Коли можна і потрібно користуватися жувальною гумкою, а коли краще цього не робити

Не просто так у всіх магазинах жувальна гумка продається саме на касах, де її з великою ймовірністю захочеться купити кожному другому покупцеві. Любов до неї, як правило, починається в дитинстві, коли її купують більше для розваги, але залишається на все життя. Хіба що смакові пристрасті можуть помінятися, і тоді замість полуничної Love is ми виберемо на касі м’ятну жуйку Orbit.

Від смоли до Wrigley: як придумали жувальну гумку

Парадокс, але такий звичний для сьогоднішнього світу продукт, як жувальна гумка, з’явився випадково. Найдавніший прообраз жуйки відноситься до періоду неоліту. Протягом багатьох століть різні народи жували смолу, бджолиний віск, каучук, суміш листя і вапна. Мета була аналогічна сьогоднішньої – очистити зуби і освіжити дихання.

У XVI столітті в Європу завезли жувальний тютюн, який набув широкого поширення. Надалі згубну звичку перейняли і в Сполучених Штатах, і в Російській імперії. Викорінити її і замінити тютюн іншим, більш безпечним продуктом намагалися протягом більш ніж трьохсот років, але ні смола, ні парафін так і не прижилися серед споживачів.

Перша в світі фабрика з виробництва жувальної гумки відкрилася в США в середині XIX століття. Жуйку готували з каучуку, цукру і легких ароматизаторів. До цього часу продукт не вдавалося зробити якісним: перші жуйки, що випускаються на двадцять років раніше, варилися зі смоли, часто були з домішкою хвойних голок і мали дешеву упаковку і непрезентабельний вигляд. Популярність жувальної гумки почала стрімко зростати не тільки зі зміною її складу, але і з грамотним маркетинговим підходом. До кінця століття жуйки стали загортати в красиві різнокольорові фантики і продавати в автоматах на залізничних станціях.

Історія сучасної жувальної гумки почалася, коли Вільям Ріглі викупив патент на оновлений склад. На той момент його однойменна компанія Wrigley виробляла … мило, а гумку планувалося продавати лише в доважок. Однак коли Ріглі зрозумів, що побічний продукт користується куди більшою популярністю, ніж основний, він швидко переорієнтував виробництво. Саме завдяки йому в подальшому жуйка знайшла знайомий нам вигляд – довгі прямокутні брусочки, загорнуті у фольгу для запобігання злипання.

Для створення масового буму на жувальну гумку в хід пішли всі можливі способи: безкоштовна роздача продукту промоутерами, грандіозні рекламні кампанії, випуск жуйки спеціально для військовослужбовців і так далі. Жувальна гумка «Ріглі» дуже скоро стала символом Америки і свободи.

Популяризація жувальної гумки сприяла і зміні її складу. Окремі виробники стали додавати в неї пепсин для поліпшення травлення. Також з’явилися слогани про захист зубів за допомогою жуйки від руйнування. У 20-х роках минулого століття була виведена ідеальна пропорція цукру і каучуку в складі: жувальна гумка стала ще більш еластичною і з неї можна було видувати бульбашки. Той же Вільям Ріглі вперше запропонував загортати в упаковування з гумкою кольорові вкладиші з бейсбольними гравцями і героями коміксів. Завдяки своїй солодощі, бульбашок і картинок, жуйка стала неймовірно популярною серед дітей.

У 50-х роках з’явилися перші жувальні гумки з використанням замінників цукру. Їх рекламна кампанія будувалася на тезах про абсолютну нешкідливість для зубів і дієтичні властивості, аж до затвердження, що жуйку можна використовувати як засіб для схуднення.

Як бачите, на стелажі біля кас жувальну гумку привели не тільки древня звичка людства і низка випадковостей, а й ряд продуманих маркетингових ходів. Однак, незважаючи на її неймовірну популярність і повсюдне використання, навколо жуйки до сих пір існує безліч суперечливих міфів. Давайте розглянемо найпопулярніші з них.

