Метеозалежність: що це таке і як з цим жити

Багато з нас при найменшій зміні погоди відчувають нездужання: спека, раптове похолодання чи шалена злива — будь-який каприз природи раптом перетворюється на справжнє випробування для здоров’я. Так організм дає зрозуміти, що ви — метеозалежні. Звернувшись до досвіду західних та вітчизняних лікарів, ми спробували з’ясувати, як жити метеозалежній людині та чи можна послабити симптоми цього стану своїми силами.

Метеозалежність — що це, власне, таке?

Не секрет, що природні фактори відчутно впливають на самопочуття людини. Атмосферний тиск, температура повітря, вологість, геомагнітна ситуація та навіть спалахи на сонці мають прямий вплив на виникнення різноманітних неприємних симптомів. Така реакція організму на погодні зміни й називається метеочутливістю або метеозалежністю.

Навіть коли ви сидите в офісі з кондиціонером або в будинку з центральним опаленням, це не скасовує той факт, що ми, люди, є створіннями природи. Наші тіла розвивалися, піддаючись впливу природних ритмів і кліматичних крайнощів, і з усякого погляду вони все ще дуже примітивні в плані реакції на зовнішній стрес.

Розуміння того, як погода впливає на нас, дає нам ще один цінний інструмент, що допомагає підтримувати самопочуття і якість життя на належному рівні.

Тоді як в сучасній західній медицині тільки приходять до визнання взаємозв’язку між погодою і здоров’ям, у багатьох стародавніх системах охорони здоров’я, таких як традиційна китайська та індійська медицина (відома як аюрведа), до цього висновку прийшли ще тисячі років тому.

Чому ми реагуємо на погоду?

Людське тіло налаштоване підтримувати температуру близько 37 градусів за Цельсієм, що означає, що воно завжди буде реагувати на зміни зовнішньої температури. Ви цього не помічаєте, але зміна метеорологічних умов запускає регуляторні механізми, які впливають на нервову і гормональну системи. Як наслідок, певні погодні умови посилюють такі стани, як головні болі, труднощі з концентрацією уваги, проблеми зі сном або біль у суглобах.

Більшість людей відчувають проблему найгостріше за день-два до фактичної зміни погоди.

Якщо холодний атмосферний фронт різко змінюється теплим, то температура і тиск змінюються, що може привести до проблем зі здоров’ям. Ось чому нездужання на тлі погодних коливань частіше докучають нам навесні або восени, коли погода може різко змінитися. Однак ми не застраховані від такого і в літню пору, коли спека чергується з грозами зі шквалистим вітром.

Коли настають холоди, організм намагається компенсувати втрату тепла. Один зі способів зробити це — стиснути кровоносні судини у поверхні шкіри, що на короткий час підвищує кров’яний тиск. Той, хто вже страждає на гіпертонію, безумовно це відчує.

Цілком очевидно, що завдяки цим спостереженням в нашій свідомості поступово вкорінюється думка про те, що здоров’я залежить не тільки від генетики та способу життя (епігенетики), але і від того, що відбувається в природі та в буквальному сенсі слова витає в повітрі.

Яка симптоматика метеозалежності? Як зрозуміти, що це саме вона?

Найчастіше перші ознаки проявляються за 1-2 дні до погодних змін, а тривати можуть кілька діб.

Список симптомів такого стану вельми розлогий — мова йде не тільки про болі в суглобах або мігрені, які зазвичай і асоціюються зі зміною погоди.

Запаморочення, серцеві болі, коливання артеріального тиску, шум у вухах, слабкість і сонливість — ось лише деякі ознаки метеозалежності, які сигналізують про її наявність. Однак цим список не обмежується.

До найбільш поширених симптомів метеочутливості можна віднести наступне:

 • Перепади настрою
 • Депресія
 • Порушення сну
 • Втома
 • Забудькуватість
 • Загальне нездужання
 • Головний біль (включаючи мігрень)
 • Нервозність
 • Погана концентрація
 • Прискорене або нерегулярне серцебиття
 • Утруднене дихання
 • Ревматичний / артритний біль
 • Рубцові болі (наприклад, свербіж, поколювання в області шрамів)
 • Запаморочення
 • Порушення зору

Ці види реакцій переважно пов’язані з впливом погоди на гормональну і нервову системи, які допомагають регулювати основні функції організму. Ці системи реагують на те, що відбувається в нашому внутрішньому середовищі — наприклад, стрес, біль або голод. Але вони також реагують на те, що відбувається і в зовнішньому світі, наприклад, холодно нам або жарко.

Залежно від симптоматики фахівці поділяють метеозалежність на 3 типи:

1) мозковий, характерний прояв якого — головні болі, мігрені;

2) серцевий, що характеризується болями в області серця, задишкою; 3) астено-невротичний, що викликає безсоння, дратівливість, зміна артеріального тиску;

змішаний — поєднує неврологічні та серцеві порушення.

