Стосунки на відстані: як зрозуміти, чи варто їх продовжувати

Чи здатні стосунки на відстані тривати довго або вони з самого початку приречені на провал? Як їх зберігати та підтримувати? І як зрозуміти, що з таких відносин пора виходити? Поради та чек-листи в нашому матеріалі.

У 2020-му через пандемію та пов’язані з нею обмеження багато хто зіткнувся з тим, що особисті стосунки довелося перенести в онлайн. В той самий час романи досить часто починаються зі стосунків «на відстані». Які особливості у такої взаємодії і яких помилок слід уникати.

Чи варто починати відносини на відстані

Перш за все, нагадаю, що, як правило, всі романтичні стосунки з самого початку — це стосунки на відстані (якщо у вас є побоювання з приводу такого формату, то, можливо, ця думка трохи вас підбадьорить). В наші дні ніхто не починає знайомство з весілля і спільного проживання (крайні випадки я в розрахунок не беру), а перша зустріч і первинне спілкування все частіше відбуваються в інтернеті, а не в реальному світі. Період впізнавання один одного, пов’язаний з пошуками спільних точок дотику, виробленням правил взаємодії, формулюванням заборон і доводиться на той самий «роз’їзний» формат, коли партнери здебільшого зустрічаються або десь в публічних місцях, або на території, яка належить кожному з них, або — онлайн.

У цьому сенсі відносини на відстані (принаймні, в початковій фазі), по суті, не так сильно відрізняються від очного формату. Мабуть, варто відзначити, що при спілкуванні на відстані може сильніше проявлятися ефект рожевих окулярів — коли ми дивимося на партнера не реалістично, а воліємо покладатися на власні фантазії про нього: на перших порах цей ефект підтримується не тільки гормонами, але і тим, чи є у нас можливість перейти в поле реального взаємодії чи ні.

В іншому дистанційні відносини точно так само здатні подарувати нам коктейль найрізноманітніших, часом суперечливих відчуттів і емоцій, заради яких (не в останню чергу) ми й шукаємо романтичного партнера: ейфорія, захоплення, здивування, сумнів, страх, лють, щастя.

Але через деякий час перед партнерами в якому б форматі вони не зустрічалися, незмінно постає питання: а що далі?

Чи варто продовжувати стосунки на відстані

В яких випадках потрібно поставити під сумнів, що нові відносини заслуговують того, щоб ви інвестували в них час і зусилля? Перш за все, орієнтуйтеся на власне відчуття комфорту в спілкуванні. Мова не йде про природну тривогу в передчутті контакту з іншою людиною (особливо романтичного) – це нормально і спочатку буває майже у всіх.

Чек-лист

Перш ніж дійсно заглиблюватися в партнерську взаємодію, дайте собі відповідь на декілька важливих питань:

 • Чи взаємно ви проявляєте ініціативу до спілкування?
 •  Чи враховуються в ході комунікації ваші інтереси та потреби?
 • Чи часто ви відчуваєте під час спілкування з цією людиною незручність, сором або страх?
 • Чи поважає партнер ваш погляд на речі, особливо якщо він різниться з його / її думкою?
 • Чи доводиться вам часто відмовлятися від своїх планів заради того, щоб зустрітися з людиною, тоді як він в цьому не йде вам назустріч?
 • Чи можете ви в комунікації з ним / нею бути самим / самою собою і відчувати себе при цьому комфортно?
 • Чи часто ви бачите збіг даних обіцянок і їх реалізації, чи можете ви з довірою ставитися до людини і його вчинків?

Якщо більшість відповідей на ці питання – «ні», то дуже велика ймовірність того, що відносини на відстані не переростуть в ближчий формат. Пов’язано це з тим, що людина, з якою ви починаєте спілкуватися, має явно виражений пріоритет власних потреб, нехтуючи вашими. В таких умовах практично неможливо побудувати хороші стосунки — ви завжди будете опинятися в положенні того, хто віддає, а натомість не будете отримувати нічого істотного.

