Десерт і приправа, ліки та коштовність: всі можливі способи використовувати корицю

Зміст Сховати

Пам’ятаєте булочки з корицею з дитинства? Так здорово було розмотувати спіраль із солодким тістом прямо на вулиці та облизувати пальці! Здавалося, що світ – величезний і теплий, ми обов’язково злітаємо до далеких зорь і все неодмінно буде добре. Із зірками поки не склалося, але запах і смак кориці як і раніше нагадує нам про затишок і безпеку. Що нам відомо про цю пряність, де її добувають і як використовують?

Де і коли відкрили корицю? Історична довідка

Людство знало і любило корицю тисячоліттями. Ще стародавні єгиптяни використовували її в кулінарії та навіть при замішуванні розчину для бальзамування. А ще пряність з характерним ароматом згадана в Старому Завіті: маслом з неї був просякнутий Ноїв ковчег. Факти свідчать про те, що кориця швидко стала популярною в Римській імперії та Візантії, після чого з арабськими купцями потрапила в Європу.

Торговці везли приправи та спеції з жарких і таємничих країн, сухопутну подорож було небезпечним і складним. Немає нічого дивного, що привезений товар, зокрема кориця, опинявся дуже дорогим, а купити його могли тільки знатні й багаті європейці.

Попри широке поширення прянощі в Європі, спосіб її видобутку хитрі купці зберігали в таємниці аж до початку XVI століття. Щоб не втратити монополію на торгівлю корицею і виправдати її непомірну ціну, вони лякали своїх покупців барвистими казками про те, з якими страшними труднощами доводиться стикатися тим, хто героїчно видобуває пряність.

Легенди

Перша легенда

Була записана в V столітті до н. е. грецьким істориком Геродотом: за його версією, величезні міфічні птиці будували з паличок кориці свої гнізда, розташовані на вершинах гір, куди не могли забратися навіть найспритніші та відважні сміливці. Люди залишали великі шматки бичачого м’яса внизу, щоб пернаті хижаки могли їх зібрати. Коли птах приносив видобуток у своє гніздо, воно падало на землю, не витримавши ваги, що дозволяло отримати нарешті дорогоцінну корицю.

Інша оповідь

В ній говорилося, що кориця росте в глибоких ущелинах, що охороняються страшними драконами та отруйними зміями. А римський філософ I століття Пліній Старший писав, що корицю привозять з Ефіопії на плотах без весел і вітрил, які приходять в рух лише завдяки хоробрості людини, що керує ними.

Корицю використовували м’ясники для консервації, лікарі, парфумери, та й звичайні городяни на той час її гарненько розсмакували та полюбили.

Прянощі були одним із приводів споряджати експедиції до незвіданих земель. Христофор Колумб із захопленням писав королеві Ізабеллі, що зумів відшукати корицю в Новому Світі. Правда, при найближчому розгляді його знахідок стало зрозуміло, що знайшов він тоді щось інше … Лютий конкістадор Гонсало Пісарро теж розбишакував в Америці не просто так: крім скарбів древніх племен, він мріяв відшукати і «Паїс де ла Канела» ( «країну кориці »).

Війни за корицю і право торгувати нею

В 1518 португальським мореплавцям несказанно пощастило: абсолютно випадково вони побачили, як добувають корицю жителі Цейлону. Недовго думаючи, вони оголосили острів своєю територією, а корінне населення – своїми рабами. Таким простим і грубим способом вони отримали контроль над торгівлею корицею на довгі сто років.

Цейлонці, завойовані, але не підкорилися португальцям, вступили в союз з голландцями в 1638 році, щоб отримати свободу від загарбників. Голландці пообіцяли допомогу, проте вони любили корицю і дзвін золотих монет нітрохи не менше. Цейлон знову був окупований: цього разу монополію на корицю отримала Голландія на наступні 150 років.

У 1784 році Цейлон захопили британці (після свого тріумфу в четвертій війні з голландцями), але тут боротьба за пряність несподівано закінчилося. До початку XIX століття кориця перестала бути дорогоцінної, оскільки її почали добувати й в інших відкритих на той час частинах світу, та й взагалі в моду повсюдно увійшов шоколад.

