Корисний паразит або гриб безсмертя? Чим цікава березова губка і як її правильно використовувати

Гуляючи по лісі або навіть по звичайному парку, ви не раз могли бачити на березах нарости неправильної форми. Це чага, яку в кращому випадку використовують для дитячих виробів, в гіршому – просто викидають або спалюють, якщо вона виявилася на спиляних стовбурах або дровах. Тим часом цей унікальний гриб може надати неоціненну підтримку здоров’ю. Розповідаємо, в чому його користь, як вибирати, зберігати і робити з губки чай або каву.

Як росте чага

Чага (Inonotus obliquus) – паразит, який виростає на тріщинах або пошкоджених ділянках стовбурів беріз зі спор гриба-трутовика. Під сонцем пориста і нерівна поверхня березового гриба стає вугільно-чорної, а всередині він зазвичай яскраво-оранжевого відтінку. Його можна знайти й на інших деревах: на ясені, клені, вільхи та горобині, Північної Європи та Азії (в Кореї і Японії), в Канаді і США. Але корисним вважається тільки березовий гриб.

Офіційна медицина підтверджує, що люди не просто так використовували чагу століттями: в ній дійсно міститься безліч корисних речовин, одне з яких – меланін. У чагі виявили й рекордну кількість оксалатів (солей щавлевої кислоти) – більше, ніж в будь-якому живому організмі.

Як називають чагу за межами України

У цього гриба є й інші імена, одне з найцікавіших – kreftkjuke, що в перекладі з норвезького означає «гриб від раку». Це, звичайно, дуже сміливо і містко інформує нас про помічену людьми користь непоказного березового паразита. Шульта (шульпа, шульга) – традиційна назва чаги у народів Далекого Сходу, в інших мовах вона зветься «березовою виразкою», «чорної губкою», «березовою пробкою» і «відьминим грибом».

Серцевина наросту красивого оранжевого кольору має досить тверду текстуру. Зазвичай її сушать і подрібнюють на дрібні шматочки або зовсім в порошок, після чого виготовляють суміші для заварювання чаю (часто в них додають і інші цілющі трави або роблять на основі чаги масло, спиртові екстракти і харчові добавки в капсулах). Наші предки століттями готували квас на меду з березового соку або відвару чаги. За час, що гриб росте на дереві, він встигає увібрати в себе все цілющі властивості березового соку і віддати їх нам в найбільш концентрованому і ферментованому вигляді.

Культурна історія чаги

Як видно, північні народи всіх країн світу здавна добре знали про цілющі властивості чаги. У багатьох мовах закріпилося саме комі-перм’яцькому за походженням слово «чага»: судячи з усього, корінні народи Уралу відкрили березовий гриб першими.

Знаменитий перський лікар і філософ Авіценна згадував чагу в своїх медичних працях, відзначаючи, що північні племена (які славилися фантастичним здоров’ям і фізичною силою) п’ють з неї напої постійно. Відомо, що Володимир Мономах, що правив Київською Руссю в XII столітті, став великим шанувальником губки після того, як порошком з березового наросту йому вилікували рак губи. Відвар з березового гриба він пив щодня і хворів вкрай рідко, за свідченнями очевидців.

У XVI-XVII століттях лікували чагой онкологічні захворювання, гастрити і виразки, туберкульоз, хвороби серця, печінки та інших внутрішніх органів.

Нобелівський лауреат Олександр Солженіцин описав в 1968 році застосування чаги в своєму романі «Раковий корпус»: в ньому, зокрема, згадується, що жителі сибірських регіонів, які з економії заварюють чагу замість чаю і кави, не хворіють на рак взагалі. Через кілька років після публікації вчені в різних країнах почали займатися глибоким дослідженням цілющих якостей березового гриба. До цього часу не можна сказати, що всі властивості чаги вивчені і зафіксовані, але навіть тих знань, що вже були отримані, досить, щоб зрозуміти – це дійсно унікальний гриб, який допомагає відновити здоров’я і запобігти багатьом хворобам.

Смак губки

Смак губки куди краще, ніж можна було б очікувати від її скромної і непоказної «зовнішності». У ньому відчуваються нотки ванілі і горіхів, напій володіє тонким і сильним ароматом, який багатьом дуже подобається. Якщо ж він здається занадто землистим і яскравим, можна трохи пом’якшити його, додавши мед.