Навіщо заводити онлайн-знайомства

Найпопулярніший спосіб почати романтичні стосунки віддалено — додатки для онлайн-знайомств. Припустимо, ви познайомилися з людиною в будь-якій соцмережі. Перш ніж йти далі, важливо розібратися, з якими цілями ви вступаєте в таке спілкування. Якщо це розширення кола друзів, ненав’язливе листування або забавка — то, ймовірно, перед вами не буде стояти завдання глибоко пізнати людину, вибудувати довірчий контакт на довгий проміжок часу. Тоді, цілком можливо, з деякими новими знайомими ви продовжите спілкуватися переважно в дистанційному форматі, і такі стосунки не будуть обтяжувати ні вас, ні іншу сторону.

А що робити у випадку, якщо ви шукаєте більш серйозних взаємодій і хочете будувати реальні відносини, які з часом переростуть в партнерські або навіть сімейні? В цьому випадку починають з’являтися нюанси, на які варто звернути увагу.

Користувачі сервісів онлайн-дейтінг відзначають, що деякі люди, з якими вони вступають в спілкування, взагалі не прагнуть до виходу з віртуального формату. Найчастіше це або ті, хто не бажає обтяжувати себе витратами (часу і грошей) на партнера, але хоче отримати джерело збудження або задоволення сексуальних потреб без особливої напруги, або ті, хто таким чином підживлює власну ілюзію наявності широкої мережі контактів. І в тому, і в іншому випадку розраховувати на розвиток серйозних відносин з такими кандидатами — марна справа, адже ніхто з них не ставить перед собою такої мети.

На жаль, при спілкуванні через дейтинг-сервіси існує реальний ризик застрягти в непродуктивних дистанційних відносинах з тими, хто наживається на чужій довірливості. (Звичайно, мова йде лише про окремих нечесних користувачів, але пильність не зашкодить.)

Чек-лист

Щоб розібратися, чи не потрапили ви в подібну пастку, задайте собі наступні питання:

 • Чи часто ми з партнером по спілкуванню використовуємо реальні шанси спілкуватися не тільки онлайн, але й очно?
 • Чи еквівалентний внесок часу, коштів і зусиль з боку мого знайомого / знайомої в наші відносини з моїм власним внеском?
 • Чи можу я відмовити моєму знайомому / знайомій у спілкуванні на сексуальні та інші складні теми в разі, якщо відчуваю себе некомфортно, без страху втратити наш контакт?
 • Чи поважає партнер по спілкуванню моє небажання переходити в площину інтимного спілкування онлайн, якщо я вважаю це несвоєчасним / неприпустимим?
 • Чи можу я комфортно вибудовувати наше дистанційне спілкування відповідно до власної робочої та іншої зайнятістю?
 • Чи відчуваю я, що партнер дозволяє мені взяти паузу для обдумування відповіді, чи вільний / вільна я відповісти тоді, коли мені зручно, не відчуваючи тиску з його / її боку?

І знову, якщо більшість відповідей — негативні, то ви в зоні ризику.

Чи завжди стосунки на відстані непродуктивні

Звичайно, ні. Бувають обставини, коли тривалий дистанційний формат відносин виявляється вимушеним і неминучим — наприклад, якщо люди живуть в різних містах або країнах, при дуже жорсткому графіку, особливих умовах роботи або в надзвичайних обставинах. Ось основні характеристики, що дають можливість дивитися на такі відносини як на перспективні.

Чек-лист

 • Важливо — явна потреба вашого партнера глибоко дізнатися вас як особистість, інтерес до ваших повсякденних занять і оточенню.
 • Людина схильна мати стійкий, регулярний контакт з вами, і якщо є можливість спілкування віч-на-віч, обов’язково її використовує.
 • Партнер демонструє повагу до ваших потреб, не нав’язує свої переконання і погляди, дає простір бути собою і відчувати себе при цьому органічно.
 • Він (а) готовий (а) бути поруч (навіть на відстані) не тільки у хвилини радості, а й у складних ситуаціях. Ви впевнені, що не будете кинуті наодинці зі своїми труднощами з формулюванням «розбирайся сам / сама, це мене не стосується».
 • В конфліктній ситуації партнер не вдається до образ, не принижує, а намагається шукати точки дотику для подальшого розвитку комунікації.

