Це ви щось з’їли! Харчові отруєння та гострі кишкові інфекції

З ким не траплялося: через деякий час після смачної трапези раптом з’являються неприємні симптоми – нудота, блювота, пронос … «Щось не те з’їли», – думаємо ми. Може бути й так. Але це не привід виявляти легковажність: початкові симптоми харчового отруєння, яке пройде за пару днів навіть без серйозного медичного втручання, і симптоми кишкової інфекції, здатної укласти всю сім’ю на лікарняне ліжко на тиждень-другий, бувають схожими. Точний діагноз повинен ставити лікар, а нам з вами корисно трохи розібратися в цьому питанні, щоб грамотно і своєчасно надати першу допомогу потерпілому.

Чим харчове отруєння відрізняється від гострої кишкової інфекції

Кишкова інфекція виникає в організмі людини при проникненні вірусів і бактерій, що передаються через воду, продукти, побутові предмети (наприклад, посуд), брудні руки. Так, збудник сальмонельозу міститься в м’ясі і яйцях, а погано вимиті руки або посуд можуть призвести до зараження дизентерією. Причина харчового отруєння завжди криється в харчових продуктах.

Тут варто відзначити, що харчові отруєння заведено поділяти на мікробні та не мікробні.До не мікробних належать отруєння отруйними речовинами, що містяться в грибах, ягодах, рослинах, і хімічними сполуками (наприклад, сурогатами алкоголю). Мікробні отруєння (харчові токсикоінфекції та харчові інтоксикації) виникають, коли з недоброякісного продукту (простроченого або зіпсованого) в організм потрапляють умовно-патогенні мікроорганізми та токсини – результати їх життєдіяльності. Наприклад, ботулізм, про який багато хто чув, відноситься якраз до мікробних отруєнь.

Дуже важлива відмінність:якщо харчові отруєння від людини до людини не передаються, то кишкові інфекції здатні поширюватися – досить погано вимиті руки після контакту з хворим або скористатися його посудом, щоб відкрити вірусу доступ в організм. А підступність інфекції в тому, що з моменту зараження до появи перших ознак недуги може пройти кілька днів.

Симптоми хвороби

Прояви харчового отруєння і гострої кишкової інфекції багато в чому схожі, тому самостійно ставити діагноз і призначати собі лікування – ризикована витівка, ціна помилки може виявитися занадто високою. Якщо стан хворого погіршується, попри вжиті заходи; якщо потерпілий – дитина, літній, ослаблена людина, – негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Які ознаки свідчать про виникнення проблеми? Зазвичай спостерігається один або кілька симптомів:

  • нудота, блювота
  • болі в животі, спазми
  • частий рідкий стілець (якщо помітите кров і слиз у виділеннях – негайно до лікаря!)

Залежно від причини, що викликала нездужання, картину можуть доповнювати слабкість, млявість, запаморочення; підвищення температури; у важких випадках – набряки, судоми, задишка, падіння артеріального тиску, порушення функцій центральної нервової системи, втрата свідомості.

При легкому харчовому отруєнні все нерідко обмежується загальними симптомами, які швидко проходять і вимагають мінімального втручання. Але проблема в тому, що і вельми серйозні кишкові інфекції в початковій стадії можуть давати таку ж картину, тому не слід пускати хвороба на самоплив – вірогідні ускладнення, здатні привести до летального результату.

У групі ризику – маленькі діти, у яких наслідки інтоксикації та зневоднення розвиваються стрімко (аж до дегідратаційного або інфекційно-токсичного шоку і гострої ниркової недостатності).

Як допомогти потерпілому

При харчовому отруєнні необхідно якомога швидше очистити організм від токсичних речовин, що в нього потрапили. Блювота і пронос, що супроводжують отруєння, частково справляються з цим завданням, але зазвичай цього недостатньо, тому застосовують промивання шлунка. У домашніх умовах досить випити приблизно 0,5-1 л теплої води (можна використовувати слабкий розчин соди або марганцівки) і спровокувати блювоту (втім, найчастіше провокувати не доводиться – організм реагує сам). Процедуру бажано провести 3-4 рази – поки зі шлунка не будуть видалені всі залишки їжі.

Важливо! Промивання шлунка допустимо лише в тому випадку, якщо потерпілий знаходиться в повній свідомості. Якщо він близький до непритомності, у нього утруднене дихання, йому важко ковтати, – процедура може нашкодити!

Щоб вивести токсини з кишківника, застосовують м’яку проносну або клізму (в умовах стаціонару); в легких випадках організм самостійно справляється із завданням. Приймання препаратів від діареї без призначення лікаря в цій ситуації небажаний.

Блювота і пронос призводять до втрати води та солей, і цей дефіцит обов’язково потрібно заповнювати. Якщо в аптечці не виявилося готових препаратів-регуляторів водно-електролітного балансу (Регідрон, Гідровіт, Ацесоль і інші), можна скористатися звичайною мінеральною водою без газу або розчином кухонної солі. Пити слід часто, дрібними ковтками.

Якщо мова йде не про харчове отруєння, а про кишкової інфекції, не обійтися без ліків. Але пам’ятайте: будь-яке медикаментозне лікування повинно проводитися виключно за призначенням лікаря.Самостійний вибір препаратів за принципом «сусідці допомогло» може бути небезпечний!

Профілактика кишкових інфекцій і харчових отруєнь

Дотримання елементарних правил особистої гігієни, знайомих кожному з дитинства, – просте, але ефективний профілактичний засіб. Добре мити руки та посуд, не їсти немитих овочів і фруктів – зовсім не складно, а від багатьох проблем вбереже.

Про те, що не можна їсти несвіжі, прострочені продукти, теж всі знають. Але іноді ставляться до цього правила легковажно – і розплачуються проблемами зі здоров’ям. Звичайно, очевидні ознаки псування: цвіль, різкий неприємний смак або запах, – ігнорувати важко. А ось «дрібниці»: вичерпаний термін придатності (у продукту, який виглядає цілком доброякісним) або неналежні умови зберігання швидкопсувних страв – зупиняють далеко не всіх.

Утримайтеся від вживання в їжу продуктів, що викликають сумніви, – здоров’я дорожче! Не їжте консерви, у яких здулися кришки або порушене упаковування. Відправте у відро тістечко з масляним кремом або салатик з майонезом, забуті в спекотний літній день на столі. Чи не спокушайте долю.

Окрема історія – отруєння отруйними речовинами (як рослинного, так і синтетичного походження). Профілактика тут, теж проста. Не зберігайте хімічні речовини (мийні засоби, лакофарбову продукцію, добрива та інше) поряд з харчовими продуктами. Чи не пробуйте невідомі ягоди та гриби, які не збирайте трави, якщо не можете з упевненістю розпізнати їх. Не купуйте і не вживайте сурогатний алкоголь і інші продукти невідомого походження. Розумна обережність і здоровий глузд – найкраща профілактика таких отруєнь. Не пийте сиру воду, якщо ви не впевнені в її джерелі на 100%. Будьте обережні, купуючи на ринку домашні копченості та соління, консерви, м’ясо, рибу, яйця. Дотримуйтеся правил зберігання продуктів і приготованих з них блюд; завжди перевіряйте терміни зберігання та уникайте вживання простроченої їжі.

Все просто, чи не так? Будьте здорові!

Соцмережі