Гіпноз: міфи, реальність та наслідки гіпнотерапії

Людина занурюється в глибокий сон і повністю підкоряється волі гіпнотизера … Звична фраза? Саме так уявляє собі гіпноз більшість людей. А ще – що під впливом гіпнозу люди починають відкривати в собі таланти, робити дивні речі та віддавати цінності незнайомцям. Тим часом навіть в цій короткій фразі є дві основні помилки. І ускладнення гіпнозу для психіки зовсім не ті, які ми зазвичай уявляємо. Руйнуємо міфи та розповідаємо всю правду.

Сон або не сон?

Довгі роки гіпноз дійсно вважався особливою формою сну. «Ви спите, але ви все чуєте».

І. П. Павлов, великий російський фізіолог, пояснював механізм гіпнозу так: через монотонних подразників – рухів рук, дотиків, голоси, мірного коливання блискучого предмета перед очима – в корі головного мозку виникає вогнище гальмування.

Він поширюється на весь мозок, і людина засинає. Не спить лише «сторожовий пункт», який і забезпечує зв’язок з гіпнотизером. Приблизно так само, як матері уві сні чуйно реагують на плач немовлят, ігноруючи інші звуки.

Поява електроенцефалографії змінило уявлення про гіпнотичний вплив. Виявляється, і гальмування немає, і ніхто не засинає: ЕЕГ людини під гіпнозом практично така ж, як у безсонної.

В останніх дослідженнях використовують вже магнітно-резонансну томографію (МРТ), і ясності все ще не досягли. Окремі структури мозку під гіпнозом змінюють роботу, але картина не схожа ні на сон, ні на неспання. Що б це значило – не зрозуміло.

При цьому гіпноз, чим би він не був, працює.

Термін «глибокий гіпнотичний сон» зручний і використовується дотепер. Але стан гіпнозу – не сон і не неспання.

З давніх часів

Як би ми вчора і сьогодні не називали гіпнотичний сон, він не змінюється зі століттями. Не змінюються і техніки: при класичному гіпнозі лікарі використовують все той же фокус погляду на блискучому предметі, колискові одноманітні подразники та монотонну мову з ключовими словами. «Ви засинаєте все глибше. Ви чуєте тільки мій голос ».

Найраніший документ з описом приймання «бесіди з богом» за допомогою світильника і монотонного заклинання датується III століттям до н. е.

Всілякі таємничі наслідки прийомів шаманів є і сьогодні в примітивних племенах. Там досі, як тисячоліття тому, одноплемінники вмирають, порушивши табу або дізнавшись, що місцевий чаклун «навів порчу». Хоча гіпноз тут, власне, і не потрібен. Такі випадки – що в племенах, що у хворобах і конфліктах в сучасних сім’ях – засновані на вірі в містику і самонавіюванні.

Початок епохи месмеризму: заряджаємо судини з водою

Поширенням технік гіпнозу і появи наукової гіпнології історія зобов’язана Францу Антону Месмеру, доктору медицини, філософії та права. Він у другій половині XVIII століття виявив цікавий феномен: виявляється, можна зцілювати хворих не тільки магнітом, а й просто торкаючись пацієнта.

Після торкань наставала криза. Пацієнти плакали, билися в конвульсіях, непритомніли, засипали та прокидалися вже здоровими. Пізніше навіть торкатися виявилося не потрібним: «заряджену» Месмер воду розливали в пляшки та відправляли поштою. До епохи телебачення з чудесами гіпнозу крізь блакитні екрани було далеко, і Месмеру дісталася тільки частина можливої слави.

Згодом і «магнетизм», і «месмеризм» активно критикували, але послідовники метра все ж докопалися до істини та виявили особливості техніки гіпнозу. Ті самі, що були відомі ще древнім шаманам.

Загіпнотизована людина втрачає волю …

Зі сном ми розібралися: гіпноз не змушує людину спати, як би це стан не називалося. А як там з «повністю підкоряється волі гіпнотизера»?

Різні ситуації, які описуються і навіть показуються як наслідок гіпнозу, відбуваються не з усіма. Зображати на сцені звірів, приймати мотузку за змію, лежати, спираючись потилицею і п’ятами на стільці (це називається «каталептичний міст»), їсти сиру цибулину без сліз, приймаючи її за солодке манго, може далеко не кожен.

