Чи правда, що всі ароматизатори в косметиці – це погано?

Ароматизатори здаються прекрасною складовою світу косметичних засобів – ну хто не хоче, щоб його волосся пахли райськими тропіками? На жаль, не всі ароматизатори однаково корисні. В деякі продуктах для аромату додають натуральні ефірні масла або безпечні синтетичні, але іноді для цього використовуються сумнівні інгредієнти, які виробники позначають розпливчастим терміном «ароматизатор».

Я є прихильником нетоксичного натуральної косметики і продуктів для догляду за шкірою, тому в цій статті я розповім вам, що думаю про ароматизатори в складі засобів, про те, чи всі вони повинні вважатися шкідливими і як вибрати ароматизатор, безпечний для вас і вашого тіла.

Що таке ароматизатор?

Що саме ховається за поняттям «ароматизатор»? Згідно з даними Управління з контролю якості харчових продуктів і медикаментів США (FDA), ароматизатор – це «поєднання хімічних речовин, які надають кожному парфумерному засобу або одеколону (включаючи ті, які використовуються в інших продуктах) його специфічний аромат».

Ароматизатори можна зустріти в складі засобів особистої гігієни, наприклад в шампуні, мило, сонцезахисному засобі, дезодорант, лосьйон, косметиці та інших. Ви можете прочитати про них на зворотному боці упаковування, де вони вказані як «ароматизатор», «аромат», «парфумерна композиція» або «суміш ефірних масел».

Якщо вам здається, що ці найменування звучать недостатньо конкретно, то вас турбує саме та проблема, з якою стикаються багато покупців. FDA вважає, що аромати є «комерційною таємницею», а це означає, що компанії-виробники згідно із законом не зобов’язані вказувати на етикетках інформацію про їх інгредієнтах.

Це викликає занепокоєння у великої кількості людей, що прагнуть уникнути алергенів і інших хімікатів, які можуть негативно вплинути на їхнє здоров’я. Недостатня інформаційна прозорість привела до того, що компанії безкарно додають у свої аромати токсичні речовини, причому деякі з них пов’язують з виникненням раку, гормональних порушень, особливостей у розвитку, чутливості шкіри й так далі.

Якщо у вас, як у мене, чутлива шкіра, вам дуже важливо знати, які аромати є в складі косметичних засобів, якими ви користуєтеся. До того, як я перейшла до використання нетоксичних продуктів, у мене часто з’являлися прищі і висип через косметики та Догляду коштів з таємничими «ароматизаторами» в складі.

Нещодавно під час подорожі у мене несподівано розболілася голова від штучно ароматизованих засобів для ванни.Все це говорить про те, що ніколи не знаєш, де можуть ховатися такі аромати!

Чи правда, що всі ароматизатори – це погано?

Можливо, ви подумали, що я з табору тих, хто стверджує, що всі ароматизатори шкідливі. Це не зовсім так. Я вважаю, що існують компанії, що використовують безпечні і натуральні ароматизатори. Насправді в можливості іноді побалувати себе ароматами, є багато плюсів, ось деякі з них:

 • Ви відчуваєте свіжість і чистоту
 • Аромати покращують настрій
 • Їх можна використовувати для ароматерапії
 • Зростає впевненість у собі
 • Ви можете вибрати свій унікальний, «фірмовий» аромат

Однак важливо пам’ятати і про токсичні ароматизатори, що містять хімічні речовини, використання яких пов’язано з наступними проблемами:

 • Алергії
 • Головні болі
 • Захворювання дихальних шляхів
 • Гормональні порушення
 • Низька концентрація уваги
 • Заподіювати шкоду навколишньому середовищу

Інгредієнти ароматизаторів, яких варто побоюватися

З огляду на все це, ми повинні знати про ароматизатори, які додають в наші улюблені косметичні продукти. Але як саме визначити, що добре, а що погано?