А ось звичні цукор, молоко і лимон в відвар додавати не слід. Також забороняється вживати гриб в будь-якому вигляді одночасно з алкогольними напоями. Перед тим як почати пити чагу під час прийому антибіотиків або інших сильних лікарських засобів, потрібно обов’язково заручитися схваленням лікаря.

Склад губки і корисні властивості

Паразит, який оселився на дереві, постійно харчується соками свого господаря. В результаті береза протягом декількох років гине, а наріст наливається життєвою силою. У чагі міститься чи не вся таблиця Менделєєва:

 • комплекс вітамінів групи В (корисні для нервової системи, здоров’я шкіри і нігтів);
 • вітамін D;
 • калій (допомагає роботі центральної нервової системи і забезпечення тканин і органів киснем);
 • вітамін С (підвищує імунітет, захищає тканини і органи);
 • амінокислоти (потрібні для нормальної роботи гормональної та ендокринної систем, росту м’язів і метаболізму);
 • клітковина (допомагає травленню, необхідна для розвитку правильної мікрофлори кишківника);
 • мідь (допомагає нормалізувати обмін речовин);
 • селен (регулює роботу щитоподібної залози);
 • натрій (солі підтримують водно-сольовий баланс в організмі);
 • цинк (уповільнює процеси старіння клітин);
 • залізо (запускає процес синтезу гемоглобіну та еритроцитів у крові людини);
 • марганець (допомагає правильному і ефективному засвоєнню заліза, контролює вміст цукру в крові і кількість гормонів щитоподібної залози);
 • магній (потрібен для нормальної роботи м’язів, в тому числі серцевої, допомагає нормалізувати тиск);
 • кальцій (регулює згортання крові, необхідний для росту кісток і роботи м’язів);
 • ретинол (відповідає за здоров’я очей);
 • кобальт (регулює роботу ендокринної системи);
 • нікель (збільшує продуктивність інсуліну, допомагає доставці кисню до всіх клітин);
 • кремній (необхідний для здоров’я суглобів, волосся і нігтів).

З екстракту чаги роблять відомий препарат «Бефунгін», який часто рекомендується медиками при хворобах шлунка і кишківника, для зміцнення імунітету після перенесених інфекційних хвороб або операцій, при недокрів’ї і астенічних станах.

При яких захворюваннях чага особливо ефективна

Мабуть, складно знайти сферу застосування, в якій чага виявилася б марною. Вже по своїм протизапальним імуномодулюючою властивостями вона може стати якщо не самостійним ліками, то відмінною підтримуючої здоров’я добавкою. Перераховуємо основні показання для регулярного вживання чаю або кави з губки.

Зниження кров’яного тиску

Дослідження показують, що шкідливий вплив повітря мегаполісу є чинником, що сприяє підвищенню артеріального тиску. Це може привести до серцевих нападів, інсультів та інших проблем з серцево-судинною системою.

Антиоксиданти, які містяться в чагі, можуть допомогти знизити артеріальний тиск і запобігти погіршенню роботи серця і судин.

Підтримка імунітету

Цитокіни – це «посильні» імунітету. Білки, які необхідні для успішного синтезу лейкоцитів (вони є «першою лінією» захисту імунної системи від зовнішнього впливу).

Деякі дослідження на мишах показали, що чага сприяє синтезу цитокінів, підтримуючи імунну систему і даючи клітинам можливість ефективного «спілкування» один з одним, що допомагає успішно боротися з інфекціями і вірусами.

Уповільнення старіння організму

Оксидативний стрес (руйнування і загибель клітин в результаті окислення) змушує тіло старіти. У нас з’являються зморшки і сиве волосся, шкіра висушується і стоншується. Головні причини старіння (крім природних) – шкідливий вплив ультрафіолету і брудного повітря міст.

Антиоксиданти в засобах для зовнішнього і внутрішнього застосування можуть уповільнити процес старіння тканин організму або навіть повернути назад видимі ознаки старіння. Активні речовини чаги ефективні в підтримці здоров’я на клітинному рівні, омолодження і відновлення шкіри.

Жіноче здоров’я

У акушерської та гінекологічної практиці чага використовується століттями. За допомогою березового гриба лікують запалення і міоми, ерозії і ендометріози. Використовується розчин і відвар чаги в різній концентрації як для місцевого зовнішнього застосування, так і у вигляді напою.

Чоловіче здоров’я

Народні цілителі і любителі натуральних методів самолікування говорять про те, що регулярне вживання чаю з порошку губки відмінно впливає на чоловічу потенцію і гормональний фон: напій підсилює лібідо, підвищує витривалість при заняттях спортом або інших інтенсивних фізичних навантаженнях.

