Як поводитися на співбесіді при влаштуванні на роботу

Якщо вас очікує співбесіда на посаду, яку ви дійсно хочете отримати, страх може придушити вашу рішучість і викликати сумніви. Однак робота, до якої ви так сильно прагнете, може стати вашою, якщо ви навчитеся себе продавати. Існують певні поради та прийоми, які можна використовувати, щоб справити враження на будь-якій співбесіді, незалежно від посади, що стоїть на кону.

Метод 1

Підготуйтеся до співбесіди

Упорядкуйте резюме. Швидше за все, у вас вже є резюме, яке привело вас на співбесіду. Проте, обов’язково прочитайте його ще раз і внесіть будь-які необхідні зміни. Можливо, ви захочете додати кваліфікацію або оновити контактну інформацію. Важливо перечитати все, що зазначено в резюме, ще й тому, що людина, що проводить співбесіду, буде ставити питання згідно з цією інформацією.

Наведіть довідки про компанію. Перш ніж йти на співбесіду, обов’язково зберіть інформацію про компанію, в якій хочете працювати. Вивчіть її основні цілі та цінності, щоб мати уявлення про можливі запитання з боку потенційного роботодавця.

○ Придумайте кілька питань на основі отриманої інформації, щоб задати їх в кінці співбесіди. Цим ви покажете, що приділили час на вивчення компанії.

Роботодавець може поставити питання: «Що, на вашу думку, ми можемо поліпшити у своїй діяльності як компанія?» Це відмінна можливість показати, що ви підготувалися до співбесіди. Не зосереджуйтеся на негативних моментах занадто сильно. Замість цього зверніть увагу роботодавця на нові можливості відповідно до цінностей і цілей компанії. Наведіть аргументи щодо кожної запропонованої вами ідеї та поділіться ініціативами й проєктами, над здійсненням яких ви б хотіли працювати, якщо вам в результаті запропонують цю посаду.

Потренуйтесь з другом. Співбесіди на роботу — це не те, чим ви займаєтеся кожен день, тому, коли це станеться, ви можете поводитися неприродно. Пробуйте відточувати навички, необхідні для співбесіди, поки не відчуєте себе невимушено. Розкажіть вголос про свої сильні сторони та досвід роботи, як ніби це справжня співбесіда, і попросіть друга послухати. Це допоможе вам бути більш впевненими в реальній ситуації.

Нехай друг поставить вам питання, які зустрічаються на співбесідах, а потім висловить свою думку, щоб ви могли зрозуміти, що потрібно поліпшити.

Вирішіть, що ви надягнете. Наряд стане одним з перших вражень, який ви справите на людину, що проводить співбесіду, тому ретельно продумайте цей момент. Неважливо, на яку посаду ви претендуєте, краще одягнутися строго і ніколи не приходити в повсякденному одязі. Крім того, одяг повинен бути вигладженим, без плям або дірок, а сорочка завжди повинна бути заправлена.

○ Для чоловіків: костюм, краватка і піджак — це солідний образ, який показує, що ви професіонал.

○ Для жінок: можна надіти блузку і вільні штани або спідницю-олівець.

Продемонструйте свої роботи за допомогою портфоліо. Портфоліо являє собою зібрання робіт (картини, статті, фотографії та інше), які ви виконали в минулому. Воно потрібне не для всіх професій. Але, наприклад, архітектори можуть включити туди приклади спроєктованих ними будівель, а журналісти — зразки своїх статей.

○ Демонструючи портфоліо, не забудьте прокоментувати всі креслення або зображення. Таким чином, людина, що проводить співбесіду, буде мати якесь уявлення про те, на що дивиться.

Метод 2

Успішно виступіть на співбесіді

Підготуйте матеріали й тримайте їх при собі. Є певні риси характеру, які вам варто проявити під час співбесіди, і одна з них — організованість. Після того як ви сядете, викладіть своє резюме, портфоліо або ще щось, що може знадобитися, і залиште перед собою.

Принесіть кілька копій резюме, щоб роздати всім, хто може взяти участь у співбесіді з вами. Так ви покажете, що підготувалися.

Зробіть наголос на своїх найсильніших якостях. Співбесіда — це шанс поділитися своїми перевагами й переконати потенційного роботодавця в тому, що ви — ідеальний кандидат на цю посаду. Обов’язково подумайте, про які саме риси характеру ви будете говорити на співбесіді, і як ви їх продемонструєте.

