Аденоміоз: причини, симптоми, діагностика, лікування та профілактика

Аденоміоз – це окремий випадок ендометріозу матки, коли клітини ендометрію проростають в інші тканини. Так називають патологічну зміну в тканинах матки, коли клітини ендометрію проникають в м’язовий шар, порушуючи його нормальну діяльність. Так звучить визначення цього аденоміозу. Але багато понять все ж вимагають пояснень.

Що таке аденоміоз матки доступною мовою?

Ендометрієм називають тонкий шар тканини, який вистилає зсередини порожнину матки. Під час дозрівання яйцеклітини він росте, готуючись прийняти її, закріпити і підтримувати розвиток. Якщо запліднення не відбулося, то він відторгається, виходячи з піхви у вигляді менструальних виділень. Залишається тільки так званий ростовий шар, з якого розвивається новий ендометрій за наступний цикл.

Так процес відбувається при нормальному функціонуванні організму.

Аденоміоз – це захворювання, при якому ендометрій починає рости не назовні, а всередину, проникаючи через захисний проміжний в мускульний шар матки. Але ці нові клітини перед закінченням циклу реагують також як і нормальний ендометрій: набухають, збільшуються в розмірах, потім – відторгаються. Але коли це відбувається в закритому просторі, безпосередньо всередині м’язового шару, це викликає несприятливі наслідки: запалення навколо ураженої ділянки, набряк і ущільнення матки, з’являються хворобливі відчуття, матка змінює форму, деформується.

Крім явного дискомфорту, це захворювання викликає і ряд інших наслідків:

 • погіршення захисних функцій імунітету;
 • зміна гормонального фону.

А ці наслідки, які викликав аденоміоз, своєю чергою, можуть стати причиною і ряду інших захворювань.

Через такий процес ендометрій стає пухким і вже не може нормально функціонувати, що є поширеною причиною жіночого безпліддя.

Причини та фактори ризику

Аденоміоз досі залишається слабо вивченим, і лікарі не можуть правдиво виділити механізми його розвитку та його причини, а значить, і всі фактори ризику.

Але деякі причини і фактори, які можуть викликати аденоміоз матки встановлені досить вірогідно:

 • Віковий фактор. Як правило, це захворювання діагностують у жінок після 35-40 років. Це пов’язано з ослабленням імунних функцій організму, а також зміною гормонального фону. Ці фактори можуть викликати зміни матки.
 • Механічні пошкодження внутрішньої порожнини матки. Особливий ризик створюють будь-які хірургічні маніпуляції, кесарів розтин, аборти, вискоблювання після самовільного аборту, травми і так далі.
 • Надмірний вплив ультрафіолетового світла, зокрема, тривале перебування на літньому сонці або в солярії. Особливо це небезпечно після 30 років.
 • Регулярні стреси, важка фізична робота.
 • Особливості розвитку організму.

Але перераховані вище фактори не обов’язково викличуть розвиток аденоміозу. Також як і їх відсутність не гарантує повної безпеки.

Наприклад, відомі випадки, коли аденоміоз виявляли у молодих дівчат, що тільки вступили в репродуктивний вік. Деякі лікарі вважають, що в цьому випадку причиною стає занадто вузький цервікальний канал.

Це сприяє підвищеній напрузі матки під час менструації, яке може привести до порушення цілісності внутрішнього шару і викликати аденоміоз.

Відповідно до іншої теорії, ще в період внутрішньоутробного розвитку відбувається певне порушення, внаслідок якого клітини ендометрію проникають в м’язові тканини матки. При певних умовах вони можуть почати активне зростання, викликаючи аденоміоз.

Також існують теорії, які говорять про генетичну схильність до цього захворювання, але поки явного підтвердження вона не знайшла.

Але дослідження причин і факторів, що викликають аденоміоз, тривають. Можливо, скоро вчені зможуть назвати точні причини і, відповідно, визначити фактори ризику.

Форми і ступеня

Залежно від способу проростання ендометрію в тканини матки, лікарі виділяють такі форми аденоміозу:

 • Вузлова форма аденоміозу матки. У цьому випадку м’язи утворюють навколо чужорідних тканин вузлики, що нагадують міоми.
 • Дифузна форма аденоміозу. Вростання клітин в м’язи матки без освіти вогнищ.
 • Змішана форма аденоміозу. Охоплює обидві попередні форми.
 • Вогнищевий аденоміоз матки – це аденоміоз з утворенням явних, добре помітних при обстеженні вогнищ ураження.