У наші дні, на щастя, воювати за право володіння заповітною корицею не потрібно: на полицях магазинів без проблем можна знайти два види прянощі – цейлонську корицю і кассію. Останню виробляють в Індонезії та інших країнах, у неї більш різкий і виразний аромат. Саме кассію ми купуємо найчастіше, щоб приготувати яблучний пиріг, посипати капучино або зробити маринад для м’яса. Дорожча цейлонська кориця і раніше видобувається тільки на Шрі-Ланці, а її смак і аромат тонше і м’якше у порівнянні з касі. Втім, різницю можуть вловити не всі, хіба що в ціні.

Як зрозуміти, чи справжня кориця, і де вона росте?

По суті, і кориця, і касі – це кора коричного дерева, проте видобуваються вони в різних країнах і мають кілька різними корисними якостями. Традиційно заведено вважати «справжньої» корицю, яка вирощена на Цейлоні (Шрі-Ланці) і в деяких районах Індонезії і Китаю. Вона згорнута в трубочку (з торця видно спіраль), трохи світліше, ніж каси, кора тонка і м’яка, а її аромат знавці називають більш «об’ємним» і цікавим.

Касія вирощується на Мадагаскарі і в Китаї, М’янмі, Індонезії і Лаосі. На упаковуванні зазвичай пишуть, що це індонезійська або китайська кориця. Продається вона в вигляді паличок, які закручені всередину з одного боку або з обох, кора більш темна, товста і груба, якщо порівняти її з цейлонської корицею.

Як видобувають корицю

Невеликі трубочки коричневого кольору з приємним ароматом – це сушена кора вічнозеленого дерева (Cinnamomum, або коричний лавр) висотою до 20 метрів. Як ми вже писали вище, воно росте в багатьох країнах.

Кору збирають вручну в дощові дні (щоб легше було знімати її зі стовбура і гілок), зчищають верхній деревний шар, після цього розкладають на решітках для просушування. Сама ароматна кора зростає біля основи дерева, а та, що знаходиться на верхній частині та гілках, має меншу цінність, через те, що в ній ще не встигло накопичитися велика кількість ефірних масел, які і додають прянощі той самий чарівний аромат.

Більшості з нас здається, що у кориці солодкий смак і запах, тому традиційно вона використовується у випічці та для приготування напоїв (чаю, гарячого шоколаду, кави), але на Сході й в Азії пряність застосовується більш широко. В Індії та Китаї кориця входить до складу знаменитої приправи каррі, в марокканській, арабської, пакистанської, сирійської та іранської кухні її заведено додавати при гасінні м’яса барана, приготуванні перловки та гороху, кускусу і супів. Відомі і улюблені в усьому світі британські Стаут теж ароматизують корицею.

Корисні властивості кориці

Які ж цінні якості робили корицю такою бажаною, що її були щасливі купити або отримати в подарунок все – від могутніх королів та імператорів до простих селян? Своїм характерним ароматом кориця зобов’язана ціннамальдегіду:вважається, що більшість з її корисних для здоров’я і метаболізму якостей обумовлені наявністю цієї речовини.

У коричневому порошку багато вітамінів і мікроелементів:

 • вітамін А (корисний для зору);
 • вітамін РР (нікотинова кислота, або ніацин, необхідна для лікування спазмів судин, при багатьох хворобах шлунково-кишкового тракту, стресах і втомі);
 • вітамін Е (відповідає за здоров’я шкіри, волосся і нігтів, допомагає працювати печінки);
 • вітамін К (регулює згортання крові та допомагає засвоєнню поживних речовин);
 • холін (вітамін В4 потрібен для поліпшення метаболізму в тканинах нервової системи, нормалізації жирового обміну і зниження ваги);
 • харчові волокна (потрібні для нормального травлення і підтримки функції мікрофлори кишківника);
 • кальцій (незамінний для росту кісток і роботи м’язів);
 • магній (необхідний для роботи нервової системи, зниження рівня стресу і тривоги);
 • цинк (підтримує імунітет, допомагає загоєнню ран, вважається природним антисептиком);
 • селен (допомагає роботі щитоподібної залози);
 • натрій (регулює водно-сольовий обмін, потрібен м’язам);
 • фосфор (потрібен для формування тканин, особливо нервової та кісткової).

