Ароматерапія

Користь ароматерапії люди оцінили ще з незапам’ятних часів і використовують її цілющу силу по сьогоднішній день. Про те, як правильно розкрити для себе метод ароматерапії розповімо в даній статті

Що таке ароматерапія

Ароматерапія є одним з методів традиційної медицини, які допомагають в оздоровленні, профілактиці та лікування різних захворювань за допомогою ефірних масел. Суть полягає в лікуванні ароматами різних рослин, які дійсно здатні чинити серйозний вплив на організм людини, а не тільки на його настрій. Для людського організму ароматерапія може здійснюватися за допомогою проникнення ароматичних речовин через дихальні шляхи, слизові оболонки та шкіру. Але при цьому, абсолютно все рослинні ефірні масла при дотриманні правильного дозування не роблять негативного впливу на організм, не викликають звикання і зниження ефективності впливу.

Вплив ароматерапії на організм людини

Вплив ароматерапії, який чиниться на людський організм, сформовано двома основними шляхами – нервово-рефлекторним і гуморальним.

Нервово-рефлекторний метод.

Рецептори нюхової зони носа, сприймають запахи миттєво, а потім передають інформацію в центральну нервову систему – нюховий центр мозку. Вплив ароматичних молекул діють як подразники, які в наслідку регулюють емоції людини і тонус нервової системи, сприяють відновленню процесів саморегуляції організму.

Гуморальний метод.

 Цей механізм впливу ефірних масел пов’язаний з їх впливом на слизову дихальних шляхів. Через те, що легені мають досить розвинену судинну мережу, тому їх всмоктуваність ефірних масел в кров і судини відбувається набагато швидше, ніж при прийомі лікарських препаратів у вигляді відварів трав або настоянок. Структура шкіри також дозволяє легко проникати молекулам ароматичних масел в кров і лімфу, наприклад, під час масажу.

Як правило тривалість дії ефірних масел на організм знаходиться в межах близько 20 хвилин, а потім вони повністю випаровуються, не залишаючи ніяких сторонніх речовин.

Методи застосування ароматерапії

Ароматерапія, як метод, має свої принципи, які дозволяють організувати індивідуальний підхід до кожної людини. Завдяки величезній кількості видів ефірних масел, з вибором потрібного варіанту не проблем не виникає. Важливо застосовувати тільки ті  запахи масел що вам до вподоби, оскільки вони здатні діяти на людину через його сприйняття. Аромат кожної рослини складається з комплексу різних активних речовин, тому одне і теж ефірне масло може використовуватися для лікування різних захворювань. При цьому слід пам’ятати про запобіжні заходи і дозуванні. Малі дози ефірних масел є стимуляторами, а великі можуть нашкодити життєво важливим процесам організму. Але при цьому у ефірних масел є і обов’язкові протипоказання: індивідуальна непереносність аромату, алергія, бронхіальна астма в стадії загострення, вагітність (для деяких з’єднань).

Методи застосування ефірних масел на увазі два основних способи: шляхом вдихання і шляхом вбирання в шкіру. Кожен з цих двох способів, дозволяє домогтися високих терапевтичних результатів.

Аромалампи

Аромалампи вважаються одним з найпростіших способів застосування ефірних масел в домашніх умовах. Зазвичай вони використовуються для ароматизації приміщень і являють собою посудину-випарник, в який необхідно налити теплу воду, додати ефірне масло і тільки потім запалити свічку. Кількість крапель ефірного масла буде залежати від площі приміщення. За основу візьміть розрахунок: 2 краплі ефірного масла на 5 м кв. площі. При цьому, вода в аромалампу не повинна переходити в кипляче стан, інакше дію аромату зміниться. Правильна робота аромалампи, полягає в повільному підігріванні води внаслідок чого, повітря насичується ароматом поступово. Проводити таку процедуру необхідно в добре провітреному приміщенні при закритих вікнах і дверях.

Більш ефективним варіантом стануть дорогі апаратні випарники, що працюють від електрики. Вони кращі в медицині, у великих офісних приміщеннях, а також підходять для застосування вдома. Апаратна ароматерапія більш безпечна і фізіологічна для здоров’я, адже при створенні дихального середовища, в повітрі міститися тільки летючі фракції ефірних масел, рівносильні природному середовищу. Тому застосування ароматерапії таким способом можливо навіть для хворих на бронхіальну астму.