Також аденоміоз диференціюють і за ступенем ураження тканин:

 • 1 ступінь. Проростання ендометрію в м’язовий шар не більше ніж на третину.
 • 2 ступінь. Проростання ендометрію в м’язовий шар не більше ніж на половину.
 • 3 ступінь. Проростання ендометрію на повний обсяг м’язового шару, без поразки серозного шару.
 • 4 ступінь. Поразка матки, серозного шару, можливість ураження та інших внутрішніх органів.

Зрозуміло, чим нижче ступінь і чим менше осередків ураження м’язового шару матки, тим легше пройде лікування аденоміозу. Тому вкрай важливо звертатися до лікаря вчасно.

Симптоми

Таке захворювання, як аденоміоз, може протікати абсолютно по-різному. Одні жінки навіть не підозрюють про нього, поки при профілактичному огляді лікар не виявляє відповідні зміни. Інші ж відчувають явний дискомфорт, який свідчить про порушення нормальної роботи жіночих статевих органів.

Найчастіше, аденоміоз матки супроводжується такими симптомами:

 • Болі внизу живота і в попереку. Особливо сильними вони можуть бути за кілька днів до і після менструації та під час неї. Це можуть бути як легкі неприємні відчуття, так і виражений больовий синдром, кинжалоподібні болі в області матки, які не вдається купірувати навіть прийманням знеболювальних. Їх поява пояснюється тим, що матка змушена скорочуватися сильніше і різкіше, щоб виштовхнути ендометрій.
 • Зміна тривалості циклу. Близько половини жінок, які страждають аденоміозом, помічають, що він значно коротшає, але також може і збільшитися або залишитися незмінним.
 • Сукровичні, коричневі виділення до і після менструації, іноді – в середині циклу.
 • Зміна характеру менструації. Можуть спостерігатися помітні щільні згустки, а також різке збільшення крововтрати. У деяких випадках вона буває настільки велика, що жінці може знадобитися лікарська допомога.
 • Біль під час і деякий час після статевого акту.
 • Проблеми із зачаттям. Якщо протягом тривалого часу жінка не може самостійно завагітніти, це може бути непрямою ознакою аденоміозу.
 • Виражений ПМС. Може спостерігатися повний комплекс його симптомів у середній або тяжкій формі.

Але зовсім необов’язково, щоб у жінки, яка страждає від аденоміозу, були присутні всі ці ознаки. Часто може бути всього 2-3 симптому зі списку або навіть не бути зовсім. Це значно ускладнює діагностику аденоміозу матки.

Інша складність полягає в тому, що схожі симптоми мають і багато інших гінекологічні захворювання, наприклад, міома матки. Встановити і підтвердити діагноз «аденоміоз може тільки лікар, спираючись на лабораторні та апаратні методи обстеження, а також огляд».

Діагностика

Як вже говорилося вище, аденоміоз матки має первинні симптоми, схожі з рядом інших захворювань. Щоб встановити діагноз і підтвердити його, необхідно провести ряд досліджень:

 • Первинний гінекологічний огляд за допомогою дзеркала дозволяє лікарю виявити поверхневі зміни піхви і шийки матки.
 • Ультразвукове дослідження всіх органів малого таза. Це спосіб досить просто і без особливої підготовки дозволяє отримати досить повну картину змін матки: визначити її розміри, форму, товщину шару, наявність вузлів, нерівномірність і інші ознаки аденоміозу.
 • В останні роки все частіше при діагностиці гінекологічних захворювань використовують трансвагінальне узі, яке дозволяє отримати більш детальну картину стану матки і побачити ознаки і симптоми аденоміозу.
 • Мазок. Дослідження мікрофлори піхви дозволяє визначити наявність або відсутність деяких гінекологічних та венеричних захворювань, звузивши тим самим кількість можливих діагнозів.
 • Дослідження крові для визначення гормонального фону. Аденоміоз супроводжується його зміною, і щоб призначити коригуючий лікування, необхідно знати рівень різних гормонів.
 • Кольпоскопія. Апаратне обстеження піхви і цервікального каналу з сорока кратним збільшенням дозволяє краще визначити їх стан і встановити наявність аденоміозу.
 • Бімануального обстеження матки. Воно дозволяє досить точно встановити наявність класичних ознак аденоміозу: зокрема, зміна форми і розмірів матки, її розташування, ступінь рухливості і хворобливості, якість поверхні та інші ознаки аденоміозу.
 • Гістероскопія матки. Візуальне дослідження порожнини матки дозволяє з високою точністю визначити наявність і ступінь розвитку аденоміоз. Як правило, гирла ендометріальних ходів фіксуються досить добре.
 • Гістеросальпінгографія матки. У ряді випадків застосовують ускладнений метод дослідження порожнини матки, використовуючи водорозчинні контрастні розчини.
 • Лапароскопія матки. У ряді випадків, при підозрі на аденоміоз лікар призначає діагностичну лапароскопію. Іноді при цьому здійснюється забір тканин для біопсії. Якщо поразка матки незначно, а інші методи лікування можуть не дати належного результату, одночасно з діагностичною лапароскопією може бути проведено хірургічне лікування.
 • МРТ. Іноді, особливо, якщо є підозра, що аденоміоз супроводжується міому матки, це дослідження може допомогти прояснити картину і з’ясувати, яке саме захворювання присутній.

