Еозинофілія. Підвищені еозинофіли

Еозинофілія – ​​це стан, при якому в організмі підвищений рівень еозинофілів.

Еозинофіли є білими клітинами крові, діяльність яких спрямована на боротьбу з вірусами.

Високі показники еозинофілів в крові є окреме питання еозинофілії крові, але існує також тканинна еозинофілія, при якій в місці інфекції або запалення у внутрішніх тканинах організму так само накопичується велика кількість еозинофілів.

Надлишок еозинофілів може бути виявлений в зразках тканин або фізіологічних рідинах, наприклад, в носовій слизу, взятої на аналіз. Кров’яну еозинофілію виявляють, як правило, при розгорнутому аналізі крові.

Для дорослих нормою вважається показник в 500 еозинофілів на один мікролітр крові. Рівень еозинофілів в крові, що утримується на оцінки 5000 ЕОЗ / мкл протягом декількох місяців дає підстави вважати, що у хворого гіпереозинофільний синдром.

Функції еозинофілів в організмі

Для розуміння механізму розвитку еозинофілії, необхідно чітко розуміти, яка роль еозинофілів в організмі і як позначається на тілі їх надлишок в крові і тканинах.

Еозинофіли виконують дві важливі функції в імунній системі людини. До них відносяться:

 1. Знищення чужорідних речовин (мікрочастинок, вірусів, отруйних речовин).

Еозинофіли споживають сторонні речовини, зокрема ті, які мають паразитарну або вірусну природу. Ці частинки / бактерії або інші компоненти «помічені» іншими складовими імунної системи і підлягають видаленню.

 1. Регулювання процесу запалення.

Еозинофіли сприяють появі запалення, яке необхідно для ізоляції та контролю чужорідного мікроорганізму або частки. Однак в деяких випадках запалення стає більш масштабним, ніж це необхідно організму, і викликає ушкодження тканин і різні неприємні симптоми. Еозинофіли, наприклад, важливі для контролю проявів симптомів астми, алергії або сінної лихоманки. Вони стримують алергічні і ревматичні чинники, не допускаючи тотального розвитку захворювання. Різні порушення імунної системи, що сприяють постійному, хронічному запаленню, регулюються еозинофілами.

Еозинофілія розвивається, коли велика кількість еозинофілів надходить в певну ділянку тіла або ж в тому випадку, коли кістковий мозок починає з певних причин виробляти надлишок цих білих кров’яних клітин.

Причини еозинофілії

Причин, за якими розвивається еозинофілія, безліч. Основні з них такі:

 • паразитарні та грибкові захворювання;
 • алергія, в тому числі на ліки, продукти харчування;
 • захворювання надниркових залоз;
 • шкірні захворювання, інфекції;
 • вплив токсичних речовин;
 • аутоімунні захворювання;
 • ендокринні розлади;
 • пухлини.

Специфічні захворювання і стани, які можуть привести до кров’яної або тканинної еозинофілії, це: аскаридоз, астма, атопічний дерматит (екзема), хронічний мієлолейкоз, синдром Черджа-Стросс, хвороба Крона, лікарська алергія, еозинофільний лейкоз, сінна лихоманка, хвороба Ходжкіна, гіпереозинофільний ідіопатичний синдром, вовчак, лімфатичний філяріатоз, різні види раку, в тому числі рак яєчників. Крім цього, еозинофілію можуть провокувати паразитарні інфекції, первинний імунодефіцит, трихінельоз та виразковий коліт.

Паразитарні хвороби і алергічні реакції на ліки є одними з найбільш поширених причин еозинофілії. Гіпереозинофільний синдром, як правило, має невідому етіологію або є наслідком онкологічних захворювань, наприклад раку кісткового мозку або лімфатичної системи.

Еозинофіли утворюються з гемопоетичних стовбурових клітин, що походять від мієлоїдної і базофільно-еозинофільної лінії. Функції еозинофілів і катіонних ферментів їх гранул включають створення захисної реакції як відповідь на вплив паразитів, алергічні агенти, процес запалення тканин і імунну модуляцію.

Місцем розташування еозинофілів є тканини легенів і поверхня шлунково-кишкового тракту, однак і в цих тканинах існує межа цих видів клітин. Абсолютне число еозинофілів> 600 клітин / мкл вказує на еозинофільний розлад. До початку лікування ступінь захворювання може класифікуватися як слабке (AEC 600-1500 клітин / мкл), помірне (AEC 1500-5000 клітин / мкл) або важке (AEC> 5000 клітин / мкл). Збільшення тканинних еозинофілів може розглядатися як периферична еозинофілія.

