Причини, лікування і 10 інших важливих питань про розацеа

Зміст Сховати

Розацеа – це хронічне запальне захворювання шкіри, яке в першу чергу вражає щоки, ніс, підборіддя і лоб. На щастя, існують ефективні схеми лікування розацеа.

Незважаючи на те що розацеа добре вивчена, навколо цієї хвороби до цього часу багато міфів. Наприклад, що захворювання можна не лікувати або скорегувати його вітамінами та харчовими добавками. Розбираємося, що становить собою розацеа і як сьогодні наука пропонує її лікувати.

Симптоми розацеа

Шкірні прояви включають:

 • стійку еритему (почервоніння) особи;
 • папули;
 • пустули;
 • телеангіектазії (розширення кровоносних судин за типом «сіточки»);
 • повторювані почервоніння.

При розацеа також можуть виникати фізіологічні зміни, в тому числі гіпертрофія сальних залоз і фіброз (особливо у чоловіків), найбільш поширене з яких – рінофіма (опуклий ніс).

Також при розацеа може страждати не тільки шкіра, але й очі. Ураженням очей страждає до трьох чвертей пацієнтів з розацеа. Воно часто включає наступні симптоми:

 • відчуття чужорідного тіла в оці;
 • сухість;
 • печіння;
 • свербіж;
 • почервоніння;
 • світлобоязнь;
 • сльозотеча;
 • помутніння зору.

Типи розацеа

Національний комітет експертів Товариства розацеа виділяє чотири підтипи розацеа:

●     Еритемато-телангіектатичний

●     Папуло пустульозний

●     Фіматозний

●     Очний

З огляду на те що розацеа часто охоплює більше одного підтипу, захворювання може прогресувати між підтипами так що деякі симптоми розацеа (наприклад, зміни в структурі) служать чіткими маркерами діагнозу. група міжнародного консенсусу по розацеа (ROSCO) недавно запропонувала іншу стратегію класифікації. Вона заснована на фенотипі та більш адекватно охоплює різноманітність видів і клінічні прояви. Однак ця стратегія ще не отримала широкого розповсюдження.

В якому віці частіше хворіють розацеа

Розацеа – досить поширене захворювання. За статистикою, поширеність коливається в межах від менш ніж 1% до 22%.Цей стан зазвичай починається у віці 30-50 років і характеризується епізодами загострення і ремісії.

Жінки страждають від розацеа частіше, ніж чоловіки. Крім того, доведено, що розацеа особливо поширене серед світлошкірих людей.

При наявності яких симптомів ставиться діагноз «розацеа»

Діагноз «розацеа» може бути поставлений при наявності принаймні однієї діагностичної ознаки – або стійкого почервоніння центральній частині шкіри обличчя, або, рідше, потовщення шкіри в центральній частині обличчя (часто на носі), відомого як фіматозні зміни.

На розацеа також можуть вказувати папули та пустули, почервоніння, видимі кровоносні судини на щоках, переніссі і інших областях центральної частини обличчя, і подразнення очей.

В області очей можуть спостерігатися такі прояви:

 • почервоніння і припухлість повік;
 • ерозії;
 • по ходу росту вій можуть накопичуватися скоринки та лусочки.

Пацієнти також можуть помітити видимі кровоносні судини по краях вік.

Без медичної допомоги це може привести до пошкодження рогівки та втрати гостроти зору.

Також можуть розвинутися вторинні ознаки та симптоми, такі як печіння, набряк і сухість, але вони не належать до діагностичних. Тому перш ніж підтвердити діагноз «розацеа», лікар повинен виключити інші можливі стани, подібні розацеа, такі як вовчак, викликана стероїдами розацеа, або себорейний дерматит.

Який механізм виникнення розацеа

Патогенез розацеа – це складна взаємодія генетичних, імунологічних і нейроваскулярних факторів, які роблять людей вразливими до цього хронічного запального захворювання і його численним тригерам.

У механізмі розвитку розацеа виділяють кілька факторів.

Генетичні чинники

В одному дослідженні близнюків була відзначена більш висока кореляція клінічних показників розацеа між монозиготними близнюками, ніж між гетерозиготними. Це свідчить про генетичні передумови до розацеа.

Імунна дерегуляція

Імунна дерегуляція – важливий фактор виникнення і розвитку розацеа. Цей процес призводить до збільшення вироблення цитокінів та антимікробних пептидів, до таких належить важливий білок кателіцідін (KLK5). Цей антимікробний білок зберігається в гранулах нейтрофілів шкіри та пластинчастих тілах кератиноцитів (головні клітини шкіри). У пацієнтів з розацеа в ураженій шкірі спостерігаються більш високі вихідні рівні білка KLK5. При впливі на шкіру тригерних факторів – мікробів, надлишкового сонця, куріння, стресу, гарячої їжі – в ній активізуються ферменти протенінкіназа LL-37 і матриксних металлопротеінази (MMP 1-2). Це, своєю чергою, призводить до появи на шкірі характерних ознак розацеа: еритеми, розширених судин, почервоніння і телеангіектазії. Доведено, що в шкірі у хворих розацеа підвищений рівень LL-37 і MMP 1-2.

