Розібралися, як вибрати фен для домашнього використання і що їм можна робити, крім як сушити волосся

Ви не повірите, але колись жінки сушили волосся за допомогою … пилососа. А раніше користувалися жаром печі. На щастя, нам не потрібно вдаватися до таких хитрощів, дякую винахідникам фена! Тепер ми можемо користуватися цим зручним пристроєм всюди – вдома, в роздягальні басейну та фітнес-центру, під час подорожі та навіть… у лісі. Однак досі не всі знають, що сушіння волосся – лише одна з кількох функцій фена.

Але спочатку розповімо вам, яка…

…головна помилка при використанні фена

Є низка причин, через які люди відмовляються від фена. Деякі з них можуть бути знайомі і вам:

 • шумний фен;
 • з нього дме занадто гаряче повітря або, навпаки, надто прохолодне;
 • він псує волосся, пересушуючи його;
 • багато часу йде на сушіння та укладання;
 • коротке волосся і так швидко сохне;
 • довге волосся сильно сплутується.

А тепер розкриємо карти: більшість наведених вище аргументів – це брак інформації або застарілі дані.

Часто люди користуються старими фенами, купленими або кимось подарованими кілька років тому. А в громадських роздягальнях і зовсім встановлені максимально дешеві та малопотужні моделі, від яких мало користі.

Тут і криється причина нелюбові до цього пристрою: фен треба вибирати самостійно, вдумливо і з повним розумінням, для чого він потрібен і де ви ним користуватиметеся.

Як вибрати правильний фен для волосся

Щоб зрозуміти, який фен вам потрібен, достатньо розібратися з чотирма простими параметрами. З’ясовуємо:

 • його тип (де користуватимемося),
 • потужність (наскільки сильно дме),
 • температурний режим (чи є варіанти між «спекотно» і «холодно»),
 • додаткові функції (що особливо вміє цей конкретний фен).

Давайте розглянемо ці параметри трохи докладніше, і тоді ви без жодного консультанта в магазині зможете вибрати саме те, що вам потрібно.

Вивчаємо типи фенів

Усі фени можна поділити на три види: дорожні, побутові та професійні.

Дорожній фен – це завжди компроміс між розміром та потужністю. У маленькому корпусі не сховаєш полум’яний мотор, як не крути. І тому купувати дорожній фен варто лише для подорожей, коли місткість та вага валізи обмежені.

Побутовий фен – класика, яка радуватиме як удома, так і в роздягальні басейну чи фітнес-центру. Такий фен може бути дуже потужним, але при цьому не надто важким та складним в управлінні.

Професійний фен створений для людей, які розуміють, як влаштоване волосся і що з ним потрібно робити. Як правило, він досить важкий і має багато функцій, якими важко скористатися без потрібних знань.

Яка потужність має бути у хорошого фена

Формула проста: чим більше ват – тим фен потужніший, ефективніший і безпечніший для волосся, якщо ним користуватися не в «гарячому» режимі. Зі своїм завданням чудово впорається фен з маркуванням від 1500 до 2000 Вт. Ця інформація завжди вказується не тільки на коробці, але навіть на ціннику, тому її не пропустите.

Дорожні фени рідко бувають потужнішими за 1000 Вт, професійні найчастіше мають потужність від 2000 Вт, а побутові домашні якраз уміщаються між цими двома величинами.

Температурні режими

Найпростіші фени, як ми пам’ятаємо, можуть запропонувати нам лише два варіанти температури повітря – холодний та гарячий. Хороші сучасні моделі мають три режими: холодний, теплий, гарячий. Чим повітря гарячіше, тим швидше висихає волосся, проте тепле значно безпечніше і комфортніше, ніж холодне.

В ідеалі у хорошого фена мають бути дві різні кнопки для керування температурою та потужністю повітряного потоку.

Додаткові функції

І ось тут настав час згадати, що фен – це не просто «сушарка». Так, він висушує вологе волосся, але при цьому здатний ще й змінити наш образ (згадуємо салони краси). Навіть за допомогою звичайного побутового фена можна надати об’єму, красиво укласти як кучері, так і прямі пасма, створити відчуття доглянутості. Виходить це внаслідок різних насадок, які часто йдуть у комплекті із феном. Найпопулярніші з них – концентратор, дифузор та брашинг. Звучить незрозуміло, але насправді все просто.