Вторинна еозинофілія пов’язана з наступними факторами:

 • руйнування сполучної тканини;
 • прийом ліків;
 • ендокринопатія;
 • алергія лікарська або харчова;
 • новоутворення, не обов’язково злоякісні.

Первинна еозинофілія – ​​явище поступове, може носити клональний (генетичні аномалії) або ідіопатичний (невстановлена ​​причина) характер. Якщо діагностуються молекулярні цитогенетичні аномалії, має місце клональна форма захворювання. Якщо реактивні причини виключені і не клональне походження не доведено, еозинофілію вважається ідіопатичною.

За останні десятиліття у вивченні механізмів виробництва еозинофілів було досягнуто суттєвого прогресу, як і в вивченні запрограмованої клітинної смерті (апоптозу). Первинний стимул для виробництва еозинофілів дає інтерлейкін і гранулоцито-макрофагів колонієстимулюючий фактор. А під впливом спеціальних хемотаксичних цитокінів або хемокінів еозинофіли мігрують з кісткового мозку в кров, а потім в тканини організму.

Симптоми еозинофілії

Зовнішні прояви еозинофілії досить яскраво виражені. У більшості пацієнтів присутні зміни шкірного покриву: шкіра потовщується, червоніє, стає більш грубою і щільною.

Розвивається міофасціальний больовий синдром – стан, що характеризується хронічними болями в м’язах, аналогічні фіброміалгії. Присутні спазми м’язів, зрідка можуть з’являтися судоми. У крові і зразках тканин підвищується кількість еозинофілів, в залежності від їх кількості визначається ступінь інтенсивності захворювання.

Наступний симптом – порушення роботи нервової системи або невропатія, основними симптомами якої є оніміння і печіння кінцівок, особливо в нічний час, слабкість, втрата рухових рефлексів, також можуть бути присутні неврологічні болі в суглобах, тремтіння кінцівок (тремор) і міоклонус, тобто стрибкоподібне різке тремтіння м’язів.

Яскраво виражений набряк кінцівок і м’яких тканин тіла в поєднанні з парестезією – характерні симптоми еозинофілії. Може також бути присутнім фасцит, чутливість суглобів, яка з’являється при проникненні еозинофілів в волокнистий шар м’язів, і оточуючий м’яз.

На поверхні шкіри з’являються ділянки жовтого кольору або кольору слонової кістки, які стають нечутливими. Через відсутність чутливості деякі ділянки шкіри можуть атрофуватися.

Наступний симптом – це лихоманка, судинні порушення, поява судинної сітки, помітних «зірочок», іноді і синців, можлива поява невеликої висипки. Спостерігаються порушення серцевого ритму, шлунково-кишкові розлади, випадання волосся, кашель і головний біль.

Лікування еозинофілії

Лікування еозинофілії визначається індивідуально, виходячи зі ступеня розвитку захворювання і першопричини. Якщо мова йде про вторинну еозинофілію, усувають основний дратівливий чинник або алерген.

Алергічні розлади і порушення сполучної тканини добре піддаються лікуванню кортикостероїдами. Паразитарні та грибкові інфекції при використанні стероїдів можуть прогресувати, тому їх усувають антибіотиками і протигрибковими препаратами. Хворим первинною еозинофілією при відсутності пошкодження внутрішніх органів лікарські препарати приймати не обов’язково. Необхідний контроль функції серця.

Якщо пошкоджені внутрішні органи, застосовують такі лікарські засоби:

 • інтерферон альфа;
 • кортикостероїди;
 • гідроксімочевини.

Препарати, рекомендовані для лікування еозинофілії: Хлорамбуцил, Вінкристин, Цитарабін, Хлородеоксаденозін, Етопозид. Пацієнтам з гіпереозинофільним синдромом призначають лікування антитілами і агентами на основі антитіл, наприклад, меполізумаб, алемтузумаб, брентуксімаб ведотін. Дія цих препаратів спрямована на виявлення еозинофілів і контроль їх активності. Експериментальне лікування передбачає застосування комбінацій хіміотерапевтичних агентів, інгібіторів тирозинкінази і моноклональних антитіл.

Ще один метод лікування – алогенна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин або алло-ТГСК. Цей метод дозволяє регулювати процес створення клітин крові. Донорські ГСК практично повністю замінюються клітинами донора і беруть на себе функцію кровотворення.

Соцмережі