У 100 г коричного порошку містяться:

 • 0,4 г білків,
 • 0,1 г жирів,
 • 6,3 г вуглеводів,
 • 20 ккал.

Кориця багата антиоксидантами

Антиоксиданти потрібні для захисту клітин тканин і органів від оксидативного стресу – ми всі страждаємо від нього. Кориця – справжній чемпіон за змістом поліфенолів у складі й впевнено обходить за цим показником багатьох визнаних рекордсменів (аніс, какао-порошок, зелений чай, ягоди).

Кориця має протизапальні властивості

Запалення виникають при пошкодженні тканин людського організму і в тих випадках, коли в тіло проникає інфекція будь-якого виду. Кориця використовується в народній медицині різних країн для лікування запальних процесів (в тому числі хронічних). Численні дослідження підтверджують її користь.

Кориця зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань

Хвороби серця і судин – справжня біда сучасності. Разом з онкологією це найчастіша причина ранньої смерті людей в різних країнах. Корисні якості кориці пов’язують зі зміцненням судин і очищенням їх від бляшок.

Пряність знижує рівень холестеролу (включаючи «шкідливий» LDL-холестерол і тригліцериди), при цьому «корисний» HDL-холестерол залишається в колишній кількості. Зауважимо, що такий ефект можна отримати, вживаючи щодня всього 110 мг кориці (для довідки: в стандартній чайній ложці без гірки – 3 грами коричного порошку).

Кориця може підвищити чутливість організму до інсуліну

Інсулін – один з найважливіших гормонів людини, який контролює метаболізм і рівень життєвої активності. Він також відповідає за транспортування глюкози з крові в усі клітини тіла.

Деякі люди виявляються несприйнятливими до інсуліну. Це називається інсулінорезистентністю: таке трапляється, наприклад, при метаболічному синдромі і цукровому діабеті 2-го типу. Кориця здатна знизити інсулінорезистентність, так що інсулін починає правильно виконувати всі свої функції.

Коричний порошок корисний для жіночого здоров’я

Прянощі чудово допомагає зменшити біль під час менструації. Якщо регулярно пити чай або смузі з корицею, настрій стане більш стабільним і рівним, тривожність і симптоми депресії пом’якшать. Кориця захищає органи репродуктивної системи жінок від проникнення інфекцій і вважається сильним афродизіаком.

Є міф, згідно з яким палички кориці були вшиті в розкішний пояс самої богині краси і кохання Афродіти. Чарівний аромат прянощі посилював привабливість красуні, так що жоден чоловік не міг встояти проти спокуси. До речі, коричне масло дійсно входить до складу багатьох духів, які й справді роблять жінок більш чуттєвими і впевненими в собі.

І для чоловічого теж

Вважається, що коричневий порошок (частий інгредієнт у багатьох народних рецептах) допомагає у відновленні чоловічої сили й лікуванні хвороб передміхурової залози. Кориця вбиває хвороботворні бактерії і зміцнює імунітет, позитивно впливає на роботу центральної нервової системи.

Кориця знижує рівень цукру в крові

Ароматна пряність прославилася своїм властивістю знижувати рівень цукру в організмі. Перш за все, вона зменшує той обсяг, який потрапляє в кров відразу після приймання їжі. Ефірні масла й активні речовини кориці доброчинно впливають на травні ферменти, які уповільнюють розпад вуглеводів в органах шлунково-кишкового тракту.

Численні дослідження показали, що пряність володіє антидіабетичними властивостями: вона може знизити рівень цукру в крові на вражаючі 10-30%. Достатньою для досягнення потрібного ефекту вважається щоденна доза 1-6 г (від половини до двох чайних ложок порошку).

