Фіброзний поліп ендометрія

Фіброзний поліп ендометрія – це новоутворення, що виникає в області внутрішнього шару матки і має доброякісну природу. З морфологічної точки зору, така пухлина має широку основу або тонку ніжку, за допомогою яких вона і кріпиться до ендометрію. Основним компонентом даного новоутворення є сполучна тканина, яка іноді доповнюється невеликою кількістю залізистих елементів. У переважній більшості випадків це захворювання не супроводжується жодними клінічними проявами. Виняток становлять лише ті ситуації, коли пухлина має великі розміри.

У зв’язку з тим, що фіброзний поліп ендометрія дуже часто ніяк себе не проявляє, точних відомостей про його частоту серед населення немає. Однак, за різними даними, поширеність такої патології становить від шести до двадцяти п’яти відсотків. Найчастіше пухлина має розміри менше одного сантиметра, проте бувають і винятки. Крім цього, в більшості випадків в області матки виявляються поодинокі фіброзні новоутворення. Помічено, що в більшій мірі розвитку цієї хвороби схильні жінки старше сорока років. Однак іноді вона виявляється і у молодих дівчат. Важлива особливість полягає в тому, що дівчатка до становлення менструальної функції ніколи не стикаються з даними патологічним процесом.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок про те, що фіброзний поліп ендометрія не є такою вже страшною проблемою. Чи так це насправді? І дійсно, це захворювання вкрай рідко призводить до виникнення будь-яких ускладнень, однак виключення все ж можливі. Близько тридцяти відсотків жінок навіть після проведеного хірургічного втручання стикаються з рецидивом пухлини. Крім цього, новоутворення, що має великі розміри, може створювати труднощі при прикріпленні плодового яйця до ендометрію, за рахунок чого у жінки виникає безпліддя. Також в ряді випадків така хвороба може ускладнюватися некрозом фіброзної неоплазії і маткові кровотечі. При настанні постменопаузи ймовірність злоякісного переродження пухлини доходить до семи відсотків. У більш ранньому віці вона набагато нижче.

Незважаючи на те, що більшість новоутворень ендометрія розвиваються на тлі порушеного гормонального балансу, у пацієнтів з фіброзним поліпом ендометрію така тенденція не простежується. Як правило, в ході обстеження виявляється, що співвідношення естрогенів і прогестерону знаходиться в межах нормальних значень. Більшість вчених схиляються до думки, що основним фактором до виникнення даного патологічного процесу є хронічне запалення у внутрішньому шарі матки. Також в якості певних моментів прийнято розглядати різні травмуючі впливи на ендометрій, наприклад, при проведенні діагностичного вискоблювання або аборту. Ще одним важливим моментом є ускладнені пологи, при яких згустки крові залишаються в матковій порожнині.

Нерідко у пацієнток з фіброзним поліпом ендометрію виявляються супутні проблеми з боку серцево-судинної та ендокринної систем. Як приклад можна привести цукровий діабет, різні проблеми з функціональною активністю щитовидної залози, систематичне підвищення артеріального тиску і так далі. Знижений рівень імунного захисту також прийнято відносити до факторів.

Щодо точного механізму розвитку даного патологічного процесу в даний час ведуться активні дискусії. Передбачається, що на тлі запальних реакцій, травмуючих впливів і інших чинників запускаються активні проліферативні процеси з боку сполучної тканини. При цьому змінені клітини в силу будь-яких причин, не піддаються запрограмованій клітинній загибелі, яка називається апоптозом. В результаті цього пухлина повільно збільшується в розмірах.

Симптоми при фіброзному поліпі ендометрія

Раніше ми вже говорили про те, що в переважній більшості випадків дане захворювання не супроводжується жодними симптомами. Новоутворення виявляється випадково під час ультразвукового дослідження при зверненні з приводу будь-якої іншої проблеми. Однак бувають і винятки.

У ряді випадків хвора жінка починає пред’являти скарги на періодичні кров’янисті виділення з піхви поза менструального циклу. У деяких пацієнток кров виділяється навіть незважаючи на настання менопаузи. У цьому випадку тривалість і рясність кровотеч може бути різною. Іноді при великих розмірах пухлини присутні такі симптоми, як тягнучі або переймоподібні болі, що локалізуються внизу живота, а також кров’янисті виділення з піхви після статевого акту.

Підводячи підсумок, можна сказати про те, що при цій патології специфічні симптоми відсутні. Супутня клінічна картина схожа на багато інших захворювань з боку матки.

Діагностика та лікування хвороби

Діагностика даної хвороби починається з повного гінекологічного огляду. Однак вирішальне значення в постановці діагнозу все ж відводиться різним інструментальним методам. Основним з них є ультразвукове дослідження. Також план обстеження може доповнюватися контрастною рентгенографією матки, гістероскопією з роздільним діагностичним вишкрібанням і наступним гістологічним дослідженням отриманого матеріалу.

При невеликих розмірах фіброзного поліпа ендометрія рекомендується зайняти споглядальну тактику. У тому випадку, якщо пухлина перевищує один сантиметр в діаметрі, може вирішуватися питання про проведення хірургічного втручання. В даний час широко використовується такий метод, як гістерорезектоскопія.

Профілактика фіброзного поліпа ендометрія

З метою профілактики рекомендується своєчасно лікувати наявні запальні патології з боку репродуктивної системи, уникати абортів, а також систематично проходити планові обстеження у гінеколога.

Соцмережі