Навіть досвідчений гіпнотизер може довести до такої стадії тільки одну людину з групи в 5-7 навіюваних клієнтів. Ці феномени активно досліджували та демонстрували різні фокусники. І хоча таке дійсно можливо, треба враховувати, що аж ніяк не всі люди будуть виконувати подібні накази гіпнотизера.

Схильні до навіювань ви?

Для визначення гіпнабельності є різні тести, і найчастіше в аудиторіях використовують «злипання пальців». Навіювання починається з пропозиції сісти зручніше, покласти руки на коліна, зчепити пальці. З кожною цифрою рахунки пальці треба стискати все сильніше.

У підсумку люди на яких подіяв вплив гіпнозу після цифри «10» не можуть розтиснути руки без дозволу. Це – дуже зручний тест, яким користувалися «естрадні гіпнотерапевти», а за ними й «екстрасенси», щоб визначити в аудиторії людей з підвищеною сугестивністю і запросити їх на сцену.

Але не тільки сугестивність важлива. Ніякий гіпноз не змусить людину піти проти інстинкту самозбереження або порушити моральні принципи.

Навіть в самих екстремальних шоу це помітно: можна вселити людині на сомнамбулістичній стадії гіпнотичного сну, що перед ним – не відкрите вікно, а двері. І навіть, що в неї входять люди, звірі, доставляння піци. Але ось вийти він в ці двері відмовиться, як не наказуй.

У деяких експериментах, втім, випробувані погоджуються облити асистента «кислотою» за наказом гіпнотизера. Однак ми пам’ятаємо, що гіпноз – не сон. І мозок може так само охоче «вірити» у свої диво-здатності (в межах можливого) і небачених звірів, як і відстежувати паралельно реальність і розуміти, що все не насправді.

Якщо вселити, що кімната з меблями порожня, а потім попросити людину під гіпнозом її перетнути, то він буде обходити «невидимі» столи та стільці, пояснюючи, що йому так більше подобається.

Чутки про те, що гіпнозом можна когось змусити вбити людину, що це – технологія створення зомбі, явні вигадки. Всі спроби злочинців пояснити свої дії навіюванням провалилися. І тільки в кількох випадках глави злочинних зграй дійсно виявилися гіпнотизерами. Але, по-перше, мова йшла про крадіжки без насильства. А по-друге, виконавці й без навіювання промишляли подібними ж справами раніше. Тобто і гіпноз-то не був потрібен, він тільки «виправдовував» особисті бажання злочинця.

Наслідки гіпнозу: прокукурікала в віконце!

Значна частина міфів стосується також здатності гіпнотизера вселити людині завдання, яке треба виконати після закінчення «сну». Треба визнати, що таке можливо. Але з великими обмеженнями!

Наприклад, прості й звичайні дії – попросити склянку води, відкрити книгу і прочитати, що написано на п’ятій сторінці, швидше за все, будуть виконані. Причому людина навіть постарається пояснити, чому він це зробив («захотілося», «згадав потрібну цитату»). А ось стягнути з себе штани, поцілувати незнайомця або почати кукурікати – звільніть. Причому на нагадування «А чи не хочеться вам відкрити вікно і покричати півнем?» можна у відповідь почути, що був безглуздий порив, але виконувати такі дурні бажання не варто.

Так навіщо потрібен гіпноз?

Досвідчені гіпнотерапевти допомагають в самих різних областях медицини. Захворювання нервової системи, психічні розлади, хвороби внутрішніх органів, породіллі, хірургічні втручання, шкірні захворювання – неповний список того, де може успішно використовуватися навіювання. Гіпносугестивна терапія показала хороші результати в лікуванні синдрому роздратованого кишківника, допомагає в якості підтримуючого лікування при онкологічних захворюваннях, в управлінні болем, а також, зрозуміло, в терапії різних адикцій і фобічних станів.

У гіпнотерапії є два протипоказання: істеричний склад особистості з гіпноманічною установкою і безглузда форма психозу. Особливо така, при якій пацієнт вважає, що його «загіпнотизували», і тепер треба «розгіпнотизувати».

Сьогодні гіпнотерапія застосовується досить активно. І є вона не тільки в арсеналі психотерапевтів, але і як інструмент «фахівців» самоучок, і в форматі шоу. І це – проблема не тільки порушення довіри та чуток, але і появи значного числа негативних ефектів гіпнотерапії. Хоча зовсім недавно вони були одиничними.