Кориця допомагає при нейродегенеративних захворюваннях

Це розлади, при яких прогресують порушення структури або функціонування клітин мозку. Хвороби Альцгеймера і Паркінсона вважаються найтиповішими. Два з’єднання, виявлені в кориці, мабуть, запобігають і сповільнюють нагромадження в мозку білка під назвою«тау», який є однією з відмінних рис хвороби Альцгеймера. Дослідження показали, що пряність захищає нейрони, нормалізує рівень нейротрансмітерів і покращуючи їх функції.

Кориця може захищати від онкологічних захворювань

Корицю не раз досліджували для виявлення потенційної користі в лікуванні та попередження раку. Виявилося, що активні речовини, які містяться в прянощі, сприяють уповільненню зростання ракових клітин, поступово приводячи до їх загибелі (зрозуміло, при комплексній терапії).

Кориця допомагає при бактеріальних і грибкових інфекціях

Ціннамальдегід, один з головних активних компонентів кориці, допомагає впоратися з різними типами інфекцій. Масло кориці корисно при лікуванні респіраторних хвороб, викликаних грибками. Ефективна пряність і проти таких бактерій, як лістерія і сальмонела. Антимікробні властивості кориці використовуються при лікуванні зубів і запаленнях ясен: з пряністю часто виготовляють натуропатичними зубну пасту і розчини для освіження дихання.

Що потрібно обов’язково врахувати, якщо ви використовуєте корицю на кухні й в побуті

Кориця – сильна пряність, так що її надмірне застосування може вплинути на стан здоров’я. Будь ласка, зверніть увагу на техніку безпеки при вживанні коричного порошку в кулінарії, косметології та побуті:

 • Можна отримати перезбудження нервової системи, якщо вжити занадто багато кориці. Це, своєю чергою, призведе до порушень сну, м’язових спазмів і відчуття тривоги, головного болю та запаморочення. За один раз не варто приймати більше однієї невеликої щіпки коричного порошку.
 • Будьте акуратними, коли насипаєте порошок в посуд або посипаєте їм тісто: чи не вдихайте корицю. Харчові волокна дратують слизову носа і тканини легенів, можуть викликати набряк.
 • При кровотечах потрібно зменшити кількість споживаної кориці, оскільки вона може розріджувати кров

Як використовувати корицю для схуднення

Тим, кому заважають жити зайві сантиметри та кілограми, можна спробувати пити коричну воду для здобуття стрункості. Для виготовлення одного літра напою буде потрібно пара паличок кориці (або ¾ чайної ложки коричного порошку), половина столової ложки меду і, за бажанням, імбир, куркума, чорний перець і лимон. Спецій потрібно взяти по щіпці: вони підсилюють корисні властивості кориці й допомагають поліпшити метаболізм.

Корицю і спеції слід заварити окропом, потім остудити до температури близько 40 градусів, після чого можна сміливо додавати мед. Пити коричну воду потрібно чотири рази на добу – за пів години до приймання їжі та не пізніше ніж за годину до відправлення в ліжко.

Напій позбавляє від проблем з травленням, допомагає глюкозі засвоюватися, а не відкладатися у вигляді жирових запасів, ефективно виводить з організму токсини, розганяє метаболізм і зменшує бажання з’їсти що-небудь солоденьке і смачненьке.

Зрозуміло, що для досягнення стійкого результату знадобиться ще і переглянути раціон, зробивши його збалансованим і здоровим, відмовитися від шкідливих харчових звичок і зайнятися спортом (хоча б почати гуляти пішки).

Куди додавати корицю?

У випічку (булочки й печиво), каші та мюслі, желе і муси, маринади для м’яса і птиці, супи та напої (глінтвейн, чай, кава, особливо з молоком). Корицю часто додають в домашні маски для обличчя і тіла і рослинні фарби для волосся, використовують для антицелюлітних обгортань і розтирань.

Чим можна замінити корицю в сіннабонах або булочках?