 • Концентратор створює спрямований струмінь повітря за допомогою звуженого сопла та дозволяє сушити прицільно по одному пасму. Ідеально для прямого та довгого волосся.
 • Дифузор дає можливість дбайливо просушити кучеряве і кучеряве волосся, не порушивши його структуру.
 • Брашинг замінює гребінець і найкраще підходить людям з коротким волоссям.

Є деякі фени та інші додаткові функції, про які не всі знають. Наприклад, можливість іонізації волосся, що нейтралізує статичну електрику. Багато моделей оснащені “глушником” для вентилятора – він дуже порадує тих, кого дратує гучний шум. Також існують бездротові фени, що працюють від акумулятора (їх якраз і можна брати в похід).

Для домашнього використання вибирайте класичний побутовий фен потужністю від 1600 до 2000 Вт, що має роздільні кнопки керування потоком повітря та температурою, а також набір насадок, який підходить саме вам.

Кому сказати спасибі за створення фена і за те, що там усередині

Першу сушарку з витяжкою створив і запатентував у 1888 перукар Олександр Годфруа. Цей добрий на вигадки француз надихнувся не чим іншим, як тим самим пилососом, який ми згадали на початку статті. А вже 1890 року Годфруа почав використовувати новий прилад у своєму салоні у Франції. Зроблений з металу, громіздкий і галасливий, виглядав він досить дивно і навіть трохи лякаюче, але з своєю функцією справлявся.

Перший домашній фен з’явився лише через 25 років – 1915 року. Він теж був дуже важким для свого розміру (близько кілограма) і вкрай малопотужним, а тому не надто зручним у використанні. Перші моделі могли споживати трохи більше 100 Вт! Порівняйте цю цифру із сьогоднішніми 1500–2000 Вт і уявіть, наскільки повільним та неефективним був процес сушіння волосся.

Примітно, що сам собою механізм фена не зазнав істотних змін з моменту його винаходу. Однак він значно покращився з погляду потужності, зовнішнього вигляду та матеріалів. Одним із ключових моментів у тому числі стала заміна металу на пластик.

Всередині ж, як і 100 років тому, ми можемо знайти вентилятор і спіралі розжарювання. Втягнуте за допомогою вентилятора повітря проходить повз спіралі і на виході стає гарячим. Цей простий механізм може служити досить довго. Середній термін роботи побутового фена складає близько 300 годин (професійні здатні працювати набагато довше).

Якщо ви помітили, що фен погано працює, не поспішайте його викидати. Часто причиною «поломки» є відсутність повітряного потоку у фені, і вам потрібно лише почистити фільтр, через який проходить повітря.

10 несподіваних способів використання домашнього фена

Якщо ви думаєте, що фен – виключно знаряддя створення краси на голові, то ми вас здивуємо. Крім фенів для волосся, є ще й технічні фени, які бувають незамінні, наприклад, під час ремонту. Але навіть звичайний домашній апарат може виконувати багато додаткових функцій. Отже, використовуйте фен, якщо потрібно:

1. Змінити розмір взуття.

Нове шкіряне взуття не завжди виявляється на 100% комфортним, навіть якщо спочатку так і здавалося. Розношування може стати тривалим та болючим процесом. Однак з феном не потрібно чекати і мучитися: щоб швидко розтягнути шкіру, натягніть на кожну ногу по парі шкарпеток, потім одягніть нове взуття і протягом декількох хвилин добре просушіть щільні (і натирають) ділянки феном. Походьте трохи, поки туфлі не охолонуть. Коли ви роззуєтеся, то виявите, що ваше нове взуття стало помітно м’якшим і зручнішим.

2. Відновити туфлі.

Хочете, щоб старе шкіряне взуття засяяло? Нанесіть шар звичайного крему взуттєвого, потім добре обдуйте туфлі теплим повітрям з фена і знову змастіть улюблену пару.

3. Розгладити одяг.

Якщо ваш одяг виглядає так, наче його хтось жував, тут уже без праски не обійтися. Але дрібні складки без проблем можна забрати за допомогою фена. Повісьте одяг на плічка, злегка змочіть за допомогою обприскувача, а потім подуйте гарячим повітрям з відстані в два-три сантиметри. За бажання фокус можна виконати прямо на собі (тільки не обпечіться!).

4. Налаштувати дужки окулярів.

Якщо дужки ваших окулярів занадто тугі або, навпаки, надто вільно прилягають до вух, це також можна виправити за допомогою фена. Обробіть гарячим повітрям ту пластикову частину, яка чіпляється за вуха протягом хвилини, а потім обережно відрегулюйте вигин: вигніть вгору – щоб послабити, вниз – щоб зробити тугіше.

