Окситоцин: як на нас впливає «гормон обіймів»

Раніше вважалося, що окситоцин допомагає нам відчувати тільки почуття прихильності, емпатії і довіри. Безліч порад про подружнє благополуччя ґрунтувалося на його впливі. Розбираємося, як окситоцин впливає на нашу психіку.

У жовтні 2020 року було опубліковано результати нових досліджень про вплив окситоцину на наш настрій, відносини з партнером, друзями і колегами. Американські вчені з’ясували, що крім іншого він може провокувати підозрілість, уникнення контактів і заздрість.

Що точно відомо про окситоцин?

«Гормон обіймів» перш за все виконує чіткі фізіологічні функції. Основне його завдання – сприяти продовженню роду. Окситоцин виробляється у людей і тварин, проте сила його дії може варіюватися в залежності від генетики. Дослідження Оксфордського університету показали, що речовина викидається в кров при оргазмі як у чоловіків, так і у жінок. У першому випадку гормон сприяє швидкому руху сперматозоїдів. У другому – стимулює м’язові скорочення, допомагаючи чоловічих статевих гормонів досягти своєї кінцевої мети, яйцеклітини.

Через дев’ять місяців окситоцин провокує сутички. Зокрема, стимулює скорочення матки. Саме тому лікарі можуть вколоти його жінці під час пологів. З тієї ж причини підвищений рівень гормону небезпечний на перших строках вагітності. Надалі окситоцин відіграє важливу роль в процесі лактації, а також допомагає налагодити психологічний зв’язок між матір’ю і дитиною. Так чи інакше, гормон дійсно пов’язаний з процесами, які викликають приємні емоції.

Вплив окситоцину на фізичне здоров’я

Дослідження останніх десяти років показують, що наявність окситоцину в крові може позитивно впливати на здоров’я людини. Біологи з Університету Огайо вважають, що гормон сприяє якнайшвидшому затягуванню ран. В експерименті брали участь 37 пар. З їх згоди вчені зробили цим людям невеликі надрізи на шкірі. Протягом всього часу загоєння подряпин лікарі вимірювали рівень окситоцину в плазмі крові. При цьому улюблені підтримували свої звичайні відносини: обнімалися, цілувалися, сварилися. З’ясувалося, що швидкість, з якою випробовувані йшли на поправку, залежала від кількості гормону в організмі. Побічно ці дані підтверджують той факт, що позитивні контакти з близькими безпосередньо можуть впливати на здоров’я.

Несподіваний експеримент, який поставили на щурах медики з Пенсільванського університету, також говорить про користь окситоцину. Вчені припускають, що гормон допомагає краще перетравлювати їжу. Відомо, що стрес негативно впливає на органи шлунково-кишкового тракту. Зокрема, сильне емоційне напруження може сприяти затримці їжі в шлунку. Цей ефект здатний спричинити за собою не тільки здуття, дискомфорт, нудоту і діарею, а й спровокувати більш серйозні проблеми, в тому числі виразку.

На противагу стресу дослідники вирішили використовувати окситоцин в якості стимулятора роботи органів шлунково-кишкового тракту. Вони вводили щурам в мозок різні дози речовини і стежили за реакцією гризунів. В результаті біологи прийшли до висновку: гормон активізує скорочення м’язів шлунка, що призводить до швидкого переварювання їжі.

Втім, поки що лікувати хворий живіт за допомогою обіймів ще рано. Все-таки організм гризунів відрізняється від людського. Проте в подальшому вчені планують продовжувати експерименти, які, можливо, допоможуть розробити нові способи терапії для захворювань шлунка.

Гормон обіймів – це міф?

Що ж стосується обіймів, то, згідно з дослідженнями Гарвардської медичної школи, найбільший викид гормону відбувається в організмі безпосередньо перед фізичним контактом. Вчені припускають, що стимулом служать безпосередньо емоції очікування чогось хорошого, а не конкретні дотику.

Іншими словами, обійми дійсно сприяють зниженню стресу і посилення прихильності, коли у вас з партнером теплі відносини. А ось в період сварок і образ окситоцин навряд чи допоможе.

До недавнього часу вважалося, що гормон забезпечує налагодження соціальних зв’язків, допомагає нам більше довіряти один одному, а також здатний зберегти моногамію в шлюбі. Однак останні дані показують, що не все так однозначно і призначення гормону набагато складніше, ніж просто забезпечення теплих відносин.