Підійдуть будь-які прянощі з сильним і яскравим ароматом і солодкими нотами в смаку: ваніль, кероб (в цьому випадку кількість цукру в посипання і самому тесті варто зменшити, зверніть на це увагу), мелена гвоздика, какао-порошок. Ці спеції можна використовувати окремо один від одного або змішати між собою. Але, звичайно, ті самі «булочки з дитинства», згорнуті тугою солодкою спіраллю, вийдуть тільки з ароматною корицею.

Застосування кориці в косметології

Порошок кориці або ефірну олію входять до складу багатьох засобів для догляду за шкірою і волоссям – як фабричних шампунів, масок і скрабів, так і приготованих самостійно вдома.

Коричний порошок для здоров’я і блиску волосся

У багатьох культурах корицю додають в порошок хни при заварюванні: вона робить колір глибше і яскравіше, додає волоссю золотистий відтінок і шикарний аромат. Коричним порошком навіть освітлюють локони: цей спосіб працює тільки на м’якому волоссі і дозволяє змінити відтінок на кілька тонів.

Кориця відмінно підходить і для харчування цибулин: коріння волосся зміцнюються, шевелюра швидше відростає. Для цього коричний порошок змішують з медом або сметаною, жовтком або кефіром і навіть пивом. При підборі інгредієнтів маски для волосся потрібно орієнтуватися на тип шкіри голови.

Кориця в масках для обличчя і тіла і кремах для живлення шкіри

Маска з порошку кориці розгладжує шкіру, робить її еластичною, м’якою і ніжною. Дрібні зморшки при постійному використанні розгладяться, а запалення пройдуть. Для жирної й схильної до появи вугрової висипки шкіри підходить маска, в якій потрібно змішати:

 • чайну ложку кориці,
 • банан,
 • чайну ложку лимонного соку.

Суміш потрібно ретельно перемішати, залишити на обличчі на 20 хвилин, змити прохолодною водою і нанести свій звичайний живильний крем. Якщо потрібно тонізувати шкіру (підходить жінкам старше 30 років), в суміш варто додати ложечку меду.

Відмінний м’який скраб вийде, якщо змішати оливкову олію з коричневим цукром і корицею. Тим, хто хоче більш жорсткий варіант, рекомендуємо додати в суміш кавову гущу. Такий ексфоліант видалить ороговілі частинки шкіри, поліпшить кровообіг і зменшить ефект «апельсинової кірки».

Використання кориці в народній медицині

З коричного порошку найчастіше готують мазі та сухі суміші для втирання. Настої готують з порошку і трубочок кориці. Для інгаляцій і компресів беруть ефірну олію: корисно для лікування застуд і респіраторних захворювань.

Кориця має сильну зігрівальний ефект. У різних рецептах її змішують з медом і камфорой, екстрактами трав і рослинними оліями.

Використання кориці в побуті

Масло кориці використовується на Сході для ароматизації приміщень і позбавлення від настирливих комах: клопів, мурах, комарів (особливо гарні аромати кориці і гвоздики разом) і навіть тарганів. Розчином кориці дезінфікують підлогу і дверні ручки, кухонні столи і дитячі іграшки. Це безпечно для дітей і домашніх тварин, екологічно і приємно при домашній роботі, а рукавички при цьому не потрібні.

Використання кориці в напоях

Ароматна спеція чудово відтіняє смак популярних напоїв, таких як чай, ягідні морси, свіжовичавлені соки (особливо цитрусові) та смузі, коктейлі на основі молока і кефіру. Бариста усього світу пропонують додати корицю кожен раз, коли готують ваш улюблений капучино або латте.

Зігрівальна кава з корицею – один з найпопулярніших напоїв у країнах, де зима супроводжується прохолодною погодою або морозами. Зазвичай для приготування береться пряність в порошку (не більш половини чайної ложки, щоб не виконувати соло в композиції занадто голосно). Гарячі напої традиційно готуються відразу зі спеціями, але іноді коричний порошок додають при подачі.

Соцмережі