Чому ходьба життєво необхідна і скільки потрібно гуляти в день

Прогулянка – найпростіше джерело радості та сенсу, впевнений норвезький мандрівник Ерлінг Кагга.

Навіщо нам ходити, якщо можна їхати

Homo sapiens ходив завжди. Починаючи з моменту, як вперше покинув Східну Африку, тобто понад сімдесят тисяч років тому. Історія нашого виду завжди визначалася прямоходінням.

Але що ми бачимо сьогодні? Людям стало простіше долати відстані – з’явився транспорт. Ми вважаємо за краще прогулянкам швидкі пересування в автомобілі. Три чверті дітей у Великобританії проводять на свіжому повітрі менше часу, ніж укладені. Кожен п’ятий маленький британець в основному знаходиться в приміщенні весь день, а кожна дев’ята дитина жодного разу за рік не був в парку, в лісі або на пляжі. Прогулянки здаються розкішшю або божевіллям: така трата часу. Чи так це?

Ерлінг Кагга впевнений: ходьба життєво необхідна. І справа не тільки в тому, що постійні прогулянки впливають на фізичну форму: наприклад, прогулянки на лоні природи – один з найчудовіших дослідів, який тільки можна випробувати. Після пройдених кілометрів особливо корисно озирнутися, подивитися на навколишній пейзаж і розслабитися. У 1982 році японці дали цьому заняттю назву shinrin-yoku, що в перекладі означає «купання в лісі». Лісо терапія ефективно знижує стрес і кров’яний тиск. «Ми створені так, щоб органічно вписуватися в природне середовище», – пояснює Есіфумі Міядзакі, директор Центру навколишнього середовища, здоров’я та природничих наук при Університеті Чіба.

Ходьба босоніж

Ерлінг Кагга визнається, що часто ходить босоніж або в шкарпетках. Будинки, в гостях або в офісі – скрізь, де тільки можна, він знімає взуття.

«Я роблю це для того, щоб мати можливість ворушити пальцями ніг і позбутися від товстого шару гуми, що відокремлює моє тіло від землі або підлоги. Я роблю це не тільки через турботу про своїх ступні, але і щоб відчувати під ними дерев’яну підлогу, цемент, килими, траву, пісок, бруд і асфальт. Або мох, хвою і камені. Щоб відчувати приємні рефлекси в кожному пальці, в подушечках ступень, п’ятах і щиколотках ».

Ходьба босоніж – корисна вправа. Кагга описує ситуацію, в якій одна жінка, адвокат, багато працювала до тих пір, поки одного разу не вдарилася об стіну. Її наздогнав напад паніки: їй здавалося, що вона вмирає. Після реабілітації вона повернулася на роботу, але знову зазнала найсильнішу панічну атаку і головний біль.

Її направили на курс психомоторної фізіотерапії, де на першому ж сеансі попросили встати прямо. Запитали, що вона відчуває. Жінка сказала: «Нічого». Тоді питання уточнили: що вона відчуває під ступнями, в тілі, ногах і стегнах. Жінка знову сказала: «Нічого». Тільки після того, як лікар стиснув її м’язи, головний біль відійшов на другий план і вона щось відчула. Лікар попросив жінку сісти на стілець, поставити ступні на два дерев’яні валики та покатати їх підошвами. Через тиждень вона раптом відчула жахливий біль в ступнях. Терапевт велів їй встати на валики та катати їх під ступнями вперед-назад. Біль настільки посилилася, що у пацієнтки почався спазм. Тільки пізніше вона зрозуміла, що фізіотерапевт призначав ці вправи для того, щоб її голова знову вступила в контакт з тілом. Вона потребувала повернення на землю, вважає Кагга.

Ментальне здоров’я

Прогулянки впливають і на наш внутрішній стан. Кардіохірурга Магді Якуба якось запитали, що він усвідомив, побачивши тисячі людських сердець. Він відповів: «Що треба кожен день гуляти».

У прогулянок є ще один бонус – вони стимулюють винахідливість. У 2014 році наукові співробітники Стенфордського університету з’ясували, що 6-15-хвилинна ходьба на 60% підвищує творчий потенціал. Цікаво, що ідея провести таке дослідження спала на думку його керівникам, Мерілі Оппеццо і Даніелю Шварца, на прогулянці.

Коли щось не ладилося з роботою, Альберт Ейнштейн мав звичай бігати в лісі, що оточує Прінстон, а Стів Джобс, плануючи розвинути та розширити нові ідеї, йшов на прогулянку з колегами. До речі, багато хто з його наступників в Кремнієвій долині перейняли цей досвід і сьогодні проводять наради та зустрічі на свіжому повітрі в надії досягти бажаного ефекту.

Ерлінг Кагга дає своїм читачам порада: якщо вам здається, що ваш мозок влаштував страйк, спробуйте побродити недалеко від будинку хоча б 15-20 хвилин. Ви відчуєте, як думки розсіюються, розум стає ясним. Можливо, ви знайдете відповіді на питання, які не давали вам спокою.

Що говорить про людину його хода

Хода може показувати наші почуття. Навіть самі незначні відхилення від звичної для вас манери ходьби розкажуть оточенню, хороший сьогодні у вас день або поганий. Хода може розповісти про людину більше, ніж обличчя.

Хоча манера ходьби частково закладається генетично, вона також висловлює індивідуальні цінності та соціальні норми. Поліціянт ходить інакше, ніж хіпстер. Перший чітко контролює рухи тіла, другий рухається розслабленої, злегка танцюючою ходою. «Все в нас робиться немов по команді», – стверджує французький соціолог Марсель Мосс. Рух – це щось на зразок містка між нашою психологічної та соціальними системами. Як сформулював наступник і послідовник Мосса П’єр Бурдьє, в тілі відбивається соціальний стан людини.

 

Соцмережі

Exit mobile version