Зниження рівня холестерину

Гриби губки містять багато антиоксидантів, які знижують рівень ліпопротеїну низької щільності (так званого «поганого» холестерину). Високий рівень холестерину викликає ризик хвороб серця і судин, тому березовий гриб може бути корисний і в боротьбі з серцево-судинними захворюваннями.

Пошкодження печінки

Чага може вилікувати або сповільнити протягом певних хвороб печінки, як припускає дослідження корейських медиків 2015 року. Виявилося, що концентрований відвар чаги захищає клітини печінки і сприяє пом’якшенню запалення, яке виникає при хронічних зміни тканин органу (наприклад, при вірусних гепатитах, цирозах або ожирінні).

Діабет

Чага допомагає в лікуванні діабету. Це було доведено під час дослідження, проведеного в 2014 році. Вчені перевіряли припущення про благотворний вплив рослинних полісахаридів на рівень цукру в крові. Виявилося, що ті, які містяться в чагі, мають дуже сильну дію.

Проблеми з зубами і яснами

У стоматологічній практиці чага нерідко використовується для лікування запалень слизової рота, ясен і зубів: відваром змащують хворі місця, полощуть зуби (одночасно приймаючи препарат всередину). Дуже добре екстракт чаги показав себе при лікуванні ясен після видалення зубів і подібних хірургічних втручань.

Рак

Дослідження, опубліковане в 2018 році в журналі «Етнофармакологія», дозволяє припустити, що чага може надавати протиракову дію. Алкогольний екстракт чаги викликав апоптоз (запрограмовану загибель клітин) у всіх зразках в серії досліджень пробірок за участю ракових клітин легенів.

Профілактика побічних ефектів після прийому лікарських препаратів

Вживання чаю з чаги може запобігти побічні ефекти прийому сильних медикаментів, які призначають в серйозних випадках – при хіміотерапії, опроміненні і хронічних болях.

Захворювання шкіри

Псоріаз, алергічні дерматити та екземи, роздратування і лущення, виразки і вугрі – настоянкою або відваром чаги успішно лікують подібні недуги. Особливо ефективне лікування, яке проводиться в комплексі з терапією запальних процесів шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, жовчного міхура і печінки. Кількість папілом і кондилом теж може знизитися, якщо регулярно обробляти шкіру розчином березового гриба.

Можливі протипоказання вживання чаги

Мало що відомо про безпеку довгострокового прийому препаратів з губки. Ми знаємо, що негативна реакція організму може виявлятися алергічними висипаннями, закладенням носа, загальною слабкістю, подразненням шкіри на окремих ділянках, наприклад на пальцях рук, животі, щоках.

Особливу занепокоєність викликає речовина оксалат, через те, що воно може впливати на нирки. Оксалат вважається антинутріентом, оскільки він перешкоджає засвоєнню поживних речовин і може швидко зв’язуватися з кальцієм, провокуючи утворення каменів в нирках.

Оскільки чага може впливати на рівень глюкози в крові, її слід використовувати з обережністю людям на антидіабетичних препаратах, в тому числі приймають інсулін. Це може викликати гіпоглікемію (аномальне зниження цукру в крові).

Невідомо, як чага впливає на дітей, вагітних або годуючих грудьми жінок.

Вибір губки, приготування порошку і зберігання

Широкодоступними для покупки в мережі і в магазинах натуральних продуктів харчування чага найчастіше продається у вигляді порошку для використання в чаї і відварах. Можна купити настоянки і екстракти чаги в пляшках, чайні пакетики і висушені шматочки губки. Зрозуміло, ніхто не заважає самостійно відправитися в найближчий ліс і відламати гриб прямо з берези.

Складність використання губки полягає в тому, що дози для разового вживання можуть варіюватися в залежності від бренду і змісту березового гриба в зборах (причому навіть однієї і тієї ж марки). Трав’яні засоби не є строго регульованими ні в одній країні світу, тому не існує ніяких тестів, щоб забезпечити стандартизовану дозу або навіть чистоту продукту.

На що звернути увагу при покупці губки

Прочитайте етикетку продукту. Чим більше інформації ви отримаєте, тим краще. В ідеалі на етикетці має бути зазначено назву виду – Inonotus obliquus, а також країна походження. Перевірте, чи не додані додаткові інгредієнти. Якщо вони є, а ви їх не знаєте або не знаєте їх властивостей, поговоріть зі своїм фармацевтом.