5. Очистити поверхню від застиглої жуйки.

Не поспішайте лаяти дитину, якщо вона випадково наліпила жуйку на одяг чи килим. Краще скоріше увімкніть фен! Тепло швидко розм’якшить жувальну гумку, і ви зможете відокремити її від тканини чи ворсу.

6. Видалити сліди воскової крейди.

Якщо ви виявили малюнки на стіні, зроблені восковою крейдою, це теж не катастрофа. Відрегулюйте фен на подачу гарячого повітря, щоб розплавити віск, а потім відітріть його за допомогою звичайного мила та серветок. Цей трюк працює з більшістю стін, але іноді незначні сліди все ж таки залишаються (витрати творчості!).

7. Зняти наклейки.

Ох вже ці всюдисущі наклейки, які опиняються в найнесподіваніших місцях (наприклад, на дверцятах холодильника чи нових дверях)! Із цього приводу теж переживати не варто: їх легко видалити, послабивши фіксацію клею за допомогою тепла. Направте на наклейку струмінь гарячого повітря з фена і через 15–20 секунд насолоджуйтесь результатом. Фокус чудово працює і з цінниками на нових речах (особливо часто від них страждає посуд).

8. Видалити пластир зі шкіри без депіляції.

Медичний пластир – теж наклейка, а власне тіло нам не менш дороге, ніж неживі предмети. Щоб не втратити волосся на руках або ногах, протягом декількох секунд подуйте теплим повітрям на пластир, що відслужив, і безболісно зніміть його.

9. Очистити клавіатуру.

Багато хто з нас любить перекусити під час роботи за комп’ютером, але з феном це не перетвориться на велику проблему. Увімкніть його на холодний режим і продуйте клавіатуру, очищаючи її від крихт та іншого сміття.

10. Вилікувати педикульоз.

Не те щоб ми рекомендували цей метод замість медичних засобів, але виключно для інформації: педикульоз можна лікувати за допомогою фена, висушуючи та припікаючи паразитів на шкірі голови.

11. Надути матрац.

Для щільного дитячого плавального кола цей фокус не підійде і для велосипедного колеса теж, але якщо у вашого матраца досить широка дірочка для надування, ви можете прикласти до неї фен, включений на холодний режим. Звичайно, ви не надуєте матрац повністю, але помітно полегшіть собі це завдання, якщо у вас немає насоса. Знавці пропонують зробити для фена насадку із пластикової пляшки, примотаної скотчем.

12. Зігріти одяг, ліжко або рушник.

Якщо опалення ще не включили, а душа вимагає тепла, можна зігріти одяг, плед, рушник або ліжко під ковдрою за допомогою фена. Декілька секунд – і затишна нірка готова!

13. Створити художній шедевр.

Якщо ви ще не викинули воскову крейду, якою дитина псує стіни, їх можна використовувати в комплекті з феном для створення незвичайної картини. Зніміть етикетки з крейди і приклейте їх клейовим пістолетом до верхньої частини чистого полотна. Як тільки клей висохне, встановіть полотно трохи під нахилом крейдою догори. Розтопіть крейду феном за допомогою гарячого режиму і насолоджуйтесь художніми потоками. Головне – підстелити знизу газетку!

Питання та відповіді про вибір фена

Як вибрати фен для короткого/довгого волосся?

Вибирайте будь-який фен, який подобається вам зовні та за ціною і має відповідну для вашого волосся насадку (дифузор для кучерів, брашинг та концентратор – для прямого волосся).

До речі, думка, що короткому волоссю фен не потрібен, – міф. Вони теж вимагають гарного укладання, а з цим без фена впоратися важко.

Що стосується довгого кучерявого волосся, то воно не сплутається, якщо сушити його з брашингом.

Яка потужність має бути у фена?

Золота середина – від 1500 до 2000 Вт.

Чим відрізняється професійний фен від звичайного?

Потужність від 2000 Вт, велика вага та наявність ускладненого набору функцій. Працює ефективніше, але в недосвідчених руках може спричинити пересушування волосся.

Скільки коштує гарний фен?

На сьогоднішній день середня ціна якісного фена, який виконаний із міцних матеріалів і має кілька режимів нагріву та потужності, рідко буває нижчою за 2500–3000 рублів. Виняток становлять випадки, коли вартість знижено в рамках акції.

Соцмережі