Популярні міфи про жувальну гумку

 1. В жуйку міститься цукор, тому вона руйнує зубну емаль.
 2. Жувальна гумка з допомогою спеціальних інгредієнтів запобігає появі карієсу.
 3. Внаслідок підвищеного виділення слини в процесі жування поліпшується травлення.
 4. Через жуйки можуть з’явитися виразки травного тракту.
 5. Ковтати жуйку небезпечно для життя.
 6. Тривале жування призводить до порушення роботи жувальних м’язів і деформації особи.
 7. Жуйка може порушити цілісність пломб і протипоказана при носінні брекет-систем.

Чи дійсно жувальна гумка одночасно і покращує травлення, і призводить до виразок? Корисна або небезпечна вона для зубної емалі? Частина цих міфів розвінчує сам склад сучасної жуйки.

Що входить до складу жувальної гумки

Будь-яка жувальна гумка складається з:

 • жувальної основи,
 • цукру або цукрозамінників,
 • ароматизаторів,
 • барвників,
 • розм’якшувачів.

Жувальна основа проводиться переважно з синтетичних полімерів і потрібна для зв’язування всіх інших інгредієнтів. У неї немає поживної цінності, вона не засвоюється шлунково-кишковим трактом. Але в разових випадках проковтування жуйки абсолютно безпечно.

Що стосується цукру, то на сьогоднішній день він міститься тільки в гумках, розрахованих на дітей (наприклад, в Love is, Hubba Bubba і ін.). Такі жуйки, як правило, продаються в окремих кольорових упаковках, мають яскравий колір і солодкі фруктові смаки, містять вкладиші і наклейки, що ще більше приваблює дітей. За рахунок цукру в складі гумка більш еластична при розжовуванні і дозволяє надувати великі бульбашки.

Однак більшість «дорослих» жувальних гумок, таких як Orbit,Dirol, Wrigley’s Spearmint, Five і т. Д., Замість цукру містять цукрозамінники – ксиліт, сорбіт, маніт і аспартам. Особливе значення має ксиліт, проти каріозний ефект якого вперше був доведений дослідженнями в Університеті Турку (Фінляндія). Ксиліт залишається в порожнині рота досить довго і сприятливо діє на емаль. Маніт, крім солодкуватого смаку, активізує роботу слинних залоз і нейтралізує дію кислот, що надходять з їжі. Незважаючи на дані, які говорять про проносних властивості цих речовин, їх загальна частка навіть в цілій упаковці жувальної гумки настільки мала, що абсолютно нешкідлива для організму.

Фруктові смаки не говорять про обов’язкову наявність цукру. Так, склад жуйок «Орбіт» і «Дірол» зі смаком м’яти або ягід відрізняється тільки різними ароматизаторами. Як розм’якшувачі або емульгаторів найчастіше використовуються гліцерин і лецитин. Вони потрібні для створення еластичної консистенції під час жування.

Отже, з першими двома міфами стало все зрозуміло. Щоб розібратися з рештою, давайте з’ясуємо, яку реальну користь приносить жуйка, а чим може нашкодити.

Чим корисна жувальна гумка

Для гігієни порожнини рота

Якщо повернутися до історії, перший патент на жувальну гумку був виданий не підприємцю, а дантисту. І на сьогоднішній день жуйка відноситься до засобів індивідуальної гігієни порожнини рота. Вона збільшує кількість слини і швидкість слиновиділення в три рази, що сприяє очищенню поверхні зубів, важкодоступних міжзубних ділянок і нейтралізації органічних кислот, що виділяються бактеріями зубного нальоту.

Таким чином, жувальна гумка дозволяє очистити зуби після їжі природним шляхом, видаляючи залишилися на них частинки їжі, розчиняючи кислоти і створюючи захисну плівку на зубах за допомогою окремих інгредієнтів, що входять до її складу (ксиліт).

Зрозуміло, повноцінної гігієни порожнини рота використання жувальної гумки не замінить, але для екстрених випадків – це вихід, і він точно краще, ніж нічого.