Перевірте колір. Колір порошку губки може варіюватися від яскраво-оранжевого до темно-коричневого. Більш темні кольори вказують на те, що гриб не був якісно очищений до подрібнення, а потемніла поверхню (склероцій) може бути токсична для людини.

Вибирайте органічний продукт. З огляду на відсутність тестування, всі рослинні добавки в теорії пов’язані з ризиком зараження. Щоб знизити його, вибирайте марки, які є органічними: сертифікація USDA на органічний склад гарантує, що ви не піддастеся впливу пестицидів та інших хімічних речовин.

Приготування напоїв з губки

Найпростіший спосіб приготувати чай або каву з губки – використовувати чайні пакетики. Якщо ви вибрали порошок, додайте чайну ложку в чашку з окропом, дайте йому заваритися протягом п’яти хвилин і процідіть за допомогою тонкого чайного ситечка.

При використанні шматків губки розбивайте їх на частини розміром в сантиметр. Додайте чотири-п’ять шматочків до одного літра води і варіть від 15 хвилин до трьох годин. Чим довше ви будете варити гриб, тим глибшим, яскравим і насиченим буде смак і вище концентрація корисних речовин.

Що робити зі свіжої чагою

Якщо ви не впевнені в тому, що виявили саме чагу, краще купити готовий порошок для приготування напою. Чагу часто плутають з помилковим трутовиком: головна відмінність останнього – він може рости і на мертвих деревах, і на пеньках, тоді як чага зростає тільки на живій березі. Якщо ви знайшли чагу на вже висохлому поваленому дереві, немає ніякого сенсу використовувати її – користі вже не буде.

Інші види грибів, які теж можна знайти на березах, зазвичай з більш гладкою поверхнею, можуть бути пофарбовані в різні кольори, на них різняться смуги, кола та інший орнамент. Чага ж завжди схожа на шматок вугілля або згорілого дерева, поверхня нерівна, вкрита тріщинами і сколами; вона пориста і нічим не пахне.

Припустимо, що ви точно знайшли чагу, відокремили наріст від стовбура берези (не забудьте взяти міцний ніж або сокиру!) І принесли додому. Що далі?

Свіжу чагу потрібно гарненько висушити перед вживанням. Для цього помістіть гриб в духовку при температурі близько 50-70 градусів на 24 години (в жаркий день можна сушити чагу під прямими сонячними променями, зазвичай на це йде близько трьох діб). При сушінні на горищі або під навісом постійно перевертати шматки чаги, щоб вони не покрилися цвіллю і не почали гнити. Важливо, щоб постійно був доступ свіжого повітря. Нічим додатково обробляти або мити губку перед сушінням не потрібно, а ось сміття у вигляді листя або голок можна акуратно змахнути щіткою.

Після висихання слід видалити потемнілу верхню шкірку і натерти гриб на дрібній кухонній тертці. Можна подрібнити його в порошок і за допомогою кавомолки.

Тримайте чагу в герметичному контейнері, ідеально – в холодильнику або морозильній камері. Таким чином можна зберігати гриб до двох років. Будь-які запліснявілі шматочки і частини гриба, які змінили запах на затхлий або навіть просто неприємний, потрібно негайно викидати.

Виготовлення відвару з губки

Чай або кава з губки дуже корисні, але, щоб вивільнити всі необхідні з’єднання, краще приготувати відвар. Наводимо покрокову інструкцію.

Подрібніть чагу в порошок

Для цього можна використовувати кавомолку (або ж просто візьміть готовий порошок). Важливо простежити, щоб у порошку не було додаткових рослинних інгредієнтів, трав наприклад.

Залийте порошок водою

Зазвичай радять пропорції порошку і води 1:10 (тобто на половину чашки порошку губки потрібно взяти два літри води), після чого суміш у великій емальованій каструлі (або посуді з нержавіючої сталі) слід помістити на вогонь.

Варіть суміш до восьми годин

Так!!. Рівно стільки, щоб отримати найкорисніший напій. Важливо стежити, щоб відвар ледь кипів: так активні речовини будуть вилучатись зі шматочків гриба, але хімічна структура залишиться збереженою.

Фільтрувати отриманий відвар і пийте невеликими порціями.

Якщо ви тільки знайомитеся з чагою і так довго варити не в ваших інтересах, почніть з купівлі готового чаю або кави з чагою.

Соцмережі

Exit mobile version