Чому хтось метеозалежний, а деяких ця проблема ніяк не стосується?

Попри всі нові дослідження в області метеозалежності, дотепер залишається неясним, що робить деяких людей більш чутливими до змін погоди.

Як вже зазначалося вище, більшість пов’язаних з погодою проблем зі здоров’ям виникають в міжсезоння, навесні та восени, а також в умовах екстремальної спеки або холоду.

Найчастіше найочевидніші симптоми проявляються у людей, що знаходяться в групі ризику. Йдеться в першу чергу про тих, хто встиг «нажити» хронічні захворювання. Особливо метеозалежність зачіпає людей з серцево-судинними захворюваннями, зайвою вагою, проблемами з нервовою, дихальною, ендокринною або опорно-руховою системами.

Так, якщо говорити про людей, які страждають від підвищеного тиску, то вони гірше переносять холод, а ось гіпотоніки (люди, які страждають зниженим тиском) відчувають зниження атмосферного тиску в спеку, що стає причиною сонливості, стомлюваності й головного болю. Для тих, хто страждає від проблем з суглобами, найменш сприятливою є волога, дощова, холодна погода, оскільки саме такі умови створюють причини для появи ломових болів.

До слова, жінки набагато частіше і гостріше реагують на погоду, ніж чоловіки. З більшою часткою ймовірності можна стверджувати, що справа в складнішій організації жіночої гормональної системи.

Люди похилого віку з хронічними захворюваннями також апріорі в групі ризику. Як і діти, які набагато більш сприйнятливі до погодних метаморфоз, ніж дорослі.

Чому при зміні погоди є дискомфорт в частинах тіла, де були травми?

Інший поширений симптом метеочутливості — щемлячі болі на місці старих травм: розтягувань, переломів, проблем з суглобами. Нерідко вони дають про себе знати перед погодними змінами, і цього теж є наукове пояснення.

Зміни погоди часто пов’язані зі зміною атмосферного тиску, який своєю чергою впливає на тиск в порожнині суглобів. Нервові закінчення, розташовані на проблемній ділянці, дратують його, а пошкоджені суглоби знову починають хворіти. Такий біль зазвичай не має тривалий характер, а проходить як тільки атмосферний тиск повертається в норму.

Як полегшити неприємні симптоми метеозалежності?

Тож як допомогти собі пережити несприятливі погодні умови та підготувати до них свій організм? Раз і назавжди позбутися від симптомів метеозалежності, на жаль, не можна, але ось підготувати та хоч трохи натренувати організм можна.

Що робити в разі підвищеної чутливості до зміни погоди: 4 важливих складових

Тренуйте кровоносні судини. Для цього відмінно підійде сауна або контрастна ванна Кнайпа для ніг.

Загартовуйте тіло: краще виходити на свіже повітря кожен день, навіть в погану погоду. Ми занадто багато часу проводимо в приміщенні. Якщо гуляти навіть в дощ, вітер або холод, тіло навчиться краще адаптуватися до змін температури.

Практикуйте види спорту, що підвищують витривалість. Почніть з активної ходьби або плавання.

Якщо у вас слабкий кровообіг, пийте більше води, особливо при підвищенні температури повітря.

На що ще варто звернути увагу?

Якщо у вас є хронічні захворювання, запишіться до фахівця. Разом зі своїм лікарем ви зможете підібрати для себе терапію, яка підходить саме під ваш випадок.

Якщо ж захворювань у вас немає, причину такої реакції організму на погодні зміни варто шукати в неочевидних «зламах» в організмі. Не зайвим буде здати аналізи на дефіцити вітамінів і мікроелементів, перевірити баланс гормонів, роботу щитоподібної залози — проблема може ховатися в будь-якій системі нашого організму.

Як би банально це не прозвучало, ключовим моментом в боротьбі з метеозалежністю є здоровий спосіб життя, який допоможе значно послабити всі симптоми разом.

Йдеться в першу чергу про хороший і міцний сон, збалансоване харчування, відмову від алкоголю, сигарет, кави, про стабільну наявність легкої фізичної активності — все це позитивно впливає на загальний стан організму, роботу всіх його систем, тому і переносити несприятливі погодні умови стане набагато простіше.

Важливо й те, як ми самі приймаємо стан метеозалежності, тому що душевний спокій також є ключем до розв’язання проблеми. Якщо ви знаєте, що незабаром очікуються кліматичні зміни, які погіршать ваше самопочуття, дозвольте собі розслабитися, пережити цей період в спокої. Не варто насильно змушувати себе працювати та силою витискати з себе супердосягнення в цей період.

Пам’ятайте, що реакція організму на погодні умови — тимчасовий стан, який приходить і йде. Тому головне — навчитися з ним жити та мінімізувати всі негативні ефекти метеозалежності.

Соцмережі