Дранкорексія

Дранкорексія – це розлад харчової системи, при якій людина відмовляється вживати їжу, замінюючи її алкоголем, щоб таким чином позбавитися зайвої ваги і надлишкових калорій. Ця патологія вперше проявила себе в 2010-х рр., вчені ще не встигли до кінця зрозуміти і пояснити феномен її виникнення.

На даний момент лікарі не визнають дранкорексію як психічний розлад, однак багато фахівців усвідомлюють масштаб цієї патології. Більшою мірою дранкорексією схильні підлітки та молоді люди, які бажають швидко схуднути і не набирати вагу.

Сам термін «дранкорексія» походить від англійського «drunk» (той, хто вживає спиртне) і грецького «orexia» (манія). Люди з дранкорексією намагаються контролювати свої фізичні параметри шляхом регулярного прийому спиртовмісних напоїв, які притупляють почуття голоду і дозволяють забувати про їжу. Нерідко захворювання супроводжується пригніченим станом, депресією, психічними розладами. При тривалому перебігу дранкорексії організм може сильно постраждати: людина не зможе контролювати свою тягу до спиртного, відбувається інтоксикація, нерідко призводить до летального результату.

Причини дранкорексії

Дранкорексія з’явилася кілька років тому, але вже встигла викликати серйозні побоювання в установах охорони здоров’я. Лікарі відзначають, що дранкорексія здатна привести до більш масштабних жертв, ніж булімія або анорексія.

Головною причиною, що штовхає десятки і сотні молодих дівчат і хлопців до подібного способу життя, є бажання контролювати свою вагу і швидко п’яніти. Культура нічних клубів пропагандує розпивання великої кількості алкоголю і практично повною відмовою від їжі – не випадково в меню таких закладів відсутні повноцінні перші і другі страви. Закуски, солоні горішки, кільця цибулі і часникові грінки не здатні вгамувати голод людини. Тоді на допомогу приходить алкоголь, в якому, як відомо, дуже багато калорій.

Більш того, в США у всіх великих університетах є студентські братства і громади, де пропагандується розпивання алкогольних напоїв. Студенти влаштовують масові вечірки, де в основному присутні тільки спиртовмісні напої і відсутня будь-яка їжа. Це дозволяє людям швидко сп’яніти і з кожним разом збільшувати дозу випитого алкоголю.

Дранкорексія привертає людей з ще однієї причини: економія грошей. Зручно, коли можна не витрачатися на їжу, адже алкоголь здатний подарувати відчуття насичення на цілий день. Багато пацієнтів, які страждають на цю недугу, стверджували, що вони не могли за цілий день з’їсти навіть бутерброд, тому що алкоголь заміняв їм прийом їжі.

Симптоми дранкорексії

Симптоматика дранкорексії розвивається поступово. Спершу людина тільки «придивляється» до подібного способу життя. Варто бити тривогу, якщо:

  • хворий відмовляється приймати їжу, аргументуючи це тим, що він не голодує,
  • йому не подобаються запахи готових страв, вони викликають у нього блювотний рефлекс, який провокується похмільним синдромом;
  • у людини червоні очі, кола під очима, тьмяна шкіра;
  • пацієнт час від часу страждає болями в шлунку, печією;
  • він стає млявим і апатичним, багато спить;
  • йому постійно потрібен алкоголь, в протилежному випадку хворий може ставати агресивним;
  • від нього сильно пахне алкоголем;
  • хворий стрімко втрачає вагу, але відмовляється звертатися до лікаря.

Так як в більшості випадків дранкорексія – хвороба молоді, лікарі радять батькам, чиї підлітки живуть з ними в одному будинку, замикати домашній бар на ключ. Якщо вони помітили, що кількість алкоголю в барі зменшується, а дитина відмовляється нормально харчуватися – час бити на сполох.

Наслідки дранкорексії

Даний недуг негативно позначається на роботі всіх внутрішніх органів і систем. Особливо від нього страждають центральна нервова система, травна система, головний мозок. Через те, що людина не приймає їжу, в організмі спостерігається дефіцит поживних речовин, порушується процес обміну речовин, знижується захисна функція.

Люди, які страждають дранкорексією, дуже часто скаржаться на закупорку судин, проблеми з серцем. Їх шкіра стає попелясто-сірого кольору, волосся блякне і січеться, ламаються нігті. Через інтоксикацію організму порушується робота ендокринної системи, за рахунок чого виникають гормональні збої. Якщо своєчасно не припинити вживання алкоголю, у людини почнуться провали в пам’яті, порушення координації рухів.

Під впливом алкогольних напоїв часто відбуваються нераціональні вчинки, які змушують людину мучитися докорами сумління на наступний ранок. Хоча дранкорексики відмовляються відносити себе до категорії людей, залежних від алкоголю, їх поведінка свідчить про зворотне. Запускається механізм фізичної та соціальної деградації, який не так легко зупинити.

Соціологи відзначають, що хворі дранкорексією швидко втрачають контакти з друзями і близькими, які не розуміють їх тяги до спиртного в ім’я стрункої фігури. Нерідко ця недуга провокує статеву розбещеність, вживання наркотиків. З хворою людиною перестають спілкуватися інші люди, їй важко заводити знайомства, створювати сім’ю. Вона не здатна влаштуватися на престижну роботу через наростання алкогольної залежності, яку пацієнт може довгий час ігнорувати.

Діагностика і лікування

Часто хворих дранкорексією приводять до лікарів їх рідні. Як правило, самі пацієнти відмовляються визнавати, що у них проблеми. Лікар запрошує психолога, який розмовляє з пацієнтом, намагається розібратися в причинах, що спонукали того стати дранкорексиком.

Лікування базується на двох принципах: набір ваги і позбавлення від алкогольної залежності. Хворого поміщають в стаціонар, де йому ставлять крапельниці, намагаючись очистити організм, провести його детоксикацію. Лікар розробляє спеціальну дієту, засновану на здоровій та повноцінній їжі. Спершу дозволяються бульйони і нежирне м’ясо, потім додаються овочеві і фруктові пюре і т. д.

Якщо у хворого спостерігаються психічні розлади, важка депресія, невроз, то з ним працює психотерапевт. Також вкрай важлива підтримка близьких і друзів. Їх завдання – об’єднати спільні зусилля з лікарями і донести до хворого, що не можна худнути за допомогою алкоголю.

Соцмережі