Інгаляції

Метод інгаляцій можна назвати найпоширенішим лікувальним способом простудних захворювань. Процедура допомагає зменшити набряклість, запалення, прибирає кашель, закладеність в області горла і носа. Дана ароматерапія розділяється на два види: холодна і гаряча.

При холодній інгаляції, аромат ефірного масла вдихається з флакона або шляхом нанесення пари крапель на тканину. При цьому дихання повинно бути глибоким, очі бажано закрити, а час процедури не повинно перевищувати 10 хвилин. Молекули ефірних масел, потрапляючи на слизову оболонку носа, викликають імпульси, які відправляються в відділ головного мозку, де починається процес підвищення опірності організму до інфекційних захворювань. Гаряча інгаляція реалізовується за допомогою спеціального пристрою – інгалятора. Інгалятором може служити як звичайна глибока місткість з нагрітою рідиною, так і спеціальний пристрій, що працює від електричної мережі. Другий варіант інгалятора, звичайно, буде більш практичним і безпечним у застосуванні.

Ароматичні ванни

Даний метод поєднує вплив теплої води і цілющої сили ароматичних масел. Молекули ефірних масел стикаються з поверхнею тіла людини, внаслідок чого шкіра, яка має високу проникливу здатність, швидко всмоктує корисні речовини ефірних масел, які надалі відправляються в лімфатичну і кров’яну системи. Ванни, приготовані на основі ефірних масел, будуть корисні при ранніх симптомах застуди і грипу, допоможуть розслабитися після важкого робочого дня, знімуть напругу м’язів, зменшать прояв целюліту. Методика виконання дуже проста: в наповнену ванну комфортної температури, потрібно додати необхідну кількість ефірного масла, змішаного попередньо з базою. Оскільки ефірні масла не розчиняються у воді, їх обов’язково потрібно змішувати з базою, яка допоможе ефірному маслу змішатися. Базою може служити рослинне масло, вершки, морська сіль або мед. Час процедури має становити не більше 15 хвилин.

Компреси і аплікації

Компреси або аплікації також є одним з методів ароматерапії і доречні, коли мова йде про лікування внутрішніх запалень, пов’язані з шкірних покривів, опорно-руховою системою і іншими захворюваннями. Вплив ефірних масел в такому випадку здійснюється шляхом їх проникнення через ділянку шкіри, який знаходиться безпосередньо в прямій проекції до ураженого органу. Речовини ефірних масел, проникають в лімфу та кров людини, надаючи своє знеболювальну, протизапальну, спазмолітичну дію. Методика виконання наступна: в воду приблизно 300-400 мл комфортної температури, необхідно додати до 7 крапель ефірного масла. Після цього, занурте в даний розчин бавовняну серветку, злегка відіжміть її, а потім прикладіть компрес на необхідну область. Компрес прикрийте компресним папером і закрийте зверху сухою тканиною. Час витримки компресу повинно скласти близько 30-40 хвилин.

Аплікаціями можна назвати той же самий компрес, тільки меншого розміру. Відповідно вони призначені для невеликих вогнищ запалення. При цьому аплікації, в порівнянні з компресами, вважаються більш інтенсивної і швидкою процедурою, в зв’язку з їх методом виконання. В даному методі ефірні масла, змішуються з базовими рослинними оліями, а потім за допомогою ватного тампона наносяться на необхідну ділянку шкіри. З розрахунку: на 10 мл олії – 5 крапель ефірного масла. Тривалість процедури не повинна перевищувати більш як 15 хвилин.

Аромомасаж

Масаж, виконаний із застосуванням ефірних масел є одним з активних методів впливу на організм людини. Цей метод хороший при комплексному лікуванні і усуненні целюліту, варикозу і розтяжок, травм м’язів і ревматичних болів і ін. Проникаючі молекули ефірних масел стрімко швидко потрапляють в лімфатичну і кровоносну систему, що забезпечує комплексний вплив на організм в цілому. Ефірні масла використовуються в масажі обов’язково при змішуванні з будь-якими базовими маслами. За основу візьміть наступні пропорції: змішайте 15-20 крапель ефірного масла і 50 мл будь-якого функціонального масла. Для дитячого віку буде достатньо – 5-7 крапель ефірного масла, для немовлят – одного. Після цього проводите масаж за схемою, які відповідають стану вашого здоров’я.