Особливості взаємодії шкіри та нервової системи

Шкіра та нервова система не тільки пов’язані, але і взаємопов’язані. У разі розацеа є певні особливості їх взаємодії.

В організмі існують так звані катіонні канали транзиторного рецепторного потенціалу (TRP) – важлива система, яка відіграє роль у патогенезі розацеа. Активація каналів TRP призводить до вивільнення медіаторів нейрогенного запалення і болю – речовини Р і пептиду. Ці вазорегуляторні нейропептиди – найважливіші медіатори, які викликають на шкірі тривале почервоніння, характерне для розацеа.

Рецептори, які знаходяться на цих каналах, утворюються особливими нервовими волокнами і шляхом активації теплом, холодом, етанолом, запальними станами (наприклад, приєднанням інфекції або розвитком алергічних реакцій) передають імпульс до кератиноцитів. У людей з розацеа реакція цих рецепторів пояснює особливу чутливість шкіри і дискомфорт при впливі духів або екстрактів трав. Вчені з’ясували, що в шкірі, ураженої розацеа, ці рецептори присутні в більшій кількості в порівнянні зі здоровою шкірою.

Роль мікроорганізмів

У нормальних умовах на поверхні шкіри знаходяться різноманітні коменсальні організми (мікроорганізми, які підсилюють вроджену імунну відповідь шкіри на впровадження патогенних мікроорганізмів). До таких коменсалів можна віднести Staphylococcus epidermidis and Demodex folliculorum. Демодекс – коменсали шкіри обличчя. Кліщі демодекса мають спеціальні «проколюють» структури, які дозволяють їм проникати через клітинні мембрани та кератин. Вони проколюють клітини, що вистилають волосяний фолікул, і поглинають вміст і шкірне сало. У відповідь на це відбувається активація каналів TLR.

Пацієнти з розацеа мають помітні відмінності в складі шкірної флори, включаючи більшу кількість коменсальних організмів на 1 кв. см шкіри і присутність бактерій, які не належать до типових представників нормальної шкірної флори. Наприклад, у таких хворих спостерігається більш висока щільність кліщів Demodex. Поки залишається неясним, чи стає цей дисбіоз шкірної флори пусковим фактором для розацеа або ж це результат занадто частого очищення або неправильно підібраного догляду.

Зовнішні чинники

Головний зовнішній фактор, що провокує виникнення і загострення розацеа, – тривале перебування на сонці. Ультрафіолет викликає денатурацію колагену і вироблення медіаторів запалення, яка активують механізми, описані вище. На тенденцію розацеа вражати центральну частину обличчя може впливати переважний вплив ультрафіолетового випромінювання на опуклості цієї частини тіла.

Причини-тригери розацеа

Тригери розацеа – це фактори, які викликають появу ознак і симптомів захворювання, таких як почервоніння, папули і пустули.

Існує широкий спектр потенційних чинників, які можуть спровокувати виникнення і загострення розацеа, починаючи від певних погодних умов і закінчуючи рядом харчових продуктів. Ось найпоширеніші з них:

 • спека;
 • стрес;
 • ультрафіолетове випромінювання;
 • гостра їжа;
 • гарячі напої;
 • куріння і алкоголь.

Оскільки розацеа і його симптоми відмінні у кожного пацієнта, таким хворим рекомендується вести щоденник хвороби і фіксувати різні зміни в харчуванні, навколишньому середовищу та інші фактори. Це дозволить з’ясувати, які тригери впливають на перебіг розацеа. Слідкуйте за дієтою, погодою, емоціями і різними видами діяльності, наприклад, фізичною активністю, спілкуванням, робочими завданнями і домашніми справами.

Також слід пам’ятати, що розацеа пов’язане з порушенням шкірного бар’єра, що призводить до надлишкової трансепідермальної втрати води, робить шкіру сухою і чутливою, схильною до лущення і стягнутості.

Як знизити вплив зовнішніх чинників, що провокують загострення розацеа

Сонце

Вибір сонцезахисного крему дуже важливий. Існує два типи ушкоджують сонячних променів: UVA-промені старять шкіру, а UVB-промені спалюють її. Не всі сонцезахисні креми захищають і від того, і від іншого виду шкідливих променів. Шукайте нехімічні сонцезахисні креми, які містять діоксид цинку або титану і забезпечують захист від UVA / UVB з фактором SPF30 або вище.

