Агнозія

Агнозія – різні порушення сприйняття оточуючих предметів і світу, при яких людина не здатна відчути справжні функції і призначення даних предметів. Наприклад, при наявності нормального зору людина не здатна розпізнати предмети, які вона бачить, не може впізнати обличчя близької людини, не здатна розпізнати предмети на дотик, не розпізнає цілком розбірливу мову на слух. Агнозія розвивається в разі поразки окремих ділянок головного мозку, а також підкіркових структур і кори.

Існує кілька різновидів агнозії. Серед найбільш поширених видів – просторова, тактильна, смакова, слухова, зорова, а також соматоагнозія.

Причини і симптоми захворювання

Згідно зі статистикою, агнозія – це досить рідкісне захворювання. Основною причиною його розвитку є травми голови, пухлини головного мозку, інсульти. Різновид патології безпосередньо залежить від зони ураження кори мозку: в разі поразки переднього потиличного і заднього тім’яного відділів кори може виникнути зорова агнозія, скроневої частки в лівій півкулі – слухова, при пошкодженні тім’яно-потиличної частки – просторова.

Зорова агнозія

Зорова агнозія – порушення впізнавання предметів при абсолютно нормальній гостроті зору. Виділяють такі різновиди:

  • симультанна – розлад здатності сприймати групи зображень, обмеження сприйняття тільки одним об’єктом;
  • колірна – порушення здатності розрізняти кольори, при тому, що колірний зір не порушено, не варто ототожнювати цю патологію з дальтонізмом;
  • літерна – розлад, при якому порушується розпізнавання букв. При цьому практично не страждає мова, людина просто не розрізняє літер, відповідно не може писати і читати. Виникає в разі поразки домінантної півкулі в потиличному відділі кори мозку;
  • лицьова – втрата здатності розрізняти людські обличчя, в важких випадках людина не може пізнати себе, дивлячись в дзеркало. Розвивається в разі поразки нижньо-потиличних ділянок правої півкулі мозку.

Тактильна агнозія

Сутність тактильної агнозії полягає в порушенні розпізнавання предметів при доторкуванні до них. Розрізняють такі різновиди тактильної агнозії:

  • соматоагнозія – розлад розпізнавання частин тіла і їх розташування. Розвивається в разі поразки різних відділів правої півкулі;
  • пальцева – порушення, в результаті якої людина при закритих очах не здатний визначити, до якого саме пальцю торкається лікар;
  • предметна – порушення здатності на дотик визначати форму предмета, матеріал, з якого він виготовлений, його розміри, хоча візуально хворий здатний описати предмет.

Слухова агнозія

Слухова агнозія являє собою порушення сприйняття мови і звуків, в деяких випадках повна втрата сприйняття і розрізнення стороннього шуму від корисної інформації. Досить часто проблема супроводжується нездатністю записувати текст під диктовку, читати вголос. Виділяють такі різновиди:

  • тональна – людина не вловлює емоційний відтінок мови, тон, тембр голосу, хоча розуміє сенс почутого;
  • слухомовна – нездатність розпізнавати людську мову, яка сприймається мозком як набір незрозумілих звуків або шум;
  • проста слухова агнозія – втрата здатності розпізнавання простих звуків, наприклад, клацання, шелесту листя, скрипу.

Просторова агнозія

Просторова агнозія проявляється втратою здатності орієнтації людини на місцевості, пацієнт не може визначити, де ліво, де право, плутає цифри і букви при читанні, не може розрізнити стрілки на циферблаті годинника. У деяких випадках хворий бачить тільки частину просторового образу, наприклад, тільки праву половину дороги, тоді як ліву мозком не розпізнає.

Діагностика

При розвитку такого відхилення лікар в першу чергу намагається визначити повну картину захворювання, вивчає анамнез, якщо недавно був перенесений інсульт, пухлина головного мозку, травми – це може бути істотною підставою для формування агнозії, що враховується в процесі діагностики порушень. Додатково призначається консультація у офтальмолога, отоларинголога та інших вузьких фахівців для визначення стану слуху і зору. Також виконуються різні лабораторні тести для визначення різновиду агнозії.

Лікування

Спочатку потрібно визначити причину розвитку агнозії і спрямувати всі зусилля на її усунення, а також на лікування основної патології. Паралельно слід проводити психотерапевтичне лікування, консультації у логопеда і нейропсихолога. Терапія може дати хороший результат тільки через кілька тижнів з моменту її початку або ж розтягнутися на роки. Зазвичай після прийняття адекватних заходів щодо відновлення стану пацієнта після основного захворювання починається лікування агнозії. Трапляється також, що після того, як основне захворювання виліковується, порушені функції відновлюються без застосування додаткових заходів корекції.

Соцмережі