В першу чергу, купуючи новий продукт, завжди читайте етикетку. Якщо виробник приховує інгредієнти за словом «ароматизатор», у вас є всі підстави для занепокоєння.

Я вважаю, що ми маємо повне право знати, які інгредієнти містяться в засобах, якими ми користуємося. Деякі компанії вказують довгий список інгредієнтів, що входять до складу ароматичної композиції, що може виглядати підозріло, але не обов’язково говорить про їх ненатуральності.

Якщо компанія вирішує відкрито вказувати інгредієнти своїх ароматизаторів, прекрасно! Але це тільки перший крок. З цього моменту вам потрібно зробити невелике розслідування, щоб з’ясувати, чи дійсно зазначені інгредієнти є безпечними. Якщо у вас виникли сумніви, завжди вибирайте продукти без ароматизаторів. Нижче я перерахую деякі з найбільш токсичних інгредієнтів, які зустрічаються в складі ароматизаторів, а також поясню, чому заради власного здоров’я краще триматися від них трохи далі.

Фталати

Хімічна речовина, що міститься в багатьох синтетичних ароматизаторах, вперше з’явилося в 1930-х роках і з того часу використовується у великій кількості матеріалів, від пластику ПВХ до розчинників.

Якщо цього недостатньо, щоб почати турбуватися, додам, що дослідження 2000 року виявило аномально високий рівень фталатів в крові піддослідних. З того часу дослідження показали, що фталати можуть до того ж мати негативний вплив на репродуктивну систему, а також викликати астму та алергію. Сьогодні ви можете виявити цей набридливий хімікат не тільки у своєму улюбленому ароматі, але і в лаку для нігтів, фарбі, освіжувачі повітря, свічках, вінілі, дитячих іграшках і так далі.

Стирол

Згідно з даними Центрів з контролю і профілактиці захворювань США, стирол використовується для виготовлення таких продуктів, як латекс і синтетичний каучук. Товари щоденного споживання, в складі яких ви можете виявити стирол, включають пластикове спаковування, одноразові стаканчики, ізоляційні матеріали та, звичайно ж, ароматизатори!

Національна токсикологічна програма і Національна академія наук США навіть заявили, що стирол є для людини передбачуваним канцерогеном. Дослідження показують, що люди, схильні до дії стиролу в великих кількостях, можу страждати від роздратування очей, проблем з диханням і навіть ушкоджень нервової системи.

Бензальдегід

Якщо ви коли-небудь відчували солодкувато-гіркий запах мигдалю від своєї косметики або засобів особистої гігієни, можливо, це був запах маслянистої безбарвної рідини під назвою бензальдегід. Попри зовні цілком нешкідливий запах, в складі ароматизаторів він безсумнівно є хімічною речовиною, від якого треба триматися якомога далі.

Що входить до складу духів, шампунів і засобів для ванни бензальдегід токсичний при вдиханні і попаданні на шкіру. Він не тільки може провокувати роздратування слизової носа і горла, викликаючи задишку і кашель, але також може стати причиною виникнення зудить і запалення очей.

Дихлорметан

Заборонений FDA в 1989 році через сильного токсичного впливу дихлорметан досі можна зустріти в продуктах, на етикетках яких в якості інгредієнта вказано «ароматизатор». Ви до цього часу можете виявити його в шампунях, духів, одеколону і інших продуктах.

На сьогодні він названий одним з найбільш поширених хімічних речовин в складі ароматизованих продуктів, наперекір його здатність викликати головні болі, стомлюваність, роздратування шкіри і очей, а також пошкодження центральної нервової системи.

Бензілацетат

Кому не подобається солодкий, квітковий аромат жасмину? Можливо, ви будете здивовані, дізнавшись, що аромат жасмину деяких продуктів на вашій полиці насправді надає не справжній жасмин, а аліфатичний ароматичний ефір, званий бензілацетат.

