Ішіалгія (Ішіас)

Ішіалгія (Ішіас) – один з найпоширеніших приводів звернення до лікаря. Щорічно у 60% дорослих виникають проблеми зі спиною, і грижа диска – одна з найбільш частих причин. Пікова частота гострої форми випадання диска припадає на вікову групу від 20 до 40 років. У літніх людей затвердіння диска робить його випадання малоймовірним, однак можуть виникнуть проблеми, пов’язані з потоншанням і деформацією диска.

Точні причини руйнування міжхребцевих дисків невідомі; можливо, вони споріднені причин остеоартриту. Це генетична схильність, травма хребта, ожиріння, спосіб життя, погані умови роботи, неправильна поза при сидінні, продавлений матрац і підняття важких предметів.

Діагностика ішіалгії (ішіасу)

Діагноз визначається типовою картиною болю в спині. Обстеження показує обмеження рухливості хребта, іноді зміна рефлексів, наприклад, колінного і ахіллового рефлексів, ураження нервів і слабкість м’язів. Примусове піднімання ноги лежачи на спині обмежується болем. Це говорить про те, що нервові корінці натягнулися поверх випираючого диска.

При гострій формі хвороби рентгеноскопія часто марна, тому що самі диски не видно, видно тільки звуження просвіту між хребцями. Магнітно-резонансне сканування дає більше інформації, але зазвичай його використовують для пацієнтів, які потребують операції.

При хронічному перебігу хвороби дисків міжхребцеві отвори звужуються.

Лікування ішіалгії

На початку хвороби пацієнтам потрібен постільний режим протягом одного-двох днів, але потім слід якомога швидше починати рухатися. Протизапальні препарати добре знімають біль, а діазепам допомагає при м’язовому спазмі.

Фізіотерапія і лікувальна гімнастика полегшує біль, покращують поставу і відновлюють рухливість. Допомагають також епідуральні ін’єкції кортикостероїдів.

Деяким пацієнтам (менше 1%) потрібне хірургічне лікування. Що передбачає використання методів мікрохірургії, що дозволяють видалити частини міжхребцевого диска, що випали.

Ін’єкції хімопапаіном в м’яку частину диска зменшують його розмір і виявляються досить ефективні в разі болю по ходу сідничного нерва.

При хронічному перебіг хвороби полегшують біль анальгетики, протизапальні препарати, фізіотерапія. У деяких випадках показано хірургічне лікування.

Прогноз

Гостра форма ішіасу зазвичай повністю виліковується. У епідурільних ін’єкцій мало побічних ефектів, але впливають вони на короткий час, що не завжди дозволяє уникнути операції.

Операція з видалення частини міжхребцевого диска дає хороший результат тільки в короткостроковому плані.

Важлива проблема – втрата працездатності внаслідок болю в спині. Часто надій на повне і постійне усунення болю мало, але існує досить методів для її полегшення.

Соцмережі