Аудіотеки із записами сеансів психотерапії та гіпнозу самі по собі не шкодять. Але лікарі попереджають: не розпочинайте сеанси «лікувального самогіпнозу» з таких записів. Як мінімум, потрібна первинна консультація фахівця.

Ускладнення і небажані ефекти гіпнозу

Втрата рапорту

Яскравим прикладом ускладнення була історія «гіпнозу по радіо» ще за часів «до Кашпіровського». Павло Гнатович Буль, найвідоміший гипнолог СРСР, прочитав для ленінградських радіослухачів лекцію про гіпноз. А потім йому довелося їздити по домівках тих, хто заснув на етапі опису техніки введення в транс: на радіостанцію почали дзвонити їх стривожені родичі з вимогою «зняти чари».

Груповий гіпноз без безпосереднього контакту з кожним учасником категорично заборонений через високу ймовірність втрати зв’язку з ведучим. На щастя, в більшості випадків такий стан закінчується переходом гіпнотичного сну у звичайний, а далі людина прокидається сам.

Якщо ж мова не про навіювання на відстані, а про роботу в групі, то втрата зв’язку частіше відзначається у хронічних алкоголіків, при вираженому церебральному атеросклерозі, резидуально-органічною ураженні центральної нервової системи або істеричнім неврозі.

У рідкісних випадках втрата рапорту призводить до реактивного ступору (як правило, у хворих істеричним неврозом): людина завмирає в виразній позі, часто з мімікою страждання, сльозами, свідомість звужена, але афективні реакції на вагомі враження зберігаються. Виводять з цього стану або енергійним навіюванням-наказом пробудження, або ж зворотним методом: зменшенням значущості стану: «Нехай поспить, виспиться – сам прокинеться».

Гіпнозофілія: «мене вилікує тільки гіпноз»

Це ускладнення засноване на самонавіянні та підпорядкуванні авторитетам. Пацієнти, натхненні результатами сеансів, вірять тільки в гіпноз, направляють до лікаря всіх знайомих, підтримують контакти роками. Найбільш негативний варіант – відмова від інших видів терапії та прагнення лікуватися виключно навіюванням.

Любов до гіпнотерапевта

Цей феномен знаком всім психотерапевтів, а ті, хто практикує гіпноз, відзначають його особливо часто. Після сеансів пацієнт відчуває потяг до лікаря як до особи протилежної статі (при цьому стать лікаря і пацієнта може збігатися). Така «любов» – явище, яке виникає неусвідомлено або автоматично, пацієнт не вибирає, все вирішують примхи психіки.

Виявляється цей побічний небажаний ефект по-різному: хтось таємно страждає, що погіршує його стан, хтось прагне до зустрічей і побачень, ну а хтось починає від відчаю переслідувати фахівця або шкодити, розпускати чутки та плітки.

У психотерапії подібний ефект вважається наслідком реакції перенесення, переміщення своїх почуттів з минулого на лікаря. Якщо він виникає – неважливо, внаслідок сеансів гіпнозу або психотерапії без навіювання – поділіться відчуттями з доктором. Він допоможе розібратися в почуттях, і все прийде в норму.

Перезбудження

Після закінчення сеансу може підвищуватися емоційний фон, відзначатися перезбудження, надлишкова мовна активність. Як правило, такі реакції виникають на тлі різних функціональних і органічних порушень (мови, слуху і т. Д.) При наявності вторинного невротичного або неврозоподібного розладу.

Спонтанний катарсис

Плач, експансивні рухи під час сеансу спостерігаються при спонтанному катарсисі, раптовому і непрогнозованому спогаді ранніх травм і переживань з вивільненням емоцій.

Істеричний гіпноїд

Так називають істеричний припадок: пацієнт після навіювання починає скрикувати, ридати, реготати, імітувати судомні напади, співати, декламувати.

Спонтанний сомнамбулізм

Теж пов’язаний з істеричною компонентою особистості: пацієнт втрачає зв’язок з терапевтом, спонтанно впадає в стан сомнамбула: дезорієнтований, розігрує сценки, галюцинує і т.д. Для виведення з такого стану гіпнотерапевту доводиться «включатися» в переживання, приєднуватися до сценок і імперативно встановлювати зв’язок.

