Хвороби шкіри, які не люблять сонця

Відомо, що сонце сприятливо впливає на шкіру людини. Однак це не завжди відповідає дійсності. Дослідники виявили масу негативних наслідків такого впливу: передчасне старіння шкіри, розвиток запальних процесів і дерматозів, формування меланом. Коли шкіра піддається сильному сонячному випромінюванню, можуть загострюватися і деякі шкірні хвороби. HealthApple розповість, як запобігти таким загострення.

Екзема: літній догляд за шкірою

Екзема – досить поширене шкірне захворювання запального характеру, що виявляється в почервонінні шкіри, висипаннях і супроводжується свербінням і палінням. Часто має хронічний перебіг. Іноді сонце дозволяє поліпшити стан уражених екземою ділянок шкіри, але тільки якщо використовувати інсоляцію в дуже помірних кількостях. Найчастіше сонячне світло і спека сприяють загостренню захворювання. Це відбувається, перш за все, тому що шкіра з потом втрачає багато рідини і стає дуже сухою і більш схильною до подразнення, запалення і проникненню інфекцій. Ситуацію нерідко погіршують викликані спекою стрес, поганий сон, а також присутні в повітрі влітку алергени (пилок рослин, пил і ін.).

Для попередження загострення екземи влітку дерматологи рекомендують:

 • Не перебувати на сонці в період його максимальної активності.
 • Носити легкий просторий одяг з натуральних матеріалів.
 • Не занадто старанно користуватися кондиціонером, оскільки він пересушує повітря, через що страждає шкіра.
 • Приймати прохолодний душ, після чого витирати тіло м’якими промокаючими рухами.
 • Зволожувати шкіру за допомогою пульверизатора.
 • Регулярно користуватися зволожуючим кремом.
 • Їсти дієтичну їжу.

Сонце і вірус герпесу

За оцінками ВООЗ, дві третини жителів планети є носієм вірусу простого герпесу типу 1 (ВПГ-1), або «герпесу губ», званого в народі лихоманкою. Він проявляється найчастіше у вигляді прищиків на губах. У більшості інфікованих вірус ніколи не призводить до захворювання, у решти – час від часу хвороба дає про себе знати. У тих і інших до появи симптомів герпес знаходиться в організмі в інактивованому стані. Однак при несприятливих умовах, в основному пов’язаних з ослабленням імунітету, може статися його активація.

Одним з факторів, що провокують ослаблення імунітету, є сонце. Під впливом ультрафіолетових променів герпес (ВПГ-1) активізується, що призводить до появи характерних прищиків найчастіше на губах. Тому влітку в якості профілактичного заходу рекомендується регулярно використовувати зволожуючі засоби і захисний бальзам для губ з індексом захисту не менше 15 одиниць.

Для попередження рецидивів герпесу необхідно дбати про зміцнення імунітету, що досягається дотриманням наступних основних принципів:

 • виключення стресів, до яких відносяться в тому числі спека і надмірне перебування на сонці;
 • слідування принципам здорового харчування;
 • наявності повноцінного відпочинку і сну;
 • присутності помірної фізичної активності.

Розацеа – почервоніння обличчя

Розацеа (або рожеві вугри) – одна з форм дерматозу, якою вражені 10% населення, здебільшого – світловолосі і світлоокі жінки. Проявляється захворювання у вигляді раптового почервоніння шкіри обличчя, супроводжуваних почуттям жару. Почервоніння, розташовані зазвичай в районі носа і щік, іноді поширюються на область носа і підборіддя, можуть викликати набряклість і утворення вугрової висипки. Захворювання носить хронічний характер. Причини його розвитку незрозумілі. Однак вивчені фактори, що провокують виникнення розацеа і загострення хвороби. До таких факторів, крім стресу, ендокринних порушень, вживання гострої і пряної їжі, обвітрення обличчя та іншого, відноситься сонце. Тому влітку головним способом профілактики розацеа є захист обличчя від сонячних променів.

З цією метою тим, хто схильний до захворювання, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • Оберігати шкіру від прямих сонячних променів і вітру.
 • Користуватися сонцезахисним кремом з високим індексом захисту.
 • Перебуваючи на свіжому повітрі, більшу частину часу проводити в тіні.

Додатковими заходами попередження рецидивів є:

 • Виключення з раціону продуктів і напоїв, що сприяють розширенню судин (алкоголь, кава, гаряча і пряна їжа).
 • Використання для догляду за обличчям косметичних і гігієнічних засобів, рекомендованих лікарем.

Пігментні плями під час вагітності і стареча пігментація

Мелазма, яку називають ще маскою вагітних, являє собою надмірну пігментацію шкіри обличчя, яка часто спостерігається у жінок в другій половині вагітності. Коричневі або сіруваті плями на обличчі в цей період з’являються внаслідок гормональних змін в організмі вагітної. Вони призводять до надлишкової продукції меланіну. Цей шкірний пігмент реагує на сонячне світло шляхом створення захисного шару шкіри і тим самим сприяє утворенню надмірної пігментації.

Знизити ймовірність появи пігментних плям на обличчі під час вагітності можливо, якщо дотримуватися певних правил:

 • Уникати попадання на обличчя сонячного світла.
 • Не виходити з дому в найбільш небезпечні з точки зору сонячної активності години (з 11 до 16).
 • Щодня користуватися кремом з високим індексом захисту від сонячних променів.
 • Носити широкополі капелюхи, які закривають обличчя, і сонцезахисні окуляри.

Гормональна перебудова з наближенням старечого віку також сприяє утворенню пігментних плям. Надмірна пігментація в цьому віці з’являється зазвичай на відкритих ділянках тіла: обличчі, шиї, руках. Це пов’язано з тим, що саме ці частини тіла схильні до найбільш інтенсивного сонячного опромінення, яке стимулює вказаний процес. Тому у жителів півдня і людей, які багато часу проводять на свіжому повітрі, вікова пігментація має більш виражений характер. Рекомендації фахівців з попередження появи старечих пігментних плям ті ж, що і у всіх інших випадках: як можна рідше з’являтися на сонці, захищати шкіру від сонячного світла і користуватися захисним кремом.

Соцмережі