Як і де краще застосовувати ароматерапію

Запахи корисно впливаю на різний спектр проблем, пов’язаних як з фізичним, так і з психічним здоров’ям людини. Ароматерапію можна застосовувати самостійно, але важливо підібрати правильний спосіб, з огляду на бажаний результат.

  • Для тіла і духу. Організуйте похід в лазню або сауну, яка доброчинно діє на тіло людини – розслабляються м’язи, дихання стає рівним і глибоким, очищається носоглотка, розширюються бронхи, поліпшується робота судин, серця і нервової системи. А із застосуванням ефірного масла, ефективність від процедур підвищується удвічі. Баня або сауна доречна фактично для будь-якого віку, головне в цьому способі очищення і оздоровлення тіла людини – регулярність і правильність вибору ефірного масла.

Організуйте атмосферу правильно, щоб вплив ароматичних речовин доброчинно позначилося на здоров’ї людини. Ефірні масла слід розводити в теплій воді. У фінській сауні ємності з водою поставте трохи далі від печі, а російській лазні ефірне масла, попередньо змішане з теплою водою, виплесніть на підлогу, дерев’яні стіни і лавки. Використовують одне ефірне масло або їх суміш з пропорцій: 1 літр теплої води, 10-12 крапель ефірного масла. При цьому, не варто додавати ефірні масла прямо на розжарені камені, таким чином масло виділить некорисний і неприємний аромат. Перебувати в такій лазні чи сауні можна до 20 хвилин.

При виборі ефірного масла для лазні та сауни, слід керуватися його властивостями. Наприклад, щоб посилити оздоровчу дію на органи дихання, можна вибрати масла ялівцю, анісу, кропу. При застуді більше підходять ефірні масла евкаліпта або м’яти. При головних болях, використовуйте масло вербени або герані. Для лікування шкірних захворювань підходять ефірні масла сосни, ялиці, кедра. Для зняття втоми – масла меліси, евкаліпта, базиліка, розмарину або ялівцю.

  • Для лікування і зміцнення імунітету підходить аромакулон – це свого роду декоративна прикраса у вигляді посудини, виготовлене з різних матеріалів – скла, глини, дерева, напівкоштовних каменів. Вибір матеріалу, з якого буде зроблений майбутній аромакулон повинен обумовлюватися тільки особистими перевагами. Такий аксесуар підійде в якості лікувальної ароматерапії, тому як цілющі властивості ефірних масел завжди будуть поруч з вами. Ефективний помічник при лікуванні простудних захворювань, зняття головного болю, нервового напруження і ін.
  • Для ароматизації приміщень ідеально підходить ультразвуковий дифузор, по-іншому його називають аромозволожувач. Цей прилад, що працює від електричної мережі, дрібнодисперсних розпорошує молекули ефірних масел, насичуючи повітря характерним ароматом. При цьому пристрій повністю безпечно і комфортно у використанні. Альтернативним способом, є Аромадифузори з паличками, які представляються собою свого роду комплект у вигляді місткості, вже наповненою ароматичної, олійною рідиною і паличками, які при установці, вставляються в місткість. Після установки палички просочуються даної рідиною і поступово поширюють аромат в приміщенні. При цьому аромат буде перебувати до тих пір, поки не відбудеться його остаточне випаровування.

Для ароматизації одягу, білизни підходять аромакамні і ароматичне саше. Цей спосіб ароматерапії не втрачає своєї актуальності по сьогоднішній день. Ці аксесуари утримують запах ефірної олії, а потім насичують приємним ароматом простір шафи або комода. В якості наповнювача для ароматичного саше, можна вибрати природний матеріал – сухі квіти, приправи, гілочки дерев та ін.

Популярні питання і відповіді

Чи можна застосовувати ароматерапію самостійно вдома?

