Фіброгастроскопія

Що таке Фіброезофагогастроскопія?

Фіброезофагогастроскопія (фіброгастроскопія) – ендоскопічний метод дослідження стравоходу (“езофагіті”), шлунка ( “гастро»), дванадцятипалої кишки ( “дуодено-»). Слово ендоскопічний в цьому визначенні означає, що під час дослідження проводять “внутрішній огляд” цих органів (від “ендо-” – всередині, “скопія” – дивитися). Дослідження проводиться за допомогою спеціального апарату – фіброезофагогастроскопу, який складається з гнучкої трубки, що містить в просвіті оптичне волокно, провідник світла і тунель для щипців. Оптичне волокно, по якому йде світло, дозволяє зробити конструкцію м’якої, що в свою чергу дозволяє зробити процедуру прийнятною з точки зору неприємних відчуттів. За другим пучком оптичного волокна йде світло, яке потрібно для огляду органів, тому що всередині організму джерел світла немає. Через ендоскоп можна вводити спеціальні щипці, які дозволяють брати шматочки тканин для подальшого морфологічного дослідження.

З якою метою проводиться дослідження?

Фіброгастроскопія проводиться з метою діагностики захворювань верхнього відділу шлунково-кишкового тракту – стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки. Такими захворюваннями можуть бути запалення стравоходу (езофагіт), рак або доброякісні пухлини стравоходу, запалення шлунку (гастрит), рак і поліпи шлунку, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, а також запалення дванадцятипалої кишки та ін. Показанням до виконання фіброезофагогастроскопії є підозра на те або інше захворювання стравоходу, шлунку або дванадцятипалої кишки. Фіброезофагогастроскопія дозволяє оглянути органи і зробити висновок про наявність захворювання. Нерідко при фіброгастроскопії проводиться біопсія – взяття тканин для морфологічного дослідження. Таке дослідження проводиться з метою визначення сутності процесу. Так при виразковій хворобі при морфологічному дослідженні знаходять в тканинах ознаки запалення. При онкологічних захворюваннях в досліджуваній тканині знаходять ракові клітини. Для встановлення діагнозу “рак стравоходу” і “рак шлунку” обов’язково потрібно морфологічні дослідження, в іншому випадку діагноз піддається той чи іншій мірі сумніви.

Як проходить дослідження?

Дослідження проводиться натще (за 12-18 годин до дослідження пацієнт не має їсти). Залишки їжі заважають лікарю оглянути всі стінки шлунку і дванадцятипалої кишки, тому так важливо дотримуватися цього правила. Перед дослідженням пацієнту в ротову порожнину вводять анестетик у вигляді аерозолю. Анестетик потрапляє в глотку і на корінь язика, тим самим усуваючи можливість виникнення блювотного рефлексу і зменшуючи неприємні відчуття. Через кілька хвилин пацієнтові дають пластиковий загубник, який також призначений для зменшення неприємних відчуттів. Через загубник вводиться гнучка трубка фіброезофагогастроскопа. Для того щоб оглянути органи, потрібно роздати їх злегка повітрям, тому під час процедури і після неї відзначається мимовільна відрижка. Дослідження, як правило, безболісне, ​​проте викликає неприємні відчуття. Щоб зменшити всі прояви, необхідно рівно і спокійно дихати. Перше дослідження, як правило, переноситься найважче. Під час взяття шматочка тканини зі стравоходу, шлунку або дванадцятипалої кишки пацієнт не відчуває болю, так як в цих органах немає чутливих нервових закінчень.

Соцмережі