Хвороба Рейно

Термін «хвороба Рейно» описує стан, що викликається раптовим звуженням дрібних артерій кистей рук і стоп в результаті спазмів. Порушується кровопостачання пальців рук і ніг, вони бліднуть і німіють.

Звуження судин шкіри – реакція організму на холод. Але при хворобі Рейно ця фізіологічна реакція виявляється раптовою, спазматичною або неадекватною.

Порушення, що лежать в основі хвороби Рейно

Часто походження цих змін залишається неясним, і захворювання позначається як первинна хвороба Рейно.

В інших випадках воно пов’язане з основними захворюваннями, такими як загальний склероз, вовчак або ревматичний артрит. Це вторинна хвороба Рейно.

Фактори ризику

Будь-яка форма хвороби може бути спровокована такими факторами:

  • Холодною погодою;
  • Дотиком з дуже холодними предметами;
  • Емоційним стресом;
  • Лікарськими препаратами, такими як гіпотензивні засоби, нікотиновмісні ліки, алкалоїди ріжків (від мігрені);
  • Курінням – нікотин викликає звуження кровоносних судин.

Виробничі фактори

Синдром білих пальців – родинний стан, який може викликати симптоми хвороби Рейно. Постійна вібрація може викликати пошкодження артеріол і спровокувати хворобу Рейно. У групі ризику друкарки, піаністи і люди, що працюють з механізмами (дриль, пила і т. і.)

Хвороба була вперше описана в 1862 р Французьким лікарем Морісом Рейно, відносять її до неврозів.

На це захворювання страждають від 5 до 10% населення, іноді воно є спадковим. Хвороба Рейно може виникнути в будь-якому віці, але частіше за все зустрічається у жінок в період від 15 до 45 років. У чоловіків зазвичай розвивається пізніше.

Які симптоми при хворобі Рейно

Симптоми при хворобі Рейно можуть бути слабкими, триваючими менше хвилини, або частими і важкими, що не припиняються протягом декількох годин.

Серед них:

  • Холодні, онімілі пальці рук і ніг, що відчувають поколювання;
  • Ціаноз (синюшність забарвлення) кистей і стоп.

Якщо вжити відповідних заходів, напад проходить, пальці набувають інтенсивного червоного відтінку і починають пульсувати через приплив збагаченої киснем крові до поверхневих артеріях. При тривалому порушенні кровопостачання тканини можуть відмерти. На кінчиках пальців тоді утворюються виразки, і може початися гангрена.

Як лікувати хворобу Рейно

Пацієнтам, які страждають вторинною формою хвороби Рейно, призначають медикаментозне лікування. Якщо є основне аутоімунне захворювання, призначають імунодепресанти. Лікарська терапія включає судинорозширювальні засоби і блокатори кальцієвих каналів. Ці препарати сприяють загоєнням виразок.

Хірургічне лікування

При дуже тяжких симптомах може знадобитися операція на нерві, що контролює звуження кровоносних судин. Вважається, що методика біологічного зворотного зв’язку дає сприятливий результат і може бути корисним доповненням до основного лікування. Вона передбачає навчання пацієнтів прийомам, що допомагають зберігати тепло в кінцівках шляхом посилення кровотоку.

Діагностика хвороби Рейно

Діагноз ґрунтується на історії хвороби і огляді уражених ділянок тіла. Пацієнт може описати характерну зміну кольору шкіри від білого до синюшного під час перебування на холоді. Потерпілий також може зізнатися в тому, що відчуває симптоми емоційного стресу.

Дослідження

За допомогою мікроскопії капілярів і аналізів крові визначають, чи є у пацієнта первинна форма хвороби Рейно. Якщо лікар припускає наявність аутоімунного захворювання, що стало причиною хвороби Рейно, такого як ревматоїдний артрит або системний склероз, призначають відповідні дослідження.

Профілактика і прогноз

Профілактика хвороби полягає в тому, щоб кінцівки завжди були в теплі. Для цього необхідно носити багатошаровий одяг, особливо захищати кисті рук і ступні. Рукавиці практичніше рукавичок, так як в них пальці зігрівають один одного. В даний час є у продажу спеціальні рукавички і шкарпетки з електричним підігрівом і грілки для рук. Деяким вдається запобігати нападам хвороби Рейно, роблячи швидкі кругові махи руками: під дією відцентрової сили кров нагнітається в кінцівки. Тепла вода допомагає зігрітися, але потрібно стежити, щоб вона була не дуже гарячою. Людям, що страждають на хворобу Рейно, не слід палити.

Запобігти хворобі Рейно можна, якщо уникати провокуючих чинників і починати лікування при перших її ознаках. Але у важких випадках може знадобитися хірургічне втручання. Хвороба Рейно є раннім симптомом інших захворювань, таких як системний склероз, що характеризується потовщенням шкіри. Однак хвороба Рейно не слід вважати загальною ознакою його початку.

Соцмережі