Бензілацетат і ліналоол (ще один інгредієнт ароматизаторів, якого слід уникати!) Є основними інгредієнтами, використовуваними в синтетичних жасминових маслах. Ви можете зустріти його в складі багатьох продуктів, в тому числі духів, шампунів, освіжувачів повітря, мийних засобів, лаків для волосся і так далі.

Проблема в тому, що бензілацетат – це канцероген, що пов’язується з раком підшлункової залози, а також речовина, яке може дратувати очі, викликати проблеми з диханням і кашель. До того ж він вбирається безпосередньо в шкіру, що може привести до серйозних системних наслідків в організмі.

Мускусний кетон

Ще один небезпечний синтетичний інгредієнт, що міститься в багатьох сучасних ароматизаторах, – це мускусний кетон. Мускус – популярний аромат, який в поєднанні з іншими доданими ароматизаторами дає м’який, теплий, солодкий запах. У чому ж проблема? Мускус, який ви відчуваєте в косметичних продуктах, не справжній.

Мускусний кетон являє собою синтетичний мускус, і в більшості ароматизованих засобів можна зустріти саме його, оскільки він набагато дешевше у виробництві, ніж натуральний. У деяких людей мускусний кетон може викликати контактний дерматит, тоді як інші можуть взагалі не відчувати ніякого впливу. Але це не означає, що він безпечний!

Речовини, подібні мускусні кетони, з часом накопичуються в організмі і відкладаються в жировій тканині. Дослідження останніх десяти років показують, що мускусний кетон присутній в грудному молоці, жирових відкладеннях, крові і багато іншого. До чого я веду? Ви ж не хочете вдихати це!

Аромати з ефірними маслами

Вам, напевно, цікаво, яку ж роль у всьому цьому відіграють ефірні масла?Адже вони є найбезпечнішим для здоров’я варіантом, чи не так? Так, це так, особливо, якщо вони органічні! Однак деякі ефірні масла можуть викликати роздратування, в залежності від використовування їх людиною.

Частою реакцією, що викликається ефірними маслами, стає контактний дерматит, який проявляється у вигляді шкірного висипу. Ось деякі ефірні масла, які можуть викликати алергічний контактний дерматит:

 • іланг-іланг
 • Лемонграс
 • Кора коричника
 • Чайне дерево
 • Жасмин
 • Перуанський бальзам
 • Клевер
 • Сандалове дерево

Мені самій подобаються ефірні масла, особливо в косметичних продуктах. Але, на жаль, іноді у мене від них бувають висипання. Я навчився завжди тестувати продукт на шкірі передпліччя, перш ніж використовувати його на інших ділянках тіла. Це врятувало мене від можливо куди більш серйозних висипань.

Завершальні думки про ароматизатори

Ароматизатори в складі різних засобів можуть бути відмінною річчю, допомагаючи нам пахнути і відчувати себе краще! Але при цьому деякі ароматизатори швидше можуть нашкодити, ніж принести користь.

Багато компаній не дотримуються принципів інформаційної прозорості щодо ароматизаторів, що містять токсичні хімічні речовини, що може викликати проблеми зі здоров’ям, особливо у людей, які страждають від алергії.

Я думаю, що в ім’я зміцнення свого здоров’я нам не слід довіряти компаніям, що приховує використовувані інгредієнти під загальним терміном «ароматизатор». Якщо ви сумніваєтеся в складі ароматизованого продукту, використовуйте корисні ресурси, такі як додаток ThinkDirty або база даних EWG Skin Deep, щоб отримати більш детальну інформацію про токсичний вплив того чи іншого продукту.

Навіть якщо ви знайшли безпечне синтетичне або ефірну олію, я завжди рекомендую спочатку протестувати його на ділянці шкіри, щоб переконатися, що у вас немає алергічної реакції. Підбиваючи підсумки, скажу, що не всі ароматизатори шкідливі, але від деяких з них вам варто триматися якомога далі!

Соцмережі