

5. Уколи краще, ніж таблетки

Пару десятиліть тому в лікарнях частіше використовували ін’єкційні, а не пероральні антибіотики. Це було цілком виправдано, оскільки в арсеналі лікарів виявлялися недосконалі препарати, а їх вибір був досить малий. Біологічна доступність (тобто те, скільки препарату дійсно надходило в кров) тоді була вище для ін’єкційних форм (близько 80%, а для таблеток вона становила 40-60%).

З того часу у світі антибіотиків сталося багато змін: вони стали більш досконалими, «навчилися» швидше працювати, а таблетки нарешті змогли похвалитися біодоступністю в 90-95% – це зробило внутрішньом’язові уколи пережитком минулого, особливо з огляду на їх болючість; при внутрішньовенному введенні ліки дійсно подіє швидше, але це потрібно досить рідко. Антибіотики в таблетках простіше в застосуванні й значно безпечніше. Правда, деякі препарати поки не можна зробити в таблетованій формі – вони будуть просто перетравлюватися ферментами в шлунку.

6. Антибіотики можна застосовувати для профілактики

Антибіотикопрофілактика використовується для зниження ризику інфекцій, пов’язаних з відкритими переломами та ранами, в тому числі після операцій, і в таких випадках вона цілком виправдана. Але нерідко під профілактикою антибіотиками мається на увазі запобігання інфекцій в побутових ситуаціях – наприклад, коли людина вирушає у відпустку в незнайому країну і хоче, щоб все пройшло гладко.

Мова в першу чергу йде про кишкові розлади, відомому як діарея мандрівника і виникає на тлі зміни системи харчування або кліматичної зони. Однак лікарі по всьому світі сходяться на думці, що подібна профілактика – надмірність. Правильніше і безпечніше з обережністю ставитися до вибору води і їжі та, як варіант, попросити лікаря рекомендувати антибіотик на випадок, якщо проблема все-таки виникне.

7. Резистентність виникає тільки через постійне приймання антибіотиків

Широке застосування антибіотиків прискорило темпи, з якими бактерії стають стійкими до них. Але думати, що тільки регулярний і неконтрольований прийом антибіотиків може призвести до резистентності, неправильно. Вчені встановили, що винні можуть бути гени антибіотикорезистентності, які наділяють бактерії можливістю руйнувати антибіотики класу карбапенемів – одні з головних засобів проти вкрай небезпечних супербактерій.

Не так давно з’ясувалося, що деякі бактерії в боротьбі за територію знищують інші мікроби, «підбираючи» залишки їх ДНК, в яких можуть міститися гени стійкості до антибіотиків, – і це ускладнює завдання. На цей час перспективним варіантом розв’язання проблеми здається ретельне вивчення плазмід – молекул, що переносять генетичну інформацію – і розробка засобів, які завадили б генам резистентності прикріплятися до цих плазмід.

8. Будь-який антибіотик краще, ніж нічого

Існують універсальні антибіотики, які в будь-якому випадку допоможуть? Відповідь однозначна: ні. Існують препарати широкого спектра дії, але навіть їх завжди призначають з урахуванням того, який тип бактерій найбільш імовірний у пацієнта. Так що позиція «допиватиму ось цей антибіотик, щоб не купувати прописаний лікарем» не працює.

За оцінками експертів, близько 50% антибіотиків по всьому світу набувається без рецепта. І в цьому немає нічого хорошого. Крім загальної стурбованості зростаючою кількістю стійких до антибіотиків бактерій, є ризик промахнутися якщо не з типом ліки, то з його дозуванням або сполучуваністю з іншими препаратами, які вимагають постійного приймання. До того ж використання антибіотиків для боротьби зі слабкими бактеріальними інфекціями, такими як фарингіт або бронхіт, частіше за все непотрібно, оскільки наша імунна система здатна впоратися з цим самостійно.

9. Антибіотики в м’ясі – загроза здоров’ю

Почнемо з того, що антибіотики в якості стимуляторів росту або для лікування інфекцій у тварин використовуються не безконтрольно – і постійно ведуться дослідження на цю тему. І поки що жодне з них не дозволило обґрунтовано говорити про шкоду такого застосування для людей. Інша справа, що кількість червоного м’яса в раціоні краще обмежити з інших причин.

Варто мати на увазі, що навіть в органічному, натуральному або біодинамічному фермерстві тварин лікують антибіотиками, якщо це необхідно. Хоча, справедливості заради, недавно ВООЗ попросила фермерів не робити цього без особливої потреби.

10. Антибіотики несумісні з алкоголем

Більшість найбільш часто призначаються антибіотиків цілком сумісні з алкоголем. У всякому разі, один-два келихи вина не привід переривати курс або думати, що антибіотики перестали діяти і їх приймання потрібно починати спочатку. Кажуть, що поєднувати алкоголь з антибіотиками заборонили за часів Другої світової війни. Тоді виробництво ліків не було масовим і його використовували багато разів. У пацієнтів збирали сечу, з якої потім отримували новий пеніцилін. Пиво, яке дозволяли собі солдати, збільшувало обсяг сечі, і обробляти її ставало складніше.

Є й винятки: метронідазол, тинідазол, триметоприм, лінезолід і деякі інші антибіотики не слід змішувати з алкоголем, щоб уникнути неприємних побічних ефектів. І не варто зловживати алкоголем під час курсу антибіотиків – він додатково послаблює організм, що не сприяє боротьбі з інфекцією.

Соцмережі