Якщо ваші дистанційні відносини відповідають цим параметрам, то вони, дійсно, можуть коштувати того, щоб вкладати зусилля в їх зміцнення.

Як підтримувати стосунки на відстані довгий час

Будемо чесні: це непросто. Перш за все тому, що для будь-яких серйозних відносин потрібна передбачувана перспектива якщо не спільного життя, то можливості регулярних зустрічей наживо. Для пари дуже важливо мати спільні цілі в майбутньому, будувати спільні плани.

У тривалих стосунках на відстані повинен бути присутній елемент надії на спільність — без цього вони швидко сходять нанівець. Уявити собі довгі стосунки на відстані, в яких партнери взагалі не живуть разом навіть час від часу і не мають нічого спільного в фізичному, реальному світі, неможливо.

Намагайтеся обговорювати плани кожного з вас і шукайте перетину: якщо зайшла мова про вихідні або відпустку, спробуйте зрозуміти, де реально провести цей час разом.

Тривалі стосунки на відстані — це завжди випробування. Варто відзначити, що добровільно такий формат часто вибирають люди з особливим психологічним профілем — часто їм складно довго перебувати в присутності близьких через те, що вони не вміють підтримувати відчуття власної автономності без почуття провини або сорому. Ймовірно, в період їх

дорослішання батьки або близькі дорослі не подавали приклад гармонійного співіснування з партнером, і вони не знають, як це — бути поруч з кимось довгий час без прагнення дистанціюватися територіально. Таким людям може бути складно справлятися з емоціями, які переповнюють їх в стосунках, і одним з головних варіантів розв’язання цієї проблеми вони вбачають фізичне віддалення, втеча або від’їзд.

Іншими словами, іноді тривалі дистанційні відносини — це не вимушене рішення через обставини, а цілеспрямований вектор розвитку міжособистісної взаємодії. У таких взаєминах можуть довго перебувати лише ті люди, які так чи інакше доповнюють один одного у своїй потребі територіально регулювати близькість. У подібному випадку зміна формату відносин може вимагати від людини серйозної зміни підходу до того, як він або вона інтерпретує свої почуття, коли партнер фізично знаходиться поруч. Часто тут потрібна допомога психотерапевта, оскільки патерни поведінки — річ стійка, і їх коригування вимагає сил і часу.

Як уберегтися від зради

З якими ще труднощами стикаються люди в тривалих дистанційних відносинах? Звичайно, вони мають проблеми з довірою. Дуже складно, перебуваючи за сотні кілометрів від партнера, бути абсолютно впевненими в тому, що він / вона тримає свою обіцянку не зраджувати. Кредит довіри тут забезпечується не тільки словесними умовляннями, а й тим, наскільки прозора ваше взаємодія — чи були у партнера приводи вам не довіряти, чи стикалися ви з брехнею з його / її боку раніше. Важливо й те, чи була тема зради тригерною в батьківській родині вашого коханого або коханої.

Якщо ви або ваш партнер сумніваєтеся в обопільній вірності, можна домовитися бути максимально доступними для контакту один з одним: розповідайте про те, чим і де ви будете займатися найближчим часом, а головне — з ким. Своєю чергою, ви можете попросити партнера присвячувати вас у свої плани на день / тиждень.

Чесність і відкритість у спілкуванні знижують градус настороженості та дозволяють відчувати себе більш впевнено. Якщо подібна стратегія не працює, то, можливо, є привід більш детально обговорити ці сумніви.

Оскільки спілкування на відстані впирається в засоби зв’язку, іноді ми занадто болісно реагуємо на паузи в листуванні або на пропущені або відхилені виклики. Скільки сварок сталося через відповіді на питання «Чому ти був (а) в мережі, але так довго мені не відповідав (а)?», «Чому ти не брав (а) трубку?», «Чому ти мені не передзвонив (а)?» і так далі.