Для свіжості дихання

Найбільшу популярність жуйка отримала саме через свої освіжаючі властивості. Відбувається це за рахунок ароматизаторів і ароматів, що входять до її складу. Найінтенсивніший смак – м’ятний, він дійсно допомагає приглушити небажаний запах їжі з рота, наприклад цибулі або часнику, а також значно знижує вираженість запаху тютюну після куріння. Однак потрібно розуміти, що з запахом, викликаним запальними захворюваннями порожнини рота і шлунково-кишкового тракту, жувальна гумка не впорається, а лише замаскує його на короткий час.

Для тренування жувальних м’язів

Під час жування відбувається зміцнення зв’язкового апарату щелеп і м’язового каркаса особи. Поліпшується кровообіг в тканинах ясен, що є умовною профілактикою захворювань пародонту. Важливо тільки завести звичку рівномірно жувати на різних сторонах зубного ряду.

Для захисту від захитування

Підвищення слиновиділення при жуванні гумки допомагає усунути закладання вух при зльоті та посадці літака, а її яскравий м’ятний смак зменшує вираженість нудоти при закачуванні в транспорті.

Для поліпшення травлення

У сучасні жувальні гумки вже давно не додають пепсин, але сам процес пережовування жуйки після прийому їжі, а також підвищений при цьому слиновиділення стимулюють секреторну і моторну функцію кишківника і провокують шлунок активніше виробляти шлунковий сік і ферменти. Можна сказати, що помірне використання жувальної гумки після їжі призводить до кращого перетравлення їжі і поліпшенню метаболізму.

Для зниження стресу

У цього твердження немає великої доказової бази, але ряд незалежних опитувань підтверджує, що жування гумки дозволяє зменшити стрес і відволіктися від негативних думок. Окрема частина опитаних зазначає, що жуйка в тому числі допомогла їм позбутися від нікотинової залежності і неконтрольованого апетиту.

Чим може бути шкідлива жувальна гумка

Ризик виникнення карієсу зубів

Справедливо буде відзначити, що він існує тільки у гумок, в складі яких є цукор. Регулярне вживання таких жуйок вкрай небажано.

Поширення бактеріального нальоту по травному тракту

Жувальна гумка дійсно допомагає зібрати бактеріальний наліт з емалі зубів, який, однак, при тривалому жуванні разом зі слиною може потрапляти в шлунково-кишковий тракт, приводячи до можливих запальних процесів. Зубний наліт досить липкий і міцно зчеплений з емаллю, тому в звичайних умовах залишається в порожнині рота, проте жуйка не тільки усуває його з зубів, але і може здійснювати його подальше перенесення, особливо при випадковому ковтанні.

Щоб цього не сталося, рекомендується жувати гумку не більше 10 хвилин.

Навантаження на скронево-нижньощелепний суглоб

Процес жування нерозривно пов’язаний з роботою скронево-нижньощелепних суглобів. Саме по собі жувальне навантаження від гумки не може чинити негативний вплив, однак при вже існуючих дисфункціях суглоба ризик збільшується в рази.

Надмірна стимуляція шлунково-кишкового тракту

Підвищене вироблення шлункового соку, що вважається плюсом жування гумки, може мати і зворотний бік. Якщо жувати її натщесерце, то надмірне виділення шлункового соку може погіршити перебіг таких захворювань, як виразка шлунка або дванадцятипалої кишки, гострий гастрит. При здоровому травному тракті або його уповільнених захворюваннях жувальна гумка такої загрози не несе.

Порушення прикусу у дітей

Небезпека для дітей полягає в тому, що тривале жування гумки, жування тільки на одній стороні, а також до надування бульбашок можуть негативно відбитися на формування прикусу і спровокувати проблеми з артикуляцією через неправильну функції язика.

