Ендометріоз матки

Ендометріоз – захворювання, яке зустрічається тільки у представниць прекрасної статі. Ендометріоз не має ніякого відношення до ендометриту, хоча назви недуг дуже схожі. Обидві хвороби об’єднує те, що патологічний процес зачіпає внутрішній слизовий шар матки – ендометрій, тільки при ендометриті в ньому розвивається запалення, а при ендометріозі – надмірне його розростання. У цій статті ми розповімо про ендометріоз, що це таке і як його лікувати.

Ендометріоз, що це таке?

Як вже говорилося, Ендометріоз- це надмірне розростання клітин ендометрію, що вистилають матку зсередини. Ендометріоз не є ні раком ні навіть передраковим станом, проте подібно до злоякісної пухлини здатний рости і проростати навколишні тканини, проникати через стінки судин і розноситися по всьому організму. На відміну від раку розростання при ендометріозі складаються з високо диференційованих клітин ендометрія, тобто повністю дозрілих і здатних виконувати характерну для них функцію. Злоякісна пухлина росте з недиференційованих клітин, тобто таких, які не дозріли до кінця, і не придбали характерні для будь-якої тканини морфологічні та функціональні ознаки, іншими словами, ракові клітини абсолютно чужорідні організму, в якому ростуть.

У нормі ендометрій існує тільки в матці і вистилає її зсередини. При ендометріозі ендометріоїдні клітини проникають в товщу стінки матки, в довколишні тканини і органи (в яєчники, маткові труби, очеревину, сечовий міхур і пряму кишку) і навіть можуть розповсюджуватись в віддалені частини жіночого організму (наприклад, в легені або очі). Залозиста тканина ендометрія є гормонозалежна і зазнає змін у відповідність з менструальним циклом, при цьому ендометріоїдним клітинам абсолютно не важливо де вони знаходяться. Тому одночасно починає менструювати ендометрій, розташований в матці і ендометрій, зростаючий далеко за її межами.

Розвиток ендометріозу характерно для статевозрілих жінок репродуктивного віку, проте зустрічається і у дівчаток.

Чому з’являється ендометріоз

Незважаючи на досягнення сучасної клінічної медицини, точні причин розвитку ендометріозу до цих пір не встановлені. Однак існує кілька теорій, які здатні пояснити це доброякісне розростання:

 1. Згідно імплантаціоній теорії, для розвитку захворювання необхідно, щоб клітини ендометрія через маткові труби потрапили в область черевної порожнини. Далі клітини прикріплюються до якого-небудь органу (яєчнику, очеревини) і активно діляться і розмножуються.
 2. Вчені, які схиляються до ембріональної теорії, переконані, що патологічне розростання залозистої тканини відбувається з клітин целомічного епітелію, який знаходився в цій області з моменту ембріонального розвитку сечостатевої системи.
 3. Спадкова теорія підтверджена даними статистики: у дівчаток, чиї матері страждають від цього захворювання, ризик розвитку ендометріозу в кілька разів вище.
 4. Прихильники індукційної теорії дотримуються думки, що патологічне розростання ендометрія пов’язане з впливом зовнішніх факторів.
 5. Гормональна теорія заснована на стимуляції росту ендометрія при недостатній продукції простагландинів.
 6. Теорія лімфатичної або венозної емболії передбачає, що клітини ендометрія потрапляють в кров в результаті проростання судинних стінок або, що більш імовірно, при проведенні будь-яких медичних процедур, пов’язаних з механічним впливом на внутрішній шар матки, наприклад, кесарів розтин, аборт і т. д.

Незважаючи на те, що єдиної теорії виникнення ендометріозу не існує, досить чітко визначені фактори ризику розвитку цього захворювання, тобто такі зовнішні і внутрішні чинники, при яких ризик захворіти ендометріозом буде збільшуватися:

 • наявність у жінки сечостатевих інфекцій;
 • перенесені оперативні втручання на матці (вишкрібання, встановлення спіралі) і родові розриви;
 • супутні ендокринні патології і гормональні порушення;
 • супутні захворювання внутрішніх органів;
 • ведення нездорового способу життя, в тому числі невикористання засобів запобігання, нерозбірливість у виборі статевих партнерів.