Намагайтеся бути акуратними в судженнях. Ми всі живі люди, у кожного з нас — своя життя, робоче і приватне. Завжди пам’ятайте про те, що є кілька можливих пояснень відсутності швидкої відповіді: ваш партнер міг затриматися на нараді, опинитися поза зоною дії мережі або банально раніше заснути після довгого робочого дня. Будьте терплячі — бити тривогу варто лише при регулярно повторюваних відмовах відповідати на повідомлення або дзвінки.

А що якщо реальність не відповідає очікуванням

Один з психологічних механізмів, які найбільш часто виявляються в дистанційних відносинах, — це проєкція: ми наділяємо наших партнерів по спілкуванню властивостями та рисами, якими вони можуть не володіти в реальності. Ми добудовуємо їх образ у своїй голові до зрозумілого нам, але практично завжди він ілюзорний. Цікаво, що деякі люди вважають за краще залишатися у своїх ілюзіях і фантазіях, навіть не намагаючись прояснити, наскільки реальний партнер відповідає вигаданому.

Саме тому, якщо ви плануєте будувати з коханим / коханою міцні й довгі стосунки, намагайтеся якомога швидше вийти на контакт у фізичній реальності. Навіть якщо ви часто спілкуєтеся через відеозв’язок і багато спілкуєтеся, ви все одно втрачаєте значну частину інформації про людину — про те, яка вона, наприклад, «на дотик» або як вона пахне. Для дійсно глибоких стосунків ці параметри дуже важливі. Ніхто з нас не досконалий. Ідеалізований образ в голові, як правило, позбавлений недоліків, і чим пізніше ви «розвіртуалізуєтесь», тим болючіше може бути від зіткнення з реальністю.

Як урізноманітнити спілкування на відстані

Як правило, для онлайн-комунікації характерна попередня домовленість: «Зідзвонюємось в такий-то час увечері». Але таке суворе планування особистих контактів часто робить їх рутинними й вимученими.

Намагайтеся вибудовувати комунікацію більш гнучко — коли захотілося, коли виник порив зателефонувати або написати. Звичайно, варто враховувати уклад життя партнера і не встрявати в його робочий графік, наприклад. Але знайдіть спосіб додати в спілкування спонтанності, особливо якщо

стосунки вже усталені та ви в них упевнені. Тоді несподівана фотографія, записка з визнанням в почуттях або побажанням гарного дня зайвий раз стануть приємним нагадуванням про те, що ви думаєте про свого коханого або кохану.

Пам’ятайте, що комунікація повинна бути бажаною — і для вас, і для вашого візаві. Врахування його / її особистих кордонів, а також запит на взаємну повагу ваших — істотна умова успіху будь-якого партнерства, як віртуального, так і очного. Щоб побудувати продуктивні стосунки, тільки пристрасті й закоханості часом недостатньо. Повинні бути збіги в поглядах на життя, в тому, як ви будуєте комунікацію один з одним, до яких цілей ви йдете і що ви готові вкласти в стосунки.

Коли ви живете разом і зустрічаєтеся кожен день, то з часом неминуче потрапляєте в простір рутини й одноманітності; ви бачите партнера в усіх його проявах, як привабливих, так і в таких, що відштовхують. Але саме в такій реальній взаємодії народжується справжня близькість, яка неможлива в тривалих стосунках на відстані. Саме тому вкрай важко по-справжньому пізнати людину і зрозуміти, як це — бути з нею поруч, якщо ви зустрічаєтеся лише кілька днів на рік. Успішні стосунки на відстані — це не тільки ті, в яких враховуються всі нюанси, описані вище, але і ті, які врешті-решт призводять людей до тривалого комфортного перебування на загальній території – адже саме такий формат спільності приносить нам найбільше емоційне задоволення і відчуття щастя.

Соцмережі