Чим точно не може нашкодити жувальна гумка

 • Жуйка не впливає на цілісність стоматологічних конструкцій. Якщо при жуванні гумки у вас випала пломба або зламався міст, це сталося б і від будь-якого іншого впливу, наприклад пережовування яблука або м’якого хліба. Справа не в жуйку, а в фіксації самої конструкції. Навіть гумка, яка втратила свою еластичність, не наближається до рівня твердості, здатному привести до руйнування пломби. Виняток – тимчасові пломби, які ставляться на невеликий термін в процесі затяжного лікування зубів, але це легко виправляється в кабінеті стоматолога. Аналогічно – з брекет-системами. Попередження ортодонта про небезпеку гумки пов’язано не з тим, що вона може відклеїти брекет, а з тим, що вона налипне на замки, а значить, конструкція матиме неестетичний вигляд, що важко виправити поза домом.
 • Жуйка не пере зубну емаль. Знову ж таки, рівень твердості жувальної гумки не здатний приводити до стирання, навіть якщо жувати її без перерви.
 • Жувальна гумка не несе серйозну небезпеку при випадковому ковтанні. Ковтати жуйку, звичайно, не потрібно, але поодинокі випадки ніяк не впливають на роботу шлунково-кишкового тракту.
 • Жуйка не робить загального негативного впливу на організм. Всупереч суперечливими даними про негативний вплив деяких добавок на стан нервової системи, вони не можуть нашкодити здоров’ю, так як їх зміст навіть в цілій упаковці жувальної гумки мізерно мало.

Як правильно жувати гумку

На думку стоматологів, для того, щоб отримати максимум користі і звести шкідливий вплив жувальної гумки до мінімуму, необхідно дотримуватися простих правил:

 1. Вибирати тільки ту жуйку, в складі якої відсутній цукор.
 2. Жувати гумку приблизно через 5-10 хвилин після прийому їжі. По можливості краще перед цим прополоскати рот.
 3. Намагатися не вживати жувальну гумку натщесерце.
 4. Жувати гумку не більше 10 хвилин, на різних сторонах щелеп.
 5. Дітям до трьох років жуйка заборонена через можливість проковтування і аспірації дихальних шляхів.
 6. Дітям старшого віку слід скоротити жування гумки до мінімуму, не захоплюватися надуванням бульбашок і не робити з цього процесу розвага.

Чим можна і що не можна замінити жувальну гумку

Як заміну не рекомендуються м’ятні льодяники, капсули і жувальні цукерки. Крім тимчасової свіжості дихання, вони не несуть тієї користі, яка є в жуйку. Льодяники часто містять в своєму складі цукор, калорійні, не очищують зубну емаль і мало впливають на слиновиділення. Освіжаючий спрей також є сумнівною заміною.

У плані очищення порожнини рота кращою альтернативою жувальній гумці будуть:

 • зубні еліксири,
 • ферментні пінки.

Зубні еліксири (ополіскувачі)

Еліксири використовуються для ополіскування порожнини рота, мають виражений освіжаючий ароматом і часто містять додаткові біоактивні елементи, що володіють проти каріозною і протизапальною дією. Випускаються в тому числі і в малих обсягах, які зручно носити з собою.

Ферментні пінки

Продукт з’явився на ринку відносно недавно. Необхідно зробити одне-два натискання дозатора в порожнину рота після їжі, трохи потримати і сплюнути. Ферментний комплекс, що входить до складу пінок, розчиняє залишилися шматочки їжі, зубний наліт і нормалізує pH-баланс порожнини рота.Так само як і в еліксири, в пінки додаються активні елементи, які зміцнюють емаль, що володіють протизапальним ефектом і сприяють зниженню дискомфорту при чутливості зубів. Вони зручні для ситуацій, коли немає можливості повноцінно почистити зуби, особливо при носінні брекет-системи.

Таким чином, при адекватному підході користь жувальної гумки для зубів і травлення значно перевищує потенційну шкоду. Якщо не зловживати жуйкою без приводу і не жувати її понад покладеного часу, вона стане прекрасним і простим доповненням до щоденного догляду за порожниною рота.

Соцмережі