Багато висновки про властивості окситоцину були зроблені на основі експериментів з мишами-полівками. Ці гризуни зберігають вірність своїм партнерам все життя і здатні виявляти співчуття один до одного. Зокрема, під час стресу звірята намагаються заспокоїти улюблених. Варто було вченим заблокувати окситоцин, лабораторні тварини тут же втрачали інтерес до своїх другим половинкам.

Перевірки теорії про гормон моногамії на людях показали схожі результати.

Так, наприклад, в статті, опублікованій в 2012 році в журналі Natural Science, стверджується, що одружені чоловіки, яким вводили окситоцин за допомогою назального спрею, намагалися зберігати емоційну дистанцію з незнайомими привабливими жінками на відміну від тих, хто отримував плацебо.

Однак уже в 2018-му з’явилися нові дані. З’ясувалося, що гормон, який надходив в організм через ніс, не завжди потрапляв в мозок і впливав на прийняття подібних рішень.

Згідно з іншими дослідженнями, у представників різної статі речовина викликала протилежні емоції. Якщо у чоловіків воно пробуджувало егоїзм і прагнення до суперництва, то у жінок, навпаки, емпатію і альтруїзм.

Дослідження останніх років доводять, що гормон – це, перш за все, регулятор, який підтримує стабільну роботу організму.

Вплив окситоцину на психологічне здоров’я

Велика частина гормону виробляється в гіпоталамічних відділах мозку, який регулює ендокринну систему. Всі пов’язані з ним позитивні почуття з’являються тут.

Однак окситоцин робить і інша частина мозку – опорне ядро крайової смужки. Цей відсік ще до кінця не вивчений, проте є припущення, що саме там формуються тривожні розлади, депресія і адикцій. Причини появи окситоцину в цьому відділі мозку до недавнього часу були невідомі. Експерименти на мишах показали, що саме в опорному ядрі окситоцин провокує неспокій, а також заздрість. Тут він виробляється в зв’язку з тривалим стресом. При цьому швидкоплинні емоційні сплески на викид окситоцину не впливали.

Реакції на гормон, як і в випадку з гіпоталамусом, були активнішими у самок. Таким чином, є ймовірність, що нові дослідження проллють світло на вивчення і лікування тривожних розладів, які найчастіше зустрічаються у жінок.

Висновки

Окситоцин – гормон статевої групи, який переважно виробляється в жіночому організмі. Однак в невеликій кількості він синтезується і у чоловіків в гіпоталамусі. Як і будь-який інший гормон, він працює в парі з рецепторами. Це означає, що якщо на клітинах буде мало рецепторів до окситоцину, то скільки б його не було в організмі, ефект виявиться невеликим. Рецептори, як і будь-які інші білки, закодовані в генах.

Багаторічні дослідження показали, що активність генів окситоцинових рецепторів у дітей залежить від материнської турботи. Цей фактор допомагає сформуватися окситоциновій системі, від якої, в свою чергу, залежить адекватна соціалізація дитини. Депресія, стрес, стомлення матері перешкоджають синтезу цього гормону, що може викликати стиснення м’язів і утруднити споживання немовлям молока.

Також окситоцин регулює виробництво чоловічого статевого гормону тестостерону і сприяє його трансформації в активну форму – дигідротестостерон. Також зменшує синтез кортизолу ( “гормону стресу”) і адренокортикотропного гормону, які запускають руйнівні процеси в м’язах. Саме тому важливо стежити за балансом гормонів в організмі. Надлишок окситоцину негативно впливає на роботу надниркових залоз, які виробляють кортизол, тому якщо його виробляється недостатньо, може наступити занепад сил. Справа в тому, що цей гормон відноситься до життєво важливих. Він допомагає нам реагувати на небезпеку і справлятися з нею. Завдяки кортизолу людина краще концентрується, швидше розуміє, в кров надходить глюкоза, необхідна для роботи м’язів.

Надлишок окситоцину також гальмує вивільнення тестостерону в організмі. При цьому у чоловіка знижується лібідо, нормалізується рівень природних статевих гормонів, функціональність передміхурової залози.

Для чого окситоцин призначають чоловікам?

Окситоцин надає наступні ефекти на нервову систему чоловіків:

  • усунення чинників розвитку стресу;
  • позбавлення від критичної сприйнятливості оточуючих;
  • зниження сексуального потягу;
  • поліпшення емоційної сприйнятливості.

Дослідження результатів окситоцинової терапії також показали ефективність цього гормону при полегшенні таких симптомів хвороби у жінок в період менопаузи, при головному болю і для поліпшення настрою при депресії.

Соцмережі