Самостійне застосування ароматерапії в домашніх умовах можливо при дотриманні всіх нюансів. Використання ефірних масел повинно бути дозовано, адже неконтрольоване використання може викликати: алергію, подразнення слизових оболонок, епілептичні напади, стан ейфорії, порушення нервової системи і тахікардію у дітей, підвищення тонусу матки у вагітних жінок, тому протягом перших трьох місяців вагітності ефірні масла протипоказані . Ефірні масла застосовуються по-різному, в залежності від діагнозу. Одними з популярних способів використання є розтирання, розпилення, масаж, ванні з додаванням ефірних масел, лазні з використанням ефірних масел, інгаляції.

Що знадобиться для ароматерапії?

Для ароматерапії знадобляться спеціальні аромалампи, які дозволяють додавати масла прямо в відсік з водою. Ці масла розпорошуються разом з парою і поширюються по кімнаті. Така аромалампи, виконує функції не тільки ароматерапії, а й зволожувача повітря в комплексі. Масла у звичайні зволожувачі повітря додавати не можна, адже вони не пристосовані для цього і можуть зламатися.

Яке ефірне масло вибрати для домашньої ароматерапії?

Універсальних масел дуже мало, через те, що вони заборонені для жінок в першій половині вагітності, дітям до року. Але найкраще масло, яке ще з давніх часів є невід’ємною частиною терапії – це масло чайного дерева. Воно одночасно має антисептичні властивості, стимулює імунітет, загоює рани, використовується при шкірних захворюваннях, нормалізує потовиділення. А також масло евкаліпта – є протизапальним і найкращим засобом при ангіні і бронхіті, стимулює імунітет, при ранах і опіків є відмінним антисептиком. Щоб ефірні масла швидко і доброчинно зробили свій вплив на організм, найкраще використовувати їх при перших ознаках застуди і нездужання.

Як лікує ароматерапія?

Механізм дії ароматерапії простий: мозок людини сприймає запахи свідомо і несвідомо. Тобто нюхові відчуття впливає на нервові рецептори, викликають реакцію мозку. При вдиханні вплив відбувається і на нервову систему. Потрібно розуміти, що при контактному впливі ефірні масла теж лікують. Наприклад, багато спортсменів використовують крем, до складу якого входить лавандова олія, підвищуючи тонус м’язів і знімаючи біль. Контакт біологічних компонентів ефірних масел підвищує продуктивність медикаментозного лікування, оскільки масла поліпшують гнучкість суглобів. Крім впливу через нюхові рецептори, відбувається вплив і лікування хвороб контактним способом, через проникнення в шкірний бар’єр. Навіть активується клітини крові, знищуючи віруси. Доведено, що масла надають прямий противірусний ефект, тому в період епідемії грипу використовують масло гвоздики, лимона, чайного дерева, лаванди і м’яти.

Чи є особливості застосування ароматерапії для дітей?

Дітям дозволяється застосування ефірних масел з 6 років, але іноді в деяких випадках, для віку старше року масла теж використовують, якщо у дитини добре проходить шкірна проба, тобто, немає алергії. Проведіть нюхову пробу: 1 краплю ефірного масла, піднести на відстань 10 см від носика дитини, і потримайте близько 7 хвилин, спостерігаючи за ним. Якщо немає кашлю і чхання, то можна застосовувати масло. Важливо, щоб масла купувалися в аптеках, адже в їх складі не повинно бути синтетичних компонентів. Також можна провести наступний експеримент: на білий аркуш паперу наносимо краплю ефірного масла, і в нормі, після випаровування, воно не повинно залишати жирного плями. Якщо масло має інший склад, то папір змінить свій колір. Дуже важливо завжди звертати увагу на дату виробництва, постачальника і виробника. Максимальний термін зберігання масел – 3 роки. Масла сосни і цитруса повинні зберігатися не більше як рок. Всі масла необхідно зберігати в холодильнику інакше відбувається процес окислення.

Чи дозволена ароматерапія при вагітності?

Вагітним заборонена ароматерапія, але тільки після терміну трьох місяців, з обережністю вирішуються заспокійливі масла: м’яти або лаванди, які не викликають посилення тонусу матки. Годуючим мамам теж необхідно бути обережними, через те, що ефірні масла проникають в жіноче молоко. До складу масел входить до 200 компонентів, які впливають на організм людини. Важливо обов’язково дотримуватися всі інструкції використання і норми зберігання.

Соцмережі