Таким чином, підтвердити або спростувати діагноз «аденоміоз» можуть допомогти багато методи лабораторних та апаратних досліджень. Але питання про те, які саме застосовувати, вирішує лікар, залежно від історії розвитку і перебігу захворювання.

Також, крім безпосередньо гінекологічних досліджень, можуть знадобитися і профільні. Часто призначають консультації з імунологом, кардіологом, гастроентерологом, ендокринологом та іншими фахівцями. Це необхідно для призначення адекватного лікування аденоміозу, яке не викличе загострення або розвитку інших захворювань.

Лікування аденоміозу

Після того, як встановлено і підтверджено наявність аденоміозу, настає черга вибору схеми лікування. Як і при багатьох інших гінекологічних захворюваннях, вона може бути досить різноманітною і залежати від віку пацієнтки, ступеня розвитку захворювання, супутніх патологій, бажання в майбутньому мати дітей і маси інших факторів.

Наприклад, в ряді випадків, якщо аденоміоз не має тенденції до розвитку і не турбує жінку, може бути прийнято рішення не піддавати пацієнтку ніякому лікуванню.

В інших випадках вибирають терапевтичне, хірургічне лікування і інші варіанти.

Терапевтичне лікування аденоміозу

При лікуванні аденоміозу медикаментозна терапія переслідує кілька цілей:

 1. Відновити гормональний фон, зокрема, знизити рівень естрогену.
 2. Зменшити запальні процеси в тканинах матки.
 3. Поліпшити захисні функції імунної системи.
 4. Усунення неприємних симптомів: зниження хворобливих відчуттів, зменшення крововтрати під час менструації, зняття ПМС.

Одним з традиційних способів лікування аденоміозу стало використання гормональної терапії, яка дозволяє зменшити розвиток ендометрію, зокрема, його проростання в тканини матки, і болючість менструації. Особливо ефективно таке лікування на ранніх стадіях захворювання. Як правило, воно дозволяє зупинити проростання ендометрію, а значить, і розвиток аденоміозу. Якщо після цього протягом декількох років не відбувається загострення і немає неприємних симптомів, можна говорити про одужання.

Іншим способом лікування аденоміозу стало використання методу введення організму в штучний клімакс, в процесі якого тимчасово припиняються менструації, а значить, і проростання ендометрію. Для цього можуть прийматися лікарські засоби або гормональні внутрішньоматкові спіралі.

У будь-якому випадку, медикаментозна терапія аденоміозу в більшості випадків дає хороший ефект, який не тільки дозволяє сповільнити і повернути назад процеси проростання клітин ендометрію в маткові тканини, зняти неприємні відчуття, але і робить можливим найтонші зачаття і виношування дитини і припиняє небажані процеси всередині матки.

Але на медикаментозному і терапевтичному способах лікування аденоміозу не закінчуються. Розглянемо ще кілька варіантів лікування.

Емболізація маткових артерій. У ряді випадків ефективним виявляється емболізація маткових артерій. При процедурі скорочується подача крові до тканин матки, що викликає зменшення вогнищ проростання.

Електрокоагуляція. Також в деяких клініках застосовують методику електрокоагуляції, яка дозволяє за допомогою електричного струму зруйнувати новоутворення.

Сфокусований ультразвук. Вже проводилися дослідження, які дозволяли за допомогою сфокусованого ультразвуку по контролем МРТ проводити руйнування патогенних тканин. Цей метод показав себе ефективним в лікування вузлової форми аденоміозу. Він дозволяє проводити щадну терапію, що особливо важливо для пацієнток репродуктивного віку. Адже при настанні менопаузи, перестають виділятися гормони, що змушують ендометрій розвиватися, а значить, і вогнища ураження більше не будуть турбувати м’язи матки. Так захворювання загасне сама собою.

Аденоміоз матки – це поширене захворювання, і лікарі постійно розробляють нові способи його лікування, більш щадні і більш ефективні.

