Як вирощувати рослини у квартирі: 12 правил домашнього саду

Вплив прямих сонячних променів і опалення, підрізування, режим поливу і підживлення – розповідаємо про всі премудрості вирощування рослин в домашніх умовах

Екосистеми

Рослини в закритій скляній колбі – ідеальний варіант для тих, хто не готовий вдаватися в правила догляду. Усередині досить обсягу для фотосинтезу, рослини повністю забезпечують себе киснем, поживних речовин в спеціальному ґрунті більш ніж достатньо, а поливати потрібно один раз на пів року. Але все ж, щоб рослини довго жили, варто пам’ятати про декілька правил

 1. Головне правило – не допускати попадання прямих сонячних променів. Екосистеми краще не ставити на підвіконня, що виходить на південь, особливо в теплу пору року. Сонце, що проходить через скло, «зварює» рослини, від чого вони в’януть і гинуть. Навесні та влітку можна поставити екосистему в 1,5-2 м від вікна. Взимку і восени, коли сонце менш активно і майже не нагріває поверхню об’єктів, рослині буде комфортно на будь-якому підвіконні або столі ближче до світла.
 2. Екосистеми не варто розміщувати поруч з опалювальними приладами, радіаторами та ставити на підлогу з підігрівом. Протягів рослина всередині резервуара не боїться, але все одно не варто переохолоджувати екосистему. Це можна зрозуміти по склу: якщо воно холодне, то краще пошукати інше місце.
 3. Екосистема сама забезпечує себе водою, тому полив потрібен дуже рідко: поки на внутрішній стороні скла збирається конденсат, поливати екосистему не потрібно (навіть якщо ви цього не робили вже кілька місяців). Якщо мох і рослини виглядають сухими, то можна полити. Як правило, потрібно близько 50-100 мл води для середніх екосистем і 200-250 мл для великих, головне – щоб вода не була вище рівня дренажу (каменів). Після рекомендується потримати кришку відкритою кілька годин, щоб випарувалася зайва волога. Якщо ви перелили води вище рівня каменів, відкрийте кришку на пару днів, поки рівень води в дренажі не опуститься.
 4. Рослини в замкнутій системі ростуть набагато повільніше: наприклад, кавовому дереву, щоб дістатися до кришки, буде потрібно близько року (при закритій кришці). Але все ж рослини необхідно підрізати, коли листя або гілки будуть торкатися скла: так збережеться первісна естетика екосистеми й листя не будуть конкурувати між собою, кому дістанеться більше світла. Підрізати можна не тільки спеціальними довгими ножицями – цілком підійдуть звичайні манікюрні або канцелярські.
 5. Корисних компонентів в субстраті вистачає рослинам на шість – вісім місяців (для порівняння: горшкових вистачає на три – чотири місяці). Після вносити добрива можна двома способами: шляхом розпилення або під час поливу, розчиняючи у воді потрібну кількість підгодівлі. Першим способом удобрювати слід один раз на місяць, оскільки через листя рослини вбирають не всю дозу корисних компонентів. Через полив коренів підгодовувати ефективніше, але важливо не допустити переливу екосистеми.

Кімнатні рослини

Найпростіший спосіб оживити інтер’єр – обставити квартиру живими рослинами.

 1. Самий актуальний тренд озеленення – «міські джунглі», коли приміщення потопає в зелені, між рослинами немає чітких меж і створюється враження, ніби вони всюди. Інший тренд – рослини як акцентні деталь інтер’єру, яка приваблює увагу. Це може бути щось нестандартне для квартири: наприклад, береза висотою до стелі в мінімалістичному інтер’єрі. Крім того, в топі найбільш актуальних – рослини з великими листками (фікуси, стрелиция Миколи, алоказия Калідор, філодендрон Селло, монстера); ампельні (сциндапсус, епіпремнум, плющ, церопегія); тропічні (різноманітні пальми, диффенбахія, антуріум); рослини з незвичайним кольором або малюнком на листі (калатеи, маранта триколірна, сингониум неон робуста, алоказия зебрина, бегонія плямиста, фітонії різних кольорів).
 2. Замиокулькас, сансевієрія і хавортія – ось сама невибаглива трійця серед сукулентів. Вони не вимагають прямого сонячного світла та обприскування, а поливати їх потрібно раз в три – чотири тижні. Частий полив, просторі горщики та родючий ґрунт, навпаки, можуть виявитися для них згубними. Якщо ж ви любите доглядати за рослинами, вибирайте традесканції, епіпремнум, хлорофітум, фіалки, спатіфіллуми.
 3. Якщо у вас є домашні тварини, потрібно враховувати, що багато кімнатних рослин отруйні. Навіть якщо ви впевнені в байдужості вихованця до рослин, все одно підходите до вибору усвідомлено. У списку небезпечних – еуфорбія, самшит, пеперомия; безпечних – ехеверіі, хлорофітум, калатеи, папороті, злакові, лимонні та оливкові дерева. Також до безпечних відносяться пальми (хрізалідокарпус і хамедорея), але часто кішки люблять з ними грати, томулистя втрачають свій первозданний вигляд через пошкодження зубами й кігтями.
 4. Сукуленти люблять за невибагливість, але і серед них є складні види. Головне правило при догляді за ними: краще недолити, ніж перелити, тому що основна причина загибелі цих рослин – перезволоження. До простих в догляді сукулентів відносяться хавортии, сансевиерии, заміокулькас, крассули (грошове дерево і всі близькі різновиди) і ріпсаліс. Але багатьох новачків залучають яскраві, схожі на троянди ехеверіі. У наших умовах від нестачі освітлення вони часто втрачають яскравий відтінок і витягуються, тому може знадобитися додаткове підсвічування. Серед ехеверія найпростіші в догляді – лілаціна, пурпузорум, чіхуахензі.
 5. Рослини впливають на мікроклімат у квартирі (але, звичайно, не роблять таке значний вплив на людину, як, наприклад, прогулянка по парку). Проте науково доведено, що деякі рослини виділяють більше кисню й очищають повітря. До них відносяться фікус еластичний, хлорофітум, традесканція, сциндапсус (епіпремнум), спатифиллум, папороть, плющ, драцена, диффенбахія, алое, сансевієрія. Крім того, рослини допомагають підтримувати оптимальну вологість в будинку, оскільки вони вимагають поливу, обприскування і нерідко заради них купується зволожувач, щоб кінчики листя вологолюбних видів НЕ підсихали.
 6. В обов’язковий набір початківця садівника входять лійка й обприскувач. Краще відразу купити такі, які подобаються по дизайну і матеріалу, тому що догляд за рослинами – це справжній ритуал, і він повинен приносити задоволення. Надалі кількість аксесуарів буде рости – можуть знадобитися зволожувач повітря, фотолампи для додаткового підсвічування, інструменти для пересадки. Але до того моменту, коли їх захочеться купити, знань по догляду за рослинами буде більше. Упевненості й розуміння, що саме потрібно, теж.

Соцмережі