Формула, розроблена для чутливої шкіри, наприклад, мінеральна, зменшить вірогідність роздратування. Уникнути попадання на шкіру обличчя прямих сонячних променів також допоможе носіння крислатих капелюхів.

Захищати шкіру за допомогою сонцезахисного крему потрібно щодня і цілий рік незалежно від того, сонячно за вікном або хмарно. Короткочасний вплив сонця може з часом нанести шкірі таку ж шкоду, як після дня на пляжі.

У спекотні вологі дні залишайтеся в прохолодному кондиційному середовищі. Якщо це неможливо, тримайте поруч прохолодні напої і намагайтеся не перенапружуватися.

Стрес

Стрес займає перше місце в списку тригерів для багатьох страждають розацеа.

Крім того, саме захворювання нерідко має психологічні побічні ефекти. Так, в ході опитувань, проведених національним комітетом експертів Товариства розацеа, понад 90% пацієнтів заявили, що захворювання знизило їх впевненість в собі і самооцінку, а 41% повідомили, що воно змусило їх уникати контактів або скасовувати соціальні заходи. Серед пацієнтів з важкими симптомами розацеа 88% хворих повідомили, що розлад негативно вплинуло на їх професійні контакти, а 51% сказали, що навіть пропускають через свого стану роботу.

Існує ряд перевірених методів боротьби зі стресом:

 • йога;
 • медитація;
 • фітнес;
 • поживна дієта;
 • робота з психологом або психотерапевтом.

Погодні явища

Спекотна погода, вологість, різкий вітер і холод – одні з головних тригерів для багатьох пацієнтів з розацеа. Ці погодні умови можуть впливати на ступінь вираженості та тяжкості розацеа, проте загострення можна уникнути.

 • Обприскати обличчя термальною водою.
 • Взимку надягайте лижну маску, а також прикривайте їй обличчя в вітряні дні.
 • Обмежте час перебування на відкритому повітрі в холодну погоду.
 • Щодня використовуйте зволожувальний крем і правильно доглядайте за шкірою. Його застосування сприяє відновленню епідермального бар’єра. Зволожувальний крем вважається ключовим засобом для запобігання печіння, свербіння і подразнення, які часто супроводжують розацеа.

Дієта при розацеа

Уникайте будь-яких продуктів, які погіршують стан шкіри при розацеа. Гарячий суп або кави, гострі страви, келих вина – ці продукти і напої служать тригерами для захворювання. Гарячі рідини можуть викликати еритему, тобто виражений приплив крові до шкіри.

Відмовтеся від «гарячих» спецій, таких як білий і чорний перець, кориця, паприка, червоний перець і кайенский перець. Також слід зменшити температуру гарячих напоїв – кави, чаю, гарячого шоколаду. Крім того, можна спробувати зменшити кількість випитих в день чашок з трьох-чотирьох до однієї-двох.

Які медичні фактори привертають до розацеа

Деякі стану та ліки можуть стимулювати почервоніння і викликати спалахи розацеа.

Приливи жару

Приливи жару, пов’язані з менопаузою, у деяких жінок можуть викликати перша поява розацеа.

 Алергія

На сезонні подразники або окремі компоненти продукту може викликати почервоніння, подразнення або запалення.

Системні захворювання

Причиною розацеа можуть бути системні захворювання, наприклад, високий кров’яний тиск. Якщо приплив крові супроводжується свербінням, утрудненим диханням або діареєю, зверніться за медичною допомогою.

Лихоманка, кашель і застуда

Ці стани можуть спровокувати почервоніння, яке призводить до загострення розацеа.

Судинорозширювальні препарати

Через здатність розширювати кровоносні судини ці препарати використовуються для лікування серцево-судинних захворювань. Їх застосування у хворих з розацеа може привести до почервоніння на обличчі.

Деякі препарати

Встановлено, що тривале застосування місцевих стероїдів збільшує розацеа або викликає симптоми, схожі з проявами захворювання.

Себорейний дерматит

Це хронічне запальне захворювання шкіри, яке може виникнути одночасно з розацеа. При себорейному дерматиті переважно на обличчі з’являються мукоїдні і «жирні» лусочки.

Як лікувати розацеа

Хоча розацеа не піддається лікуванню, за допомогою медичного впливу і зміни способу життя симптоми захворювання можна контролювати.

Перший крок – відвідування дерматолога, який поставить діагноз і розробить схему терапії. Оскільки основний розлад відноситься до хронічних і не піддається лікуванню, важливо послідовно приймати ліки в тому вигляді, в якому вони призначені, навіть після зменшення або ремісії симптомів.

Для лікування різних ознак і симптомів, пов’язаних з цим розладом, може бути використаний ряд пероральних і місцевих ліків.

Оскільки особливості розацеа у різних пацієнтів можуть відрізнятися, лікування повинно бути адаптоване лікарем для кожного окремого випадку.