Хірургічні методи, що застосовуються при лікуванні аденоміозу

Але не завжди медикаментозна терапія при лікуванні аденоміозу дає можливість гарантувати одужання. При важких стадіях захворювання, наявність великої кількості осередків ураження, а також постійних рецидивах доводиться застосовувати хірургічні методи лікування аденоміозу.

Найпопулярнішим вважається видалення уражених тканин матки з подальшим відновленням її нормальної будови. На жаль, далеко не завжди вдається усунути всі вогнища, доводиться обмежуватися самими явними і великими. До того ж після такої операції повинен пройти досить тривалий період відновлення в стаціонарі під наглядом лікаря, а потім протягом трьох місяців потрібні щотижневі огляди.

Варто зауважити, що такий вид хірургічного втручання далеко не завжди виявляється ефективним.

Якщо ураження дуже значні, може постати питання про повне видалення матки. Але до такого методу лікування вдаються вкрай рідко, тоді, коли інші способи вже показали себе неефективними, а симптоми аденоміозу продовжують доставляти жінці надмірне занепокоєння.

Лікування народними засобами

У ході комплексної терапії можна використовувати і народні способи лікування.

Лікування аденоміозу матки тільки народними способами може бути небезпечно – це може спричинити ускладнення і безпліддям! Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря!

Лікування аденоміозу п’явками. Велику популярність отримала гірудотерапія. Вона дозволяє усунути застій крові в органах малого таза, поліпшити їх кровопостачання. Також активні біологічні речовини, що містяться в слині п’явки, надають загальнозміцнювальну дію на організм.

Лікування аденоміозу матки глиною. Часто радять використовувати блакитну глину. Цей матеріал володіє відмінними лікувальними і косметичними властивостями, що зробило його дуже популярним в народній медицині.

Глину необхідно залити теплою водою, так, щоб вийшло густе тісто. Через пару годин, коли вона розм’якне, потрібно підігріти її на водяній бані, замісити в щільне тісто і виліпити з нього корж, такого розміру, щоб накрити низ живота. Температура глини повинна бути досить високою, але така, щоб не обпалювати шкіру. Готову корж потрібно покласти на низ живота і полежати з нею пару годин. Повторювати таку процедуру можна 5-7 разів з невеликими перервами. Це допоможе знизити симптоми аденоміозу і прискорити лікування.

Лікування аденоміозу настоєм матки борової і шабельника. Також часто в народній медицині, в тому числі і в лікування цього захворювання використовують різноманітні трави. В такому випадку ефективними себе показало поєднання настою матки борової і шабельника.

Заварюють їх однаково: 100 грам трави необхідно прокип’ятити протягом 15 хвилин в трьох літрах окропу.

Тільки вживаються вони по-різному: матка по одній столовій ложці за годину до їжі, шабельник – через 15 хвилин після, але то ж по одній столовій ложці.

Спринцювання трав’яними настоями. Також відвари застосовують і для спринцювання. Наприклад, суміш рівних частин таких трав:

 • календула;
 • кропива;
 • чистотіл;
 • деревій;
 • півонія;
 • евкаліпт;
 • кора дуба;
 • омела;
 • підмаренник;
 • корінь бадана;
 • сушениця.

Суміш залити окропом, дати настоятися, потім процідити, остудити і використовувати для спринцювання. Такі процедури корисні для матки і піхви.

Профілактика аденоміозу

Оскільки досі не виявлені чинники, які мають чіткий зв’язок з подальшим розвитком аденоміозу, складно говорити про по-справжньому дієві профілактичні заходи. Але деякі рекомендації щодо зниження ризику все ж можна запропонувати:

 • Чи не піддавати себе значним емоційним і фізичним навантаженням.
 • При наявності ситуацій, що викликають стреси, підібрати для себе релаксуючі процедури: масаж і самомасаж, заняття йогою, медитація або творчість.
 • Чи не зловживати соляріями і менше перебувати на літньому сонці, особливо – жінкам після 30 років.
 • Регулярно, не рідше 1 разу на пів року проходити огляд у гінеколога, навіть якщо немає ніяких тривожних симптомів. Якщо ж вони з’явилися – звертатися відразу ж. Це дозволить виявити ранню стадію захворювання і почати адекватне лікування.

Всі ці рекомендації дозволять знизити ризик розвитку не тільки аденоміозу, а й багатьох інших гінекологічних захворювань, проблем матки і загальних захворювань. Виконувати їх досить легко, але вони допоможуть зберегти неоціненне здоров’я.

Соцмережі

Exit mobile version