Вирішіть, яка у вас головна чеснота, і підготуйте приклад, який підтвердить це. Швидше за все, вас про це спитають.

○ Згадайте своє найкраще місце роботи або життєве досягнення і будьте готові поділитися ним під час співбесіди. По можливості приведіть докази, які підкріплять вашу історію, наприклад нагороду або сертифікат.

Будьте рішенням. Компанії наймають працівників тільки на вільні посади. Іншими словами, коли компанія вважає, що не може працювати ефективно з наявним персоналом, вона оголошує набір на позиції, які, як їй здається, потрібно заповнити. Таким чином, людина, що проводить співбесіду, потребує вас не менше, ніж ви в ній. Зробіть так, щоб вона відчула, що ви — саме той, хто їй потрібен, щоб виконати цю роботу.

○ Розкажіть про досвід роботи. Якщо в минулому у вас вже був досвід щодо розв’язання проблем, схожих на те, з чим зіткнулася ваша потенційна компанія, згадайте про це під час співбесіди.

Говоріть в позитивному ключі. Не скаржтеся на свою минулу роботу і нікого не звинувачуйте. Такий тип поведінки здається незрілим і непридатним. Краще говорите про майбутнє. Розкажіть про те, чому ви навчилися у минулих роботодавців, і як ви приємно схвильовані напередодні нових починань. Це покаже, що ви — позитивна людина.

Продемонструйте свою готовність вчитися і змінюватися разом з компанією. Гнучкість є вагомим аргументом на вашу користь. Людина, що проводить співбесіду, буде рада почути про те, як сильно ви прагнете навчатися нових навичок і розвиватися разом з компанією.

○ Якщо на співбесіді вас запитають про технології або процедуру, з якою ви не знайомі, не нервуйте. Краще чесно зізнайтеся у своїй необізнаності, але підкресліть, що хотіли б дізнатися про це більше.

Наведіть докладні приклади своїх сильних сторін. Людям, які проводять співбесіду, недостатньо просто словесного опису того, чому ви — видатний фахівець. Вони чекають, що ви поділитеся винятковим прикладом зі свого досвіду.

Наприклад, не потрібно просто говорити, що ви — відмінний командний гравець. Замість цього надайте приклад з минулого, коли вам потрібно було виконати спільний проєкт з колегами і як ви з цим впоралися.

Не всі ваші приклади повинні бути пов’язані з робочим місцем. Розкажіть про особисті труднощі, з якими ви зіткнулися, і як ви їх подолали.

Зацікавлюйте. Під час співбесіди легко нервувати та давати швидкі, невиразні відповіді, які покажуть роботодавцю, що ви не витримуєте тиску. Ось кілька порад, які допоможуть вам захопити людину, яка проводить співбесіду:

○ Час від часу робіть паузи перш ніж відповісти на питання.

○ Жестикулюйте під час промови.

○ Міняйте гучність голосу під час відповідей.

○ Часто посміхайтеся.

Метод 3

Створіть чудове враження

Демонструйте впевнену мову тіла. Значна частина спілкування здійснюється через мову жестів. Поводьтеся усвідомлено до, під час і після співбесіди, щоб зберігати впевнену мову тіла, яка допоможе вам справити позитивне і незабутнє враження на потенційного роботодавця.

○ Тренуйте гарну поставу: відведіть плечі назад, тримайте спину рівно і підніміть підборіддя.

○ Не тримайте нічого на колінах, наприклад, відкладіть в бік портфель або сумочку. Слідкуйте за тим, щоб руки лежали рівно і щоб в них не було предметів, якими ви можете підсвідомо грати під час співбесіди.

Привітайтеся за допомогою міцного рукостискання. Перше враження відіграє велике значення. Один зі способів зробити відмінне враження — це потиснути руку потенційному роботодавцю при зустрічі. Це покаже, що ви — привітна і впевнена в собі людина.

Потренуйтесь в рукостисканні з другом, щоб переконатися, що воно не дуже м’яке або агресивне.

Надішліть лист подяки. Після закінчення співбесіди зв’яжіться з потенційним роботодавцем, щоб висловити свою вдячність, і ще раз підкресліть, чому ви відмінний кандидат. Можна відправити йому електронного листа або листівку поштою. Що б ви не вибрали, обов’язково зробіть це протягом наступного дня.

Соцмережі