Класифікація ендометріозу

Одна з класифікацій ендометріозу заснована на місці локалізації патологічного процесу:

 • Генітальний ендометріоз:
  • Внутрішній:
   • Ендометріоз тіла матки (аденоміоз), буває двох форм: дифузний і вогнищевий, і четвертих ступенів, аж до проростання в малий таз;
   • Ендометріоз шийки матки. Локалізується в зовнішній частині цервікального каналу (ектоцервікальний ендометріоз), або у внутрішній його частині (ендоцервікальний);
   • Ендометріоз яєчників (псевдокісти);
   • Ендометріоз маткових труб (нерідко ускладнюється спаєчним процесом в трубі, в результаті якого вона втрачає прохідність для заплідненої яйцеклітини).
  • Зовнішній:
   • Ендометріоз піхви;
   • Ендометріоз промежини.
 • Екстрагенітальний ендометріоз
  • Ендометріоз кишечника;
  • Ендометріоз малого таза;
  • Ендометріоз пупка;
  • Ендометріоз легенів, очей, і т.д. Може виявитися в будь-яких органах і тканинах.

У дев’яти випадках з десяти зустрічається генітальний ендометріоз.

Симптоми ендометріозу у жінок

Симптоми ендометріозу не надто специфічні і не завжди залежать від локалізації вогнища патологічного розростання. Найчастіше жінок з цим захворюванням турбують такі симптоми:

 1. Біль в області малого тазу, який може з’являтися лише перед і під час менструації або бути присутнім постійно. Пов’язаний він з подразненням очеревини, спазмом гладком’язової мускулатури маткових артерій, а також з механічним тиском ендометріоїдної кісти на навколишні органи.
 2. Альгомонорея (хворобливі місячні) є наслідком одночасного відторгнення залізистих клітин не тільки в області слизової оболонки матки, але і в інших осередках. При цьому виникає кровоточивість, набряк і запалення навколишніх тканин.
 3. Дисменорея (порушення менструального циклу) пов’язана з гормональними порушеннями і супроводжується постійними мажучими кров’яними виділеннями. При цьому самі місячні стають рясними і тривалими.
 4. Хворобливі відчуття при дефекації і сечовипусканні, а також під час статевого акту обумовлені відповідною локалізацією вогнищ ендометріозу.
 5. Якщо залозиста тканина з’являється у віддалених ділянках тіла, то при настанні менструації в них виникають характерні зміни, в тому числі кровотечі, наприклад якщо ендометріоз вразив слизову оболонку ока, то раз на місяць сльози жінки будуть з кров’ю.

Ускладнення

Серед ускладнень ендометріозу найбільш значущими і серйозними є:

 1. Розрив ендометріоїдної кісти яєчника. При цьому вміст її виходить в черевну порожнину, що призводить до подразнення больових рецепторів. У важких випадках розвивається локальний або розлитий перитоніт.
 2. Маткова кровотеча з розвитком постгеморагічної анемії нерідко супроводжує це захворювання. При цьому пацієнтки скаржаться на наростаючу слабкість, запаморочення, стомлюваність, з’являється блідість шкірних покривів і тахікардія.
 3. Безпліддя у жінок з ендометріозом спостерігається приблизно в 30% випадків і пов’язане, в першу чергу, зі зміною регуляції менструального циклу і овуляції. Також відіграє значну роль порушення прохідності маткових труб і зниження місцевого імунітету.
 4. Вкрай рідко зустрічається злоякісне переродження вогнищ ендометріозу.

Як лікувати ендометріоз

Лікування ендометріозу можна виконувати консервативними методами або радикальним шляхом. Підхід до вибору конкретного способу впливу на патологічні осередки строго індивідуальний і визначається рядом факторів (вік пацієнтки, локалізація вогнища, супутні захворювання і т.д.).

Серед медикаментозних препаратів для лікування ендометріозу використовують такі групи гормональних препаратів:

 • Комбіновані ліки (гестаген-естрогенові) пригнічують вироблення естрогенів і овуляцію. Їх використовують лише на початкових стадіях патологічного процесу у молодих пацієнток.
 • Гестагени призначають на будь-яких стадіях захворювання тривалими курсами (не менше півроку).
 • Антигонадотропні препарати впливають на гіпоталамо-гіпофізарну систему і протипоказані при надлишку андрогенів. Призначають їх так само на тривалий час.

Крім оральних контрацептивів при ендометріозі використовують імуностимулятори, спазмолітики і нестероїдні протизапальні засоби, які сприяють усуненню тяжких симптомів захворювання.

Хірургічне видалення патологічних вогнищ є найбільш дієвим способом лікування. Однак, далеко не завжди можливо радикально видалити всі розростання ендометрія. У зв’язку з цим відзначається рецидивування процесу, яке вимагає повторного втручання. Операцію виконують частіше лапароскопічно через кілька невеликих розрізів. При поширеному процесі роблять розтин черевної порожнини і санацію всіх доступних осередків. Варто відзначити, що перші півроку після операції є оптимальними для зачаття дитини. Крім того, сама вагітність позитивно впливає на клінічний перебіг захворювання і нерідко призводить до зменшення або повного зникнення патологічних вогнищ.

Соцмережі

Exit mobile version