Гіпокальціємія

Кальцій в організмі людини знаходиться переважно в кістковій тканині (близько 99%), і лише 1% вмісту кальцію припадає на плазму крові. Дефіцит кальцію в крові призводить до виведення цього елемента з кісток, що призводить до серйозного відхилення – гіпокальціємії. Якщо в нормі вміст кальцію в крові коливається в межах 2,2-2,5 ммоль \ л, то при даному захворюванні цей показник знижується до 1,87 ммоль \ л і менше.

Причини захворювання

Гіпокальціємія часто розвивається при супутніх захворюваннях, які ведуть до підвищеної втрати кальцію з сечею. Кальцій в крові пов’язаний з альбуміном – білком, брак якого призводить до зменшення кількості кальцію в плазмі крові. Однак, що цікаво, гіпокальціємія, яка розвивається через нестачу альбуміну, не тягне таких серйозних наслідків, як аналогічна патологія, не пов’язана з кількістю альбуміну.

Основні причини розвитку гіпокальціємії:

 • Гіпопаратиреоз, зниження рівня паратиреоїдних гормонів в крові. Захворювання розвивається після видалення паращитовидних залоз, а також при їх гіпоплазії і ішемії. Кальцій при цьому занадто активно виводиться нирками.
 • Нестача вітаміну D. Кальцій погано всмоктується кишечником, крім того, його засвоєння сповільнюється і при таких проблемах, як ентерит і резекція тонкої кишки. Кальцій гірше проникає крізь слизову оболонку кишечника і гірше засвоюється.
 • Підвищена секреція тиреокальцитоніну – гормону-антагоніста паратиреоїдних гормонів.
 • Відсутність жовчі в кишечнику (ахолія). Жовч забезпечує метаболізм вітаміну D, а її недолік або відсутність призводять до погіршення засвоєння цього вітаміну.
 • Гіпоальбумінемія – рівень кальцію в крові знижується внаслідок його зв’язку з альбумінами, недолік яких спостерігається в даному випадку.

Види

Розрізняють гостру і хронічну гіпокальціємію. Крім того, з причини, що викликала патологію, прийнято виділяти:

 • Функціональну – викликається проблемами з роботою внутрішніх органів,
 • Токсигенні – захворювання розвивається як наслідок впливу токсичних речовин, а також деяких медикаментів,
 • Гіпокальціємія, викликана порушенням регуляції обміну кальцію, магнію і фосфору в організмі. Як правило, збої такого роду мають своєю причиною дефіцит гормонів або порушення в їх роботі.

Ознаки і симптоми

Гіпокальціємія часто поєднується та з нестачею калію, що призводить до надлишкової збудливості нейронів. Як наслідок, виникають судоми м’язів (плечей, кистей, гортані, мімічних м’язів). Порушується і шкірна чутливість, виникають відчуття печіння або оніміння. Розвивається геморагічний синдром, який проявляється підвищеною кровоточивістю. Згортання крові знижується. Виникають дистрофічні зміни в тканинах, дефекти зубів, ламкість нігтів, тьмяність волосся, сухість шкіри, нерідко порушується серцевий ритм, розвивається катаракта.

Діагностика

При виявленні симптомів гіпокальціємії необхідно звернутися до ендокринолога. Для постановки діагнозу, як правило, призначаються наступні тести:

 • Загальний аналіз крові,
 • Аналіз сечі,
 • Електрокардіографія,
 • Денситометрія (аналіз щільності кісткової тканини),
 • МРТ внутрішніх органів.

Принципи лікування

Основне завдання при гіпокальціємії – заповнити дефіцит кальцію в організмі. Крім того, лікування спрямовується і на усунення причини захворювання. Так, при гіпопаратиреозі (нестачі ПТГ) призначають гормональну терапію. Хронічна форма гіпокальціємії лікується регулярним прийомом кальцію в таблетках і вітаміну D. Крім того, вживаються заходи для нормалізації рівня магнію, калію і білка в крові.

Профілактика

Профілактика захворювання передбачає вживання продуктів, багатих вітаміном D і магнієм, а також своєчасне усунення проблем шлунково-кишкового тракту.

Соцмережі