Гіпноманія: гіпнозу, та побільше!

Гіпноманія – яскраво виражене негативне наслідок гіпнотерапії. Це – бажання знову і знову переживати стан гіпнотичного сну, яке у таких пацієнтів часто супроводжується ейфорією. У ній виділяють три ступені:

  • На першій зазначається дрімота і сонливість протягом доби після сеансу, що підсилюється при появі гіпнотизера, але тільки його. Немає втрати пам’яті, є критика, процеси мислення в нормі;
  • середня тяжкість гіпноманіі: гіпнотичний стан переривається тільки після індивідуального навіювання, людина сонливий, загальмований, після сеансу міцно спить від 3-х годин до повних діб. Та ж реакція виникає, якщо приходить гіпнотизуючий або навіть при вигляді його зображення. Критика знижена, можлива часткова амнезія, основне бажання – знову пережити ефекти гіпнотичного навіювання;
  • третій ступінь – найважчий. На першій стадії вираженої гіпноманіі людина не виходить з гіпнотичного сну понад добу, а при пробудженні після індивідуальної дегіпнотизації знову занурюється в гіпнотичний стан з вегетативними розладами: плаксивість, тремтінням, почервонінням шкіри, прискореним пульсом, спотворенням процесу дихання, пітливістю, спазмами й т.д. Часткова або повна амнезія супроводжується погіршенням соматичного і психічного стану, загостренням наявних розладів. Головні симптоми – астенія, чутливість до звуків, біль і «тяжкість» в голові. Дегіпнотизація не допомагає, різке насильницьке пробудження заборонено: тільки погіршить стан. Потрібне постійне спостереження: попри те, що пацієнт може відкривати очі, відповідати на питання, ходити, стан залишається неадекватним.

Можливі побічні ефекти численні, але в практиці професійних психотерапевтів серйозні стану зустрічаються рідко, як правило, при наявності неврологічних або психіатричних патологій у стаціонарних хворих.

Але ймовірність таких ускладнень вказує на небезпеку застосування гіпнозу нефахівцями. І сьогодні, при наявності курсів і посібників «Як стати гіпнотизером» це стає все більш небезпечним. Зі зміненими станами свідомості жартувати не слід!

Як протистояти гіпнозу: розбираємося з «циганської технікою»

Шахраї на вулицях не проводять попередньо тести на сугестивність, але з високою часткою ймовірності визначають, на кого можна вплинути. Як правило, тригерами стає потенційна гіпнабельність, а поступливість характеру потенційної «жертви», невпевненість рухів, знижена самооцінка, які відображаються в зовнішності, виразі обличчя, міміці, ході. Виділяють шахраї тих, хто не зможе різко відмовити, голосно і явно чинити опір, збентежилася або злякається.

Гіпноз при заволодінні майна, проте, може застосовуватися. Його використання криміналісти відзначали ще в XIX столітті. Сьогодні його застосування в шахрайстві відносять до категорії ненасильницьких крадіжок.

А ось навпаки – використовувати гіпноз в криміналістиці для отримання визнання у підозрюваного – не виходить. Підслідні фантазують, наполягають на невинуватості, починається істеричний припадок.

Навіть улюблений прийом авторів детективів – згадати подробиці під гіпнозом – теж спрацьовує погано. Так що гіпнотичний вплив як метод ведення слідства заборонено, а якщо свідку намагаються допомогти щось згадати, то юридичної сили такі свідчення не матимуть.

А чи можна не піддаватися гіпнозу?

Якщо ви розумієте, що вас будуть гіпнотизувати, але не прагнете пережити навіювання, то все дуже просто.

Чи не дотримуйтесь інструкцій гіпнотизера, робіть все навпаки, голосно розмовляйте, починайте співати та танцювати, імітуйте дзвінок через телефон і агресивно лайте «співрозмовника». Чим яскравіше ваша реакція і залученість головного мозку в інші процеси, тим складніше щось вселити. Це завадить і шахраям, і гіпнологу (а лікарі знайомі також з гіпнофобією, боязню гіпнозу). Ввести в стан гіпнотичного сну людини, який підозрює навіювання і не згоден на нього, неможливо.

Так що будьте пильні та при розмовах на вулицях, і при виборі фахівця для гіпнотерапії. Це допоможе уникнути небажаних наслідків як для гаманця, так і для здоров’я.

Соцмережі