Тактика лікування і вибір препарату залежать від стадії розацеа. Наприклад, при другій стадії захворювання, коли на тлі еритеми утворюються папули і пустули, початкове лікування передбачає комбінацію перорального приймання препарату і місцевої терапії. Це дозволяє негайно взяти стан під контроль. Потім слід тривале застосування зовнішньої протизапальної терапії для підтримки ремісії.

При необхідності для видалення і корекції видимих кровоносних судин в стадії ремісії використовують лазерну терапію, фізіотерапію, в тому числі інтенсивні імпульсні джерела світла і інші процедури.

У разі ураження очей, ізольованого або в складі шкірного стану, можуть використовуватися протизапальні препарати. Їх підбирає індивідуально лікар-офтальмолог.

Як доглядати за шкірою при розацеа

Сьогодні на фармацевтичному ринку представлені численні лінії для чутливої шкіри і шкіри з розацеа. Шукайте в назвах засобів позначки «AR», «Sensitive skin», «Rosaliac».

 • Рекомендується очистити обличчя м’яким неабразивним мийним засобом без вмісту лугу, потім змити теплою водою і насухо промокнути обличчя м’яким товстим бавовняним рушником. Ніколи не тягніть і не натягуйте шкіру і не використовуйте грубу мочалку і ультразвукові гаджети для додаткового очищення шкіри обличчя.
 • Демакіяж слід виробляти міцелярною водою.
 • Після очищення шкіри слід скропити обличчя термальною водою або протерти pH-нейтральним зволожувальним тоніком.
 • Потім необхідно нанести зволожувальний і компенсувальний крем, а також засіб медикаментозної дії, підібране лікарем.
 • Не забувайте про крем або декоративну косметику з SPF25 +.

Чи можна користуватися декоративною косметикою при розацеа

У той час як медикаментозна терапія може вирішити основні фізичні аспекти розацеа, макіяж допоможе поліпшити зовнішній вигляд.

При виборі декоративних засобів і нанесенні макіяжу вибирайте основу з зеленим відтінком, а на упаковуванні шукайте слова «cool», «oil-free». Такі бази допоможуть візуально зменшити почервоніння і вирівняти тон шкіри. Крім того, основа із захистом від UVA / UVB допоможе захистити шкіру від впливу сонця, яке ускладнює перебіг розацеа. Захисна основа має ще один бонус: вона допомагає макіяжу довше триматися.

 • Вибирайте безмасляного маскує засіб, у складі якого в перших десяти позиціях буде значитися «zinc oxyde».
 • Ретельно підбирайте відтінок тонального засобу. Воно повинно якомога точніше відповідати вашому природному тону шкіри, в той час, як консилер повинен бути на один відтінок світліше, ніж природний тон шкіри.
 • Будьте обережні у використанні рум’ян і хайлайтерів. Шкіра при розацеа часто має дуже насичений колір. Вибирайте прозорі рум’яна, розроблені для чутливої шкіри, і наносите їх обережно чистої пензлем, від щік до скронь.
 • Ретельно Вибирайте засоби для макіяжу очей. Очі спочатку дуже чутливі, і якщо ви страждаєте від розацеа очей, особливо важливо бережно ставитися до цієї зони. Кошти мають бути призначені для чутливої шкіри навколо очей. Гіпоалергенні формули без запаху повинні підійти ідеально.
 • Туш для вій і підводка повинні легко наноситися і віддалятися, що не відтягуючи і не розтягуючи ніжну шкіру навколо очей. Міняти туш необхідно не рідше, ніж раз в пів року.

Розацеа і COVID-19: як доглядати за шкірою в пандемію

Майже з самого початку пандемії COVID-19 люди з акне і розацеа повідомляли про нові або погіршення симптомах через тривале носіння захисних масок для обличчя. Було проведено дослідження, в ході якого вчені вивчили вплив постійного носіння маски на прояви розацеа та акне. Виявилося, що тривале носіння маски посилює симптоми цих захворювань і погіршує якість життя хворих.

Ось деякі рекомендації для хворих розацеа:

 • Якщо вам потрібно виходити в місця скупчення людей, намагайтеся завжди використовувати нову або чисту маску. При виборі матеріалу маски віддавайте перевагу м’яким натуральним матеріалам, наприклад, бавовні.
 • Тривале носіння маски може привести до перегріву і почервоніння обличчя. Відразу після зняття маски потрібно охолодити особа, приклавши до нього холодний рушник.
 • У період пандемії важливо продовжувати звичайний догляд за шкірою і медикаментозну терапію. Щоб відновити бар’єрну функцію шкіри і зменшити ймовірність подразнення від маски, використовуйте зволожувальний крем без запаху.

Соцмережі

Exit mobile version